9.9 C
London
Monday, September 28, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Apicatie Blue Card

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by diana.ab, Sep 12, 2012.

1. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    ba da se poate! aduci dovezi cum ca ati locuit impreuna, date cont comun, poze.
    bafta multa!

2. lightplay

lightplay New Member

Trophy Points:
    0
    @aolariteiandreea dovezile sa acopere cel putin ultimii doi ani - si sa includeti si certificatul de nastere al copilului. Dovezile pot fi council tax bill, contract de chirie, facturi de utilitati, extrase de cont bancar, orice aveti voi. Nu trebuie sa apara ambele nume pe acelasi bill, pot fi si conturi si facturi diferite dar adresa sa fie comuna.

3. aolariteiandreea

aolariteiandreea New Member

Trophy Points:
    0
    Mi a revenit zambetul pe buze! Multumesc!

4. beladan

beladan New Member

Trophy Points:
    0
    buna,

as dori va rog sa imi spuneti daca pentru a aplica pentru blue card este necesar sa avem health insurance (gen aviva)...sau este ok si cea de la barclays?!?! i-am intrebat si pe cei de la home office lucrul acesta dar inca nu am primit un raspuns...

multumesc anticipat...

o seara frumoasa!!

5. kate_uk

kate_uk New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor,

Mai pe scurt sunt intr-o dilema care ma macina zi si noapte, am venit in UK aproape un an in urma si am lucrat fara acte (chiar si fara NINO) pe unde am apucat. Cu timpul am obtinut NINO pe baza de self employment si un job fantastic la Virgin Media ca employed. De cind m-am angajat nimeni nu m-a intrebat de nici un card yellow/blue si acum ca sunt la bariera probation period/ full time contract ma ingrozeste gindul ca m-ar putea intreba de astfel de documente si as putea pierde job-ul mult asteptat. Ce ar trebui sa fac? Please Help, God Bless

6. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Nasoala situatie. Trebuia sa le spui tu de la inceput cum sta treaba si ca ai voie sa lucrezi doar ca self-employed, problema e ca acum i-ai pus si pe ei intr-o situatie nasoala pentru ca daca vine vreun control vor plati si ei amenda, nu doar tu, iar treaba asta nu ii va face sa fie incantati de tine ca angajat sau sa te recomande cu caldura mai departe pentru un alt job, pe viitor.
    Pe de alta parte, chestia cu perioada de proba este ca, in contractele obisnuite de munca, nu te intreaba nimeni nimic dupa ce expira perioada de proba - pur si simplu contractul continua in aceleasi conditii dupa expirarea perioadei de proba. Singura diferenta este ca in perioada de proba poti fi dat afara fara ca firma sa isi faca prea multe probleme, spunandu-ti doar ca nu te potrivesti postului, pe cand dupa expirarea perioadei de proba le trebuie motive solide sa te dea afara. Nu stiu ce fel de contract ai tu, insa daca este contract standard, la expirarea perioadei de proba nu ar trebui sa te intrebe nimeni nimic si nu ar trebui sa iti ceara nici un fel de acte. Pur si simplu contractul continua, tu iti vezi de treaba si, daca ai noroc si nu vine nici o inspectie la locul tau de munca pana la anul sau daca nu se trezeste nimeni din firma sa isi dea seama ca ar trebui sa se intereseze de permisul tau de munca, poate scapi. Vezi ca exista riscul sa faci si inchisoare pentru ca lucrezi fara permis (desi banuiesc ca statul nu se complica, prefera sa incaseze amenda aia de o mie de lire de la tine, decat sa te bage la puscarie si sa plateasca statul cheltuielile cu mancarea ta si alte alea). Tu decizi ce faci in continuare. Personal eu nu as risca, dar fiecare si le stie pe ale lui.

7. kate_uk

kate_uk New Member

Trophy Points:
    0
    Salut din nou,
    Dar cum s-ar aplica legea cu legal work for 12 consecutiv months? Daca as lucra ca si in prezent fara nici un card timp de 12 luni cu contract de munca, dupa 12 luni mi-ar mai trebui blue card? Multumiri anticipate pu raspunsuri ?

8. Anonymous

Anonymous Guest

Pai "legal work" nu illegal work! Mai sunt 5 luni si scapi de carduri.
    Eu as alege sa merg mai departe cu ei, fara sa fac valuri, daca as fi in locul tau!

9. seems

seems New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, am si eu nevoie de cateva sfaturi in legatura cu aplicatia pentru Blue card ca dependenta de Accession Worker Card (purple card).
    Vom face cununia civila pe 1 august ca apoi sa pot aplica, problema este ca va dura cateva luni bune pana imi voi schimba buletinul si pasaportul.
    Stiu ca detaliile trecute in formular trebuie sa coincida cu cele din buletin inclusiv numele de familie. Prin urmare se vor lega de faptul ca nu am inca schimbat numele pe pasaport?
    Sectiunea 1 va trebui complatata cu detaliile lui iar in sectiunea 2 cu detaliile mele?
    Din formularul BR1 am intels ca am nevoie de urmatoarele acte:
    1. pasaportul sau CI al tuturor aplicantilor (sponsor si dependenti)
    2. cate doua fotografii tip pasaport pentru fiecare din aplicanti
    3. un plic timbrat “special delivery” pentru actele care vor fi returnate
    4. acte doveditoare a gradului de rudenie (ex. certificat de casatorie, certificat de nastere)
    Nu am nevoie si de contractul lui sau Cardul?
    Am citit forumul dar cam toate exemplele sunt pentru cei dependeti de Self employed.
    Va multumesc

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Ai nevoie de contractul lui, fluturasii de salariu si scrisoare de la firma care sa confirme cael lucreaza inca la ei.

