16.1 C
London
Tuesday, August 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Am I number 1 in my husband's life?

Discussion in 'Pentru ea' started by vanda1, Feb 21, 2016.

1. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello, I have been arguing with my husband about his and my priorities. My husband feels he is no 2. I feel I'm the last person in his life after his family and his daughter from a previous relationship. Why? Well, it's simple. We got married in Nov 2015. He asked me to get rid of my dog which I couldn't. My dog is an attention seeker and when my husband upsets me, I always stroke the dog. Before Xmas we didn't have any plans to go to Romania. We changed our mind and rushed there, not before going shopping for his daughter. What did I get for Xmas? Money!!!!! He didn't have time to go shopping for my present. How did I feel? ZERO. REDUCED TO NOTHINGNESS.
    Valentine's Day. You would think people learn from their mistakes. He didn't get paid before, made no effort to get me a present.
    I got a card and flowers. I got him a present, red candles, red artificial petals, card, booked a table for dinner and disco.
    It's his daughter's birthday this month. Guess what? She's getting her present. Me? I was on the list initially but lack of funds made him choose.As you can probably guess...I lost again. He keeps saying he loves me. Maybe I am superficial. Yes, I would like to get presents but who doesn't?I am good at doing house choirs, working long hours, when it comes to feel appreciated, loved, cherished, well that's another story.
    Am I wrong?
    What am I missing?

2. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0
    Am scris in engleza pentru ca sotul meu sa nu se chinuie cu traducerea in engleza. Nu am pe nimeni in Uk, iar acasa nici nu se pune problema sa cer un sfat. Mama a avut un accident vascular si ambii parinti sunt bolnavi de inima. Nu ii pot supara cu problemele mele. Orice raspuns , in engleza sau romana, e binevenit. Multumesc.

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    dar voi discutati ce vrea fiecare, ce ofera fiecare celuilalt samd?!

copiii au un statut aparte pentru orice parinte si din pacate nu se poate pune problema sa fie pe locul 1, 2,...x pt ca au acest statut aparte.
    cam la fel cum a vrut si obtinut Marea Britanie - un statut aparte in UE...

inteleg ca nu ai copii deci iti va fi foarte greu sa intelegi acest lucru pana vei avea copiii tai.
    lasa prostiutele gen cadouase de toate zilele astea care cresc vanzarile magazinelor si discuta cu sotul tau, gasiti mai multe lucruri in comun samd. poate o simpla iesire la o cafea sa valoreze mai mult decat cine stie ce cadou.

4. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Nu, nu esti numarul 1 in viata lui si nici nu ai cum sa fii, atata vreme cat exista un copil. E normal sa fie asa. E naiv sa crezi ca ar putea fi altfel . E crud sa ii faci o vina din asta si sa ii reprosezi. De la statutul de tata nu poate abdica niciodata, oricate neveste ar avea. Corect, sanatos si intelept ar fi fost sa puneti lucrurile in clar inainte de casatorie, ca sa nu ajungeti la santaje emotionale.

Pe de alta parte, Craciun, Valentin, ziua ta, 8 martie, sf Vanda (in cazul in care ai si o zi a numelui real), aniversarea casatoriei...nu-l impovarezi prea tare pe bietul om ? :) Personal, varianta petale, lumanarele, mi se pare usor imatura, ca sa fiu blanda. Ca sa nu mai spun ca in unele cazuri banii sunt o solutie sanatoasa, atunci cand avem de-a face cu barbati total neinspirati in materie de cadouri.

Nu mai bine renuntati la prostioare-cadou de ambele parti si cu banii salvati faceti o minivacanta in niste locuri de amintit la batranete ? Intr-un cuplu, un cuvant, un gest de tandrete, caldura din voce fac infinit mai mult decat toate petalele si cardurile alea.

In rest, daca iti vrei omul aproape, invata sa ii iubesti copilul. Fara asta viata voastra ar putea deveni un cosmar.

5. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    @vanda1: mi se pare mie sau tu ești un pic de "attention whore"?

6. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Intr-o lume dominata de 'porci misogini', a fi 'attention whore' reprezinta virtutea absoluta.

7. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0
    Mufa nu cred ca e cazul sa te intreb daca partenerul tau "s-a deranjat" sa iti ia ceva cand e ziua ta sau cu alte ocazii. In familia mea indiferent cat de putin au avut parintii au oferit cadouri. Cand nu dispui de sume colosale, astfel de evenimente " comerciale" sunt singurele momente de respir cand te poti bucura de ceva nou. In rest, sunt facturi si traiul zilnic.

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    incearca putina modernizare...
    parintii tai nu aveau tv, tablete, smartfoane, puburi, cafenele samd si normal ca isi gaseau alte distractii

9. simoneelias

simoneelias New Member

Trophy Points:
    0
    Funny is that .. Si noi avem aceeași problema la faza cu cățelul , dar eu l-am dat la sora mea ca sa se termine cu certurile pe afecțiune . Si ghici ce acum avem un copil ai procedează exact ca tine ... E înnebunit după afecțiune mai ales când vede câta atenție dau copilului , dar niciodată nu a zis ca e pe locul 2 etc ... Se știe ca pt mie si pt el e mai întâi copilul si după restul .. Nici nu mai încape in vorba ! O sa vezi când o sa ai si tu copii la rândul tău o sa gândești altfel si sa-ti spun sincer si la mine mai uita de cadouri etc , chiar ma pune pe mine sa îmi iau singura flori de Valentines si sa ma gândesc ca sunt de la el asta când e plecat cu munca pe undeva si nu are cum ... Dar pe mine sincer ma amuza , nu ma deranjează sa știu ca mai e un bebe in casa pe lângă cel care il am deja :))))))) lol sfatul meu e sa gândești pozitiv si lasă de la tine , un om nu il poti schimba dar cu siguranța il poti tolera , si daca il iubești sigur ca poti tolera orice :)))) succes

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share This Page