3.9 C
London
Monday, November 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Am voie sa lucrez pana imi vine blue cardul?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by carpediem32, Jul 3, 2012.

1. carpediem32

carpediem32 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna din nou,

V-as ruga mult sa ma sfatuiti, sunt confuza si nedumerita. V-am mai cerut sfaturi si in trecut cand am aplicat pentru yellow card ca student si m-au ajutat enorm.

Am terminat NVQ in childcare de curand iar la sfarsitul lui iulie imi expira cele 4 luni de gratie care mi-au dat dreptul sa lucrez full-time de la terminarea NVQ-ului. Lucrez full-time momentan. Nu am reusit sa-mi fac programare la Croydon sa aplic pentru blue card asa ca m-am hotarat sa trimit aplicarea prin posta la sfarsitul lui iulie, cand implinesc un an de cand lucrez.

Stiu ca trebuie sa continui ca student ca sa pot lucra in continuare dar nu mai pot face alt NVQ (am terminat level 3), si de aceea vreau sa ma inscriu la universitate care incepe in octombrie. Intrebarea mea este, din august si pana in octombrie, am voie sa lucrez? Daca trebuie sa trimit yellow card-ul prin posta atunci cum pot continua ca student si sa am drept de munca part-time? Daca nu continui ca student, ce statut am eu pana imi vine blue cardul?

Universitatea e in childcare, iar eu lucrez in domeniul asta, oare voi avea voie sa lucrez full-time ca atunci cand am facut NVQ-ul?

Am trimis email la Home Office si le-am pus aceleasi intrebari dar nu mi-au raspuns la toate intrebarile, asa ca nu stiu ce sa fac :(

Va multumesc din suflet!

2. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    In momentul in care ai 12 luni consecutive de munca (legala) in UK, ai luat lozul castigator. Sa aplici pentru BC de aici in colo este optional, dar in acelasi timp practic si convenient pentru romani.
    Pe scurt - DA, poti lucra fara probleme.
    Mai citeste pe aici mai multe http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... %20de%20BC

3. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Poti lucra linistita deoarece ai castigat acest drept lucrand cele 12 luni neintrerupt.
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... a-romania/

Daca vrei ca UKBA sa iti raspunda, intreaba un singur lucru si formuleaza clar intrebarea! Altfel ii poti deruta -limba-

Multa bafta in continuare!

4. carpediem32

carpediem32 New Member

Trophy Points:
    0
    WOW, ma bucur mult!

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri! Mi s-a luat o mare piatra de pe inima :) Eu ma gandeam sa-mi bag un avocat sa ma ajute...
    Mai am o mica intrebare: daca vreau sa-mi schimb angajatorul, credeti ca pot face treaba asta pana primesc Blue Card-ul? Sau ce fac daca angajatorul imi va cere dovada ca am drept de munca aici?

Astazi am primit un email de la UKBA (le-am trimis 2 emailuri cu multe intrebari si ei nu mi-au raspuns clar si la toate intrebarile, ai avut dreptate MagdaMC, trebuia sa le pun intrebari putine si sa le formulez clar):

When you apply for the blue card you have to return the yellow card.
    You are allowed to work for four months full time from the final date of your last course
    With regard to your new course you cannot work full time longer than the period above until you have the blue card approved.
    The exception to this would be an employer (at their own risk) is satisfied you are exempt on the basis you have been both studying and working for 12 months since the receipt of your yellow card.(see page 2 br1)
    The yellow card is valid whilst you are a student but if you decide to use it you will need to provide details of your new course and wait for approval to work if it is after the four month period at the end of your last course.

Regards

O zi buna!

