6.8 C
London
Friday, November 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatia UCAS, mediile din liceu si capacitatea

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ioana241, Jul 3, 2008.

1. ioana241

ioana241 New Member

Trophy Points:
    0
    Aplicatie UCAS - intrebari si raspunsuri

Buna

Am si eu o intrebare: am aplicat prin ucas la universitate in uk.In final ofertele mele conditionate au fost schimbate in neconditionate...acum ce trebuie sa fac?
    Adica..acea scrisoare minune cu care trebuie sa ma duc la universitate de unde o iau? este acel "offer letter" de pe pagina ucas?

Multumesc anticipat,
    Ioana

2. razipan

razipan New Member

Trophy Points:
    0
    Re: intrebare

iti vor trimite cei de la UCAS un card acasa, o foaie mai bine spus pe care tu trebuie sa scrii universitatea si cursul pe care-l accepti si cardul asta sa-l trimiti la universitate, nu inapoi la ucas.
    multa bafta!
    by the wayla ce univ te duci?

3. traxhill

traxhill New Member

Trophy Points:
    0

razipan, in prima faza nu se poate confirma online decizia? Cel putin pt postgraduate, asa am procedat. Am scris universitatii alese un mail de confirmare prin care imi exprimam decizia ferma de a accepta oferta respectiva...dupa care le-am trimis prin posta hartzogaria semnata :)

La scurt timp dupa mail, mi-au raspuns spunand ca si-au reactualizat baza de date si au luat in considerare acceptul meu.

4. ioana241

ioana241 New Member

Trophy Points:
    0

Am merg la Kingston.

Cum se procedeaza apoi cu cardul de student? Aplica universitatea la HO?

5. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0

Nu, pentru yellow card de student aplici tu la Home Office cu BR1, dupa inceperea cursurilor.

Succes!

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Ella, am sunat la Universitate si mi-au zis ca este mai bine sa aplic inainte de inceperea cursurilor, cu conditia sa am scrisoarea de la ei _Certificate of Enrolment, deoarece procesarea aplicatiilor ia foarte mult timp.In afara de refuz, m-ar mai putea afecta cu ceva depunerea cererii? Eu cred ca nu,
    tu/altii ce parere aveti?
    PS. era cat pe ce sa nu mai fiu studenta, deoarece conform unei erori din sistem, se pare ca le-am RESPINS oferta. -cry- ry- -badteeths- adteeths-

7. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0

Buna, Rebecca.

Daca nu ti-ar fi sarit inima din piept cand ai vazut chestia cu respingerea ofertei, as fi zis ca e funny dupa cate eforturi ai depus si cat te-ai bucurat.

Nu are cu ce sa te afecteze. La lege scrie:

" student means a person who - is enrolled at a private school or public establishment...'

Deci teoretic ar trebui sa fie de ajuns letter of enrolment, mai ales ca si in BR1, tot de asta se vorbeste. Ideea e ca in formular apare expresia: date course of study started, asa ca aprobarea cererii tine de noroc.

Prin urmare, in afara de respingere pe motiv ca inca n-au inceput cursurile, n-au ce sa-ti faca. Poate e totusi o idee buna sa te programezi in Croydon pt prima zi disponibila dupa inceperea cursurilor.

Mult succes mai departe -kiss- iss-

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Merci mult. Din pacate, experientele mele cu Home Office si Ambasada Britanica in Ro. nu sunt din cele mai placute...Am avut 4 refuzuri de la ei, asa ca nu cred ca le voi face o vizita de curtoazie acasa. :p O sa incerc prin posta mai intai...
    P.S Mi-a cam sarit si nu numai inima si...mustarul, dar incerc sa fiu calma...experientele cu anularea contractului internet de la providerii anteriori si-au spus cuvantul... -sad2- ad2- + altele, dar totul trece...I'm getting there, somehow...

9. Zoom

Zoom New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor.

Am dat si eu de forumul asta incercand (cu disperare) sa aflu raspunsurile la niste intrebari legate de aplciatia mea prin UCAS. Am incercat pe alt forum al romanilor in UK si nu am reusit sa primesc decat niste oferte unde trebuie sa platesc o firma de consultanta ca sa ma lamureasca si pe mine. Din cate am vazut, aici foarte multa lume contribuie cu informatii extrem de utile, si v-as fi extrem de recunoscator daca m-ati putea ajuta si pe mine

