12.1 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Angajati romani fara permise/carduri

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by raluu, Nov 19, 2012.

1. raluu

raluu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor

Sunt in Anglia de cateva luni, sunt au pair si am AWC. Ce vreau sa va zic

Am inceput sa cunosc romani pe aici si pe acolo si am aflat ca sunt foarte multi romani care pur si simplu ignora legea si se angajeaza ca si cand ar avea work permit/blue card. Intai obtin Nino ca si self employed apoi se duc la agentii sau angajatori si isi incearca norocu. Angajatorii nu stiu toti de restrictii si ii angajeaza si se pare ca nu au probleme, in sens ca nu ii controleaza de obicei nimeni de la imigratii. Cineva mi-a spus ca stie cazuri de cativa romani care au fost prinsi insa nu li s-au aplicat amenzile respective sau inchisoare etc, pur si simplu au fost dati afara de la firma respectiva, si dupa aceea s-au angajat din nou la alta.

Stie cineva mai mult despre acest subiect?

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Toata lumea cunoaste acest subiect, insa acest forum nu incurajeaza munca la negru. Mai mult, exista angajati romani la UKBA care urmaresc acest forum, deci ... cu parere de rau ...

3. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Total de acord,Bine punctat albea.
    Si uite asa aducem "romanismele" aici in UK.
    De ce sa facem cum spune legea,o luam pe alte cai.ca vorba aia"Legile sunt facute pentru a fi incalcate",nu?.
    De ce sa astepte cate 4,5,6 luni sau mai mult,cum astepta alti romani YC,BC etc?

No coment.

4. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    intreb si eu,asa....oare numai rominii fac asa,adica fenteaza legea?

5. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0
    Ei na numa' romanii ... Sa-i vezi pe orezari sau pe ceilalti care au nevoie de viza ce fug ca potarnichile cand vine vreun immigration control... In speta prin restaurante unde se papa catzei, pisici, gandaci si alte mancaruri din astea "naturiste" si bineinteles prin hoteluri.

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu, dar foarte multe delicte se comit pentru ca 'i-a mers lu' ala'; 'ala cum poate?'. Este 'peer pressure' (presiune/influenta de grup=spiritul de turma)
    Realitatea este, insa, conforma cu o vorba din batrani "ULciorul nu merge de multe ori la apa". It's just a matter of time... -da-da-
    Am editat, conform corecturii de mai sus, dar, din cele de mai jos, reiese ca ambele forme ar fi corecte.

urcior
    in context | images

WordReference English-Romanian Dictionary © 2012:
    Traduceri principale
    urcior s.n. pitcher
    Report an error

Matching entries from other side of dictionary
    sty n (pig pen) urcior s.n.
    stye n (sore on an eyelid) la ochi urcior s.n.
    cruse n (earthenware jar) urcior s.n.
    ulcea, ulcică s.f.
    oală de lut s.f.
    water pitcher n (jug) urcior s.n.
    Fill this water pitcher with plenty of ice first.
    graybeard, greybeard n UK (earthenware jug) urcior din lut s.n.
    http://www.wordreference.com/roen/urcior

7. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    uLciorul ii zice in Ardeal...nu de alta,dar a nu se confunda cu uRcior=furuncul...hehehe
    cred ca ai dreptate,dar mi-se pare mie sau e doar lipsa de info,ca obiceiurile astea proaste le au doar romanii?sau la altii nu-s asa evidente?

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, scuze..Nici macar nu-s din Ardeal -hipno- (shamed)
    Hm...la noi e si 'politica'...ultimii intrati, suprapopulam UK-ul. Celorlalti nu prea au ce sa le faca, sunt multi, au reprezentanti puternici si tre' sa demonstreze cu lux de amanunte cei care publica vreo stire negativa.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Are vreo importanta?

10. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    da,pt mine are...daca numai noi ne comportam asa,e clar statutul nostru in fata lor...iesim in evidenta printre oamenii cinstiti,nu?
    dar nu cred,in mod cert si altii se comporta asa,inclusiv britanicii au "smecherii" lor.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Diferenta e ca ei sunt 'ai lor', pe cand noi nu suntem.
    In fata legii, platesc insa si 'ai lor', nu-ti face griji, insa noi suntem mai urati pentru ca suntem straini si deci o grija in plus.

