9.7 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Am gasit angajator dar nu am acte

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by erika, Jun 24, 2009.

1. erika

erika New Member

Trophy Points:
    0
    self employed ptr ce card trebie sa aplic?

Sunt self employed de aprope 2 ani de zile. Acum am marea sansa sa pot lucra in cazinou ca dealer dar nu am work permit!!! Ptr ce pot aplica ,sa devin employed? Sunt foarte confuza si as aprecia daca m-ar lamuri cineva ! Va multumesc

2. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    Re:self employed ptr ce card trebie sa aplic?

iti trebuie blue card

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Erika, intr-adevar ai avea nevoie de un blue card, dar daca nu esti casatorita nu prea vad cum l-ai obtine. O solutie ar fi sa devii studenta si sa obtii un yellow card ca student, si in baza acelui yellow card sa muncesti max. 20 de ore pe saptamana, sau full time in timpul vacantelor. O alta modalitate ar fi sa studiezi pt un NVQ in domeniu(gaming operations - croupier, sau gaming operations - coin slot engineer) sa obtii un yellow card ca student si sa muncesti full time (munca fiind considerata practica platita ca parte integranta a cursului). Apoi dupa 12 luni de munca in baza unui yellow card poti obtine si blue cardul.

4. erika

erika New Member

Trophy Points:
    0

Acu sunt studenta full time dar cursul dureaza doar 4 luni si NVQ il voi avea in august ...problema este ca am avut un interviu la cazinou si am luat jobul dar se pare ca am probleme fiind self employed

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

Buna . Cel mai bine suni direct la HO nr este 01142074074 selectezi optiunea 2 (pt lucratori romani si bulgari) si te lamuresc ei cu tot ce vrei, asta ca sa ai o siguranta.
    Multa bafta cu tot;)

6. erika

erika New Member

Trophy Points:
    0

mersi mult

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Erika, nu te mai lega de faptul ca esti self employed. Nici cand ii vei suna pe cei de la HO. Pt ca daca le pomenesti de faptul ca esti SE, s-ar putea sa-ti spuna sa-ti iei yellow card ca SE si atat, si vei fi in aceasi situatie ca acum doar ca vei mai avea un card care sa dovedeasca faptul ca esti SE. Asta daca nu-ti vor da un raspuns din care sa nu inteleaga nimic nici ei. Ca studenta, si eventual angajata, vei putea fi in continuare si SE daca vrei, dar idea e sa profiti de statutul care e cel mai avantajos pt tine.

Daca vrei sa lucrezi neaparat in cazinoul ala nu le mai spune ca esti self emloyed(pt ca se pare ca ei nu vor sa lucreze cu SE), spune-le ca trebuie sa obtii yellow cardul ca student si apoi vei putea incepe sa lucrezi. Aplica pt yellow cardul ca student - iti va da dreptul de munca inca 4 luni dupa terminarea cursului, iar in acele 4 luni poti incepe un alt curs(NVQ-ul de care ziceai) care sa-ti permita sa muncesti cele 12 luni necesare pt blue. Asigura-te ca NVQ-ul pe care vrei sa-l incepi in august necesita practica in cazinou (astfel vei putea lucra full time la cazinoul respectiv).
    Vezi ce scrie despre romani si pe site-ul UKBA: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... nationals/
    Mai citeste si ce scrie pe forumul asta la sectiunea student sau yellow card, poate chiar si subiectele legate de blue card(ca sa stii de ce probleme sa te feresti).
    Succes!

8. erika

erika New Member

Trophy Points:
    0

Am sunat la HO si mi-au spus ca daca vreau work permit compania rebuie sa aplice ptr mine sau sa iau YC ptr ca sunt studenta ....problema e ca ei stiu deja probema mea iar sa aplice ptr mine nu o vor face !Habar nu am ce sa fac

9. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Solutia e sa muncesti tot cu yellow card ca student(fie 20 de ore pe saptamana, fie full time in cazul unui NVQ in domeniu). Vorbeste cu ei si explica-le ca nu trebuie sa aplice ei pt tine, poti obtine singura dreptul de munca, si cred ca ar fi si ei multumiti daca vei face un nvq in domeniu. Le poti arata ce scrie si pe site-ul UKBA sa se convinga.

10. micktyson

micktyson New Member

Trophy Points:
    0
    Work permit

salut, este primul post si sper ca nu o sa repet o situatie similara.
    Am 2 luni de cand sunt in Londra si de o luna lucrez la o firma de catering , anume Dominos Pizza . Fiind platit la fiecare 2 saptamani, am deja 2 payslip`s . Neavand NI inca , sunt inregistrat BR la Tax Code, cotizand pe sistemul PAYE(pay as you earn).
    Am aplicat deja pt. NI no. ca employed , dar mi-au zis ca le trebuie aprobarea Home Office, adica un numar pt. work permit.
    Observ ca Home office a implementat un sistem de booking online pentru interviuri, dar nu stiu ce sa completez si in ce sectiune activez, deoarace nu pot aplica pt. SBS (sector based) si nici pentru Ascension worker.
    Precizez ca am si o scrisoare de la angajator care confirma ca lucrez pentru ei.
    Multumesc anticipat , si daca aveti nevoie de mai multe detalii , va rog sa mi spuneti.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re: Work permit

Salut si Bine-ai venit!

Din pacate,cadrul legislativ britanic nu permite sa lucrezi angajat fara a fi obtinut unul din aceste certificate (Blue Card-ca dependent de sotie, ca angajat timp de un an),Accession Worker Card- pe baza permisiunii data de Home Office angajatorului tau, yellow card-care iti permite sa lucrezi doar part-time in timpul scolii si full time in vacanta.
    In orice alt caz, romanii au restrictii pe piata de munca, ei neputand lucra decat in regim self-employed.
    Amenda pt. munca ilegala este de la 1000-5000 lire pt. angajat si 5000-10000 angajator.
    Imi pare rau, momentan tu pari a fi in aceasta situatie.