Momentan sunt in Year 13 la un colegiu internatiolan care urmeaza sistemul britanic in Spania. Eu am terminat scoala generala in Romania si am facut 2 ani de liceu acolo,dupa care m-am carat in Spania. Mi-am dat AS-urile si acum e aproape timpul sa-mi termin aplicatia, pt ca o sa aplic la Oxford pentru drept.
    In general nu am avut probleme cu formularul UCAS, singura problema a fost cu qualifications. Am stat o ora si m-am uitat pe tot forumul la studenti, si am vazut ca cinevaa mai intrebat cum face cu capacitatea dar nu a primit nici un raspuns. Iar daca s-a stabilit deja, imi cer scuze pentru deschiderea unui topic nou. Problema mea e ca nu stiu cum sa-mi adaug capacitatea(sau mai bine zis Testele Nationale), pe care am dat-o acum 3 ani. Tot asa, ma gandeam ca ar fi bine daca mi-as adauga si mediile din Romania, macar cele din 2 ani de liceu, insa tot asa nu am habar cum.
    Singura solutie ar fi sa le trimit prin mail separat la toate facultatile unde o sa aplic. Asta mi-au sugerat cei de la scoala, care bineinteles nu au habar ce-i aia Romania. Ma gandeam insa ca poate cineva aici are o solutie (magica) -asa-asa-
    Nu stiu cat de importante ar fi pentru facultati rezultatele mele din Romania, avand in vedere ca am deja 4 A-uri la AS, insa nu se stie niciodata, si nu as vrea sa pierd un loc doar pentru ca nu am inclus ceea ce trebuie.

Multumesc anticipat

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Buna e cam complicata treaba cu studiile tale, dar poate te ajuta asta http://www.naric.org.uk/
    aici iti echivalezi studiile. Macar le dai un telefon si poate te lamuresc ei.
    Multa bafta cu scoala

11. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    pe celalalt sit e liniste si pace ;))

12. Zoom

Zoom New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Aplicatia UCAS, mediile din liceu si capacitate

multumesc mult georgiv pentru site.

Nu inteleg insa de ce e "complicata treaba" cu studiile mele. Aplic exact ca un student roman numai ca in loc de bac o sa am A-levels, si am chiar avantajul ca am deja jumatate din notele de la "bac", sub forma AS-urilor. Avand in vedere ca am capacitatea, nu as vrea decat sa stiu cum au facut cei care au aplicat in UCAS sa faca documentele astea (capacitate+medii) cunoscute universitatilor :D

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

-plans- scuza-ma s-a inteles gresit, pt tine probabil ca e normal sa stii toate denumirile si ce examene ai dat, dar pentru cineva care nu are tangente cu asa ceva, exact asa ar spune 'complicata treaba', -nas- (din pundtul meu de vedere) -nu-ma-uit-

14. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Buna Zoom,

evident cel mai bun raspuns il primesti de la Oxford. Poti contacta admissions officerul de la departamentul de drept si sa ii intrebi daca au nevoir de rezultatele de la Testele Nationale.

Insa, din cunostintele mele, toate universitatile (inclusiv Oxbridge) nu se uita decat la A levels - unde trebuie sa ai note maxime si apoi au un interviu (care conteaza foarte mult). Evident la arte plastice, etc. aplicatia este mai complexa.

Sfatul meu este sa nu iti faci griji de testele nationale. Daca insa vrei sa fii 100% sigura, atunci scrie-le direct lor.

Multa bafta, si daca primesti un raspuns de la Oxford, posteaza-l te rog si pe forum.

15. Zoom

Zoom New Member

Trophy Points:
    0

Mersi foarte mult andreiutzu.

Am sunat deja la ei insa toti nu prea au habar ce-i intreb eu, dar mi-au zis ca dupa ce sunt alocat la un colegiu(daca), pt ca eu depun open application, sa ii contactez dup-aia direct la colegiul respectiv si ma lamuresc ei ce si cum.

" Daca insa vrei sa fii 100% sigura " - sunt baiat :D

Inca o data mersi mult.

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Salut si Bine-ai sosit si pe la noi! -salut-

Poate te ajuta si cateva link-uri + tutorial:

http://www.romani-online.co.uk/forum/44 ... li-engleze
    http://www.romani-online.co.uk/index.ph ... d=42#41453
    http://www.romani-online.co.uk/forum/42 ... ebare-ucas
    Cum pot sa fii student in UK

1. Cand o sa fiu mare, vreau sa ma fac...
    2. Care este cea mai buna universitate pentru mine?
    3. Inregistrare UCAS
    4. Deadlines
    5. Clearing
    6. Finantare
    7. Alte linkuri utile

In primul rand, ca orice om care stie ce vrea de la viata, trebuie sa stii si ce vrei de la studentie. Mai exact ce anume vrei sa studiezi? Vrei sa studiezi sau vrei mai mult sa muncesti? Sau poate vrei doar sa muncesti si sa beneficiezi doar de pe urma statutului de student in UK?