5. bluee

bluee New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!!
    Sa va spun pe scurt situatia mea: am obtinut yellow card-ul in octombrie anul trecut. De atunci lucrez la un azil si am urmat cursul NVQ la TUTORECARE..am platit 2 rate apoi am renuntat la acest curs...nu faceam nimic, nu invatam nimic, m-a contactat o singura data cineva de la curs ,.....si plateam 150 lire in fiecare luna.. Am renuntat la curs si am continuat sa muncesc.. in luna decembrie o sa primesc al 12-lea fluturas de salariu... Nu stiu ce sa fac in continuare.. Renuntand la curs nu mai pot aplica pentru blue card.. Am scris celor de la HO si mi-au spus ca romanii si bulgarii pot continua sa munceasca si fara blue card, depinde doar de angajator..cei 12 fluturasi de salariu, 12 luni consecutive la acelasi angajator iti ofera dreptul de munca fara blue card... nu stiu insa ce sanse reale de angajare am..a mai fost cineva in situatia aceasta????? va rog dati-mi un sfat, o sugestie, o parere...orice este binevenit...

6. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Pai si cei de la Tutorcare n-au facut nimic pt ca ai renuntat la curs? Treaba e ca scrie clar cand aplici pt BC ca trebuie demonstrat ca ti-ai respectat statul de student pe toata perioada celor 12 luni. Altfel inseamna ca ti-ai incalcat statutul de student in baza caruia ai obtinut YC si in consecinta iti poti lua adio de la BC. Dar asigurarea de sanatate ai mai pastrat-o sau orele (maxim 40/sapt) le-ai respectat sau ai lucrat cate ore ai vrut?

7. bluee

bluee New Member

Trophy Points:
    0
    am lucrat 40 ore/saptamana...asigurare am pentru 12 luni...cei de la tutorecare nu au facut nimic...stiu ca nu mai am sanse pentru blue card si mai stiu ca pot s amuncesc fara BC...am scris celor de la HO si mi-au spus ca romanii si bulgarii pot continua sa munceasca si fara blue card, depinde doar de angajator..cei 12 fluturasi de salariu, 12 luni consecutive la acelasi angajator iti ofera dreptul de munca fara blue card...

8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Ai muncit legal numai 2 luni din 12. In momentul in cae nu ai mai fost student ai pierdut yellow cardul automat.

9. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Pai tu ai spus TOT adevarul la HO despre ceea ce ai facut si ei au zis ca poti sa continui sa lucrezi linistita? Mi se pare putin probabil sa iti fi dat HO un astfel de raspuns daca tu le-ai fi spus ceea ce ai spus si aici pe forum. Eu nu reusesc sa te inteleg...de ce ai mai pastrat asigurararea daca tu nu ai mai continuat sa fii studenta? Macar mai scuteai niste bani.
    Acum dupa cate vad eu lucrurile singura ta solutie este sa continui sa lucrezi la acelasi angajator caci altul e putin probabil sa mai gasesti neavand acel BC, iar YC nu cred ca mai e valabil in conditiile in care ai renuntat la curs. Angajatorul ce zice de situatia asta? Adica pt e ok sa continui sa lucrezi la ei?

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai vinbaietii veseli de la emigrari in control lafirmaa si fac un ban gramada, 1k de la tine ca muncesti ilegal si vreo5k de la firma ca are muncitori laNegru. Nu-i frumos? Mai ales ca vin la sigur.

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    E vorba de 12 luni consecutive lucrate LEGAL, ceea ce nu este valabil in cazul tau. Oricum, succes! Sau mai degraba noroc, ca ai nevoie!

12. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Sau mai exista o varianta: fa-te self-employed si atunci nu iti mai trebuie nici BC, nici YC. However, se mai si dramatizeaza putin aici....se lucreaza si fara vize in tara asta (cetateni non-eu)...asa ca se poate si mai rau.

13. euonline

euonline New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Chef
    chiar sunt si eu curios cum se deruleaza povestea asta ...

si daca se face SE are acoperire din momentul cand obtine statutul acesta ... dar in alea 10 luni ... ea a fost platitor de taxe ca employed ... lucru care e ilegal daca YC nu mai era valabil ... nu ?!
    parerea mea (e doar personala) ... nu mai aplica pentru BC si mergi in continuare cu acelasi angajator cat de mult se poate ... caci nu cred ca esti verificata daca ai fost student sau nu in cazul in care nu aplici pentru BC ... caci una din conditii ca sa-ti fie eliberat BC este sa faci dovada caci in cele 12 lucrate ai fost si student ... doar atunci te vor verifica ... in rest multa bafta si noroc .

