9.1 C
London
Tuesday, December 10, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

am cazier in romania,se poate detecta in crb?

Discussion in 'Credit History, Neighbourhood Check' started by craven, Oct 26, 2010.

1. craven

craven New Member

Trophy Points:
    0
    am cazier in Romania pentru o condamnare cu suspendare.Am inteles ca Crb-ul tine numai de infractiuni in uk,stie cineva daca am sanse sa primesc crb curat?

2. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  3. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Ca nou venit in UK o sa ai nevoie de un cazier tradus si legalizat din Romania. <u>In general</u> angajatorii il cer pentru nou venitii din afara(s-au prins ca CRB-ul nu verifica persoanele in strainatate) dar si aici depinde in ce domeniu vrei sa muncesti. Daca vrei munca in care nu sunt implicati adulti vulnerabili nu vad de ce ti-ar cere cineva cazierul din Romania.
    Daca stiti mai multe despre adaugati.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daca ai 3 ani in UK nu te mai verifica in Romania. Daca ai mai putin de 3 ani sa nu dai la adresele precedente adresa din Romania. Pune din alta parte (Spania, Italia)

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    albea wrote:
    Daca ai 3 ani in UK nu te mai verifica in Romania. Daca ai mai putin de 3 ani sa nu dai la adresele precedente adresa din Romania. Pune din alta parte (Spania, Italia)

Asta ar fi fals in acte. Ei iti pot verifica identitatatea prin intrarile si iesirile din/in Uk. Cred ca AGNB1 sau Andreiutza ne-ar putea confirma.
    Eu zic sa nu-l indemnati sa riste, caci se merge pana la inchisoare.

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    rebecca_uk wrote:
    albea wrote:

Asta ar fi fals in acte. Ei iti pot verifica identitatatea prin intrarile si iesirile din/in Uk. Cred ca AGNB1 sau Andreiutza ne-ar putea confirma.
    Eu zic sa nu-l indemnati sa riste, caci se merge pana la inchisoare.
    Adica daca nu da adresa din Romania e fals? Cine poate verifica unde a stat el? Prea exagerezi. Poate a dormit pe o banca din parc, poate dovedi cineva ca nu e asa?

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai cu ce-a intrat el in Uk? Nu cu pasaport sau ID? Ce crezi ca stocheaza aceste documente?

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
  9. craven

craven New Member

Trophy Points:
    0
  10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu cred ca are relevanta, daca nu lucrezi cu persoane vulnerabile.Numai sa nu minti -ca sunt sigura ca ai avut circumstante atenuante, Fruntea sus!

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    albea wrote:
    rebecca_uk wrote:
    Pai cu ce-a intrat el in Uk? Nu cu pasaport sau ID? Ce crezi ca stocheaza aceste documente?

PS Daca ei vor, te gasesc oriunde.(ma refer la adrese)
    Eu am in buletin adresa din Romania. Asta inseamna ca eu am stat in Romania in ultimii 3 ani?

Tu nu intelegi, ei sunt interesati de adrese si la care ai 'functionat' in ultimii 5 ani. Daca dai una din Italia sau Spania vor verifica si istoria ta acolo- trecutul consta in facturi, cont bancar...etc...samd

12. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    craven wrote:
    Multumesc mult,sunt de 2 in uk si cand am aplicat nu mi-au cerut adresa din romania,nici nu mi-au cerut crb doar m-au intrebat daca am antecedente penale.Nu lucrez cu copii sau batrani vulnerabili lucrez in IT si am card albastru.Sunt foarte panicata ca ar putea sa imi gaseasca cazierul din Romania:(
    Stai "pe burta" inca un an pana se implinesc cei trei ani de Anglia. Ramai la acelasi job si nu te intreaba nimeni de CRB.

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    craven wrote:
    Multumesc mult,sunt de 2 in uk si cand am aplicat nu mi-au cerut adresa din romania,nici nu mi-au cerut crb doar m-au intrebat daca am antecedente penale.Nu lucrez cu copii sau batrani vulnerabili lucrez in IT si am card albastru.Sunt foarte panicata ca ar putea sa imi gaseasca cazierul din Romania:(
    Daca nu te-a intrebat, totul e ok. Eu, cand am depus dosarul de licenta, eram condamnat in fond si mi se judeca apelul. Recunosc ca eram cam ingrijorat. Mi-a venit CRB-ul ok si dupa aceea am fost achitat in apel, in Romania. Se pare ca nu i-a interesat aspectul.