Dupa ce v-ati raspuns la astfel de intrebari, este bine sa faceti putin research si sa va decideti asupra cursului. Daca nu v-ati hotarat inca ce vreti sa va faceti cand “veti fi mare”, testul Stamford (care consta intr-un chestionar online) va poate da cateva idei: http://www.ucas.ac.uk/students/beforeyo ... amfordtest

In plus fata de site-urile universitatilor, puteti gasi cursuri si la link-urile de mai jos::
    www.hotcourses.com - unde puteti opta pentru variante part-time, evening courses, full-time sau altele. Nu va bazati doar pe acest motor de cautare. Cateodata unele cursuri nu apar si aici din motive tehnice.
    http://www.ucas.com/students/coursesearch/ UCAS Course Search.
    • O alta optiune ar fi sa google ca v-ar interesa: de exemplu va intereseaza Hospitality si Catering sau Tourism. In acest caz google Hospitality Courses, sau Tourism Courses, sau Hospitality Higher Education Courses.

Din pacate (sau din fericire) nimeni nu poate sa va raspunda la aceasta intrebare mai bine decat voi. Daca ati auzit deja de Oxford si Cambridge, acesta este un bun punct de plecare. Dar a fi student in UK, un inseamna doar cele doua celebre universitati. In functie de cursul (facultatea) pe care vreti sa o urmati, calitatea cursului, conditiile de intrare si orice alte nevoi aveti (cost scazut al vietii, clima nu foarte rece, legaturi rapide cu marile orase/aeroporturi, locatie pe coasta sau undeva unde puteti practica sportul vostru preferat, etc.) puteti gasi facultatea ideala pentru voi.

La fel ca si in cazul profesiei, nici in cazul universitatii, nu exista un ghid standard pe care sa il urmati. Dar exista cateva instrumente care va pot ajuta. Cum le veti folosi pe fiecare, si ce greutate veti da fiecareia, depinde numai de voi, pentru ca responsailitatea unei alegeri corecte va apartine in totalitate.

In general cu cat acordati mai mult timp si investiti mai mult efort in a va informa despre universitatile din UK, cu atat veti fi mai multumit de decizia pe care o veti lua. Sunt multe oportunitati de informare despre uiversitatile din UK, de la profesorii si studentii care au studiat deja in UK, pana la site-urile universitatilor si departamentele lor de admitere. Dar daca vreti sa faceti o cautare pe cont propriu, atunci link-urile urmatoare pot fi un inceput:

http://extras.timesonline.co.uk/gug/goo ... yguide.php (*not allowed)
    http://education.guardian.co.uk/universityguide2008
    http://www.unistats.com/(*nou si util pt. a compara univeritati si colegii in UK)

http://www.ucas.com/students/beforeyouapply/

3. Inregistrare UCAS.

Toate aplicatiile pentru higher education courses in UK se fac prin UCAS (Universities & Colleges Admissions Service). Sistemul functioneaza simplu. Studentii completeaza o aplicatie online pe site-ul UCAS si in acelasi timp primesc un cont in care isi pot verifica statusul aplicatiei si pot comunica decizia lor (de a accepta una din ofertele primite de la universitati). UCAS trimite mai departe aplicatia universitatilor mentionate de studenti. Universitatile contacteaza direct studentii pentru a definitiva procesul de admitere si cand s-au hotarat asupra unui raspuns (pozitiv sau negativ), updateaza statusul aplicatiei studentilor pe site-ul UCAS. Desi la prima vedere pare complicat este de fapt mult mai simplu, atat pentru studenti, cat mai ales pentru guvernul britanic.

Aplicatia se completeaza aici:
    http://www.ucas.com/students/apply/
    https://apply2.ucas.com/Apply09Help/gui ... (*nou-ghid pt. cum se aplica)

