14.1 C
London
Wednesday, October 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicatia angajatorului la HO pentru Work Permit

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by stefana_2712, Jul 17, 2009.

1. stefana_2712

stefana_2712 New Member

Trophy Points:
    0
    Am gasit o firma gata sa ma angajeze.Problema e ca nimeni nu lucreaza la ei fara acte.
    Am studiat problema impreuna si ei vor trimite formularul WP1.Intrebare-- cat dureaza pana primesc ei actele. Poate cineva care a fost in situatia asta stie cum sa se descurce mai rapid ??
    Am sunat la UK Border Agency si au spus ca aprox. 3 saptamani si apoi inca 4 dupa ce trimit eu form BR3 si scrisoarea.
    Cine sta sa ma astepte pe mine sapte saptamani (asta daca merge totul OK)?? :unsure:
    Deocamdata nu le-am spus nimic la angajatori despre perioada asta asa lunga,poate are cineva o idee mai buna??

2. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: aplicatia angajatorului pentru ...bietul roman

Pai daca tot te vor sa astepte pentru ca altfel nu se poate.Nu ai voie sa lucrezi pana nu iti vine raspunsul de la BR3.Mai bine spune-le de la inceput cum stau lucrurile ca sa stie in ce se baga.Daca te accepta asa si vor sa incepi lucrul peste ceva timp atunci este ok daca nu trebuie sa-i dai drumul.

3. dan_sorin2001

dan_sorin2001 New Member

Trophy Points:
    0

Buna tuturor!

Am si eu o intreabare va rog frumos:daca urmez un curs NVQ si pot sa lucrez full time,ce sansa am sa-mi pot schimba locul de munca daca nu-mi convine actualul loc de munca?Am auzit ca nu toti angajatorii ar fi dispusi sa angajeze pe cineva cu yellow card dar nu stiu daca e asa,si dac e asa,din ce motiv? Daca as putea face lucrul asta ar fi mai bine singur sau printr-o firma de recrutare? B)

4. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

dan_sorin2001 a scris:
    Daca acel colegiu unde urmezi cursul NVQ este acreditat la UKBA, poti schimba locul de munca (plasamentul pentru practica) NUMAI cu acordul colegiului unde esti inregistrat.

Cred ca faci confuzie intre statutele diferite pentru care se obtine yellow card-ul. In cazul tau avand drept de munca full time nu ai de ce sa-ti faci probleme. Confuzia pe care o faci se datoreaza faptului ca acelasi Yellow Card se elibereaza si celor self employed, iar acestia nu au drept de munca decat ca persoana fizica autorizata (Sole Trader) sau in propriile lor firme.

Deci, retine: Nu poti schimba angajatorul (in cadrul unui curs NVQ) decat cu acordul colegiului. In caz contrar poti fi declarat ca lucator ilegal.

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

dan_sorin2001 a scris:
    dan_sorin ca sa intelegi mai bine de ce nu poti schimba locul de munca decat cu acordul colegiului, gandeste-te ca munca reprezinta practica platita pt cursul respectiv. Colegiul trebuie sa se asigure ca munca prestata e relevanta pt cursul tau, si ca eventualul nou angajator e de acord ca, din cand in cand, sa vina la locul de munca cineva din partea colegiului pt a evalua munca ta si felul in care acumulezi cunostintele relevante pt acea calificare.

6. stefana_2712

stefana_2712 New Member

Trophy Points:
    0

Intre timp subiectul s-a schimbat dar ca sa va tin la curent.... Dupa exact 10 zile firma a primit REFUZUL de a ma angaja cu recomandarea sa ia un englez desi s-a precizat foarte clar ca au nevoie de mine in special pentru relatia cu Romania, ca translator.
    Ei refac acum scrisoarea si o mai trimit odata desi nu stiu daca s-a intamplat sa se razgandeasca cei de la Immigration. Noroc, ca sunt o doamna ca asa le-as umple frigiderul.Nu stiu ce o sa fac in continuare. :angry:

7. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

stefana_2712 a scris:
    Mda, partea cu recomandarea o inteleg, dar un motiv pentru refuz au dat ? Angajatorul a indeplinit cerintele de publicare a postului ?

8. dan_sorin2001

dan_sorin2001 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc Taranu si Silverfern pt raspunsul vostru.Problema e alta. Nu fac confuzie dar am motive sa cred ca astia:colegiul,angajatorul meu si Ancer recruitment(firma de recrutare care are legatura cu firma G&G prin care am venit aici) colaboreaza intre ei si au relatii stranse si fac un fel de triunghi in jurul nostru si s-ar putea sa ne puna bete in roate daca vrem sa plecam de la actualul loc de munca.Si tocmai de asta imi era frica,sa am nevoie de acceptul lor.Nu am avut prea mult timp la dispozitie dupa ce Precision T s-a inchis asa ca m-am inscris la colegiul care mi-a fost recomandat de Ancer recruitment si angajatorul meu.Acum daca vreau sa-mi schimb locul de munca,nu stiu exact ce nevoie o sa am de actualul meu angajator,ce acte,ce hartii o sa treb sa semneze sau sa primesc de la el cand o sa aplic pt blue card si daca colegiul o sa-mi dea voie.Iar daca plec de aici s-ar putea sa nu le obtin.Adica trebuie sa stiu exact la ce risc ma expun daca plec de aici si imi schimb locul de munca ca nu intra in calculele mele sa mai stau aici.Mai ales ca acum s-a intamplat ce s-a intamplat si mai am mult timp poate pana la blue card.Oricum am intentia sa schimb doar locul de munca nu si jobul.
    Stiti ceva,ar exista vreun motiv pentru care unii agajatori nu ar fi dispusi sa angajeze studenti? Pentru ca asa am auzit in 2-3 cazuri. :(

9. pianist4Him

pianist4Him New Member

Trophy Points:
    0

taranu a scris:
    Salutare la toti,
    saptamana aceasta sotia se va inscrie la curs, apoi vrem sa aplicam - ea yellow card ca student si eu blue card ca dependent. Intrebarea mea este: ce tip de curs ar fi cel mai avantajos - la acest colegiu care este pe lista recunoscuta, au si NVQ cursuri. Este mai bine sa aplice pt un curs NVQ - am vazut ca sunt mai scumpe, sau sa mearga pe unul normal? Are vreo diferenta? Ce avataje sau dezavantaje sunt intre un NVQ si unul oarecare? de la ce vine NVQ?
    Thank you for all the info.
    De asemenea, cand ceri chitanta pt prima rata, treb sa ceri si o scrisoare din partea colegiului. Ce ar trebui sa contina aceea scrisoare neaparat - pe puncte ca sa verific si sa stiu ce sa le spun. De exmemplu: - sa contina antetul colegiului, poate perioadat cursului, de cand incepe pana cand, ca este cu attendence - si etc. Vreau sa iau o scrisoare completa ca sa nu existe motive pt refuz de la cei HO. Avem neaparat nevoie cat mai repede de working permits, in mod special eu care am gasit de munca si am si contract - imi treb decat blue working permit.
    Regards, pianist4Him

Share This Page