12.6 C
London
Thursday, July 02, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

All kinds of questions

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by FSO, Apr 14, 2015.

1. FSO

FSO New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Eu si sotul vrem sa ne mutam la Londra si acum suntem la etapa de informare despre orice :)
    Am sa pun aici tot felul de intrebari.

1. Se gasesc joburi ca si MEP engineer (HVAC, electrical and piping engineer; building services engineer)?
    2. Cam care este salariu de inceput, mediu pe acest domaniu?
    3. Stiti un site unde pot gasi domain/ job description pt. MEP?
    4. Joburi ca si desenator in autocad se cauta?

Multumesc anticipat!

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    intrati pe totaljobs.co.uk sau monster.co.uk si gasiti acolo ce joburi sunt, ce salarii (brute), modele de CVuri samd.

job description gasiti pe site sau puteti cere mai multe informatii la cei care au postat, posibil sa fie firma de recrutare
    puteti sa va setati si alerte sa primiti pe mail cand apare ceva.

iar ca sugestie cautati in afara Londrei, costurile sunt mult mai mici - de la chirie, transport, asigurare masina samd.

3. FSO

FSO New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc.
    Nu as vrea in afara Londrei. Imi plac orasele mari si le vad mai avantajoase dpdv al oportunitatilor de angajare.

4. FSO

FSO New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata.
    M-am uitat din nou la chirii si am vazut ca au niste preturi foarte 'atractive' :)
    Voi cand ati ajuns unde ati stat?
    Noi vrem un studio sau 1 bedroom ap. (baie si bucatarie proprie) insa am vazut ca preturile incep de undeva de la 1000 pounds. Chiar asa scumpe sunt sau daca esti acolo poti gasi un loc decent unde sa stai cu un pret pana in 1000 pounds? Nu vrem sa stam intr-un dormitor intr-o casa cu necunoscuti cu baie si bucatarie la comun.

Probabil pretul este si in functie de zona in care cauti sa inchiriezi. Exista zone de care sa te feresti? (hoti, mizerie, etc)

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    de aceea v-am recomandat ceva in afara Londrei...

6. FSO

FSO New Member

Trophy Points:
    0
    Imi dau seama :) dar nu vrem in afara... asa ca ne informam cat mai corect de ce se intampla in Londra. Stiu ca de multe ori gasesti ceva pe internet iar realitatea este putin altfel. De aceea as vrea sa stiu cam cum s-au descurcat cei care au ajuns acolo, unde au stat la inceput, unde au stat dupa ce au inceput sa vina banii munciti.

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    oricum ai face iti trebuie o cazare temporara inainte de a inchiria ceva.
    asta poate fi cateva sapt la un prieten, shared house, hostel, etc

pt a inchiria ceva pe cont propriu este destul de greu insa fara a avea job. iar job gasesti mai usor cand esti stabilit aici deja

8. FSO

FSO New Member

Trophy Points:
    0

Cam asta o sa fie planul: ajungem acolo, stam cam 2 saptamani la un prieten; intre timp depunem pt nino si pt schimbarea permisului (cu adresa persoanei la care stam). O sa incepem sa depunem cv-uri cam cu vreo 1-2 sap inainte sa venim in Londra astfel incat daca este sa fim chemati la interviu sa le spunem ca suntem acolo intr-o saptamana. Daca nu gasim job inainte ramane sa cautam cand ajungem.
    Si tot in acest timp sper sa gasim si chirie. De aceea intrebam de oferte si preturi ca sa stim direct catre ce sa ne indreptam, sa nu pierdem timp cu fabule 2 bedroom la 500 lire si cand mergem la vizionare sa fie o camera darapanata :)

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    2 bedroom la 500 lire pe sapt (pw - per week) este posibil sa gasiti si nu e fabula, doar matematica - trebuie inmultit cu 4 pt costul lunar... si apoi adaugat council tax, bill-uri, transport samd. Enjoy London!

10. FSO

FSO New Member

Trophy Points:
    0
    Am uitat sa adaug :) 500 lire/ luna...de asta ziceam ca ar fi fabula.

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    o fi pe camera.