- Aplicatia nu e free. Exista o taxa de £10 sau £15 lire in functie de numarul de universitati la care vreti sa aplicati (£10 pentru o singura universitate/curs, £15 – pentru 2 pana la 6 universitati/cursuri) – verificati site-ul pentru modificari ale taxei. ESTE SINGURA TAXA PENTRU APLICAREA LA STUDII SUPERIOARE IN UK.
    - Urmand linkul de mai sus, va inscrieti la UCAS, completati aplicatia cu nume , prenume, adresa, ultima scoala absolvita si alte detalii cerute.
    - Dupa ce ati trimis aplicatia online, veti primi raspuns de la UCAS, cu un numar de inregistrare, veti fi instiintati de mersul aplicatiei si vi se va da un clearance number, necesar inscrierii la facultate sau curs de higher education.
    - Aceasta aplicatie nu trebuie completata de la un cap la celalalt deodata. Puteti scrie intr-o zi detaliile personale, a doua zi sau cand vreti voi educatia, si in alta zi restul detaliilor.
    - Calificarile nu trebuie sa aiba neaparat un echivalent in UK. UCAS recomanda ca studentii internationali sa scrie calificarea de pe certificatele detinute de ei.
    - Recomandarile trebuiesc facute de profesori, mentori sau angajatori in cazul studentilor adulti.
    - Personal Statementul este cea mai importanta sectiune dpdv al admiterii. Evident, fiecare universitate are propriul sistem de evaluare (pe care nu il fac public), dar toate universitatile vor lua in considerare notele de la BAC, scrisoarea de recomandare, qualifications si personal statementul. Daca la primele trei criterii se pot face mai usor in anumite cazuri concesii, personal statementul are o greutate foarte mare si de obicei primeste o foarte mare atentie. O buna practica este sa scrieti personal statementul si sa il arati si altor persoane in caror parere aveti incredere (profesori, parinti, etc.). Puneti-l deoparte si recititi-l dupa 1-2 saptamani, si vedeti daca va mai place sau daca vreti sa mai modificati ceva la el. De obicei un personal statement bun, se scrie din mai multe incercari, si varianta finala pastreaza putin din forma lui initiala. Evident sunt si exceptii, dar a scrie un personal statement dintr-o singura incercare si al il posta in aplicatie si a-l trimite la UCAS de cele mai multe ori nu este o alegere buna. Am insistat mai mult cu explicatii despre Personal Statement, pentru ca este important.

Dupa ce ati trimis aplicatia la UCAS si s-a demarat procesul de inscriere, veti primi de la institutia de invatamant o scrisoare, Welcome Letter. In acest moment demarati corespondenta cu institutia de invatamant aleasa. Cereti cat mai multe detalii despre curs:
    - Daca este full-time
    - Numarul de ore saptamanal
    - Assessment – sistemul de examinare
    - Cat timp dureaza cursul
    - Calificarea, certificatul sau diploma de absolvire
    - Taxa (tuition fee) pentru EU student . Unele institutii au o taxa diferita pentru EU student fata de Home(UK) Student. Nu va lasati pacaliti ca sunteti international student. International student inseamna cei din afara European Union.
    - Installment plan - in cate rate puteti plati taxa, daca o puteti plati in rate
    - Posibilitati de cazare - camine studentesti, apartament private luate in locatie de catre universitate

Dupa primirea aplicatiei de la UCAS, universitatile vor cere in majoritatea cazurilor ca studentii sa trimita si documentele pe care le mentioneaza in aplicatie (diploma BAC, diplome pt qualifications, si testele de limba engleza). In majoritatea cazurilor o simpla copie, sau o imagine scanata a diplomei trimisa pe e-mail este suficienta. Nu va grabiti sa le traduceti si apostilati. De cele mai multe ori nu este nevoie. Majoritatea universitatilor accepta copia documentului. Verificati cu o intrebare pe e-mail inainte de a trimite.

Anumite universitati, pentru anumite cursuri (in special artistice si nu numai) pot invita studentii la un interviu sau le pot cere sa isi completeze dosarul cu un portofoliu de lucrari, etc.

Pana veti raspunde tuturor cerintelor universitatilor, puteti primi de la acestea un Conditional Offer. Dupa ce veti raspunde tuturor cerintelor, acestea va vor trimite un Unconditional Offer. Puteti primi Unconditional Offer de la ai multe sau chiar toate universitatile. In oricare din sitautii, va trebui sa alegeti care este universitatea la care doriti sa studiati. Ulterior puteti cere o Unconditional Offer Letter de la universitatea aleasa, in scopul aplicarii pentru Registration Certificate (yellow) – care va da drept de munca in regim de student (pentru mai multe informatii despre acest lucru verficati detaliile cursului ales).

Mai multe informatii (referitoare la aplicatie, sistemul de inscriere, timpul de astepate, defectiuni tehnice, etc ) puteti gasi in sectiunea FAQs (Frequently Asked Questions) de pe site-ul UCAS: http://www.ucas.com/students/startappli ... aqs/(*page not found, probabil inlocuita cu:
    http://www.ucas.ac.uk/students/startapp ... pplication

4. Deadlines

Universitatile Oxford si Cambridge au de obicei deadlineul de inscriere la jumatatea lunii octombrie a anului precedent celui in care incep cursurile (ex. Oct 2007, pentru cursurile care incep in Sep 2008).

