7.8 C
London
Saturday, December 07, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Am Blue Card si m-am casatorit - next steps

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by monali, Mar 29, 2011.

1. monali

monali New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

In primul rand ma scuzati daca acest topic a fost discutat, am gasit multa informatie relevanta dar nu exact ce imi trebuie mie.

Pe scurt: m-am casatorit in UK cu un cetatean cu dubla cetatenie (romano-britanica). Am trimis certificatul de casatorie englezesc la Milton Keynes pentru apostilare (a), l-am tradus si legalziat dupa apostilare (b), am dus la ambasada dosarul complet pentru inregistrarea certificatului si schimbarea de nume (c) si am dosarul gata pentru a aplica la un nou pasaport cu numele de dupa casatorie (d).

Problema mea este legata de Blue Cardul meu. Detin de 2 ani si jumatate Blue Card si doresc sa il pastrez in continuare. Nu vreau sa fiu dependenta de sot. Teoretic, peste doi ani si jumatate pot aplica la cetatenie.

Am cateva intrebari:

1) Ce trebuie sa fac odata ce am noul pasaport? Am sunat la Home Office si mi-au spus ca trebuie sa trimit la adresa unde am aplicat pt BC (Sheffield) Blue Cardul current, copie dupa certificatul de casatorie, dovada ca am lucrat (Cateva pay slips) si au spus ca am sa primesc un Blue Card inapoi. Stie cineva ceva despre acest lucru? Existia o lista oficiala a documentelor pe care trebuie sa le trimit (original, copie etc)? Pe site la HO nu am gasit mare lucru si as dori sa stiu exact ce trebuie facut ca sa nu intarzii procesul

2) Pot aplica in persoana in Croydon? Imi trebuie programare?

3) Peste doi ani si jumatate vreau sa aplic la cetatenie - daca imi schimb numele pe document imi va afecta in vreun fel timpul cumulat? Ce incerc sa evit este sa o iau de la capat cu numaratul anilor.

Va multumesc

2. monali

monali New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar nu stie nimeni ce trebuie sa fac daca am deja Blue Card si mi-am schimbat numele?.. Cum imi pot schimba numele pe Blue Card, pot aplica in Croydon sa rezolv mai repede? Imi afecteaza cum timpul cumulat pana acum?

Help!

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    monali, daca cei de la HO ti-au spus sa trimiti blue card-ul, certificatul de casatorie si payslips(banuiesc ca e vorba de ultimele luni) inseamna ca asta trebuie sa faci. Ai putea sa-i intrebi si pe email, sa ai o dovada scrisa, sa-i intrebi si daca e ok sa te programezi la Croydon, pe cate luni trebuie sa ai payslips, si daca e ok sa trimiti copia certificatului, nu originalul. BaRCEnquiries@UKBA.gsi.gov.uk
    Cetatenia se acorda persoanei, nu numelui. Banuiesc ca ai si un certificat de nastere cu numele initial, plus certificatul de casatorie, plus noul pasaport, plus dovezi ca in toata perioada asta ti-ai exercitat anumite drepturi de cetatean european in UK... Nu esti singura persoana care isi schimba numele in UK, nu e ilegal lucrul asta, iar daca le explici/demonstrezi de ce ai avut inainte un nume ai apoi altul, e totul ok.

4. monali

monali New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult de tot pentru toate informatiile si pentru adresa de Email. Dupa ce am sa rezolv si am sa schimb numele si pe Blue Card am sa completez topicul cu pasii urmati de mine tocmai pentru ca nu sunt singura :)

5. ninochka

ninochka New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, sunt intr-o situatie oarecum asemanatoare. Trebuie sa cer schimbarea numelui in pasaport ca urmare a casatoriei. Am luat informatii de pe site-ul consulatului si am primit si un email cu de consulat cu cateva informatii (destul de vagi dar suficient cat sa ma sperie).
    Intrebarea mea este, ai obtinut toate documentele de identitate prin intermediul consulatului sau a trebuit sa imputernicesti o persoana din tara pentru a obtine documentele?
    E vorba de transcrierea certificatului, emiterea unei noi CI si apoi a pasaportului.

multumesc de raspuns...

Nina

6. monali

monali New Member

Trophy Points:
    0
    Am primit instiintare ca noul meu pasaport este gata si iI pot lua saptamana urmatoare de la ambasada asa ca am sunat din nou la UK Border Agency sa imi confirme ce am de facut. Au spus ca atata timp cat dovedesc ca este documentul meu (adica atasez certificatul de casatorie) nu trebuie sa fac nimic altceva. Pot daca insist, dar nu este obligatoriu pentru ca documentul mi-a fost emis mie.

Am sa sun din nou luni sa mai intreb odata dar ma intrebam daca a fost cineva intr-o situatie similara sa imi spuna ce a facut?

Multumesc frumos

Share This Page