6.7 C
London
Wednesday, October 23, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

am nevoie de un sfat : self employment sau Blue Card ?

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by iunyy, Sep 2, 2011.

1. Remus Dumitru

Remus Dumitru New Member

Trophy Points:
    0
    Am lucrat in Uk in 2003 pana-n 2004 pe o perioada de un an de zile ,am plecat cu viza din Romania si am avut permis de munca.
    Dupa acesta perioada m-am intors in Romania timp de 7 dupa care m-am gandit ca ar trebui sa lucrez in Anglia,in acea perioada de un an de zile mi s-au facut cardul insurance number.
    Acum sunt ca self -employed.
    Intrebarea mea este daca pot aplica pentru bluecard avand in vedere perioada lucrata ?
    Am toti fluturasii din decursul anului ,dar nu mai am permisul de munca,recomandare am ,nu mai am ultimile trei stetmant dar le pot rezolva cu P45 sau p60?
    Asa se vor vedea ca au fost toate taxele platite si ca am lucrat un an de zile in uk...
    Mai pot scoate cumva din arhiva home officului permisul de munca ,asta deoarece nu l mai gasesc?
    Ma poate ajuta o scrisoare din partea fostului angajator ....cu inlocuirea unei scrisori precum am lucrat un an de zile si cu numarul permisului de munca ,asta in cazul in care imi este gasit,semnat si stamplilat?
    Am vreo sansa in aplicarea blue cardului?
    Va rog sa mi spuneti...
    va multumesc ,o seara placuta in continuare!:)

2. vladremuss

vladremuss New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tutror.am citit in general ceea ce ma interesat pe acest forum, dar tot nu am ajuns la o concluzie.prietena mea are deja blue cardul luat.eu vin in uk in 2-3 saptamani si stiu k tre sa ncep cu demararea actelor dak m as duce pe self employed.intrebarile mele sunt: ce e mai bine sa merg pe varianta de student k sa mi obtin dupa un an- un an si ceva blue cardul? sau e mai bine k self employed?se gaseste mai usor de munk cu blue ul sau k self employed?m-am uitat pe acest site dar sunt atatea chestii de citit, iar eu nu mai am timp k trebuie sa ajung in uk si nu sunt prea bine informat.prietena mea e de parere k faza cu self employed ul e cea mai rapida varianta, dar cat de usor s-ar gasi de munk? avand in vedere k eu am mai lucrat k sofer profesionist si asta ar fi ceea ce as cauta, dar nu neaparat pt inceput.va rog, dak stiti sa ma ajutati cu un raspuns k sa stiu ce sa fac.

3. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Blue Card inseamna permis de munca. Cu alte cuvinte vei lucra ca si angajat si esti protejat de Employment Law, ceea ce nu e cazul ca si self employed.

Din punct de vedere fiscal in cele mai multe cazuri este mai bine ca si self employed DOAR daca iti faci fima ta, nu ca si sole trader (echivalentul persoanei fizice independente din Romania).

Share This Page