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    £500 pe luna 2 bedroom in Londra?? Renuntati la halucinogene prieteni! O alta aberatie ar fi sa speri sa-ti inchiriezi cineva (mai ales in Londra) ca nou venit, fara referinte si credit check. Poate Doar cu chiria in avans pe 6 luni sau un an.

13. FSO

FSO New Member

Trophy Points:
    0
    Pai si atunci cei noi veniti ce au facut? au inchiriat pe un an? au stat in strada?

Oricum, ideea era sa imi spuna cei deja aranjati care au fost experientele lor cu chiria la inceput, unde au stat, cat au dat, nu cat de naspa si scumpa e Londra. Nu ar strica niste date, experiente concrete nu doar vorbe de rau :)

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cei noi veniti au venit si au stat initial la un prieten, camera in shared house, hostel / hotel...
    unii au ramas, altii s-au mutat dupa o perioada samd.

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Noii veniti au stat (stau) pe la prieteni, rude, sau daca nu au asa ceva, isi iau o camera cu chirie de alti romani sau aiurea. Altii chiar au platit chiria in avans, cunosc cazuri concrete.

In ce te priveste, experienta noastra de pana acum ne spune ca esti pe o cale gresita momentan. Prima data vine un singur membru al familiei, cel care are cele mai mari sanse sa gaseasca de munca in scurt timp. Dupa ce acesta realizeaza un venit regulat si sigur, abia atunci incep alte planuri. Daca veniti cu totii, cu catel si purcel, sa stati la "un prieten" pana va faceti un rost, s-ar putea sa aveti o problema a carei rezultat sa dea cu virgula.

Adica; fara NINo nu va angajeaza nimeni, iar NINo poate dura pana la 6 saptamani de la interviu. Te poti trezi ca trec vreo 2 luni de zile si "prietenul" ajunge la disperare ca mancarea se duce din frigider si landlordul ameninta cu evacuarea ca sunteti prea multi in casa lui, iar voi inca cautati de munca. Parerea mea e ca trebuie sa va reganditi planul de emigrare ca sa nu ajungeti pe drumuri in Londra. Nu o sa va placa.

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

FSO

Tu pari din categoria celor care vor extra asigurari inainte de a pleca ca da, va fi greu poate la inceput, dar apoi va fi bine
    Pui niste intrebari puerile cumva, pe vcare, orice roman stabilit de mai mult de doi/trei ani aici, cand le citeste,il incearca un zambet macar.

Zic puerile deoarece forumul este plin de informatiile pe care le ceri.

Romanii "stabiliti si aranjati deja", nu prea mai intra pe forum sa explice cum au reusit, din motive de timp si din motive de romani

Asadar prietene, bun venit pe forum si, daca vrei cu adevarat sa ajungi si vrei info, ia forumul asta la puricat cat de mult poti, apoi,
    daca vii cu intrebari punct si la obiect gen "cat fac de la metroul din Edgware pana la scoala cutare", posibil sa gasesti mai multi binevoitori.

Dar generalisme din astea ca "cum e la Londra? greu?" vor fi intampinate cu reticienta.

Multa bafta!

17. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Hai singur , aplica pentru NI , gaseste-ti de munca si cu contractul de munca du-te la agentie si incearca sa obtii o chirie , doar dupa aia sa vina si familia . Acest proces dureaza de obicei minim 3 luni .

18. FSO

FSO New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am intrebat daca acolo este greu si nici nu vreau asigurare ca va fi bine in final ci doar cum este cu chiria din experientele voastre.
    Chiria mi se pare o problema importanta de aceea incerc sa aflu cat mai multe detalii.

Nu o sa plecam separat avand aman2 sanse de angajare (domenii: inginerie si it), o sa avem bani pt. a trai cateva luni chiar si fara job.

Am inteles ca poti lucra un timp si fara NINO. O sa avem permis conducere schimbat, pasapoarte.

Nimeni nu a plecat cu Nino in buzunar si chirie asigurata. Deci cred ca exista posibilitati de a te descurca intr-un fel sau altul.

Multumesc pt. raspunsuri.

19. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Eu am inchiriat la 3 luni dupa ce am ajuns in Londra 2 camere.

Sent from my iPad using Tapatalk

20. FSO

FSO New Member

Trophy Points:
    0
    Modelul de CV Europass se utilizeaza in UK sau este mai agreat un anumit tip de format?

Share This Page