Majoritatea celorlalte universitati primesc aplicatii pana la sfarsitul lunii mai a anului in care incepe cursul (Mai 2008, pentru cursurile care incep in Sep 2008). Aceste termene sunt afisate de fiecare data pe site-ul ucas ( www.ucas.com ).

Aplicatia prin UCAS, ar trebui trimisa cat mai devreme posibil, dar nu inainte de a o completa exact asa cum va doriti (atentie din nou la: Personal Statement, cursurile/universitatile pe care le-ati ales, scrisoarea de recomandare si qualifications).

5. Clearing

In luna august, cu putin inainte de inceperea anului universitar, UCAS da posibilitatea studetilor care fie nu au fost acceptati de universitatile la care au aplicat (adica nu au primit Unconditional Offer sau nu au reusit sa satisfaca conditiile cerute in Conditional Offer), fie nu s-au incadrat in termen sa aplice din nou pentru unul din locurile ramase neocupate. In acelasi timp este si o oportunitate pentru uiversitati sa isi ocupe toate locurile ramase libere.

O lista cu cursurile si universitatile care mai au locuri libere este publicata pe site-ul UCAS, si puteti aplica din nou.

6. Finantare

Odata cu intrarea Romaniei in UE, studentii romani, la fel ca toti studentii comunitari pot aplica pentru un imprumut din partea SLC (Student Loans Company) pentru acoperirea taxelor scolare (Tuition Fees). Conditii diferite se aplica universitatilor din Anglia, Tara Galilor si Scotia. Pentru mai multe informatii:

http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... G_10034854(*link inactivinlocuit cu:
    http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... x.htm-care inglobeaza toate aspectele

http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... G_10035218(link inactv)

http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... G_10035219 (*link inactiv)

In anumite situatii este posibil sa primiti si un imprumut pentru acoperirea cheltuielilor de intretinere (Maintenance Loan). Verificati cu Local Authority-ul de care apatine universitatea la care veti aplica pentru a vedea exact conditiile in care se acorda acest imprumut.

Mai multe informatii aici:
    http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... /DG_171539

Local Authority Finder aici:
    http://www.studentfinance.direct.gov.uk ... ema=PORTAL

7. Alte linkuri utile

http://www.ucas.com/
    http://www.ukstudy.com/
    http://www.intstudy.com/
    http://www.britishcouncil.org/
    http://www.ukcisa.org.uk/student/information_sheets.php
    http://www.educationuk.org/
    http://www.studystay.com/
    http://www.bia.homeoffice.gov.uk/6353/1 ... ulgar1.pdf(*not available)
    http://www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/1 ... omani1.pdf(*not found)
    http://www.opsi.gov.uk/si/si2007/20070176.htm#15
    http://www.opsi.gov.uk/si/si2009/uksi_20090213_en_1
    http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... /index.htm

Precizari:
    1. Acesta de mai sus era un tutorial-dar nu stiu de ce el nu mai apare la cautari, desi este foarte bun

EDIT:

Am incercat sa reactualizez unele link-uri si am si gasit si ceva noutati.
    Rugamintea mea este sa verificati aceste informatii si daca aveti completari importante sa scrieti,astfel incat acest tutorial sa mearga la locul sau, subforumul din "UK de la A la Z"
    Va multumesc.
    -moderator-

2.Cred ca am vazut si mesajul tau de pe celalalt forum si intrebai acolo daca poti sa adaugi la EU International Awards si ce crezi tu ca ar fi relevant la chestiunea calificari si atestate.
    Raspunsul este DA, poti adauga acolo, inclusiv rezultate de gen olimpiada nationala si internationala si este chiar indicat sa o faci).
    Bafta si succes in noul an universitar!

PS Eu nu am acces pe celalalt forum sunt si acolo info dar nu are cine sa le organizeze.
    Sper insa sa-ti ajute ceea ce am scris eu si informatiile la obiect ale lui Andreiutzu. -cu-bine-

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Se pare ca unele link-uri din tutorial au suferit modificari, am reusit sa modific ultimul link, peste restul o sa ma uit in timpul zilei.
    Informatiile din tutorial raman valabile.
    Sper sa ajute!

Edit:
    Link-uri verificate si reactualizate, dar mai suporta completari.

18. Zoom

Zoom New Member

Trophy Points:
    0
    mersi foarte mult pt toate informatiile.

