11.6 C
London
Sunday, October 24, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

am nevoie de ajutorr va rog !

Discussion in 'EMIGRARE' started by ghiorghevasilica, Jan 26, 2014.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc pt raspuns , acum stiu ce ma asteapta si pe mine , nu prea conteaza ca am dubla cetatenie romana-suedeza , toti suntem la fel cu noile legi .....

2. Anonymous

Anonymous Guest

Dapoi nu cred ca faci vreo mare afacere alegand UK in fata Suediei

3. Anonymous

Anonymous Guest

Dromaderu are dreptate, o fi ramas astia ai lui Voiculescu fara salarii de cand cu condamnarile astea si se afla si ei in treaba pe forumuri! Nici aia de pe Benefit Street nu au fost asa de inconstienti!

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

De la Voiculescu nu stiu, dar alde Turcescu sigur a ramas fara traforaj...
    mancator de rahat (nevermind ca si aia de la A3 se descurca bine cu astea), si-a cam luat-o in barba saracul... -ras4-

5. Anonymous

Anonymous Guest

John nu vreau sa sar de la subiectul postului , dar pot sati spun cate ceva:
    suedia va fi o tara islamica in max 5-10 ani : sunt deja scoli islamice, cartiere pline de musulmani : turci, arabi, sirieni mai ales acum , angajati numai ei in institutii publice , sute de gradinite de musulmani toti imbracati ca niste talibani ,nu se vorbeste in capitala suedeza decat in centrul capitalei acolo unde au fugit suedezii de cativa ani incoace .
    au pus boxe stereo la moschei sai auzim in fiecare vineri cum se roaga , dau foc la biserici crestine , la cursurile locale de suedeza se invata paralel araba ,la postal central suedez seara o talibanca ne invata araba , le-au dat la sirienii veniti din razboi rezidenta permanenta de cum intra imediat in suedia de anul trecut din octombrie si cetatenie in 4ani ,si un european trebuie sa munceasca 5 ani si platit taxe,plus 1-2ani asteptat raspuns pt cetatenie, si alte cursuri .
    pur si simplu e invazie si suedezii au pierdut controlul , sunt jafuri la schimburi valutare, mafia araba se impusca pe strazi , cum le taie la astia cate un social,ia foc cate un garaj de masini din cartiere instantaneu,ba o scara de bloc,o scoala suedeza ,etc etc .
    acum s-a dat o lege ca o sa vina la oricare care are casa, vila cu mai multe camere sa ne bage pe gat cate o familie de talibani sai luam in chirie , in zona mea se va construi in acest an un centru islamic de 5000 locuri fara aprobarea comunitatii si vor sai atraga pe tinerii din zona sasi petreaca timpul liber acolo , aferimmmm ...si kebab.
    la gradinita fetitei mele se vb araba mai mult decat suedeza , si intro zi mi-a venit acasa cu miscari de dans arabesti ,he he .
    plus de asta nu avem libertate , e un fel de comunism aici , stresul e pe europeni , talibanii stau acasa si suedezii tac malc ca le este frica de ei , ca au ajuns sa fie peste tot , guvern, scoli, politie, primarii, peste tot fratilor .
    mare afacere nu fac ,ai dreptate ...dar decat sa platesc 47 % taxe eu si sotia luna asta a platit 55 % taxe sa tinem acasa copii de curte a suedezilor, sai revad in primavara cum fac gratare in fata blocului cand vin eu de la munca , sa-mi fie teama pt familia mea zi de zi , de mine nu prea imi pasa....din cauza stresului am vreo 100 kg , nu ma barbieresc decat la luna si cei din zona imi vorbesc pe arabeste , he he he .
    asa ca , in 10 zile ......ma voi intoarce din tara unde am emigrat spre suedia .....inapoi in anglia .
    scuze de postul asta , dar mi-am adus aminte de stresul de aici .....

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ala e. Nici eu nu stiu mai multe detalii. Poti intreba la un job centre, eventual.

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Am fost un mic weekend la Stockholm si nu am zarit neam de arab, dar,
    te cred 100%.Eu m-am plimbat doar in centrul orasului,
    citind ce scrii acolo, iti dau un sfat, ai grija si in UK unde te aranjezi!
    Bafta!
    Nu e doar Suedia, cam intr-un secol, plus /minus ceva ani, toata Europa va fi la fel,
    dar, vor trebui sa se omoare intre dansii, caci, cineva trebuie sa munceasca sa le plateasca statul acasa.

8. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc de sfat , Dromaderu.
    O sa ma duc direct in Somerset , acolo am facut un curs de 2 zile de sudor-BS 4872 la un colegiu de inginerie , cu doar 400 lire in 2011 tot in acelasi timp traind in Suedia .
    Nici diploma asta nu au recunoscuto suedezii , si m-au trimis la plimbare 1 an jumate pe la fortele de munca , si 1 an jumate trebuia sa urmez cursul de sudor ....dar am refuzat sami petrec 3 ani asteptand si luand totul de la capat chiar daca le-am aratat ca am ani buni de experienta si diploma din UK.
    Am mai trait in UK , vb engleza, am NIN ca am fost self employed 2 ani sunt ok cu platile nu am nici o datorie in UK , o diploma OCR level 1 certificate in adult literacy , inca vreo 3 diplome din ro : macelar , ospatar, bucatar cu experienta la fel ....daca nu o sa gasesc in domeniile astea , macar la mop sa scap de stresul asta , sami aduc familia si sa scap de nenorocita asta de zapada care tine pana in iunie, he he he .
    Sigur nu o sa traiesc eu un secol de acum inainte , dar cel putin nu vreau sa mor de stresul din nord....unde in suedia nu ai voie sa bei de luni pana vineri dar de vineri e liber la alcool pana duminica seara toti sunt lesinati pe strazi , de la tineret pana la pensionari ,hehe .

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    @VIKINGUL

Fratica , daca asta te framanta nu veni la Londra . Da si tu un street view cu Newham sa vezi talibani adevarati .

10. Anonymous

Anonymous Guest

TheXman , din pacate am invatat lectia cu orasele mari aici in Suedia.
    Cati aveti voi acolo , exista numai in cartierul unde stau eu .....numai pe linia de metrou unde stau sunt 18 linii de metrou pline de ei , sunt 100 de statii in Stockholm si in 80 sunt ei majoritari , rasa de kebab.
    Am spus ca voi merge in Somerset , sunt inundatii in zona aceea la ora actuala , dar eu sunt tot din balta ...din braila , ma descurc cu barca .
    Stiu ca va fi greu dar e o diferenta mare intre timpul asta si prima data cand am venit in anglia prin vara anului 2007 :
    venind din franta , dupa 6 saptamani petrecute pe strazile din marseille ( am ajuns pe strada din cauza unui roman ) slab, stirb , nu stiam engleza decat cateva expresii din filmul dallas , nu cunosteam pe nimeni si aveam 30 lire atat si cativa biscuiti si Dumnezeu nu m-a lasat , asa vin acum tot cu incredere in El si singur la fel .
    acum in 2014 am 100 kg , nu mai sunt stirb , vb engleza , am cat sa platesc chiria 2 luni si de mancare de dieta he he , o diploma din uk , experienta de viata si mai multa putere si ambitie pt fetita mea sa creasca intrun mediu sociabil decat in nordul europei unde s-a nascut . in fine, multumesc de raspunsuri si doresc la toata lumea succes si scuze pt posturile mele .

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Succes .

12. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc si succes la toata lumea si incredetiva in Dumnezeu cand plecati la drum lung .

13. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Eu zic, sa vina tatal cu fata de 19 ani, pt cateva luni.
    Si asa, suma e riscant de mica. Presupunem, ca aveti noroc si va merg toate bine, dar la inceput platiti cel putin 400 chirie pe o luna, plus inca o luna depozit. Daca gasiti de lucru in doua sapt, s-ar putea sa fie cu plata peste alte doua sapt, deci vine si luna urmatoare de platit chiria. Nu am pus transportul pana si de la servici.
    NU VA RISCATI CU CEI MICI.

14. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Mult succes !
    Dar, sa sti, ca venind in UK, nu ai decat o solutie : Sa te acomodezi cu ei...

15. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
    @John_nutt - Poate mai inconstienta e daca creste 2 copii in Romania. nu-i cunosti situatia din Romania.. Hai sa nu mai dam sfaturi pe forum care nu sunt constructive, zic eu.

