-0.8 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Animalute de companie aduse in UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by irina.p, Mar 10, 2007.

1. rdsirbu

rdsirbu New Member

Trophy Points:
    0
    Nr. de tel de la W-ROMDATABASE este 021-31 88 800 -DR.Voicu, pt. pasaport si toate informatiile. Pt.pasaport vezi www.ansv.ro/legislatie specifica/ord.8 din 22.01 07. BAFTA

2. alinutzaeu

alinutzaeu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Imi pare rau pt catelusa ta:(....noi am reusit sa ne aducem catelul aici....in aceleasi conditii....analize in italia, carantina 6 luni in ro....toate cu ajutorul doctorului Voicu care se pare ca este foarte renumit....adevarul e ca a fost fff amabil....ma tinea minute in sir la telefon si-mi explica toti pasii pe care trebuie sa-i fac, rabdator si cu mare interes. Mentionez ca la vama, am trecut pe la Calais...nu am avut absolut nici o pb, pur si simplu ne-a dat scannerul, i-am scanat cipul , a verificat pasaportul si atat. Nici macar n-a vazut cainele...Nu e greu sa-ti aduci animalutzul, numai ca tre sa ai grija sa faci toti pasii...si totul e simplu.
    Mult succes tuturor...si sfatul meu este sa nu va lasati animalutzul care va iubeste, acasa

Alina

3. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    Dupa un an foarte greu in care a trebuit sa ducem dorul dragutzei noastre cateluse, ne-am hotarat sa o aducem langa noi, in UK. Am citit cu interes postarile voastre, mi-am luat notite si cred ca stiu ce ar trebui sa fac pt. ca totul sa fie ok cu aducerea Teeshei aici.
    Insa am o problema cu trasportul: mi-e teama sa nu-i faca rau zborul cu avionul, chiar daca dureaza doar 3 ore.Este sensibila si sperioasa, si de aceea are tendinta sa muste...Nu am cum s-o am langa mine pt. ca e de talie mare(boxer).Mai exista posibilitatea de a veni cu masina,chiar daca dureaza 2-3 zile, macar o am langa mine.
    In acest sens, as vrea sa-i intreb pe cei care au procedat la fel cu masina, daca au intampinat probleme la trecerea granitelor in tarile de tranzit?Si cum a fost la intrarea in UK? Banuiesc ca se intra cu feribotul din Calais...
    Multumesc anticipat :)

4. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor,
    Ieri am ajuns in Romania special pentru a ne ocupa de actele catelusei noastre. Nu avem decat 17 zile la dispozitie sa terminam cu ele, ca peste 6 luni sa o aducem si pe ea in UK. Eu si sotul meu suntem in UK, iar socrul meu are grija de catelusa mea, insa doar noi avem posibilitatea sa o ducem la veterinar.De aceea suntem foarte presati de timp.
    As vrea cateva intrebari pentru cei care au trecut prin experienta asta:
    1. Dupa cate ore/zile/saptamani dupa vaccinarea antirabica se ia proba de sange?
    2.Ce dimensiuni trebuie sa aiba poza pentru pasaport?
    3.Din ce oras este Dr. Voicu si la ce adresa il pot gasi?(daca ati colaborat cu el?)
    4.Daca cunoasteti si alti medici veterinari 'specializati' pe UK din Ploiesti sau Bucuresti, pentru ca am fost la Fac. Veterinara Bucuresti si am fost tare dezamagita de raspunsurile aberante ale doctorului de acolo.Mi-a spus foarte senin ca nu-mi trebuie decat microcip si certificat medical, si ca daca i-am fcaut vaccinul antirabic pe anul asta e ok.
    M-am abtinut si am tacut, nu avea rost sa-i explic ce trebuie facut cand vii cu animalutul in UK...
    Va multumesc mult.

5. Apostoaei

Apostoaei New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, am si eu o intrebare am o pisica care are pasaport si toate vaccinele facute plus cip si tot ce ii mai trebuie.Pt a o lua in Anglia trebuie sa ii fac analizele la sange si pt asta trebuie facute din nou vaccinele sau se pot face asa? Analizele trebuie neaparat facute la w-romdatabase?
    Tin sa mentionez ca imi pare rau ca nu v-am gasit mai repede, daca va gaseam stiam si eu din timp ce e de facut si nu o mai lasat departe.

