11.7 C
London
Tuesday, November 24, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

alocatie copii

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by yo_nutz82, Sep 24, 2016.

1. yo_nutz82

yo_nutz82 New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand vreau sa va multumesc pentru timpul acordat!In luna aprilie a acestui an am incercat sa obtin Child Benefit pentru cele doua fete ale mele care locuiesc cu sotia mea in Romania.Pentru a face acest lucru am renuntat la alocatia de stat pe care o primeam in Romania.Am primit raspuns negativ din partea HMRC pe motiv ca fetele nu locuiesc cu mine in UK.
    In aceasta luna am fost in Romania si am incercat reluarea alocatiei de stat(Romania),dar imi cer o hartie din care sa reiasa ca fetele nu primesc alocatie in UK.Cui ma pot adresa si sub ce forma?
    Va multumesc anticipat!!!!

2. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Nu ar trebui sa te refuze daca platesti taxe in UK... trebuie sa reaplici ptr CB, chiar daca ai copiii in RO... daca ti se refuza CB ai drept de apel, si iti sugerez sa iti exerciti acest drept... trimite un pm te refuza.

3. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Ei știam ca trebui sa fie copiii în Marea Britanie pentru a primi alocație.

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    acelasi lucru il stiam si eu, confirmare: https://www.gov.uk/child-benefit/eligibility

You normally qualify for Child Benefit if you’re responsible for a child under 16 (or under 20 if they stay in approved education or training) and you live in the UK.

5. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Alocatia ptr cei care lucreaza in UK si au copiii in zona comunitara a fost una din temele lui DC in lupta cu UE...

https://www.gov.uk/child-benefit-move-to-uk

6. Mateilaurentiu

Mateilaurentiu New Member

Trophy Points:
    1
    Buna seara.am prieteni ce s-au confruntat cu cateva neclaritati:ea fara job de 1 luna in anglia,el cu job,dar prin agentie,fara sa aiba contract,deci venitul nu era stabil sau chiar deloc(amandoi cu nino).stau inr-o casa cu o alta persoana(ei si copilul intr-o camera)cealalta persoana in a 2-a camera.au aplicat pentru housing benefit,insa pe formularele respective erau cerute datele landlord-ului,adresa acestuia.de ce oare??conteaza faptul ca ei stau in casa si cu alta persoana,adica pot beneficia de acest benefit??daca stie cineva mai multe detalii??contractul de inchiriere este pe numele sotului si al celuilat locatar(al sotiei nu apare in aceste acte),iar cererea de benefit a facut-o ea .multumesc

Share This Page