Cat despre autoritatiile sa iti ia copii - conform legii ar trebui sa fie motive serioase ca sa separe familia. Dar daca autoritatea locala de exemplu nu are cum sa gazduiasca toata familia si considera ca respectivii copii locuiesc in conditii impropre ( gen pe strada ) intradevar au un caz sa ii tina intr-un plasament temporar pana arati ca ai conditii dar eu personal nu am auzit de nici un caz asemanator in care copii sa fie separati, autoritatiile locale avand obligatia legala de a incerca sa tina familia impreuna. Sa nu uitam ca atata timp cat exerciti un drept prevazut in tratat, esti aici legal.

Testul de Engleza despre care vorbea Rebecca, din cate stiu eu, va fi implementat doar pt Jobseekers allowance si nu pt celalate benefituri si nu a fost inca implementat - s-ar putea sa fie niste procese foarte interesante de discriminare si sincer deabia astept sa aud de un Francez sau neamt refuzat ajutor de somaj pt ca nu stie Engleza.. sa fim seriosi in maxim 1 an pierd procesele si in propriile lor tribunale superioare, sa nu mai vorbim de cele Europene.

Conturi in banca se deschid si se vor deschide si nu vei fi niciodata obligat sa cunosti limba ca sa locuiesti in vreo tara in care nu e comunism. In UK ultima oara cand am verificat, nu era.

Eu nu am noroc sa dau peste rasisti prosti. Peste rasisti dau toata ziua si tot timpul dar sunt foarte atenti de obicei pentru ca daca aveam norocul sa prind un manager de banca care refuza sa deschida un cont pe motive de genul, personal trimiteam un email la toate ziarele si televiziunile, dupa ce evident faceam o reclamatie scrisa si ma rugam de persoana in culpa sa dea in judecata banca. Sa vezi ce fain ajungea banca la settlement daca se mediatiza cazul si ghita care n-are cont facea o gramada de bani si asa ceva nu se mai intampla in banca respectiva..

16. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    nu stiam eu de ce nu gasesc copile de 19 ani in Londra frate si cand colo nu le lasati voi de pe forum sa vina incoace.. ce oameni!

17. george198511

george198511 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sper ca sa ia eca mai buna decizie pana la urma ,sis a nu plece cu toata familia,pt inceput tatal sau mama,cu/sau fara fata majora iar apoi cand se pun pe picioare, au unde locui si un serviciu stabil ii cheama si pe ceilalti membri. in felul asta daca esti doar 1-2 persoane in uk banii iti ajung pt o perioada mai lunga iar sansele de reusita sunt mai mari.Mult succes si sa auzim vesti bune de la ei!!!

18. Anonymous

Anonymous Guest

Crash , va anunt eu in cateva saptamani daca mi s-a acordat vreun beneficiu .
    Cand am trait in Anglia vreo 2 ani , am fost self employed -roman , am platit taxe si nu am avut o zi libera cat am lucrat , nici in weekend ca lucram la 2 hoteluri ca bucatar si altele .
    Acum cand ma reintorc , imi voi lua dreptul meu si taxele platite in anii trecuti mai ales ca vin ca cetatean suedez si as vrea sa stiu daca mi se aplica si mie regulile noi cu beneficiile , chiar sunt curios .

19. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Viking, nu sunt la curent cu schimbarile facute decat din presa asa ca nu pot decat sa-mi dau cu parerea.

Taxele inapoi le poti lua, daca esti entitled, nu are legatura pauza de rezidenta.

La ce doresti sa aplici ? Singura problema va fi jobseekers allowance care va fi platit doar dupa 3 luni dar in aceste 3 luni eu zic ca asistenta in cautarea unui loc de munca totusi iti vor oferi + daca e vorba de contribution based JSA si nu income based, s-ar putea sa nu mai conteze criteriul de 3 luni ?

Ei au reusit sa implementeze criteriul de 3 luni doar pt ca l-au implementat si la Britanici deci orice Brit care vine din strainatate la fel trebuie sa astepte 3 luni pt a primi JSA... A distrus multe guvernul asta si continua..

20. Anonymous

Anonymous Guest

ok , am inteles
    o sa ajung in curand si ma interesez .
    deci tre sa supravietuiesc 3 luni pana imi dau ceva , o sa vad ....
    sper sami gasesc de munca , sa nu ajung la mana lor ...dar in caz de incendiu , apelez la drepturile mele ca am platit taxe .

Share This Page