11. seems

seems New Member

Trophy Points:
    0
    Mulțumesc pentru raspuns, am nevoie de 3 fluturasi de salariu? El munceste la aceasta firma de o luna, si va primi peste cateva zile salariul, dar prin transfer bancar, va trebui sa solicite el acel fluturas de salariu?
    A mai muncit 4 luni pentru o alta companie dar ca self employed (cand a aplicat la Job Center, nu i-a fost acordat acest statut de self employed deoarece este asistent medical)
    Ma gandeam ca daca duc extrasul bancar pe ultimele 4 luni, se vor vedea cele 3 plati salariale.
    Intrebarea este dacă sunt valabile plățile efectuate de cealaltă companie, daca nu, va trebui să astept încă 2 luni sa primească 3 fluturași consecutivi de la aceasi firma

12. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai e self employed sau are awc ca nu mai inteleg.

13. Anonymous

Anonymous Guest

Ai vreun job " pe teava" sau doar te candesti ca-ti trebuie card?
    Poti incerca sa te angajezi direct prezentand angajatorului cardul sotului si certificatul de casatorie. Pune langa ele si pasajul din lege care spune ca ai drept de munca precum dependent

14. seems

seems New Member

Trophy Points:
    0
    El este venit in aceasta tara de 5 luni, 4 luni le-a lucrat intr-un alt oras ca si self employed, iar de o luna lucreaza pentru acesta firma si a obtinut purple card.
    Vreau sa muncesc detest sa stau acasa si avem nevoie si de banuti, cei pentru care lucreaza la inceput imi oferisera si mie job, dar cand au auzit ca nu am card au zis ca nu au cum sa aplice pt mine.
    Stiu ca legea specifica ca nu am neaparat nevoie de card daca sunt casatorita, ma dusesem de exemplu si la Aldi, un fel de Lidl la noi si au zis ca am nevoie neaparat de card....

15. leo_waw

leo_waw New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    finding out what life really is about
    Buna,
    Ma numesc Leo si am o mica nelamurire, asa ca as aprecia daca cineva m-ar putea lamuri.
    In mare situatia e urmatoarea: am venit in UK, am devenit student, am obtinut Yellow Card si am inceput sa lucrez. Peste vreo 2 saptamana urmeaza sa primesc cel de-al 12-lea payslip si pot sa aplic pentru Blue Card. As dori sa stiu in primul rand daca e obligatoriu sa aplic pentru Blue Card sau direct cand primesc ultimul payslip inseamna ca am drept nelimitat de munca in UK? In caz ca trebuie obligatoriu sa aplic, stie cineva daca se mai poate obtine programare tip Croydon pentru a aplica in persoana sau se poate face doar prin posta? Mi-am descarcat formularul si acolo nu scrie nimic de niciun fel de programare si nici pe site-ul de la UKBA, de aia va intreb pe voi aici daca stie careva ceva de programarile alea.
    Multumesc anticipat

Leo

16. lorey

lorey New Member

Trophy Points:
    0
    buna,
    Nu stiu sa iti raspund direct la intrebare, eu sunt in o cu totul alta situatie, dar iti pot recomanda sa te inscrii pe grupul de facebook FOR EQUAL STUDENT RIGHTS FOR BULGARIAN AND ROMANIAN STUDENTS IN THE UK (beststoriesbulrom@groups.facebook.com). Am vazut acolo multe povesti asemanatoare cu a ta, poate te lamuresc ei.

17. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie sa aplici pentru Blue!
    Poti aplica in persoana, sau poti aplica prin posta (ambele variante sunt disponibile pentru blue in cazul tau)

18. alina2785

alina2785 New Member

Trophy Points:
    0
    "When you have been working legally as an employee in the UK for 12 months without a break, you will have full rights of free movement and will no longer need our permission to take work. You can then get a registration certificate confirming your right to live and work in the UK. You do not have to get a registration certificate. However, without one you may have difficulty proving to employers that you have the right to work." (Home Office UK Border Agency). -ras4- De Blue Card o sa ai nevoie mai mult pentru viitorii angajatori (asa se zice )desi eu mi-am schimbat locul de munca fara a avea nevoie de el -da-da- . Mult success!

19. leo_waw

leo_waw New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    finding out what life really is about
    Multumesc pentru raspunsuri, care sunt mai mult decat clare.Deocamdata nu mi-a cerut nimeni Blue Card, desi eram curios de care ar fi fost procedura de obtinere.

20. gabriel_boc1980

gabriel_boc1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, am o mare problema in martie am aplicat pt blue card+sotia are awc, in iunie am primit o scrisoare in care mi se cereau ci ul sotiei si o scrisoare de la angajatorul ei prin care sa demonstreze ca lucreaza inca acolo. Buun, le am trimis, iar dupa ceva timp HO a trimis angajatorului sotiei o scrisoare de multumire si buletinul sotiei, dar.... pe 9,08 am primit o scrisoare prin care mi se refuza dreptul la blue card deoarece nu am trimis cele doua doc (ci ul sotiei si o scrisoare de la angajatorul ei prin care sa demonstreze ca lucreaza inca acolo). Cum drak, acum ce sa fac, nu e vina mea!!!!!!!!!!!!!!!!! Eu stau in Leicester iar astia de la citizen advice s au uitat la mine de parca eram de pe MArte, unde sa ma duc.....
    Si cine poate sa mi dea un nr VALID de la Home office....nu mi merge semnul intrebarii -nervos-

Share This Page