Pana la urma o sa adaug capacitatea ca Other International EU Awards. Mai am cateva diplome de pe la olimpiade pe sector sau judet de cand eram mai mic, dar nu cred ca are rost sa le pun, avand in vedere ca nu am ajuns pana la faza nationala. Oricum in romania olimpiadele alea sunt o pierdere de timp, la care trebuie sa stii lucruri pe care nu ti le preda nimeni..de-aia banuiesc ca nici nu prea ii doare pe cei de la universitati prea mult de ele.

Mersi mult inca o data. E foarte tare ce se intampla aici, faptul ca ieri am postat asta si deja 3 oameni au contribuit cu ceva. Faceti o treaba super! :D

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Multumim, vezi sa nu ne deochi. -limba-

Cum pot sa fii student in UK

3. Inregistrare UCAS
    4. Deadlines
    5. Clearing
    6. Finantare
    7. Alte linkuri utile

In primul rand, ca orice om care stie ce vrea de la viata, trebuie sa stii si ce vrei de la studentie. Mai exact ce anume vrei sa studiezi? Vrei sa studiezi sau vrei mai mult sa muncesti? Sau poate vrei doar sa muncesti si sa beneficiezi doar de pe urma statutului de student in UK?

Dupa ce v-ati raspuns la astfel de intrebari, este bine sa faceti putin research si sa va decideti asupra cursului. Daca nu v-ati hotarat inca ce vreti sa va faceti cand “veti fi mare”, testul Stamford (care consta intr-un chestionar online) va poate da cateva idei: www.ucas.ac.uk/students/beforeyouapply/ ... amfordtest

In plus fata de site-urile universitatilor, puteti gasi cursuri si la link-urile de mai jos::
    www.hotcourses.com - unde puteti opta pentru variante part-time, evening courses, full-time sau altele. Nu va bazati doar pe acest motor de cautare. Cateodata unele cursuri nu apar si aici din motive tehnice.
    www.ucas.com/students/coursesearch/ UCAS Course Search.
    • O alta optiune ar fi sa google ca v-ar interesa: de exemplu va intereseaza Hospitality si Catering sau Tourism. In acest caz google Hospitality Courses, sau Tourism Courses, sau Hospitality Higher Education Courses.

Din pacate (sau din fericire) nimeni nu poate sa va raspunda la aceasta intrebare mai bine decat voi. Daca ati auzit deja de Oxford si Cambridge, acesta este un bun punct de plecare. Dar a fi student in UK, un inseamna doar cele doua celebre universitati. In functie de cursul (facultatea) pe care vreti sa o urmati, calitatea cursului, conditiile de intrare si orice alte nevoi aveti (cost scazut al vietii, clima nu foarte rece, legaturi rapide cu marile orase/aeroporturi, locatie pe coasta sau undeva unde puteti practica sportul vostru preferat, etc.) puteti gasi facultatea ideala pentru voi.

La fel ca si in cazul profesiei, nici in cazul universitatii, nu exista un ghid standard pe care sa il urmati. Dar exista cateva instrumente care va pot ajuta. Cum le veti folosi pe fiecare, si ce greutate veti da fiecareia, depinde numai de voi, pentru ca responsailitatea unei alegeri corecte va apartine in totalitate.

In general cu cat acordati mai mult timp si investiti mai mult efort in a va informa despre universitatile din UK, cu atat veti fi mai multumit de decizia pe care o veti lua. Sunt multe oportunitati de informare despre uiversitatile din UK, de la profesorii si studentii care au studiat deja in UK, pana la site-urile universitatilor si departamentele lor de admitere. Dar daca vreti sa faceti o cautare pe cont propriu, atunci link-urile urmatoare pot fi un inceput:

extras.timesonline.co.uk/gug/goo ... yguide.php (*not allowed)
    education.guardian.co.uk/universityguide2008
    www.unistats.com/(*nou si util pt. a compara univeritati si colegii in UK)

www.ucas.com/students/beforeyouapply/

3. Inregistrare UCAS.

Toate aplicatiile pentru higher education courses in UK se fac prin UCAS (Universities & Colleges Admissions Service). Sistemul functioneaza simplu. Studentii completeaza o aplicatie online pe site-ul UCAS si in acelasi timp primesc un cont in care isi pot verifica statusul aplicatiei si pot comunica decizia lor (de a accepta una din ofertele primite de la universitati). UCAS trimite mai departe aplicatia universitatilor mentionate de studenti. Universitatile contacteaza direct studentii pentru a definitiva procesul de admitere si cand s-au hotarat asupra unui raspuns (pozitiv sau negativ), updateaza statusul aplicatiei studentilor pe site-ul UCAS. Desi la prima vedere pare complicat este de fapt mult mai simplu, atat pentru studenti, cat mai ales pentru guvernul britanic.