12. dida

dida New Member

Trophy Points:
    0
    work permit din nou

Buna, am inteles ca poti aplica pentru work permit si daca ai un nivel destul de avansat al studiilor si al experientei in munca. In cazul in care eu am terminat facultatea si masterul in Romania, am lucrat ceva timp in domeniu, as avea sanse sa obtin work permitul daca aplic in acest fel.
    As avea nevoie de sfaturi si de experienta voastra in obtinerea work permitului. De asemenea am inteles ca de la 1 ian 2011 se ridica restrictiile de munca, poate aveti mai multe informatii pe tema asta, nu stiu cat de reale sunt ale mele.

Ms

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re: work permit din nou

Salut,

In subiectul ingalbenit (sticky)am atasat un pps cu info necesare.
    Subiectul se numeste "Drop-in sessions."

In principiu: angajatorul trebuie sa demonstreze ca nu a gasit pe nimeni pt. postul respectiv dintre britanici sau UE cu drept deplin (A8) si ca anuntul pentru post a fost mediatizat cel putin o saptamana. (job centres, ziare locale etc.)

14. micktyson

micktyson New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Work permit

banuiam ca asa stau lucrurile.
    Ma gandeam sa completez BR3 pt. ascension worker , dar pentru asta ar fi nevoie ca angajatorul sa faca ceva ? daca da , ce anume?

15. Dana_331

Dana_331 New Member

Trophy Points:
    0
    Angajat fara blue card

Prietenul meu munceste de mai bine de un an ca employed, cu IN provizoriu si are toate payslip-urile. ce se poate face in situatia lui? poate aplica pt blue card? sau pt un INumber?

Va rog mult sa imi dati un sfat...

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re: Angajat fara blue card

Din pacate, nu. Din contra, el se afla in ilegalitate.

17. RoxF

RoxF New Member

Trophy Points:
    0
    Care sunt pasii?

Buna,

Desi sunt noua pe acest forum, il urmaresc de ceva timp...cu un scop :)
    Recent am aplicat si trecut de primii pasi pentru un job la HSBC, in Edinburgh. Pasul urmator ar fi interviul over the phone cu un reprezentant al bancii, dupa care, daca trec vin in UK.
    Problema e ca ei imi spun ca pana la interviu, care e pe 20 oct, trebuie sa am adunate urmatoarele date:

Date of Birth
    National Insurance Number
    Previous Addresses (for last 5 years)

Intrebarile ar fi: Din cate am citit pe forum pentru a aplica la NINo, trebuie sa am o adresa stabila in UK, sa lucrez sau sa invat acolo...exista vreo modalitate de a-l obtine si altfel, avand in vedere ca ei mi-l cer?
    Pentru celelalte doua imi trebuiesc acte doveditoare(CI sau Facturi)?

Ideea e ca as vrea sa ma ajutati, daca puteti, cu pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a finaliza angajarea acolo in cazul in care sunt acceptata: ce trebuie sa fac eu, ce trebuie sa le cer lor.

Pentru job-ul la care am aplicat ei zic ca nu pot elibera "certificate of sponsorship"-asta nu stiu in ce consta, insa persoana de la HR care m-a sunat a zis sa aplic pentru viza pentru ca or sa astepte.

Aplic, aplic...dar cum?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri si scuze daca subiectul a mai fost deschis pe forum...nu am apucat sa citesc chiar tot :)

18. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Care sunt pasii?

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

RoxF wrote:
    Buna,

Desi sunt noua pe acest forum, il urmaresc de ceva timp...cu un scop :)
    Recent am aplicat si trecut de primii pasi pentru un job la HSBC, in Edinburgh. Pasul urmator ar fi interviul over the phone cu un reprezentant al bancii, dupa care, daca trec vin in UK.
    Problema e ca ei imi spun ca pana la interviu, care e pe 20 oct, trebuie sa am adunate urmatoarele date:

Date of Birth
    National Insurance Number
    Previous Addresses (for last 5 years)

Draga RoxF
    Tie iti trebuie pentru acel interviu, numai, NIN. Restul datelor le cunosti, deja.
    In conditii normale, HSBC nu are voie, legal, sa te angajeze. Spun legal dupa legile pe care le cunoastem noi, pentru sa se pare ca mai sunt si alte legi, scrise sau nescrise, dupa care romanii sunt angajati cu contract de munca de companii, unele din ele mari, cu renume international.
    Eu , unul, nu stiu ce sa mai cred. Cunosc mai multi romani angajati NUMAI in baza NIN, dar, in acelasi timp, ni se spune ca nu avem drept de munca full time decat cu blue card, care este destul de greu de obtinut. Intrebarea care apare este, evident: chiar nu cunosc legea companii mari ca TESCO, SKANSKA, O'ROURKE si, mai nou, HSBC?

20. RoxF

RoxF New Member

Trophy Points:
    0

Pai...cam din cauza asta sunt si eu in ceata.
    Eu le-am zis ca sunt din Romania, ca nu am mai lucrat si inca nu am drept de munca in UK...de ce mi-ar cere NIN?
    Ca sa obtin NIN-ul nu trebuie sa am macar Accession Worker Card? Iar ca sa obtin AWC-ul nu trebuie sa am un contract de munca?

Asta nu inteleg eu....ordinea in care trebuie sa fac rost de toate.

Share This Page