13.2 C
London
Monday, April 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Apicatie Blue Card

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by diana.ab, Sep 12, 2012.

1. diana.ab

diana.ab New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor!
    Ca si membra noua a acestui forum trebuie sa spun ca sunt foarte impresionata de multitudinea de sfaturi si de informatii utile oferite. Cred ca prin cunostintele si experientele personale putem ajuta la randul nostru pe altii.

Ce m-a condus spre acest forum este dorinta de a ma informa cat mai bine despre viitoare mea aplicatie pentru Blue Card.
    In curand o sa mi indeplinesc conditia de 12 luni lucrate fara intrerupere in UK ca si Au pair. Toate bune si frumoase ..insa ce ma sperie mai mult este timpul de asteptare pentru primirea documentelor ce a ajuns acum la 8 luni (conform sitelui ukba). Este foarte mult. Cand am aplicat pt Purple Card nu a durat decat 2 luni. Am mai aflat ca se poate programa pentru interviu dar, din cate mi s-a spus, te amana foarte mult pe motiv ca sunt extrem de aglomerati. Ce sfaturi imi puteti da incat sa grabesc oarecum acest proces ? Poate sunt persoane care au aplicat de curand pentru BC/YC si pot ajuta. Am curs de bookkeeping facut aici si imi doresc sa imi caut de lucru in acest domeniu.
    Va multumesc!

Inca o intrebare.. Se poate suna pentru interviu mai devreme de data inscrisa pe Purple Card? Sau te intreaba data cand vei implini cele 12 luni si trebuie implicit sa fie realizata?

2. adelyca86

adelyca86 Member

Trophy Points:
    16
    Buna Diana. Eu sunt in aceiasi situatie si incep sa sun pentru programare inainte de a implini perioada de un an. poti suna cu 6 saptamani inainte.
    bafta

3. pifff

pifff New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

am facut o lectura prelungita a posturilor de pe forum si am inteles in sfarsit:

Dupa 12 luni lucrate consecutiv in UK, legal, sotia mea nu mai are restrictii in privinta dreptului de munca. Poate oricand sa aplice ptr BLUE CARD dar nu e obligata sa o faca. Angajatorul ii poate solicita expres sa il aiba desi ea are drept de munca si fara.

Dar eu ca dependent? Ce trebuie sa fac pentru a avea drept de lucru? La fel nu e obligatoriu nici pentru mine sau trebuie neaparat sa aplic pentru acest Registration certificare prin BR1?

THIS IS THE QUESTION!!!

Daca a mai fost cineva in situatia asta va rog sa imi dati un sfat.

Florin

4. tatyanteto

tatyanteto New Member

Trophy Points:
    0
    buna, poate sa ma ajute cineva la intrebarea... lucrez ca employ cu contract de munca nelimitat incepind din 18 octombrie 2012 adica nu am inca 12 luni, am doar aproape 4 luni, mentionez nu detin yelow card pot sa aplic pentru blue card? va multumesc anticipat

5. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    In baza a carui act lucrezi? Sau esti dependent de cineva cu card colorat?

6. BOGDAN008

BOGDAN008 New Member

Trophy Points:
    0
    -nervos- ce dovada trebuie trimisa pentru a demonstra ca am platit asigurarea medicala pt a abtine blue cardul.....imi trebuie o scrisoare de la aviva sau bank statment .....ideea este ca 3 luni a fost gratis cum le demonstrez asta celor de la home office...care aveti mai multe informatii va rog sa imi spuneti as vrea sa aplic cat mai curand posibil -plasture- tb trimisa iara asigurarea ?!?!?!?!?!?!

7. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Dependentii au aceleasi drepturi. Nu e obligatoriu sa ai blue, ai acelasi drept de exceptie, doar angajator care sa stie asta, tre sa gasesti.
    Daca sotia are an muncit doar ca Self, atunci nu e exceptata de la permis de munca. (doar daca a fost angajata in timp ce avea Yellow de student, de NVQ sau Blue de dependent....in acel an lucrat.
    Stiu ce zic, am trecut prin ele recent.

D.P. 074

8. Marry

Marry New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor.Am si eu o intrebare.Eu am purple card (AWC),sotul meu are drept de blue card.Am citit ca la momentul aplicarii pt BC sotul trebuie sa fie in UK.Totusi, a aplicat cineva fara sa fie in uk?Pt ca es vrea sa aplic pt el si sa vina aici cand ii vine Bc.

9. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca, daca aplici prin posta, nu e nici o problema lipsa din UK. Pt Croydon se face prezenta obligatorie doar.

