0.9 C
London
Monday, December 09, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Amenda viteza

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by Don cristiano, Nov 11, 2016.

1. Don cristiano

Don cristiano New Member

Trophy Points:
    1
    salut. Am primit o amenda de viteza pe autostrada. Limita de 70 mile , am facut 101 mile. Trebuie sa trimit permisu pentru puncte. Nu as vrea sa il trimit al meu. Am pe altcineva . Care este riscul daca fac asta ? Care a patit? Mersi

2. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    La 101 mph ajungi la tribunal… sanse mici de a gasi circumstante atenuante si evitarea interdictiei de a conduce o perioada…

S-ar putea sa-ti atragi si o condamnare daca aranjezi cu altcineva sa se dea sofer… fii sigur ca ti-au luat un mugshot la volan…

Fii barbat si actioneaza ca atare... la urma urmei e o chestiune de rutina, Europa abunda de infractori romani.

albea and Don cristiano like this.
  3. Don cristiano

Don cristiano New Member

Trophy Points:
    1
    Nu avea cum sa imi ia mugshot banuiesc, pt ca m-a luat din spate si sus ,camera de pe autostrada M25

4. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Never say never... ai de-a face cu un sistem pus la punct

Don cristiano likes this.
  5. Don cristiano

Don cristiano New Member

Trophy Points:
    1
    Oricum , daca resping sa trimit detaliile in 28 de zile, scrie ca o sa imi dea 6 puncte si £200 amenda, plus cu inca 6 puncte ce mai am pe permis dinainte m-am cam rezolvat. Zic ca e mai bine asa decat sa ma prezint la tribunal si sa imi suspende ei permisu, avand in vedere ca am depasit cu 31 mph limita. Daca am acumulat 12 puncte , pe ce perioada mi se suspenda permisu? 3 sau 6 luni?

6. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    S-ar putea sa fii nevoit sa dai din nou testul de conducere, daca e vorba de 12 puncte.... daca iti da un 'driving ban' e si mai dificil..

Un fost MP (englez nu roman) a incercat sa-si puna nevasta sa ia punctele (ptr viteza) in locul lui... amandoi au luat opt luni de puscarie ptr pervertirea cursului justitiei.

7. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Ai urmatoarele variante dintre care sa alegi si iti voi descrie si la ce riscuri te supui:

1) daca nu raspunzi in termen de 28 de zile la scrisoarea prin care ti se cer detaliile celui care a condus masina, dupa 28 zile iti vor mai trimite inca un reminder si iti vor da inca un termen de 15 zile ca sa raspunzi. Daca nu raspunzi nici dupa reminder, dosarul tau merge la Court si primesti acasa citatie sa te prezinti la audieri.
    Daca ajungi la Court, sunt doua variante:
    a) daca se descopera cine a condus masina, pentru 101mph in limita de 70 vei primi fie undeva la 600-700 lire amenda (totul inclus, tribunal, victims surcharge, etc) + 6 puncte penalizare, fie vei primi undeva la 100-200 lire amenda si intre 7-28 zile de driving ban (aici se incadreaza abaterea ta).
    b) daca tot vei tine ascuns cine a condus masina, vei sfarsi prin a fi acuzat de violarea S172 din Road Traffic Act (Failure to provide driver details), iar daca vei fi gasit vinovat, iti vor pune pe permis cod pentru violare S172 si nici bunica mea nu-ti va mai face asigurare la masina sau...daca vei gasi un asigurator care sa iti faca o oferta de asigurare, vei primi scoruri de genul 30.000-40.000 GBP pe an...