6. rdsirbu

rdsirbu New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara tuturor, pt crisa1980:proba de singe se ia dupa o luna de la data vaccinului;carantina de 6 luni se socoteste de la data cind se ia proba de singe;foto 7/8 cm;dr voicu este din bucuresti tel 0213188800;mai poti sa te interesezisi la DSV Ploiesti[daca stie cineva]. Pt. apostoaei:nu stiu ce fel de pasaport ai pt pisica.Pt mai multe inf.suna la Dr.Voicu. multa bafta Pa

7. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Apostoaei a scris:
    Mie mi-a zis Dr Voicu sa-i fac un vaccin inainte de a-i lua proba de sange (in octombrie) cu toate ca eu imi vaccinasem catelusa cu doar 4 luni inainte (in iunie).

Asa ca mai bine, mai fa-i un antirabic, asteapta o luna si apoi luati-i proba de sange.

Analizele NU se fac la W-romdatabase (firma Drului Voicu) ci printr-un laborator autorizat de EU. Eu nu mai stiu cu cine colaboreaza el, ptr ca au trecut 3 ani decand am facut eu demersurile (si atunci el a trimis proba de sange la un laborator din Italia), insa daca rasfoiesti site-ul DEFRA au acolo lista laboratoarelor din UE recunoscute de guvernul britanic si toate informatiile necesare.

Lista laboratoarelor ce include si Laboratorul de la Faculatatea de Medicina Veterinara Bucuresti:

http://www.defra.gov.uk/wildlife-pets/p ... o/labs.htm

Bafta multa va doresc,

Irina

8. teary

teary New Member

Trophy Points:
    0
    Hey,

Sunt un pic confuza. Trebuie sa imi aduc catelul in UK si nu am stiut ca ii trebuie si analize de sange facute cu 6 luni inainte de data transportului.
    Este cineva care a facut recent aceste analzie care ma poate ajuta cu informatii?
    Oare pot sa o aduc si cu masina din Ro?

Multumesc,
    Maria

9. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Maria,

Nu fi confuza!!!

Citeste tot topicul asta, de la cap la coada, si vei afla tot ce trebuie stiut si vei vedea ca sunt multe alte persoane care si-au adus deja animalutele - si toti (cred) au folosit ca modaliatate de transport masina!!

De asemenea, poti accesa site-ul DEFRA (la care s-a dat link-ul de cateva ori deja) si vei avea acolo totul scris, legal, negru pe alb!!

Multa bafta va doresc!!
    Irina

10. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!

Am incercat sa gasesc raspunsul pe forum dar cazul catelulului meu e un pic mai special..

Catelul meu, Anona de Teodorus are 9 ani jumate , e de talie mare , e rottweiler cu pete de foc , din parinti campioni(din Ungaria si Germania), bunicul ei a fost campion mondial de frumusete…Din pacate e oarba, are diabet si e dependenta de insulina.Mama mea ii face injectiile.Vrem sa o aducem aici, ca sa stea si mama mea cu mine, si eu sa ma mai bucur de Anona cat mai e in viata, sa o mai scot un pic la plimbare, ca saraca imi duce lipsa cu toate ca nu ii lipsesc jucariile, mancarea buna , carnita..

Are numar pe ureche, microchip din 2000, cu vaccinul suntem la zi, novibac de obicei, deparazitare la zi, are carnet.Are doctorul ei veterinar.Imi este tare teama sa nu i se intample ceva in timpul transportului..si nu stiu ce varianta sa aleg..Ea e vioaie, latra, e foarte prietenoasa cu pisicimea…e un caine intelept./

Stiu cum e cu carantina pt ca in 2005 am lucrat cu organizatii internationale si din Italia si de aici, am fost si la congrese pe tema adoptiilor canine..si stiu ca nu ar fii acest lucru problema pt Anona..numai ca nu stiu ce sa fac cu transportul pt ca e si de talie mare si are nevoie de asistenta (insulina tb facuta la o anumita ora).Daca a fost careva in aceasta situatie ..sa imi impartaseasca si mie cateva idei..
    Ma gandeam ca as fii dispusa sa platesc tot transportul benzina pt cineva ar conduce de la Bucuresti pana la Londra cu Anona & mama mea in masina.

