14.1 C
London
Wednesday, October 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Angajare pe baza NINO obtinut ca si self employed.

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by mircea1980, Apr 22, 2009.

1. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Am observat ca la angajare toata lumea intreaba de NINO,nu de carduri,si atunci mi a venit o idee:
    Legea spune ca un dependent de self employed are drept de munca ca si dependent.Insa nu se poate angaja pt ca nu are NINO,care nu poate fi obtinut decat in baza blue cardului.
    Deci drept de munca are fara blue card dar nino nu poata sa l obtina fara blue card.
    Atunci a aparut o situatie:daca dependentul de self employed devine si el self employed,obtine nino ca si self employed apoi cu acel nino se duce si se angajeaza ca employeed(nu ca self employed) in baza legii ca dependentul de self employed are drept de munca,fara blue card este ilegal?

In alta ordine de idei am reusit si noi sa facem programarea la Croydon.

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu este ilegal, dar este prea multa bataie de cap. Mai degraba semnalam neclaritatea legii si cerem lamuriri oficiale. Nu sunt foarte sigura, dar prin ordonantele astea iesite ca dupa ploaie si stiute numai de ei ni se ingradesc niste drepturi ca si cetateni europeni. Am dreptate?

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari pt. programare.

4. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Angajare pe baza NINO obtinut ca si self employ

mircea1980, l-a varianta asta ma gandisem si eu la un moment dat, dar nu stiu cat de legala e.

Nu se precizeaza nicaieri daca este interzis sa lucrezi ca dependent de un SE, scrie doar ca ai dreptul sa ceri si sa obtii un blue card, atat.

Iar modificarile la lege pt. acordarea NIN sunt facute de HO care precizeaza care sunt dovezile dreptului de munca. E drept ca unui SE nu i se impune (inca, cred), sa obtina un card galben.
    In cazul dependentilor sunt inca multe neclaritati.

Pe mine m-a cam incurcat chestia asta si n-am putut sa ma angajez timp de 5 luni pana am obtinut BC-ul si NINO. Am mai semnalat asta dar atunci nimeni n-a zis nimic :( poate nici acum nu-i tarziu

5. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0

taranu a scris:
    in lege scrie ca dependentul de SE e scutit de a cere autorizatie de munca:You will be exempt from the requirement to obtain authorisation to work in the United Kingdom
    faptul ca vei lucra,sau mai bine zis vei plati contributiile la stat pe un NINO de SE,nu stiu cat e de legal

6. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

Stiu mircea1980, eu am scris un topic mai demult despre incalcarea drepturilor ce decurg din Tratatul de Aderare exact pe aceasta problema, nu trebuie sa ma convingi.

Problema apare tot la UKBA care da instructiuni contradictorii. Tie ca roman iti spune una in Guidance, iar angajatorilor si DWP le spune exact pe dos.

Adviser-ii care raspund la intrebari, furnizeaza informatii alternativ in functie probabil de documentele pe care le consulta inainte de a furniza un raspuns.

Astfel eu nu am o problema cu angajatii/ofiterii UKBA, ci cu "desteptii" care au facut legile si au dat indicatii contradictorii ... problema este una politica as spune si nu neaparat una administrativa. Sunt sigur ca ei cunosc foarte bine aspectele, dar le mentin ambigue, pe de o parte ca sa nu fie acuzati ca incalca drepturile cetatenilor europeni de nationalitate romana/bulgara, iar pe de alta parte pentru a "dovedi" ca tin emigratia in frau (pentru sindicate si populatie in general).

Aceasta situatie reflecta totusi si o doza de neprofesionalism al celor de la conducerea HO sau chiar incompetenta.

Probabil ca aceasta situatie nu poate fi lamurita decat printr-o plangere la forurile europene.
    Eu am avut intentia de a demara o astfel de actiune dar nimeni nu a spus nimic, nici da nici ba, doar un singur comentariu si acela contra. :(

P.S. eu chiar i-am intrebat de ce TREBUIE sa cer si sa obtin un certificat pe care nu sunt obligat sa-l cer si sa-l obtin ... raspunsul a fost cu referire la modificarile legislative (fara sa i-a in calcul contradictia).