Aplicatia se completeaza aici:
    www.ucas.com/students/apply/
    apply2.ucas.com/Apply09Help/guidedtour/a...les/v3_document.html(*nou-ghid pt. cum se aplica)

- Aplicatia nu e free. Exista o taxa de £10 sau £15 lire in functie de numarul de universitati la care vreti sa aplicati (£10 pentru o singura universitate/curs, £15 – pentru 2 pana la 6 universitati/cursuri) – verificati site-ul pentru modificari ale taxei. ESTE SINGURA TAXA PENTRU APLICAREA LA STUDII SUPERIOARE IN UK.
    - Urmand linkul de mai sus, va inscrieti la UCAS, completati aplicatia cu nume , prenume, adresa, ultima scoala absolvita si alte detalii cerute.
    - Dupa ce ati trimis aplicatia online, veti primi raspuns de la UCAS, cu un numar de inregistrare, veti fi instiintati de mersul aplicatiei si vi se va da un clearance number, necesar inscrierii la facultate sau curs de higher education.
    - Aceasta aplicatie nu trebuie completata de la un cap la celalalt deodata. Puteti scrie intr-o zi detaliile personale, a doua zi sau cand vreti voi educatia, si in alta zi restul detaliilor.
    - Calificarile nu trebuie sa aiba neaparat un echivalent in UK. UCAS recomanda ca studentii internationali sa scrie calificarea de pe certificatele detinute de ei.
    - Recomandarile trebuiesc facute de profesori, mentori sau angajatori in cazul studentilor adulti.
    - Personal Statementul este cea mai importanta sectiune dpdv al admiterii. Evident, fiecare universitate are propriul sistem de evaluare (pe care nu il fac public), dar toate universitatile vor lua in considerare notele de la BAC, scrisoarea de recomandare, qualifications si personal statementul. Daca la primele trei criterii se pot face mai usor in anumite cazuri concesii, personal statementul are o greutate foarte mare si de obicei primeste o foarte mare atentie. O buna practica este sa scrieti personal statementul si sa il arati si altor persoane in caror parere aveti incredere (profesori, parinti, etc.). Puneti-l deoparte si recititi-l dupa 1-2 saptamani, si vedeti daca va mai place sau daca vreti sa mai modificati ceva la el. De obicei un personal statement bun, se scrie din mai multe incercari, si varianta finala pastreaza putin din forma lui initiala. Evident sunt si exceptii, dar a scrie un personal statement dintr-o singura incercare si al il posta in aplicatie si a-l trimite la UCAS de cele mai multe ori nu este o alegere buna. Am insistat mai mult cu explicatii despre Personal Statement, pentru ca este important.

Dupa ce ati trimis aplicatia la UCAS si s-a demarat procesul de inscriere, veti primi de la institutia de invatamant o scrisoare, Welcome Letter. In acest moment demarati corespondenta cu institutia de invatamant aleasa. Cereti cat mai multe detalii despre curs:
    - Daca este full-time
    - Numarul de ore saptamanal
    - Assessment – sistemul de examinare
    - Cat timp dureaza cursul
    - Calificarea, certificatul sau diploma de absolvire
    - Taxa (tuition fee) pentru EU student . Unele institutii au o taxa diferita pentru EU student fata de Home(UK) Student. Nu va lasati pacaliti ca sunteti international student. International student inseamna cei din afara European Union.
    - Installment plan - in cate rate puteti plati taxa, daca o puteti plati in rate
    - Posibilitati de cazare - camine studentesti, apartament private luate in locatie de catre universitate

Dupa primirea aplicatiei de la UCAS, universitatile vor cere in majoritatea cazurilor ca studentii sa trimita si documentele pe care le mentioneaza in aplicatie (diploma BAC, diplome pt qualifications, si testele de limba engleza). In majoritatea cazurilor o simpla copie, sau o imagine scanata a diplomei trimisa pe e-mail este suficienta. Nu va grabiti sa le traduceti si apostilati. De cele mai multe ori nu este nevoie. Majoritatea universitatilor accepta copia documentului. Verificati cu o intrebare pe e-mail inainte de a trimite.

Anumite universitati, pentru anumite cursuri (in special artistice si nu numai) pot invita studentii la un interviu sau le pot cere sa isi completeze dosarul cu un portofoliu de lucrari, etc.