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    GRESIT! Tu practic ii spui sa scoata £1000 din buzunar si sa-i ceara angajatorului £5000 (amenzi)
    Mai ales ca ea a informat UKBA de situatie.
    Bluee,
    Aplica pt. SE, dar nu pentru card si, cand poti, inscrie-te la alt curs.

15. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    nu se pune problema daca te vor prinde muncind ilegal, ci cat de repede o vor face.

16. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    eu as suna din nou la colegiu, sa vad daca ei au anuntat HO de situatia ta, si dk te-au scos din registre, si dk NU, atunci plateste cursul integral le ceri hartie cum ca inca esti studenta si asa poti aplica pt blue!

Altfel , slabe sanse (si fara o calificare aici in Uk) vei sta legata de locul ala de munca pana.....nu vei mai avea miros -sssst-

17. elena27

elena27 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua vreau sa va relatez situatia mea poate a mai trecut cineva prin asa ceva
    Anul trecut am obtinut in octombrie yellow card sa lucrez mai mult de 20 de ore pe saptamana,iar tot anul trecut in octombrie am inceput un nvq in social care care a durat un an de zile si sa incheiat acum.Am inceput sa muncesc din noiembrie anul trecut.
    Acum vine intrebarea :daca am incheiat acest curs acum in luna octombrie,si aplic pt blue card doar la sfaristul lui noiembrie,mai pot munci la un alt angajator dupa cele 12 luni continuu muncite la acelasi job?
    cat e valabil yellow cardul atunci cand faci un nvq?
    multumesc mult -hipno-

18. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    salut, in teorie poti sa-ti schimbi locul de munca! dar lucrul asta nu e certificat de HO, si poti avea probleme.
    Eu as mai sta pana in noiembrie, cand iti iei actele apoi te muti.
    YC e valabil atata timp cat esti studenta, dar cu conditia sa anunti Ho si colegiul sa fie acreditat de ei.

19. cris_lou89

cris_lou89 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt intr-o situatie similara cu cele prezentate mai sus.. si sunt foarte ingrijorata. Eu am obtinut yellow cardul in martie 2012 pe baza faptului ca am urmat un masterat in Scotia din septembrie 2011 pana in septembrie 2012. Am inceput sa lucrez full-time intr-o firma in iulie 2012, nu am fost intrebata de yellow card, doar a trebuit sa le dau o copie dupa pasaport si nino. eu vreau sa aplic pentru blue card in urmatoarea saptamana, dar sunt constienta ca nu il voi primi prea curand, intre timp am voie sa muncesc in continuare pana primesc blue cardul sau trebuie sa demisionez in ianuarie 2013 (4 luni dupa ce am terminat masteratul)? sun din august la croydon dar fara niciun succes, m-am gandit si la o alta varianta sa angajez un avocat care sa ma programeze si ma reprezinte in fata ukba, ce ma sfatuiti? multumesc de ajutor.

20. pifff

pifff New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

am facut o lectura prelungita a posturilor de pe forum si am inteles in sfarsit:

Dupa 12 luni lucrate consecutiv in UK, legal, sotia mea nu mai are restrictii in privinta dreptului de munca. Poate oricand sa aplice ptr BLUE CARD dar nu e obligata sa o faca. Angajatorul ii poate solicita expres sa il aiba desi ea are drept de munca si fara.

Dar eu ca dependent? Ce trebuie sa fac pentru a avea drept de lucru? La fel nu e obligatoriu nici pentru mine sau trebuie neaparat sa aplic pentru acest Registration certificare prin BR1?

THIS IS THE QUESTION!!!

Daca a mai fost cineva in situatia asta va rog sa imi dati un sfat.

Florin

Share This Page