14. craven

craven New Member

Trophy Points:
    0
    Nu m-au cerut dar cand am aplicat pe formular era o intrebare daca am antecedente,nu vreau sa spun ca da chiar daca este pentru o prostie pentru care ik iti da amenda pentru ca mi-e rusine,acum nu mi-au dat nimik sa semnez cum ca imi vor cauta cazierul doar m-au intrebat in formular daca am sau nu.Sper sa iasa curat:(

15. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0
    am zis ca nu mai scriu pe aici dupa ce am fost cenzurat ,taiat postul de catre noul tovaras moderator dar hai sa dau un mic sfat azi,sper sa fie de ajutor in viitor

www.crb.homeoffice.gov.uk/
    aici poti gasi unele informatii
    ce nu gasesti este exact situatia ta

in UK cand aplici la banca, institutii, contracte de munca , o sa vezi ca semnezi o declaratie dupa ce ai bifat si completat diverse spatii.Aceasta declaratie se face sub protectia si OBLIGATIILE PRIVACY ACT of 1974
    en.wikipedia.org/wiki/Privacy_Act_of_1974

conform acestui act iti asumi responsabilitatea veridicitatii celor declarate, in cazul tau , adresele pe care le dai sunt reale.conform acestui act poti fi trimis la tribunal unde ei trebuie sa dovedeasca falsul, practic insa daca dai o adresa poti scapa insa nu uita ca ai incalcat o lege
    o sa-ti dau un ex: in formular trebuie sa completezi TOATE adresele si data exacta cand te-ai mutat in & out , eu nu tin minte exact aceste zile , facem proces pt asta????
    atentie: adresele se completeaza pe ultimii 5 ani, daca dai o alta adresa de uk si erai in ro , pt o parte din cei 5 ani , nu inseamna ca te cauta intr-un sistem cand ai intrat in uk , insa ai incalcat legea
    o alta problema, CRB nu te cauta in ro ci doar paseaza detaliile tale politiei romane si asteapta raspuns de la ei, nu stiu daca acest raspuns este sub forma unei full disclosure al crb-ului romanesc sau doar un sumar facut de politia romana
    daca minti sau nu,ramane la latitudinea ta si responsabilitatea ti-o asumi

cineva spunea de cazier romanesc tradus acceptat aici.eu nu am auzit de asa ceva vreodata , nici pentru cei din sistemul de sanatate , nici pentru cei din sistemul security-SIA.toate aceste companii au resposabilitatea si obligatia verificarii CRB-ului tau facut in UK
    sunt 2 forme de CRB:
    CRB check currently available; called Standard and Enhanced Disclosures.

The two CRB checks are available in cases where an employer is entitled to ask exempted questions under the Exceptions Order to the Rehabilitation of Offenders Act (ROA) 1974. This includes any organisation whose staff or volunteers work with children or vulnerable adults. They are issued free to volunteers.
    Standard Disclosure

Is available for any position or licensing application listed in the Rehabilitation of Offenders Act 1974, (Exceptions)Order 1975. Standard CRB checks show current and spent convictions, cautions, reprimands and warnings held on the Police National Computer.
    Enhanced Disclosure

An Enhanced Disclosure is available to anyone who works in what is known as a “prescribed position “. These are the positions which are in the ROA and have also been named in Police Act Regulations. Regulated Activity with either Children or Vulnerable Adults,certain Judicial Appointments and Gambling Licence Applications are examples of prescribed positions.

Enhanced CRB checks contain the same information as the Standard Disclosure but with the addition of;

* any relevant and proportionate information held by the local police forces.
    * a check of the new Children and or Vulnerable Adults barred lists where requested.

The CRB recognises that the Standard and Enhanced Disclosure information can be extremely sensitive and personal, therefore it has published a Code of Practice and employers’ guidance for recipients of Disclosures to ensure they are handled fairly and used properly.

