13 C
London
Sunday, June 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Alegerile din tara!

Discussion in 'in Romania' started by Maria_N, Nov 16, 2009.

1. Maria_N

Maria_N New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA! Numele meu este Maria Nastase si sunt stabilita in UK de aproape doi ani impreuna cu sotul meu. Restul familiei este in tara si ne-au spus ca duminica aceasta vor avea loc alegerile pentru presedinte. Din pacate noi aici nu am avut acces la niciun fel de informatii de acest gen. Mi-am facut conturi pe niste forumuri ca sa caut informatii despre locul in care se vor organiza si la noi alegerile, dar tot nu am gasit nimic.

Poate ma puteti ajuta? Voi mergeti duminica sa votati? Mi-au spus cei de acasa ca o sa candideze si Sorin Oprescu, in calitate de independent. Se pare ca intr-adevar, candideaza in afara oricarui partid. Nu stiu daca asta e bine sau daca are vreo sansa, dar noi cred ca mergem sa votam cu el. Voi ce zicei?

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna,

Eu nu zic nimic. (am ganduri rele pentru TOTI politicienii din tara -nu-ma-uit-)

Dar, daca e sa alegem raul cel mai mic dintre toate relele, poate ar ajuta sa accesam linkul cu alegerile 2009 de pe site.

Din pacate, nu-l mai vad, poate il gaseste altcineva...

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  4. Maria_N

Maria_N New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc!

5. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
  6. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Maria_N a scris:
    Parca vroiai sa afli unde se voteaza, dar ai sfarsit prin a face o propaganda ieftina ... chiar crezi ca intereseaza pe cineva cu cine votezi tu ?

Pot si eu sa-ti spun ca nu votez cu niciunul pentru ca rolul Presedintelui asa cum este stipulat in Constitutie este unul minor ... a ajuns un fel de secretar care este obligat sa promulge ORICE doreste Parlamentul sa legifereze.

In schimb ma duc la Referendum (are loc odata cu alegerile pt. Presedinte) si voi vota clar pentru micsorarea numarului de parlamentari si Parlament unicameral .... asta ca sa reducem numarul ticalosilor care beneficiaza (ilegitim) de imunitate totala impotriva legii.

7. Maria_N

Maria_N New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA, imi pare rau daca a parut a fi propaganda, puteti sa modificati acea parte. Am tinut sa spun cu cine ne-am gandit noi sa votam ca sa primim niste pareri pro sau contra, pentru ca suntem foarte indecisi, dar totusi vrem sa mergem sa votam. Multumesc pentru raspuns

8. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Nici asta nu pot sa o inteleg ... de ce trebuie sa-ti spuna cineva daca sa votezi sau nu sau chiar cu cine sa votezi ? Poti sa-mi raspunzi ?

Inainte de 1989 cei mai multi erau scarbiti de-a dreptul, iar acum la 20 de ani dupa "incident" unii vor sa urmeze spiritul de turma ca atunci cand Iliescu era votat de 99% din populatia cu drept de vot ... astora le-as retrage dreptul de vot forever ! si celor care voteaza ca au primit un mic si-o bere.

Te obliga cineva sa votezi ? E vreun concurs "votezi si castigi" ?

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ei, nici chiar asa...

Acum, tu ce faci, indemni lumea sa nu voteze?

Nici asa nu-i bine, parerea mea de neofit...

Votam, nu votam, e alegerea fitescui, doar de aia tot vorbim despre LIBERTATE...sau ma insel? -sssst-

10. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Dreptul de a vota este recunoscut ca un drept fundamental al omului si vointa poporului trebuie sa constituie baza puterii de stat, fie ca ne reprezinta individual sau nu. Nu exista reguli dupa care fiecare individ voteaza, poate fi un vot subiectiv sau obiectiv. Pareri pro si contra vor exista mereu pe aceasta tema.

Informat sau neinformat, interesat sau dezinteresat toti avem dreptul de a vota, astea sunt regulile jocului, sau cum s-o numi ea, Constitutie.