Multumesc pt raspuns!

Andreiuta12345

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    andreiuta12345 a scris:
    Andreiuta,cred ca stiu un baiat care te-ar putea ajuta. Nu promit nimic, dar o sa intreb pt tine-pt k nu stiu cate locuri are in masina.
    Ah...si mai am un alt prieten care isi va deschide magazin in Londra, cred k il pot contacta si pe el.Atata vreme cat nu sunt any special requirements cu privire la calatoria animalelor de companie cu masina,in tranzit prin diferite tari.

12. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:

Multumesc Anouka pentru idée! Pastram legatura pe aceasta tema cu siguranta!
    Deocamdata , marti ma voi duce in Romania in concediu pentru cateva saptamani si am sa o ‘monitorizez ‘ pe Anona sa imi dau seama daca poate sa faca fata unui drum asa de lung.Zilele trecute i-am cumparat un glucometer pt a ii lua glicemia ca sa nu ma mai rog de doctori sa vina pt acest lucru..
    Ma intorc din concediu in martie..
    Keep’n touch si inca o data multumesc pt tot!

O dupa-amiaza placuta!

Andreiuta12345

13. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    andreiuta12345 a scris:
    Andreiuta,

Nu-mi dau seama cat de multe informatii ai tu despre ce trebuie facut ca sa o aduci aici: cip, vaccinare, test de sange, etc.... Eu stiu ca tu ai mentionat de Pedigree, tatuaj, s.a.m.d - insa astea singure nu au nici o valoare daca vrei sa o aduci aici si sa nu te trezesti ca face saracuta drumul degeaba!!!

Daca ceea ce am scris ridica semne de intrebare, citeste topicul asta de la cap la coada ... si totul este inca de actualitate!!

Irina.

14. adinac

adinac New Member

Trophy Points:
    0
    Inca e totul de actualitate?
    Eu sunt cam panicata pentru ca nu vreau sa-mi las puiutii acasa (2 catei, unul de talie mare in varsta de 6 luni si unul de 4 luni de talie medie), stiam de pasaport, microchip si vaccinuri, insa de perioada de carantina de 6 luni aud acum pentru prima data. Bine... abia luna trecuta mi s-a ivit oportunitatea de a pleca in UK dar se pare ca nu mi-am facut temele prea bine...

15. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Problema va fi cand vei vrea sa inchiriezi o casa , pentru ca multi landlorzi nu accepta animalute de companie.

16. deea999

deea999 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor! Am si eu o intrebare,va rog frumos daca imi puteti raspunde...
    Parintii meu impreuna cu catelusa mea,Bety, sunt in Italia eu sunt in Anglia.
    Ei vor sa vina in Anglia bineinteles cu Bety,are pasaport,vaccinuri si cip,doar ca nu stiam de accea perioada de 6 lini de carantina.Dar daca asta este legea asa vom face.
    Acum eu vreau sa va intreb:
    Mama mea ii poate face toate aceste analize in Italia?Poate astepta acea perioada de 6 luni in Italia,daca pasaportul catelului e romanesc?
    Acum daca cineva stie cam cat ar costa aceste analize la un veterinar in Italia.
    Sau poate cunoasteti vreun veterinar roman care are cabinet particular prin Italia...
    Va multumesc din suflet si astept raspunsul vostru !

17. cornelush2003

cornelush2003 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor. Ma numesc Cornel Stancu si ma ocup cu transportul de animale ( catei si pisici) din ROmania in UK . Daca apelati la noi nu este nevoie de nici un fel de analiza de sange . Doar microcip,antirabic in valabilitate ( 21 zile de la vaccin) ,un vaccin pentru tuse de canisa (obligatoriu in Anglia) si pasaport corect completat . Odata ajuns in Anglia trebuie sa stea la o pensiune privata ( kennel) timp de 48h apoi il puteti lua fara nici un fel de problema.

Pentru detalii ma puteti contacta pe email la cornel.stancu82@gmail.com sau la tel +40731563093 sau pe facebook https://www.facebook.com/stancu.cornel .

Detalii despre transport puteti gasi pe facebook https://www.facebook.com/angelpettransport

Share This Page