A copy of the Standard or Enhanced Disclosure will be sent out to the applicant as well as the Registered Body.
    Return to top of page | Return to previous page

standard dureaza maxim o luna sa primesti rezultatul,enhanced- cateva luni.mi s-a comunicat ca a inceput sa functioneze sistemul electronic, nu stiu cat de adevarat este, daca asa e atunci ar trebui sa astepti maxim o luna pentru enhanced.
    eu inca aastept rezultatul pentru un crb trimis la sfarsit de august

sunt 5 stadii la CRB , de obicei se impotmoleste la stadiul 4, info din ro se obtin intr-o saptamana

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    rewind wrote:
    standard dureaza maxim o luna sa primesti rezultatul,enhanced- cateva luni.mi s-a comunicat ca a inceput sa functioneze sistemul electronic, nu stiu cat de adevarat este, daca asa e atunci ar trebui sa astepti maxim o luna pentru enhanced.
    eu inca aastept rezultatul pentru un crb trimis la sfarsit de august

sunt 5 stadii la CRB , de obicei se impotmoleste la stadiul 4, info din ro se obtin intr-o saptamana
    Astea sunt vesti bune. Eliberarea licentei de taxi dureaza pana la 3 luni tocmai datorita CRB-ului. Se cere enhanced disclosure, iar, daca ai mai putin de 3 ani aici, iti cer si cazierul din Romania tradus autorizat.

17. craven

craven New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mi-au cerut 5 ani de adrese,presupun ca este random procesul de crb adica nu cred ca il fac tuturor:(

18. mihaitiz

mihaitiz New Member

Trophy Points:
    0
    asa este ,sunt 5 stadii la CRB, mie mi-a sarit la stagiul 4 dupa 2 zile de la validarea formularului de catre CRB, sa vedem cat mai dureaza stagiul 4 si pe urma printarea CRB-ului ?!?-nervos-

19. kiradevil28

kiradevil28 New Member

Trophy Points:
    0
    buna, sunt noua pe forum si sper sa nu va suparati am o intrebare despre cazierul de la crb, prietenul meu e in anglia a luat yellow cardul si acum la locul de munca ii cere sa completeze crb-ul, in romania nu are cazier la politie (ma refer ca e curat e ok) si 3 ani a stat in irlanda unde a fost o problema minora cu politia,nu iau facut cazier dar a fost judecat in curte dupa care au retras toate acuzatiile si a fost totul ok, intrebare e el cand va completa formularul ptr crb trebuie sa scrie si adresa din romania si pe cea din irlanda, il vor cauta cumava aici in irlanda si vor vedea ca a avut probleme?chiar daca a iesit nevinovat, il va afecta asta la angajare si sa piarda si yellow cardul? e cam speriat, nu stie daca cumva cei de la crb vor gasi aici in dublin la politie ca a avut problema, desi a iesit totul ok, nu stie acum ce sa faca marti trebuie sa se duca la locul de munca sa completeze actele ,e carer la o casa de batrani.
    daca stie cineva ceva va rog sa-mi dati o sugestie ce sa faca, ori ramane la jobul acesta si se risca cu cazierul sau sa caute in alta parte si sa de-a doar addresa ca a locuit in romania, el e in anglia de o luna maxim.

20. AlexaS

AlexaS New Member

Trophy Points:
    0
    Sa nu fie speriata, nu are motiv, dar va aparea daca i se cere enhanced care este cel detailat.Sa vorbeasca cu seful lui si sa spuna despre ce este vorba.In CRB apar cele pentru care a primit sentinta.Intr-o saptamana angajatorul poate deja primi raspuns in sistemul lor, dar scrisoarea, prietenul tau o va primi doar peste 2 saptamani, daca este prima oara atunci peste 4 saptamani.Asa mi s-a explicat de la o agentie, de fapt mai multe cu cate am lucrat.Ori de cate ori te angajezi , printr-o agentie iti cere CRB care sunt de maimulte feluri.Daca intri pe site-ul lor vei vedea ca este o posibilitate de a face singur printr-o companie umbrela,dar nu merita pentru ca angajatorul cere separat.Cred ca e ceva comision la mijloc.

Share This Page