12.7 C
London
Wednesday, October 23, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Amanare BC...

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by Dania, Sep 12, 2011.

1. Dania

Dania New Member

Trophy Points:
    0
    ...`pare rau daca am deschis alt topic pe acelasi subiect deja discutat...

Spuneti`mi si mie care ati avut experienta sa vi se amane BC la Croydon si sa va fie trimise actele la Sheffield? Daca da, cat timp vi s-a spus ca dureaza procesarea/verificarea datelor?
    Ati primit raspuns favorabil? Si in ce categorie v-ati incadrat sa aplicati pt BC...?

MS

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    salut Dania, mai intai spune-ne tu cu ce problema ai mers acolo, ca sa-ti spunem si daca e normal sau nu!
    Stiu un caz de genul asta, cand a trimis actele prin posta, la un oficiu si au mutat ei dosarul la Sheffield. Aplicatia a durat cam mult , in jur de 6 luni, dar a fost favorabil.

3. Dania

Dania New Member

Trophy Points:
    0
    Buna georgiv,

Ms de promptitudine;)

Am fost au pair, iar la momentul interviului familia mea draga se afla in vacanta tocmai in Africa (originari din Sudan) si cei de la Croydon nu au reusit sa`i contacteze. Dupa 5 ore de stat acolo mi-au spus ca nr specificat pe scrisoarea de la familie nu poate fi contactat pt ca este in afara tarii.
    Au incercat sa`i contacteze si pe nrele de UK dar a fost reteaua ocupata/ziua a coincis cu sarbatoarea musulmanilor si nu s-a mai putut face legatura. Eu in schimb am reusit sa iau legatura cu ei si am vb cu doamna la telefon chiar in fata lor..dar nu au acceptat sa preia convorbirea de pe telefonul meu.
    Mi-au spus ca nu este refuz dar trimit actele la colegii lor si cazul se amana pana la cateva saptamani. Asta a fost raspunsul lor.

Au trecut aproape 2 saptamani , am luat legatura cu familia(ei sunt acasa acum) dar nu au fost contactati inca.

:)

4. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    intri in sistemul actelor trimise prin posta la biroul din Shefild care dureaza cam 4-6 luni, sper sa nu fie acesta cazul dar de obicei asta se intampla.
    Ca sa intelegi ce s-a intamplat iti explc acum. Biroul de la croydon ofera same day service, in cazul tau ne putand sa ia decizia daca sa-ti dea si nu puteau sa te refuze pt ca nu aveau motiv, deci legal puteau sa te reprogramaze din nou la Croydon sau sa iti trimita actele la Shefield ceea ce au si facut, acum nu ramane decat sa astepti, scrie clar pe situl UKBA ca nu vrei primii informatii prin tlefon despre o aplicatie decat daca este la ei de peste 6 luni, daca ai actele inregula nu vei avea un refuz, refuzul il primeai de la Croydon daca era ceva in neregula.
    Ce ai de facut acum ? Doar sa astepti sa vina blue cardul acasa sper ca nu va dura mult dar cum ti-am mai spus poate dura chiar 4-6luni

5. Dania

Dania New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

ai avut o experientza asemanatoare? am auzit parca de un caz(probabil sunt mai multe) in care procesul de verificare sau cum s-o fi numind a ajuns pana la 4-5 luni si inca fara raspuns.. deci dupa spusele tale s-ar incadra la 6 luni..
    am banuit ca asta urmeaza si la mine pt ca am intrebat insistent cat va dura procedura si mi s-a spus `` a couple of weeks`` ..

Au zis ca pot sa-i contactez daca am nevoie de documente.. ca sa calatoresc..dar eu sunt in romania deja , a doua zi dupa interviu.. si pt ca tot am pomenit de documente, crezi ca ar fi un impediment in acordarea Bc-ului faptul ca eu am specificat pe BR1 seria de pasaport si am schimbat la ghiseu(sus) cu CI. Eu aveam zbor programat in noaptea urmatoare si aveam nevoie de pasaport. Tipa de la ghiseu a zis ca e ok , pot sa fac schimb. Sper sa nu fie totusi o problema majora.

6. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    am intalnit cazuri de genul nu esti prima nici ultima , este perioada de procesare care din cauza prea multor aplicatii ajunge pan al 6 luni, nu e vorba de nici o incadrare sa nu ma inteleg gresit, daca ai modificat pe formular acest fapt este ok sau daca doamna sau domul de la ghiseu au schimbat aceste date , nu vad de ce sa fie o problema, dac eu au zis a couple of weeks asta inseamna 2 in engleza, nu ar fi exclus sa primesti documentele in curand, dar in acelasi timp nu este exclus sa astepti cateva luni
    Nu ai de ce sa te sperii sau sa fi ingrijorata este procedura standard
    Eu iti doresc rabdare si succes

7. Dania

Dania New Member

Trophy Points:
    0
    Hi,

A trecut deja mai bine de o luna decand astept BC`ul.. si nimic.

'' When you have been working legally as an employee in the UK for 12 months without a break, you will have full rights of free movement and will no longer need our permission to take work. You can then get a registration certificate confirming your right to live and work in the UK, although you do not need to do so... ''

.. sa intzeleg ca as avea drept de lucru fara restrictzii si fara acel BC fizic in mana mea?
    Care poate sa`mi raspunda...

