7.7 C
London
Friday, December 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatia UCAS, mediile din liceu si capacitatea

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ioana241, Jul 3, 2008.

1. Mateifcd

Mateifcd New Member

Trophy Points:
    0
    Cum se calculeaza punctele UCAS pentru diplomele din Ro?

Salutare,

Am o intrebare, cu permisiunea utilizatorilor forumului, cum se calculeaza punctele UCAS in UK pentru diplomele obtinute in Romania ? Am identificat un site - http://www.naric.org.uk/ - unde se pot calcula punctele UCAS de catre ei, dar trebuie platita o taxa de aproximativ 50 de lire si trebuie trimise actele prin posta. As fi recunoscator daca ar posta cineva un eventual raspuns la intrebarea: Exista si o alta alternativa ?

Va multumesc anticipat,

Matei

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    La ce diploma te referi? De bac? Ai bacul la engleza, ai peste 6.50 (C) la mate si stiinte?
    Ai media generala peste 6.50? Asta ti-e calculul.

Am mai scris:
    6.50-7.49 (C)
    7.50-8.49 (B)
    8.50-9.49 (A)
    9.50-10.00 (A*)

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu poti sti asta, decat dupa ce-i contactezi sau vezi macar admission requirements.

4. Mateifcd

Mateifcd New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns, Rebecca.

Ma refer la toate diplomele pe care le am ( bac, licenta, master, Cambridge AE) si trebuie sa calculez punctele totalizate de diplomele mele. Imi trebuie pentru a aplica la un program de internship in domeniul bancar, si in specificatiile programului este mentionat un minim de 600 de puncte UCAS. Sper ca am fost mai coerent de data asta.

Multumesc,

Matei

5. nardelean

nardelean New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor

am dat de acest forum dupa multe cautari si cred ca aici as putea gasi niste raspunsuri de care am nevoie.am avut atat de multe intrebari la care voiam sa gasesc raspunsuri dar acum nu mi le mai amintesc pe toate dar pe parcurs sper sa mi le amintesc nu stiu daca mai am timp sa rezolv totul am inteles ca aplicatia prin ucas are deadlin-ul in 15 ianuarie

In primul rand doresc sa stiu daca testul de limba engleza este obligatoriu si daca trebuie inregistrat prin UCAS sau este posibil ca pana la inceperea cursurilor sa il dai mentionez ca llocuiesc in uk de ceva timp si vreau sa stiu daca ca si rezident in uk mai e nevoie de testul de limba engleza

As dori sa ma inscriu la o universitate care are cursuri de inginerie eu am terminat in urma cu multi ani liceul economic cu 8,45 media la bac as vrea sa stiu daca nu e o problema sa aplic pt inginerie eu avand calificare in domeniul turismului si vanzarilor este neaparat nevoie sa te inscrii la ceva ce ai in background imi imaginez ca se uita la asta dar eu imi doresc altceva ,iar in cazul care fac aplicatia ca sa fiu sigur ca ma accepta ar fi mai bine sa optez pentru facultatile care ofera un an pregatitor sau sa optez pt BEng si nu direct pt MEng sau se poate primul an sa te inscrii la ceva mai usor iar apoi sa te transferi la cursul pe care il vrei?!?! nu stiu ce se intampla daca esti respins te mai poti inscrie pt acelasi an la alte facultati? personal statementul am inteles ca are greutatea cea mai mare sunt respinsi multi din cauza asta?cred ca v-am pus prea multe intrebari dintr-o data dar in concluzie as dori sa stiu ce si cum ar fi mai bine sa fac pt a fi acceptat neaparat

6. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Naedelean,

Cu siguranta poti sa te reprofilezi, oricand si in orice domeniu, numai ca ar trebui sa-ti pregatesti un "mic discurs" in care sa-ti motivezi si argumentezi aceasta decizie... inainte de-a merge la un eventual interviu cu Course Leader sau Tutor pentru a te inscrie la cursul dorit...

Vestea buna este ca la studentii maturi sunt alte criterii de aplicare / selectionare / admitere la universitate. Referitor la testul de lb. engleza ala se poate da in cele mai diverse forme... ti se poate pune in fata sa completezi niste formulare care contin intrebari de genul :1- De ce ai ales acest curs?... si aici fiind nevoit sa explici in 5-6 randuri cu propriile cuvinte sau 2- Ce doresti sa faci dupa ce termini acest curs sau in viitor... si din nou va trebuie sa explici in 5-6 randuri.

Dupa cum am scris anterior pe acest topic, la inscriere ti se cere Level 2 English & Maths OCR Literacy / Numeracy sau GCSE sau ESOL

DAR daca incepi cu un "an pregatitor" mai exact Foundation Year (asta insemnand Level O (zero) al subiectului ales de tine) ai putea fi admis doar cu Level 1 English (sunt destule cazuri / abateri de la regula generala) fiecare Course Leader este suveran pe decizia sa de a respinge / admite un candidat. Poti fi admis doar pe baza unui scurt interviu, daca reusesti in 10-15 minute SA TURUI CURSIV IN ENGLISH, conteaza ca ceea ce spui sa fie UNDERSTANDABLE nu neaparat sa vorbesti / scrii PERFECT. Tutorele doreste sa se asigure ca se poate intelege cu tine, la un nivel acceptabil de comunicare.