Pana veti raspunde tuturor cerintelor universitatilor, puteti primi de la acestea un Conditional Offer. Dupa ce veti raspunde tuturor cerintelor, acestea va vor trimite un Unconditional Offer. Puteti primi Unconditional Offer de la ai multe sau chiar toate universitatile. In oricare din sitautii, va trebui sa alegeti care este universitatea la care doriti sa studiati. Ulterior puteti cere o Unconditional Offer Letter de la universitatea aleasa, in scopul aplicarii pentru Registration Certificate (yellow) – care va da drept de munca in regim de student (pentru mai multe informatii despre acest lucru verficati detaliile cursului ales).

Mai multe informatii (referitoare la aplicatie, sistemul de inscriere, timpul de astepate, defectiuni tehnice, etc ) puteti gasi in sectiunea FAQs (Frequently Asked Questions) de pe site-ul UCAS: www.ucas.com/students/startapplication/faqs/(*page not found, probabil inlocuita cu:
    www.ucas.ac.uk/students/startapplicatio ... pplication

4. Deadlines

Universitatile Oxford si Cambridge au de obicei deadlineul de inscriere la jumatatea lunii octombrie a anului precedent celui in care incep cursurile (ex. Oct 2007, pentru cursurile care incep in Sep 2008).

Majoritatea celorlalte universitati primesc aplicatii pana la sfarsitul lunii mai a anului in care incepe cursul (Mai 2008, pentru cursurile care incep in Sep 2008). Aceste termene sunt afisate de fiecare data pe site-ul ucas ( www.ucas.com ).

Aplicatia prin UCAS, ar trebui trimisa cat mai devreme posibil, dar nu inainte de a o completa exact asa cum va doriti (atentie din nou la: Personal Statement, cursurile/universitatile pe care le-ati ales, scrisoarea de recomandare si qualifications).

5. Clearing

In luna august, cu putin inainte de inceperea anului universitar, UCAS da posibilitatea studetilor care fie nu au fost acceptati de universitatile la care au aplicat (adica nu au primit Unconditional Offer sau nu au reusit sa satisfaca conditiile cerute in Conditional Offer), fie nu s-au incadrat in termen sa aplice din nou pentru unul din locurile ramase neocupate. In acelasi timp este si o oportunitate pentru uiversitati sa isi ocupe toate locurile ramase libere.

O lista cu cursurile si universitatile care mai au locuri libere este publicata pe site-ul UCAS, si puteti aplica din nou.

6. Finantare

Odata cu intrarea Romaniei in UE, studentii romani, la fel ca toti studentii comunitari pot aplica pentru un imprumut din partea SLC (Student Loans Company) pentru acoperirea taxelor scolare (Tuition Fees). Conditii diferite se aplica universitatilor din Anglia, Tara Galilor si Scotia. Pentru mai multe informatii:

www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... G_10034854(*link inactivinlocuit cu:
    www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearni ... x.htm-care inglobeaza toate aspectele

www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... G_10035218(link inactv)

www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... G_10035219 (*link inactiv)
    In anumite situatii este posibil sa primiti si un imprumut pentru acoperirea cheltuielilor de intretinere (Maintenance Loan). Verificati cu Local Authority-ul de care apatine universitatea la care veti aplica pentru a vedea exact conditiile in care se acorda acest imprumut.

Mai multe informatii aici:
    www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearni ... /DG_171539

Local Authority Finder aici:
    www.studentfinance.direct.gov.uk/portal ... ema=PORTAL

7. Alte linkuri utile

www.ucas.com/
    www.ukstudy.com/
    www.intstudy.com/
    www.britishcouncil.org/
    www.ukcisa.org.uk/student/information_sheets.php
    www.educationuk.org/
    www.studystay.com/
    www.bia.homeoffice.gov.uk/6353/1 ... ulgar1.pdf(*not available)
    www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/1 ... omani1.pdf(*not found)
    www.opsi.gov.uk/si/si2007/20070176.htm#15
    www.opsi.gov.uk/si/si2009/uksi_20090213_en_1
    www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/index.htm

In alta ordine de idei, sper sa ajute informatiile si as ruga ca acei dintre dvs.(studenti/viitori studenti/cadre didactice universitare)care stiu si vor, sa contribuie cu informatii care pot aparea in tutorialul de mai sus concentrat, astfel incat acesta sa fie trimis acolo unde-i e locul, "UK de la A la Z", scutind astfel timpul de cautare.
    M-ar interesa mai mult sa stiu daca a gasit paginile pe care eu le-am notat in paranteza cu "not found", "not availble","link inactiv" -multumesc-

Multumesc din nou.

20. Zoom

Zoom New Member

Trophy Points:
    0

De asemenea, daca are cineva nevoie de informatii referitoare la Personal Statement cred ca pot si eu sa ajut :D
    Just let me know...

Share This Page