12. Kid-Nico

Kid-Nico New Member

Trophy Points:
    0
    Depinde in ce contexte sociale te misti. Nimeni nu iti va da ura daca esti cinstit si legal si iti vezi de treaba. Stereotipuri sunt pentru toate natiile pamantului. Dar vorba aia, sa vezi cum reactioneaza un englez cand vede ca stii vorbi 5 limbi, si ca ai scos First Class la Universitate. Ceva de genul REEEEEALLYYYYYY!!! WOW! Atunci, da egal ca esti roman, turc, sau din Papua Noua Guinea. LOL

13. lov3som3

lov3som3 New Member

Trophy Points:
    0
    hai ma obiceiuri proaste... romanisme..

Ba da plin e forumu asta de mistocareala frate. Specific romanesc. trebuie sa se dea cineva mai destept decat celalalt.

Normal ca daca eu in situatia mea materiala ( precara momentan) o sa gasesc un job unde o sa ma ia doar cu NIN ma voi angaja. Pt ca am nevoie de bani fratilor. Nu toti suntem aici de x ani samd. Unii au nevoie de bani. SUnteti voi miezu atata si luati pe toti la misto.

Normal ca incalcam legea cu "" de rigoare. De ce treb sa fim persecutati de guv englez? Daca esti din Kenya si vii sa faci faculatate aici ai drept instant 20 ore de munca pe zi. EU nu! frumos.. atunci cum dracu sa te intretii? daca nu poti lucra? asta ca sa nu mai zic ca permisul de munca YC nu e chiar permis.. mai mult confirma ca poti lucra. Dreptul il ai prin lege . Europeana. Idiotii politicieni englezoi.

14. liamioana

liamioana New Member

Trophy Points:
    0
    Draga raluu,
    Daca citim cu atentie pagina celor de la UKBA vedem ca sunt foarte rare cazurile in care aplicare pentru blue card este NECESARA si OBLIGATORIE . In cele mai multe cazuri,conform legii, te poti angaja fara blue card. Fiecare caz este diferit, asa preferabil ar fi sa nu dam crezare barfelor. In cazul meu spre exemplu s-ar putea spune ca m-am angajat doar cu NINO ceea ce e adevarat!! dar partea a doua este ca fiind casatorita cu un cetatean britanic aplicarea pt blue card nu a fost necesara. Din pacate asa suntem noi, in loc sa ne sprijinim mai degraba judecam...si judecam gresit.

15. raluu

raluu New Member

Trophy Points:
    0
    draga liamioana,

daca citesti cu atentie formularul BR1 vei avea o mica surpriza, trebuie sa aplici pt blue card in calitate de sotie a unui cetatean britanic ca sa ai drept de munca (la angajator)

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Raluu, cin' te-a pacalit? -ras4-

De altfel d-l avocat a raspuns deja.

Stiti care-i diferenta dintre optional si compulsory, dragilor? Daca nu, informati-va si nu mai dezinformati! -sssst-
    Multumesc.

17. raluu

raluu New Member

Trophy Points:
    0
    nu m-a pacalit nimeni, in teorie si daca arati dovezi ca ai muncit 12 luni legal ar tb sa te accepte angajatorul, insa in practica ti se cere si blue card.
    cineva i-a si raspuns liamioanei ca s-a aflat in aceeasi situatie ca si ea dar ca o sfatuieste sa si ia totusi blue cardul.

plus ca eu cand am inceput acest topic ma refeream la cei care sunt ilegali adica lucreaza ca angajati doar cu nino obtinut de pe urma self employmentului dar nu au drept de a fi angajati de fapt (nu-s casatoriti cu briti sau europeni cu drept deplin, nu au duble cetatenii sau whatever alte chestii care i-ar face legali) ; toti care au dat reply la topicul meu au inteles acest lucru, mai putin liamioana

ps . iti scrisesem un pm, ma intreb daca l-ai primit @ Rebecca

18. monicakyp

monicakyp New Member

Trophy Points:
    0
    deci pana la urma este nevoie de blue card daca esti casatorita cu un britanic??

19. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Nu e oligatoriu, insa sunt multi angajatori cer BC. Majotitatea angajatorilor pt siguranta lor cer BC.
    Eu cunosc multe cazuri in care lucreaza legal fara BC. Sunt angajatori care stiu sa faca diferenta intre drept de munca si DOVADA pt drept de munca, care poate fi si altfel decat detinerea BC.

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu am primit nimic. E mai sigur sa scrii pe forum.
    PS In cazul in care se cere neaparat print out 'Guidannce for Bulgarians and Romanians' de pe UKBA.

Succes!

Share This Page