Astfel eu sustin inca sus si tare ca prin aceasta atitudine UKBA DEZINFORMEAZA SI INCALCA DREPTURILE ROMANILOR.

7. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0

tarane eu nu vreau sa te conving pe tine de nimic.caut doar raspunsuri si solutii.sunt sigur ca stii mai bine legile astea ca mine care de abia acum le iau la puricat.
    dar am vazut ca a avea NINO a ajuns sa echivaleze intr un fel cu a avea drept de munca.
    Sper sa obtinem si noi cardurile si sa nu trebuiasca sa o iau pe calea asta,care din punctul meu nu pare sa fie ilegala.Dar pt linistea noastra sper sa luam cardurile.

1.NIno care e obtinut pe baza SE difera cu ceva de cel obtinut ca si angajat.?
    2.In momentul cand inchizi SE ti se retrage NINO?

PS.cred ca ministru nostru de externe care am auzit ca vine la londra ar trebui sa afle despre aceasta incalcare a drepturilor romanilor.Asa se intampla cand cei care te reprezinta nici nu au habar si daca totusi au ii lasa rece.trist ca tot noi trebuie sa ne batem pt drepturile noastre,ca doar nu cersim ci cerem sa ne fie respectate drepturile ca si cetatean european.dar asta e alta discutie

8. gabim

gabim New Member

Trophy Points:
    0

mircea1980 a scris:
    In scrisoarea pe care e lipit cardul NINO scrie:
    Odata obtinut NINO e acelasi indiferent daca esti self-employed sau employee. Este similar CNP-ului romanesc daca-mi este permisa comparatia...

9. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0

mai astept pareri despre aceasta posibilitate pt dependentii de SE

am uitat sa precizez.imediat ce SE a obtinut nino isi inchide SE(care apropo se poate inchide sa zicem la o luna dupa ce ai devenit SE?)

10. Anonymous

Anonymous Guest

cand te hotarasti sa inchizi self employed , doar suni la home office -self employed si spui ca vrei sa opresti contributia la NIN pt self employed . Self employedul se va inchide la final de an financiar , in fiecare an in aprilie . atunci se va calcula cat vei plati , dar daca esti pe zero , nu platesti aproape nimik , dar iti trebuie o contabila autorizata sati faca actele . cam asta este povestea . NIN iti va ramane pe toata viata , nu se poate anula din cate stiu eu , si ceea ce mi-a spus contabila mea . orice sp***at de englez stie de romani si bulgari ca avem restrictii , nu v-as sfatui sa va duceti cu un NIN luat pt self employed chiar daca il opriti , sa va angajati pana se vor ridica restrictiile in 2012 :((

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu-ti trebuie o contabila, poti calcula si singur,

AVERTISMENT
    In alta ordine de idei,atentie la limbaj, ca sa nu spun mai mult, d-le Vikingul.
    "..." nu face parte din vocabularul permis pe site si nu sunteti la prima abatere.
    Vikingul, aka Florin 27, "Ulciorul nu merge de multe ori la apa", asta ca sa nu citez din regulament, pe care-l ignori cu rea-vointa, alegand sa ignori sansele care ti se dau.

Rebecca_UK-moderator

12. Anonymous

Anonymous Guest

deja ati inceput sa ma hartuiti , eu spun din experienta mea de SE . ati vrea numai voi sa va dati cu parerile aici , ahhh? ce v-am jignit cu ceva?? k-SE iti trebuie contabila neaparat , numai sa fii credibil in fata celor in Home office :laugh:

13. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38

Vikingul, calmeaza-te in limbaj sau te calmez eu.

Multumesc pentru intelegere,

Admin

14. Anonymous

Anonymous Guest

domnu ADMINISTRATOR , mai bine va calmati voi si nu ma mai hartuiti asa .nu am deranjat pe nimeni , va luati de mine asa prosteste.

15. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Mai omule, de ce nu vrei sa intelegi ca n-are nimeni nimic cu tine, cata vreme ai un comportament civilizat, si un limbaj adecvat?
    Ti s-a dat o sansa sa te reinregistrezi pe forum, nu? Daca avea cineva ceva cu tine, nu mai apareai pe-aici decat ca vizitator.

Sa revenim la subiect.

Share This Page