14.1 C
London
Thursday, June 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aplicare online pentru work permit

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by Micael, Sep 5, 2012.

1. Micael

Micael New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.

Momentan lucrez in Bucuresti, dar imi doresc sa imi gasesc un job in UK.
    Intrand pe mai multe site'uri de recrutare am observat ca intreaba daca ai permis de munca in UK.

M'am gandit ca ar fi ok sa imi depun documentatia pentru work permit de acum.
    Am intrat pe UK boarding agency, am dat apply online. Mi'am facut un cont acolo, numai ca ajuns intr'un punct unde nu stiu ce sa selectez.

Apare purpose of application si pot sa selctez urmatoarele:
    -employment non Points-Based System (PBS)
    - PBS Tier 1 Entrepreneur
    - PBS Tier 1 Exceptional Talent
    - PBS Tier 1 General
    - PBS Tier 1 Investor
    - PBS Tier 1 Post Study
    - PBS Tier 2 General
    - PBS Tier 5 Temporary Workers

Mai sunt cateva, dar la alea chiar nu cred cama incadrez.

S'a mai lovit cineva de problema asta ?

Aveti vreun sfat pentru mine despre cum as putea sa obtin work permit online sau prin posta?

Astept cu interes raspunsurile voastre.

Multumesc.

2. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
  3. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

Buna,
    Daca zici ca te-ai interesat despre acest aspect,de dreptul a lucra legal in UK,nu ai citit indeajuns de mult,faci oarece confuzii,cauta aici pe forum,ai sa gasesti detaliat informatii legat de aspectele care te intereseaza.

Pe scurt:
    1.Tu nu poti aplica pentru Work Permit(WP),sub nicio forma,nici online,prin posta sau mai stiu eu ce alta metoda,aplicatia pentru Work Permit o face doar angajatorul,dupa ce ai fost acceptat pentru un eventual job.

Pentru Tier 2 si Tier 5 ai nevoie de CoS(Certificate of Sponsorship),care este eliberat de viitorul angajator in aplicatia pt WP.

2.Prin sistemul Points-Based System (PBS),daca iti este acceptata aplicatia,obtii direct Blue Card,care nu este acealsi lucru cu WP(cauta aici pe forum ca s-a scris foarte mult ).

Dreptul la munca legal in UK,pentru romani si bulgari,este destul de anevoios,mai fa sapaturi.

Succes!

4. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru marea majoritate a permiselor de munca aplicam personal, nu angajatorul. Cum poate aplica angajatorul pentru cardul galben? Ce documentatie poate el oferi?

5. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Sergiulica tata, tu aplici pt registration certificate(chestiile alea colorate) si nu pt work permit(permos de munca). Inteles acum diferenta majora?

6. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

Scuze Sergiu,ai dat un post-reply eronat la raspunsul oferit de mine.
    E o diferenta majora intre Work Permit si Yelow Card,m-am lovit prea mult de astfel de probleme,asa ca vorbesc din experienta proprie,nu din auzite.
    Ai mai jos un link care lamureste toate aspectele.

Toate cele bune!

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/s...ulgariaromania/guidanceforbulgariaromania0408

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Sergiule, pune mai mult accentul pe citit, nu pe scris. Daca nu deosebesti WORK PERMIT de REGISTATION CERTIFICATE, esti pe din-afara rau de tot.

8. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    @Mirela00
    Multumesc pentru atentionare. Da, ai dreptate. Eu priveam chestiunea aceasta simplu. Un document a carui unica utilitate practica este de a confirma faptul ca ai dreptul de a munci un anumit numar de ore sau intr-un anumit fel, se poate numi oricum, dar tot un permis de munca este.
    Imi cer scuze daca am indus pe cineva in eroare.
    @catad, albea
    Modul in care va exprimati lasa de dorit.

9. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    uite ca scriu si aici ca poate mai este cineva confuz cu cele 2 hartii. WP-ul este necesar pt a face dovada celor de la home office ca ai drept de munca in uk si atat. numai cu foaia aia A4 nu faci nimic. ca sa poti obtine un registration certificate(ala pink) ai nevoie de dovezi ca ai fost verificat de catre UKBA si ti-au acordat drept de munca pt un anume angajator care nu a gasit pe nimeni cu drept de munca in uk sa ocupe acel post.

10. ely15111988

ely15111988 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!Numele meu este Elena, si ca oricare dintre voi m-am lovit de o problema legata de acte in Uk!Prietenul meu are Yellow card ca student obtinut anul trecut, iar eu as vrea sa aplic pt blue card, ca si sotia lui. Problema este ca el nu mai este student, ci lucreaza ca self emplyed..intrebarea mea este daca atunci cand ma voi duce la Croydon pt Blue card oare ei il vor mai verifica o data sa vada daca mai este student sau automat primesc blue card-ul el deja avand yellow card-ul?Multumesc anticipat

11. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Iti este prieten sau sot?

12. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Da catad,ai dreptate,dar majoritatea persoanelor care solicita prin intermediul angajatorului,eliberarea WP-ului,o fac pentru a dobandi ulterior AWC,aceste e cursul normal al lucrurilor,nu faci ca sa ai o hartie A4 in mana,pe care scrie "Letter of Approval".Dobandirea ulterioara a AWC-ul este doar o formalitate,pe acea "Letter of Approval",de la UKBA,chiar scrie sa aplici cat mai curand posibil pentru Accesion Worker Card(Purple Card),care iti da dreptul la lucru pe teritoriul UK,pentru un angajator anume;dupa 12 luni consecutive lucrate pentru acel angajator poti aplica linistit pentru BC,sau nu,daca intentionezi sa lucrezi in continuare pentru acelasi angajator.
    Dovezile de care vorbesti,le aduce angajatorul,precum ca au dat anunt la Jobcentre plus,pentru postul respectiv,la care nu s-a prezentat nici-un britanic,sau alt cetatean membru UE(in afara de romani si bulgari).Sincer sa iti zic,odata ce ai obtinut jobul,totul decurge de la sine,ca eu imi faceam griji,si il intrebam pe agentul care s-a ocupat de mine:"Daca cumva la acel anunt vine totusi cineva care ar putea incadra acel post"";si stii ce mi-a zis:"Don''t worry,the job is yours",si anuntul a stat 30 de zile pe site(am verificat).Asa am tras concluzia ca au si ei "smecheriile" lor,nu sunt intotdeauna 100% corecti.
    Greu nu este,doar ca dureaza ceva timp,au si ei birocratia lor.

13. ely15111988

ely15111988 New Member

Trophy Points:
    0
    saptamana viitoare ne vom casatori...ms

14. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    In teorie tu poti lucra fara cardul albastru in aceasta situatie, dar e destul de dificil sa faci angajatorii sa te creada(dar e posibil sa ai noroc).
    Daca nu, el trebuie sa aplice pentru card galben de self si tu, in acelasi timp, pentru cardul albastru.
    Recomand a doua varianta, deoarece este mult mai sigura pentru detinatorul cardului albastru, tu in situatia de fata.

Share This Page