6 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Am cazier (patat). Mai pot lucra in UK?

Discussion in 'SEZATOARE' started by Luchiano, Sep 16, 2009.

1. Luchiano

Luchiano New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare.
    As avea nevoie de niste pareri...
    Am lucrat in anul 2007-2008 in UK. Lucrurile au fost destul de ok. Am lucrat la un carehome prin intermediul firmei Globemed din Leeds. Am obtinut drept de munca inscriindu-ma la un colegiu numit Concept Care College. Lucrurile au fost ok, am lucrat prima data la Boston apoi m-am mutat in zona Sheffield, Leeds intr-un sat numit Maltby, tot in acelasi domeniu. Cei de la CCC ne-au obligat sa platim acest colegiu pentru a ne da Yellow Card insa eu neplatind nu am primit acest document deci nu am avut National insurance no. Intr-un final ajung la marea mea problema pentru care as avea nevoie de niste sfaturi(v-am prezentat toate aceste chestii in ideea in care ele pot influienta intr-un fel sau altul problema mea). Am fost prins de politia engleza baut la volan si fara asigurare la masina. Am fost tinut in arest 1 zi si apoi judecat. La judecata mi s-a suspendat permisul pentru 2 ani cu promisiunea mea ca voi face un curs de reabilitare(pe care nu l-am facut pentru ca la 1 sapt am parasit tara) si o amenda de 1000 de lire. Pe langa acea amenda eu mai aveam 2 sau 3 pentru cirulatie si 2 de parcare a cate 200 respectiv 100 lire. In total cred ca am de dat statului englez o suma de 2000 de lire. Problema cea mai mare este ca mi s-a spus de catre judecatori ca aceste 2 capete de acuzare(condusul sub infulienta alcoolului si fara asigurare) vor aparea in CRB ASTA ESTE PROBLEMA MEA. Oare voi mai putea lucra in Anglia tinand cont de toate prostiile(daca le putem numii asa) pe care le-am facut? Ma mai pot intoarce in aceasta tara tinand cont ca eu practic nu am nici un act? Astept raspunsurile/sfaturile voastra. Va multumesc anticipat!

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    O sa fiu prima care arunca piatra, cu toate ca nu-mi face placere sa citesc asa ceva mai ales cand e vorba de romani. La tine nu se poate spune ca ai avut ghinion sau 's-a intamplat', ti le-ai facut cu mana ta. Ai avut o sansa si i-ai dat cu piciorul, acum vrei sa o iei de la inceput, sper ca doar cu lucruri bune si demne de un roman.
    Cred ca ai sanse sa lucrezi legal. Ieri a fost o emisiune la radio (north norfolk radio) despre cei cu cazier si au sunat ff multi barbati care au zis ca au cazier pentru detinere/vanzare de droguri dar ca in urma programelor de reabilitare acum lucreaza ca profesori, ajutor de profesor, si am cam ramas ingrozita.

3. adrianLA

adrianLA New Member

Trophy Points:
    0
    din ceea ce stiu eu , ai voie s alucrezi , pentru ca unele din cele mai dese intilnite joburi unde ti se cere cazierul este cind lucrezi in carehome , baby siter sau au pair . In alte domenii poti linistit sa lucrezi , dar vor da de urma ta si trebuie sa le platesti amenzile . Daca le-ai platit amenzile e ok , parerea mea .

4. Luchiano

Luchiano New Member

Trophy Points:
    0
    Nu as vrea sa aruncati numai cu pietre. Sper sa ma si puteti ajuta/solutiona. Chiar sunt interesat de chestia asta deoarece as vrea sa ma reintorc si sa imi gasesc un loc de munca bunicel.

5. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Luchiano, eu ma asociez celor care vor sa arunce piatra si care, din pacate nu-i e mila de tine deloc. Este o crima sa sofezi baut si fara asigurare - si nu este scuza. Implicatiile ar fi putut sa fie mult mai mari.

Chestia e ca vestea nu este atit de proasta in a gasii de munca. Nu in toate cazurile se cere cazier ci numia daca lucrezi pe baza de transport (cind ti se cere licenta curata) cu childcare, old people care, Civil Servant. Nu cred ca in toate joburile ti se cere cazier. Apropo, sa nu minti nici daca ti se cere, ptr ca este f usor de depistat.
    Sint de-acord si cu cineva care mai sus a spus " daca ai platit amenzile" este bine.

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Luchiano,

sa nu te ami urci baut la volan!

CRB-ul,din cate stiu eu,se va transforma din 2010,sau 11,in altceva,am fost informati recent la un training,se va combina cu POVA.
    Dupa cum zicea si agnb,nu toti angajatorii cer CRB,iti va fi mai greu sa gasesti in domeniile ce cer acest lucru,cu toate ca,si acolo,infractiunea ta nu se incadreaza in criteriile POVA.

Ideea,daca ,cauti un job,incearca ssa eviti cele care cer CRB.

7. Luchiano

Luchiano New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru sfaturi. POVA o am curata dar CRB-ul nu. O sa incerc sa vad ce pot gasi. Daca imi puteti da un sfat unde sa caut si cum ar fi extraordinar pentru mine. Eu data trecuta am gasit printr-o agentie. Mulumesc din nou pentru sfaturi!

8. Luchiano

Luchiano New Member

Trophy Points:
    0
    Nimeni nu imi poate da un sfat unde si cum sa imi caut de munca online tinand cont de problemele pe care le-am avut?

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, on line nu-ti da nimeni de munca, pt ca tu esti in Romania, nu ai acte... Si noi am cautat asa sa venim si toti ziceau ca 'nu fac sponsorizari'. Deci cel mai bine e sa vii cu bani te intretii iti faci actele si apoi iti cauti de munca, sau apelezi la agentii de plasare a fortei de munca dar practica niste comisioane fff mari si nu toate sunt serioase

Multa bafta!

Share This Page