2) daca raspunzi la prima scrisoare si dai detaliile celui care a condus, in mod normal ofiterul care se ocupa de contraventia respectiva va trimite ulterior celui care conducea masina aceea fie 100 lire amenda si 3 puncte penalizare (aceasta este fixed penalty la ora actuala), fie ii va trimite dosarul direct la Court si va urma sa primeasca citatie acasa (ramane la discretia lui sa aleaga intre aceste doua variante). Daca te trimite la Court, vezi cele doua variante de la punctul 1).
    Parerea mea este ca daca raspunzi in termenul de 28 de zile cu detaliile exacte ale celui care a condus si fara sa umbli cu prostii, ai acolo in foile acelea ce trebuiesc completate o rubrica in care sa completezi de ce rulai cu acea viteza si ce s-a intamplat. Scrie si tu precum ca te mentineai in traffic flow si cam toti din jurul tau rulau cu o viteza apropiata de a ta, ai omis sa verifici mai des viteza cu care rulai deoarece erai atent la ceilalti participanti la trafic si la greselile acestora, cere-ti scuze si lasa de inteles ca regreti greseala comisa. Daca procedezi asa, ai sanse mari ca ofiterul sa iti dea direct 3 puncte si 100 lire amenda si gata, ai scapat.

3) daca raspunzi la prima scrisoare si dai detalii precum ca altcineva a condus (sotia ta, sora ta, bunica ta, mama ta, etc), se vor indrepta catre persoana respectiva pentru a o acuza de speeding si apoi urmeaza cazurile de mai sus, fie ii vor da amenda fixa 100 lire + 3 puncte, fie il vor chema direct la Court.
    Daca alegi varianta 3, mare atentie deoarece: daca il cheama la Court pe cel pe care tu ai spus ca iti conducea masina, este foarte usor de dovedit daca ai mintit sau nu, de exemplu iti vor cere sa prezinti asigurarea la masina ta ca sa se vada daca la data contraventiei cel care conducea masina era trecut pe asigurare, sau daca el avea asigurare ca sa iti conduca tie masina. Daca se dovedeste ca nu el era cel care a condus, vei sfarsi prin a fi acuzat de sperjur si se va lasa cu inchisoare.

Acum trebuie sa te decizi ce alegi. Nu te cunosc, dar faptul ca ai intrat pe forum si ai cautat ajutor denota faptul ca regreti fapta. Desi eu, personal, cred ca la 101 mile la ora pe M25 tu erai pe banda 4, pedala la fund, in rezervor aveai vartej si dadeai si flash-uri celor din fata ta ca sa se dea din drum, sfatul meu pentru tine, in calitate de co-national, este sa alegi varianta 2 si sa dai direct detaliile tale, deoarece ai sanse foarte mari sa scapi cu 3 puncte si 100 lire amenda. Curtile sunt aglomerate cu dosare de traficanti de droguri, pesti, evazionisti fiscali, munca la negru, etc. Abaterile pentru viteza sfarsesc foarte des cu 3 puncte si 100 lire amenda, chiar si cea de genul 101 in limita de 70, daca procedezi cum ti-am descris la punctul 2).
    Ca sa intelegi cam ce "cadouri" se dau la Court pentru abateri de genul celei pe care ai comis-o, poti arunca un ochi aici: http://www.ukmotorists.com/speeding fines2.asp
    Exemple:
    -103 mph in limita de 70 pe autostrada: 6 Points and £205 fine (£100 fine + Vic sur & Court cost £105)
    -99mph in limita de 70 pe autostrada: 5 points and a 450 fine.
    -98mph in limita de 70 pe autostrada: 6 points Fine of £348, plus Victim Surcharge £35 plus £85 costs..£468 in total.
    Asta daca ajungi la Court. Poti spera ca ofiterul insarcinat cu abaterea ta sa iti dea direct 3 puncte si 100 lire amenda, fara sa te mai trimita la Court.

Mult succes si sa ne tii la curent cu rezultatul final!

Last edited: Nov 12, 2016
    albea and Don cristiano like this.
  8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    lasa-l sa mai ia o pauza de la condus. nu mai invata smecherii cum sa scape si sa pui pe altii in pericol pe M25 pt unul ca asta. prostia si smecheria se plateste.

9. Don cristiano

Don cristiano New Member

Trophy Points:
    1
    ---------
    N-ai ajuta un om domne feri :)))
    Da tie cand iti trebe ajutor cum faci? ----------
    Asa ca tzoki
    Pentru raspunsurile de mai sus va multumesc la toti. Mai ales lui Viorel.c.
    Am sa trimit detaliile mele si am sa suport consecintele. Asta e . Se mai intampla

Last edited by a moderator: Nov 14, 2016

Share This Page