0.9 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Anulare contract sala

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by Marin, Sep 1, 2012.

1. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Am o mica problema si sunt curios daca imi poate da cineva vreun sfat.

Am fost membru unei scoli de arte martiale timp de doi ani. Din cauza ca mi-am schimbat locul de munca, nu mai am timp sa ma duc la cursuri si am vrut sa inchei contractul. Ideea mea era sa trimit un mail si sa inchid direct debit-ul (e in jur de £70/luna).

Nu mica mi-a fost mirarea can am primit un raspuns in care mi s-a spus ca trebuie sa trimit o scrisoare la sediul lor in care sa imi anunt oficial retragerea. DIn momentul in care ei primesc scrisoarea mai trebuie sa platesc trei luni inainte sa imi anuleze membership-ul. In toti cei doi ani nu am auzit pe nimeni sa precizeze de acest lucru, nici pe site, nici in newsletterul lunar pe care il trimit. Dar din pacate aceasta clauza este in contractul pe care l-am semnat in prima zi de curs. Binenteles ca am semnat fara sa citesc deoarece trebuia sa ma schimb, sa imi fac incalzirea, etc. Verbal nu mi s-a precizat acest amanunt.

Fragmentul din contract:
    If I wish to terminate my KB Membership, I must give the minimum notice in writing (letter, not e-mail). I am permitted to give one month’s notice between the 1st & 3rd Standing Order payment. Thereafter I am obliged to give 3 months’ notice. It is my responsibility to ensure I receive a KB Termination Reference Number.

Pe langa asta trebuie sa platesc si asigurarea pe anul viitor deoarece:
    I understand I must pay an Annual KB Membership/Insurance Fee upon joining. Should the annual renewal of this fee fall within my notice period, it is still payable.

Inca nu am trimis scrisoarea, deci ar trebui sa platesc peste £300 desi nu mai am cum sa ma duc la cursuri.
    Am ce sa fac, sau e vina mea in totalitate?

2. bpmircea

bpmircea New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    dacă e scris in contract cred că e vina ta si nu poți face nimic...
    Că nu ți-au zis și verbal treaba asta nu contează din momentul în care ai semnat contractul se presupune că l-ai citit.
    Și dacă nu plătești nimic ce ți se poate întâmpla ???

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu, nu am considerat ca e potrivit sa intreb :)

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Din pacate, asta se intampla cand nu citim contractele.
    Eu am facut abonament la sala si, am intrat DOAR in ziua in care am facut prostia, ba am mai bagat si femeia, vezi Doamne, sa slabim... -nu-ma-uit-

M-am usurat de cca 300 £ in cateva luni,
    la vremea aia nu stiam de Romani-online, asa ca,
    am anulat DD si, au urmat scrisorile (contractul era de un an) si ...afectarea credit score.

Deci

daca vrei sa faci purici prin UK, si vei vrea v'odata sa iei casa/masa/masina cu credit, trebuie sa platesti, musai, daca nu ...nu te cauta aia decat v'o doi ani, la asa ceva firmele de recuperare nu se baga dar, iti va afecta credit score.

However, cauta in contract daca nu ai ceva clauza legata de sanatate,
    caci daca da, te duci matale la GP, ii spui ca ai mari probleme de spate/stress/ce vrei tu si ca nu mai poti activa in sporturi de contact, ii ceri patalama la mana mai dupa ceva saptamani cand el incearca sa te vindece, si le-o prezinti alora.

Dar asta DOAR daca ai asa clauza in contract (eu aveam cu sala dar...prea tarziu), well, din greseli invata omul!!!

Bafta!

5. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am asa ceva in contract.
    La sala e alta treaba, e clar ca semnezi pe o perioada, si ti se ofera si o reducere.

Mie mi se pare ciudat, am fost membru doi ani, nu mi-a spus nimeni de clauza asta; 3 luni ca sa mi se anuleze e absurd.

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Mda, e cam mult acest notice de 3 luni...ce sa zic, tu decizi, poate poti vorbi cu dansii,
    totusi, nu inteleg, daca tu iti rupi o mana ceva, tot tre sa platesti?

7. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Contacteaza Citizens Advice Bureau (CAB) din zona ta si intreaba-i pe ei ce poti sa faci. Am o colega de serviciu care a reusit sa isi anuleze abonamentul la sala anual - dar a pierdut ore in sir back and forth cu cei de la gym - pentru ca s-a mutat cu serviciul la distanta f mare.

8. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru sfat. DIn pacate raspunsul lor nu e prea optimist:

9. Leonard George

Leonard George New Member

Trophy Points:
    0
    Dap, si eu cand am semnat contractul la sala spuneau ceva de 2 luni notice in caz ca vrem sa renuntam. Deci cand te decizi sa renunti mai platesti 2 luni care sunt active oricum. A mai fost si taxa de inscriere vreo 30..:-(

10. Cla

Cla New Member

Trophy Points:
    0
    Iti scade credit score-ul si cand o sa vrei o casa ii platesti bucuros si cu taxa care sa te arate curat. Dar vad ca s-a zis deja.

Tot 3 luni m-au taxat si pe mine :(

11. iulius999

iulius999 New Member

Trophy Points:
    0
    Prefa-te bolnav ..... Eu stiu ceva de genu k nu mai potzi sa te ducinla cursuri k e medical issue:) te doare spatele .... Te duci la gp ii spui cavte doare spatele ---> sick note ..... Etc etc ai incercat?

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    ai semnat cumva asta? nu era si optiunea "downgrade to Once-a-Week "? poate reduci putin la plati si apoi faci notificarea si renunti

TERMS & CONDITIONS (SPECIAL OFFER: Clauses beneath only valid from Week 7)

Please read the KB Membership Terms & Conditions before signing this form as they provide the basis of the Contract between you and KB Fitness.

1. I agree to the KB terms and conditions of Membership, I can view these online or request a copy.

2. Monthly payments must be paid by Standing Order, I have completed the required form.

3. All KB Memberships are for an initial minimum period of the remainder of the month in which you join, plus two full calendar months; I agree to this minimum Membership commitment.

4. I understand I must pay an Annual KB Membership/Insurance Fee upon joining. Should the annual renewal of this fee fall within my notice period, it is still payable.

5. If I wish to terminate my KB Membership, I must give the minimum notice in writing (letter, not e-mail). I am permitted to give one month’s notice between the 1st & 3rd Standing Order payment. Thereafter I am obliged to give 3 months’ notice to leave or downgrade to Once-a-Week if on the Unlimited Scheme. It is my responsibility to ensure I receive a KB Termination Reference Number/ KB Downgrade Number. This notice period will apply irrespective of class attendance.

I, the undersigned agree that all the information I have given is correct and I know of no reason why I should not continue with the practice of martial arts. I will not hold KB Fitness or WAKO’s instructors and members responsible for any injury that may occur because of a physical disability. I agree to abide by the conditions and regulations as set out by KB Fitness, WAKO and their insurers.

Member’s Signature ..…………………………… (Terms valid from wk 7 only) Date ….…..….……

13. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, si la "once a week" tot trei luni ai notice. Pana la urma le-am platit 3 luni fara sa merg, nu imi place sa ma tiganesc.
    Esti si tu membru?

Share This Page