7.8 C
London
Saturday, December 07, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Am nevoie de ajutor...va rog

Discussion in 'ARHIVA' started by ovidiu13, Dec 4, 2008.

1. ovidiu13

ovidiu13 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea de pe forum...eu sunt nou venit si pe forum si in uk...locuiesc in orasul Durham,este undeva in nord-est la 25 miles form Newcastle...sora mea are blue card si locuiesc la ea acum...intrebarea mea este stie cineva in n-e cursuri care incep in ianuarie..incerc sa devin student...mai am si alta varianta dar nu stiu daca e buna....managerul de la restaurantul unde lucreaza sora mea vrea sa ma angajeze...dar vrea sa fie totul legal...eu am diploma de ospatar barman,BAC,si vorbesc engleza la perfectie(ultimi 5 ani am locuit in sua)...care ar fi cea mai buna solutie?

Va multumesc

2. rami1981

rami1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit printre noi. Cea mai usoara si sigura modalitate de a lucra legal este sa te inscrii la un curs si apoi aplici pentru yellow card. Acest yellow card iti confera dreptul de a lucra legal pe intreaga perioada a cursului plus alte 4 luni dupa ce ai terminat cursul respectiv.Dupa ce implinesti 12 luni de lucru continuu in UK poti aplica pentru blue card. Un site foarte folositor unde poti gasi cursuri in zona ta este www.hotcourses.com . De asemenea, poti intreba managerul restaurantului unde lucreaza sora ta daca te poate primi si ca self employed, caz in care te poti inscrie ca self employed, numai ca nu vei putea primi blue card dupa 12 luni ca si self employed. Multa bafta!

Share This Page