Ms

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Nu prea, in cazul tau nu s-a putut stabili ca ai lucrat legal 12 luni.
    Plus ca nu ai cardul, efectiv, sa demostrezi angajatorilor, si nu ai nici NINO, si fara card nu ai cum sa-l dobandesti!

9. Dania

Dania New Member

Trophy Points:
    0
    .. :)

Eu am dovada de la ``angajatori``.. fam gazda..scrioarea doveditoare ca am fost legal la ei 12 luni de la Pink card... mai sus nu scrie nicaieri dovada de lucru de 12 luni.. e cam vag si de asta nu stiu 100% daca eu ma incardez la restrictie sau fara , pt ca stiu sigur ca nu ar avea motiv sa`mi refuzze Bc.. e doar chestie de timp pana se elibereaza care pt mine e esentziala..

Am Nino si bank account dupa 4 luni de purple card... deci aici nu vad care ar fi problema..:)

10. Dania

Dania New Member

Trophy Points:
    0
    Dar mai astept totusi pareri pls....

11. Dania

Dania New Member

Trophy Points:
    0
    Incerc sa`mi raspund singura...

Cred ca cel mai bine ar fi sa fiu in Uk(momentan nu sunt) .. si sa incep sa aplic la joburi, sa merg la interviu si in momentul in care se intrevede ceva sigur iau legatura cu cei de la HO si le cer sa`mi acorde BC pe baza de oferta loc munca... -nu-stiu-

12. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Daca esti destul de increzatoare ca vei lua acel blue card, nu mai pierde timpul si vino si cauta-ti de lucru. Le spui potentialilor angajatori ca da - ai drept de munca si ai cerut confirmare de la UKBA si o vei primi 'in the next couple of months or so'. Oricum, daca cineva vrea sa te angajeze le pot cere celor de la UKBA sa iti urgenteze dosarul cu care ai aplicat deja.

Din cate am inteles durata de procesare a dosarelor la Sheffield a scaut nitel in ultimele luni. De ce nu suni pe cei de la Sheffield sa ii intrebi despre dosarul tau, mai ales daca ai UKBA reference number?

13. dbulzesc

dbulzesc New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Si eu am aplicat in 13 iulie pentru Blue Card,dependent de sotia mea, la Croydon, dar ei mi-au trimis actele la Sheffield, urmand ca eu sa le trimit documentul care lipsea (dovada ca sotia este inca studenta). A doua zi am trimis acea dovada, iar pe 01 August a fost eliberat Blue Cardul. Dar a durat doua saptamani sa ajunga prin posta. Asa ca eu inclin sa cred ca documentele trimise de la Croydon la Sheffield se proceseaza mai rapid, decat cele trimise de prima data la Sheffield. Dar poti suna sa vezi care este stadiul aplicatiei tale, eu am sunat de doua ori la tel. 01142074074, si au fost foarte politicosi.
    Sper sa te ajute aceasta informatie si bafta in viitor.

14. pistolash

pistolash New Member

Trophy Points:
    0
    buna Dania, ai primit actele? si eu sunt au pair la o familie la care 'platitorul adik mama copiilor' calatoreste mult si am o teama k in data interviului s-ar putea sa nu fie in uk....oare un alt membru al familiei care o sa fie cu siguranta in uk poate vb cu cei de la home office, ex bunica? care este oricum mai prezenta...

a doua intrebare: eu sunt platita sapt pe card...e ok sa folosesc bank statment ca payslips? sa ma duc la banca sa le cer statements de cand a inceput sa ma plateasca pana la data interviului? sau sa le cer de cand am primit pink cardul pana la data cand fac anul?

si ultima intrebare: recomandare de la fam: treb trecuta data de cand am inceput sa lucrez la ei sau data knd am primit cardul? si mai are vreo importanta data plecarii de la familie? treb sa fie dupa interviul de la Croydon , nu?

multumesc anticipat!

15. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    salut,
    daca are sot, poate vorbi el, bunica nu intra in ecuatie!
    Dovezi de venit de cand ai obtinut pink-ul , la fel si data pe recomandare, contract!
    Nu conteaza unde esti cand aplici, conteaza si ai 12 luni de munca cu pink card-ul, si sa fii in relatii bune cu familia, sa-ti dea confirmarea telefonica!

16. ano

ano New Member

Trophy Points:
    0
    sal,
    cum ai obtinut Dania nino cu purple card? sau bank account?
    ms

17. pistolash

pistolash New Member

Trophy Points:
    0
    si daca sunt divortati? si el locieste in alta casa...in scotia?

18. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Cateodata puneti niste intrebari, ca ne doare capul! -batut-
    Doar 'sefu' care a stat cu tine in casa poate raspunde, doar el are putere de confirmare, Nu sotul de peste mari si tari, nu bunica, nu catelu'.

19. nykol

nykol New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, vroiam sa iti zic ca cei de la home office trebuie sa vorbeazca doar cu persoana care aparare la tine pe purple card,......, sotul ei nu are nici o treaba cu atat mai mult cu cat ei sunt divortati,doar tu nu lucrezi pt el -nu-nu-

20. nykol

nykol New Member

Trophy Points:
    0
    Nu prea inteleg cum ti-ai facut NINO cu purple card......

Share This Page