D.P. 074

10. Tatiana

Tatiana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna , daca am muncit cu yellow card ca student un an si 3 luni de zile part time fara intrerupere , am voie sa imi caut de munca acuma ca full time chiar daca nu am aplicat inca de blue card? Este adevarat ca yellow cardul expira la 4 luni de la terminarea cursului de student ? Stiti vreo ceva daca se mai poate aplica de blue card in persoana la home office sau doar prin posta ? Va rog frumos sa imi dati un raspuns daca a-ti trecut prin asta si va rog frumos nu va suparati pe mine ca poate am repostat ceva ce au mai postat si altii, multumesc frumos.

11. Tatiana

Tatiana New Member

Trophy Points:
    0
    si inca ceva ca uitasem, atunci cand aplici de blue card trebuie sa ai cu yellow 12 luni de munca neintrerupt la acelasi job? Dar in statement-uri mai am cate 30 sau 20 sau 40 lire paid in de mine, are vreo ceva asta cu aplicatul? adika in cont trebuie sa intre doar banii de la job, nimic altceva? multumesc mult!

12. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    1. Dupa un an muncit ca angajat (de la data emiterii Yellow), ai drept de munca nerestrictionat. Poti gasi angajator care sa stie legea si sa te ia fara Blue dar e mai greu. (cazul meu). Totusi am aplicat si pt Blue prin posta si l-am primit mai repede decat altii care vad ca stateau sa sune telefonic pt Croydon si inca mai vaneaza acum varianta Online pt Croydon (telefonic nu mai merge).
    2. Da, Yellow e valabil pt perioada cursuri plus 4 luni.
    3. In formularul BR1 la capitolul pt care aplici, excempt for work permit, e lista de bifat a actelor de trimis. NU SE CERE STATEMENT BANCAR!!!!. Dovada muncii se face cu contracte, paysleepuri si scrisoare angajator pt confirmare perioa muncita.
    4. Nu. In anul muncit, nu e obligatoriu sa fi stat la un singur angajator. Pot fi cati vrei, doar SA NU FI FOST intrerupere mai mare de 30 zile in total pe an, intre joburi.

Toate sunt din experienta proprie a mea sau/si a sotiei, totul rezolvat singur, prin citirea regulamentelor si fara vorbe si zvonuri. Experiente ale unor colegi de pe forum au ajutat la directionarea cercetarilor personale in descoperirea textelor si atingerea concluziilor si deciziilor mele.
    Succes.

D.P. 074

13. Tatiana

Tatiana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc din suflet ca iti faci timp sa raspunzi si celor ca mine, :) .. Acuma pot sa spun ca sunt foarte lamurita cu actele ce si cum.

14. mariusi

mariusi New Member

Trophy Points:
    0
    O scurta intrebare: daca am deja NINO in ce conditii pot obtine Blue Card-ul?

Multumesc!

15. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Daca astepti pana la ian 2014 il poti obtine :)

Faptul ca ai NINO nu influenteaza cu nimic obtinerea unui BC.

16. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Zici ca ... In 2014 se va da Blue card la toata lumea? Si va trebui sa faca programare?

;-)
    D.P. 074

17. mihaelam

mihaelam New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Am incercat sa gasesc un caz asemenator pe forum insa nu am avut prea mult noroc! Am gasit insa multe informatii folositoare !
    Pe scurt povestea ar fi cam asa: am venit in UK in vacanta impreuna cu prietenul meu care are cetatenie italiana! Dupa cateva zile ne-am hotarat sa ne casatorim si sa ne stabilim aici ! Atat ca asa cum a-ti ghicit deja am descoperit ca pentru romani asta prezinta o serie de "impedimente "
    Am inchiriat deja o casa si am mers impreuna sa aplicam pentru NINo! Aplicatia mea a fost conditionata de drept de munca in UK.

Intrebarea mea este in ce conditii pot aplica pentru Blue Card?

Multumesc

18. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Ca dependenta de sot, cetatean italian, care e exceptat de la permis de munca oriunde in UE, practic si tu ar trebui sa fii exceptata prin certificat de casatorie.

D.P. 074

19. mihaelam

mihaelam New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc

20. aolariteiandreea

aolariteiandreea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara! Incep sa cred ca imi este tot mai greu sa aplic pt un awc si ma gandeam cu logodnicul meu sa aplicam pentru yellow card(el) si eu si copliul nostru pentru blue card ca dependenti de el! Acum, tot au ajuns pe la urechile mele fel si fel de informatii si cea mai grava dintre ele, pt mine, e ca dc nu ai certificat de casatori cu partenerul nu poti aplica pt permisurile de munca d emai sus! Mentionez ca eu si logodnicul meu suntem impreuna de 7 ani, avem o fetita de 4 ani si cateva luni, locuim si am locuit mereu la aceeasi adresa si luam si beneficii impreuna.Chiar se poate sa nu putem aplica ca familie doar pt ca nu avem certificatul de casatorie?? multumesc

Share This Page