4.1 C
London
Thursday, November 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Anglia datoare 500% di n PIB ?

Discussion in 'Politica' started by timezoneBucuresti, Sep 9, 2013.

1. timezoneBucuresti

timezoneBucuresti New Member

Trophy Points:
    0
  2. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu, nu merită. În România e mult mai bine.

3. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Nu stiu sa-ti raspund la intrebarea ta.
    Dar te intreb si eu pe tine: merita sa risti viitorul tau si al familiei ramanand in Romania?

4. timezoneBucuresti

timezoneBucuresti New Member

Trophy Points:
    0
    Romania mi se pare mult mai fara viitor decat UK , este adevarat. Si cand zic asta ma bazez pe masele de oameni care vor bani de la stat , la fel cum ei azi voteaza sa fie marite taxele la cei ce muncesc (actual 8 ore pe zi din care 5 le ia statul) ca sa primeasca si ei ceva din acest furt.

Insa , eu nu am de ales intre Romania si UK. Azi pot pleca in orice tara UE , o sansa unica poate in viata. Ce e cel mai eficient pentru mine , la asta ma intreb.

Am inteles ca si in UK sunt mase de oameni care mananca pe banii statului , si stiu ca la fel ca in Romania , acesti paraziti nu vor munci niciodata in viata lor. Deci cred ca vin vremuri grele , cum zicea in videoclip.

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    -bravo- -bravo- -bravo-
    Nimic nu este intamplator. Cine a facut clipul acela l-a facut cu un scop. Daca or veni vremuri grele, vom pleca in alta parte. Azi putem pleca in orice tara din UE si noi. De aici este mai aproape.

6. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    mai toate tarile marti sunt in buda cu datoriile, dar, in comparatie cu cele mici gen rom, isi vor reveni.

7. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Money Week sunt cunoscuti pentru previziunile lor sumbre asupra datoriei Angliei. Nu zic ca nu au dreptate (eu sunt cam in tabara celor care au acelasi gen de pareri) insa lucrurile nu stau roz nici in alte tari din UE. De exemplu, Germania. Da, putem zice ca are e o economie puternica. Insa desi nici ea nu sta foarte bine la capitolul datorie (dar muuult mai bine decat UK, oricum) va fi obligata mai devreme sau mai tarziu sa aleaga: ori plateste o parte din datoriile tarilor euro cu probleme, ori iese din euro. Ambele variante ar fi proaste pentru Germania. Daca plateste datoriile altor tari, isi mareste datoria proprie. Daca iese din euro, moneda noua i se va aprecia substantial, ceea ce va reduce drastic exporturile, care sunt principala sursa de crestere economica a Germaniei, deci ar intra intr-o recesiune destul de severa. Alt exemplu, Olanda. Faceau pe moralistii ca uite ce datorii au altii si s-au trezit si ei frumusel in buda si cu bula imobiliara sparta. Franta, ce sa mai zic, trebuie sa faca multe reforme super nepopulare ca sa devina competitivi, si nici un guvern nu are taria sa le faca.
    Revenind la UK: da, este posibil ca daca UK are ghinion - adica daca pietele financiare isi pierd brusc increderea - sa creasca dobanzile mult de tot. Cei care au imprumuturi mari ar fi primii care ar suferi, preturile la imobiliare s-ar prabusi (ca au inceput sa se umfle din nou) si ar fi nasol pentru foarte multi oameni. Insa Banca Angliei incearca sa evite un astfel de scenariu, cumparand obligatiuni guvernamentale. Desigur, asta creeaza inflatie. Insa singurul mod de a nu-ti onora datoriile in mod elegant este a recurge la inflatie. Pana la urma, platesc toti oamenii, prin calitatea diminuata a vietii, datoria UK. In concluzie, nu stiu daca se va intampla chiar asa cum zic cei de la Money Week insa probabilitatea unui scenariu in care investitorii straini isi pierd increderea in UK nu e deloc de neglijat... Pe de alta parte, cum zicea cineva mai sus, toate tarile mari au datorii imense. OK, nu la nivelul UK, dar, oricum, datorii mari.
    Ce cred eu ca se va intampla in UK in urmatorii ani este ca nivelul de trai, care a scazut de cand cu criza, va continua sa scada (salariile in multe domenii au scazut, dupa cum ziceam inflatia a crescut, dobanzi negative la depozite, lira depreciata) pentru multa, multa vreme. Beneficiile din partea statului au fost taiate de conservatori si vor continua sa fie taiate, si probabil ca intr-adevar vor umbla la pensiile de stat, sa le reduca si mai mult. De asemenea probabil ca vor privatiza partial NHS - au inceput deja, usor-usor. Deci, viata in Anglia va deveni tot mai grea. Oricum, la ora actuala este inca mai buna decat in Romania. Insa din cate stiu de la oameni care locuiesc in Germania, acolo se traieste mai bine. Pentru cat timp, nu stiu.
    Na, cam asta e ce cred eu pe subiectul asta.

Share This Page