12.4 C
London
Monday, April 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Am primit Blue Card-ul - what next?

Discussion in 'ARHIVA' started by moodyblue, Oct 29, 2008.

1. moodyblue

moodyblue New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Am nevoie de putin ajutor. Tocmai am primit Blue Cardul pe posta. What happens next? Mai trebuie sa aplic la ceva sau este suficient sa il arat angajatorului? Tocmai am avut un interviu si persoana de la HR parea extrem de debusolata in ceea ce priveste documentul meu.

Care sunt pasii urmatori acum? Am mai auzit pe site de NINO dar nu prea stiu despre ce este vorba...

Multumesc frumos!

2. razvan80

razvan80 New Member

Trophy Points:
    0
    pai next daca nu ai national insurance number - NINO- suni la un nr de telefon si iti faci programare. e obligatoriu sa il ai pt ca e contul tau de asigurari sociale si de taxe. in privinta actului de imigrare nu mai ai nevoie de absolut nimic. se uita ca viteii la poarta noua ca e prostie acel card. bafta

3. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Hello.

Trebuie sa suni la Job Centre de care apartii(daca intri la ei pe site ai optiunea sa bagi postcode-ul tau si afli unde trebuie sa suni),le spui ca vrei sa-ti faci o programare pt National Insurance Number si stabilesti o data si o ora cu ei.Acolo te duci cu blue card-ul si o sa-ti ia un mic interviu dupa care vei primi acasa in circa 2-3 saptamani NINO.
    Majoritatea angajatorilor intreaba de NINO pt ca este,dupa cum a spus si Razvan,contul in care se platesc toate taxele,si orice persoana are acest numar.In baza lui vei lua pensie,sau benefits sau orice altfel de drepturi banesti de la stat.
    Dupa ce ai si NINO,nu mai ai nimic de obtinut,decat un job.Blue card-ul este tot ce era mai important,acum ca il ai,stai fara grija,cauta un job si sa traiesti multi ani fericit !

Numai bine !
    Oana

4. moodyblue

moodyblue New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos, Oana si Razvan! Acum stiu ce mai trebuie facut! :)

O ultima intrebare mai am: acest blue card este pe o perioada de timp limitata? Nu scrie pe el decat ca dupa 5 ani pot sa aplic la cetatenie...

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu, este permanent. Felicitari! -congrats- ongrats-

Share This Page