Vestea buna este ca, daca aplici la un curs cu incepere IANUARIE - FEBRUARIE nu ai nevoie de UCAS si implicit Personal Statement (care este o rubrica - din aplicatia UCAS online) mai importante decat Personal Statement sunt cele doua Referinte de la actualii / fostii sefi pe unde ai lucrat sau lucrezi in prezent.

Iti recomand sa citesti CU RABDARE si ATENTIE topicul de mai jos, de fapt o sa-l scot mai in fata pe wall-ul principal al forumului, in caz ca ar mai fi si altii interesati...

http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... itare-3002

7. nardelean

nardelean New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA,

Multumesc pt informatii insa intreb si eu ca prostul cu ce se mananca GCSE-ul pe limba noastra adica ce inseamna pt romani GCSE si inca ceva testul de limba engleza...oricare ar fi sau care se cere cum se procedeaza trebuie sa il dai inainte sa te inscrii prin UCAS sau este timp si dupa aceea? eu as vrea sa trimit aplicatia pana in 15 ianuarie 2013 si nu am nici un certificat de limba engleza doar diploma de BAC cu 8.45 ,am 30 de ani si nu stiu daca trebuie sau nu facuta o altfel de cerere decat in mod normal

multumesc anticipat

8. yojonathan

yojonathan New Member

Trophy Points:
    0
    Hello, am si eu cateva intrebari daca poate cineva sa ma ajute.

Am un prieten care a aplicat pt universitate in Anglia si a picat o proba la bac. Intrebarea e daca facultatile ar astepta sa trimita rezultatele de la bac din toamna sau este o alta solutie? Multumesc mult.

9. VladC00

VladC00 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    In Septembrie vreau sa aplic pentru cursurile care incep in toamna anului 2014, iar acum ca se apropie data la care trebuie sa imi depun aplicatia, sunt parca asaltat de nenumarate necunoscute. La multe am aflat raspunsul citind acest topic, si va multumesc pentru asta.
    Insa mai am cateva nelamuriri ... cum ar fi, examenul IELTS, va trebui trecut la in sectiunea "Education" la "qualifications" ?? In cazul asta, care va fi institutia care mi-a oferit calificarea ? Si la attendance nu pot scrie nici full time nici part time ... Sau va trebui trecut doar la categoria "Personal details" --> "Reference numbers" --> "IELTS TRF number" ? In cazul asta, de ce mai e trecut IELTS si in sectiunea "Education" --> "qualifications" ?!

Anyway, inca un lucru, tot la Education, va trebui sa trec doar liceul absolvit si la "qualifications" Diploma de Bac. si modulele la care am sustinut examenul si atat, nimic altceva ?

10. venturaalex90

venturaalex90 New Member

Trophy Points:
    0
  11. GeorgeP

GeorgeP New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    Nu stiu daca mai citeste cineva thread`ul dar o sa fac un efort sa scriu chiar daca nu voi primi nici o informatie...

Am 31 de ani,sotie si o fetita de 5 luni.

Am aplicat deja prin UCAS ieri si nu sunt foarte sigur ca voi primi raspunsuri afirmative din partea universitatilor, deoarece media mea de la bac este 7,79.
    Vroiam sa stiu, in cazul in care nu voi fi acceptat acum, ce alte optiuni mai am ca sa pot face un Undergraduate Course in cadrul unei universitati in UK (Foundation Year sau alte modalitati) si deasemenea la ce beneficii ma incadrez in conditiile in care eu as fi student, sotia ar lucra pe un salariu minim,sa zicem si am avea mama sotiei mele acolo cu noi ca sa ne ajute cu copilul.
    Mentionez ca am mai locuit in UK vreo 3 ani dar in acest moment locuim in Romania.

12. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Buna seara. O sa citesc toate paginile, dar până atunci am niste curiozitati.
    Știu ca trebuie 3 ani în uk pt a lua împrumut pt taxa de 9 mii.
    Cei 3 ani cum se demonstrează? Cardul ala de au pair, parca pink, poate fi folosit pt a marca începutul celor 3 ani ? Sau ce alte acte se cer ? Bank statement ? Asta nu prea as avea din data corecta pt am dezactivat pe site sa am doar statementuri online, sa nu mai trimită scrisori..scria ceva de opțiune ecologica bla bla si m-am luat după vrăjeală aia...nu m-am gândit ca ar fi folositoare la ceva.
    Și încă ceva: în ăștia 3 ani poate fi vreo periodă de 1 luna, 2, 3 ? in care sa fi lipsit din uk, plecat în țară în vacanță ? Câte luni max pe cei 3 ani ? Cate luni dintr-un an?
    Cat despre echivalentul notei de la bac sau media pe anii de liceu ? Cam cat e destul pt univ.? Înțeleg ca la Cambridge, Oxford, Eton lol se cer 10 pe linie cu medalii etc lol...dar la celelalte univ ? Apropo, toate unic au teste de intrare precum Cambridge ?

13. Boogeyman007

Boogeyman007 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Am aplicat si eu via UCAS la University of West London pentru Adult Nursing http://www.uwl.ac.uk/course/nursing-adult-0/33066 pentru sesiunea care a inceput in septembrie. Bacalaureatul il am luat cu media 8,90 . Pe spatele diplomei de bacalaureat imi apare Lb Engleza nota 9 si Matematica (M1) 9,55 ! CU toate acestea am fost respins pe motivul ca din aplicatia mea nu rezulta ca as am minim Level C GCSE la Engleza si Matematica. Acum exista 2 variante: 1. Nu am aplicat eu cum trebuie (desi am specificat ca am romanian baccalaureate si notele) sau 2 Pentru ANGLIA bacalaureatul romanesc este ZERO BARAT. In oricare din cele 2 variante am nevoie de ajutorul vostru pentru a aplica pentru februarie 2016 sau septembrie 2016. As vrea neaparat la University of West London din cauza locatiei (eu locuind si lucrand pe timp de noapte in anglia momentan).
    As fi in stare sa fac si 5 ani in loc de 3 (cu 1 an de fondation year sau ce mai trebuie). Dar la universitatea asta nu se fac ani pregatitori pentru cursul propriu zis. La intrebarea unde as putea sustine acele examene GCSE mi-au zis ca la un colegiu din zona. Diploma de bac, atestatul mate-info, foile matricole le am aici cu mine in Anglia dar sunt netraduse. Cum ar trebui sa procedez mai departe pentru a reusi sa ma inscriu la ei?

14. mamadecopil

mamadecopil New Member

Trophy Points:
    0
    Bun gasit!
    Oameni buni, sunt pt prima oara pe acest site si multumesc lui Dumnezeu ca existati. Dupa ce am citit in lung si-n lat, indraznesc sa revin cu o intrebare deoarece tot nu mi-e limpede pana la capat. Va rog, nu ma injurati daca intrebarea asta s-a mai pus de o suta de ori, cine are timp si chef sa ma dumireasca, e bine venit.

Nu mi-e clar ce inseamna 280 puncte UCAS. Deci: bacul luat cu 6,95, cu engleza, clasa vocationala cu profil sportiv (fost sportiv de performanta, scrima, locul II national), cu matematica 1ora/saptamana inclusiv cl a XII-a, cu economie, actualmente student anul I la Inginerie si Management in Industria alimentara si Agroturism (peste o saptamana abia incepe anul I), in cautare disperata de a gasi cea mai buna solutie pentru a urma, din 2016 septembrie, studii de bachelor in International Hospitality and Hotel Management (sau Int Hotel Management sau chiar si fara International, important e sa fie pe Hotel Man.).

in CV are trecuta o experienta de 2 luni de internship full-time la un hotel de 3 stele din Romania, pe events management, si o alta, tot de 2 luni, full-time, la un restaurant din Ro.

Examenul de limba il va da si il lua in tara (inteleg ca cel mai util e IELTS-ul, copilul voia sa dea CAE - si asta ar fi o intrebare, pe care sa-l dea ca e o caruta de bani fiecare). Vrem cu tot cu foundation year.

Deci: avand in vedere cele de mai sus, ma poate ajuta cineva sa inteleg aca toate astea la un loc fac 280 pct UCAS si daca mai e nevoie de ceva ca sa nu avem surpriza de a fi respinsa aplicatia?

Multumesc anticipat tuturor celor care isi vor pierde vremea sa-mi raspunda.

Mamadecopil

15. mamadecopil

mamadecopil New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, nu sunt necesari 3 ani de locuit in UK, ci 3 ani de locuit in UE. Daca locuiesti in orice tara din UE de minim 3 ani, te califici automat pt cei 9000 lire.
    Da, pt nevorbitorii nativi de engleza toate univ cer test de limba engleza, pe care il poti da si la ei, nu trebuie neaparat sa vii cu testul luat.
    Bafta!

16. akolin

akolin New Member

Trophy Points:
    0
    Cu media 7 in BAC se considera ca ai A-levels cu notele CCC (a dat exam scris la 3 materii presupun, deci fiecare materie reprezinta un A-level cu nota specifica luata). Asta in puncte UCAS ar fi 240 dupa majoritatea tabelelor de conversie gasite pe net...
    Parerea mea personala e ca cu greu il va accepta vreo universitate, mai ales ca au prentetii mult mai ridicate de la studentii internationali (ma refer la nota din bac in special).

Consultati tabelele:
    https://www.lsbu.ac.uk/international/yo ... ry/romania
    https://www.brighton.ac.uk/internationa ... ncies.aspx

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Share This Page