11. anca223

anca223 New Member

Trophy Points:
    0
    Domnule Taranu nu stiu daca esti ofticat pe viata sau asa este felul tau de-a fi.Fiecare ii liber sa se exprime, sa ceara pareri, si poate pe mine ma intereseaza cu cine voteaza x,y,z poate as vrea agrumente de ce sunt interesati sa voteze pe acele persoane si nu pe altele. Ma bucur ca te duci la referendum, chiar daca cateodata esti mai "rautacios".

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Avem aici lista 'domnilor' care vor sa ajunga la putere

http://www.ziareaz.ro/alegeri-prezidentiale/,

tot o apa si-un pamant.

( in schimb legat tot de alegeri dar de cele din UK, acum 1 luna am primit un formular sa ma inregistrez pe lista de alegatori, dar cum nu sunt interesata de politica am ignorat si am zis sa nu ma inscriu, dupa 1 saptamana am primit acelasi formular inca o data si cu o scriusoare de clarificare in care mi se aducea la cunostiinta ca alegerile reprezinta un drept dar si o obligatie si ca dk voi refuza sa ma inscriu imi vor da amenda de 1000£, plus ca mi se va refuza orice cerere de creditare si multe altele de genul asta, asa ca am completat formularul si l-am trimis, dupa inca 2 saptamani vine la usa mea un 'nene', trimis de la consiliu sa ma inscrie pe lista ca ei nu au primit scrisoarea, asa ca m-am inscris pe lista si acum am dpretul si 'obligatia' sa votez in uk)

13. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    anca223, in cazul in care nu faci parte din aceasi echipa cu Maria_N, pot sa spun ca ai muscat momeala (ca sa ma exprim plastic).

Maria_N a postat acelasi mesaj pe mai toate forumurile diasporei romane, evident cu scopul de a promova un anumit candidat ... oi fi eu taran, dar nu m-am nascut chiar ieri.
    Si apropo, mi-am zis "taranu" pentru ca sunt ceva mai "transant" in discutii, numele meu este altul de fapt.

Si inca ceva anca223, tot la tara era o vorba: cu cine votezi si cu cine te culci nu se discuta ... pe langa asta votul este universal, direct, secret si liber consimtit, tot in Constitutie scrie.

Iar cei care nu-s in stare sa faca o alegere dictata de propria constiinta sau interes, in opinia mea nu ar trebui sa aiba drept de vot, pentru ca astfel sa nu influenteze in necunostinta de cauza si viitorul celor care sunt in stare sa faca o alegere pe cont propriu.

rebecca, nu indemn pe nimeni, nici sa voteze si nici sa nu voteze, doar incerc sa temperez avantul cu care se promoveaza spiritul de turma: eu votez cu X, ca mine trebuie sa voteze si multi altii doar pentru ca sa ma imite, ca n-or fi nici maimute si nici papagali.

Pe de alta parte as fi curios cati din cei care dau buzna la vot stiu care este rolul Presedintelui si atributiile lui conform Constitutiei.

negrutxa ... si tu Brutus ?
    hmm, regulile jocului sunt cele dictate de Parlament (institutia care a elaborat si adoptat Legea de organizare a alegerilor), chiar daca pe alocuri sfideaza putin Constitutia.

Maria_N, nu doar pare a fi propaganda, ci este chiar propaganda de-a dreptul, chiar ne crezi prosti pe toti ? Sau in viziunea ta orice roman plecat din tara este capsunar obligatoriu si trebuie tratat ca atare ?
    In cazul in care nu stii, eu chiar vad ca ai postat din Bucuresti si nu inteleg de unde pana unde ai impresia ca cei de la Bucuresti trebuie sa dicteze la tot romanu` cu cine si cum sa voteze ? Ia zii cat te plateste Oprescu pentru reclama ? Ne oferi si noua o tava de mititei sau ceva bere pe care nu ni le-am putea permite ?

P.S. Raspunsul asta se vrea a fi o mostra de "rautate" daca asta va face sa dormiti mai linistiti. :D

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Hm, da-mi voie sa nu fiu de acord.

Ba, mai mult, pe ultimii 10 metri "Eu cu cine votez?"

Sper sa nu deschid "cutia Pandorei", daca am sa va rog, pe cei care va pricepeti mult mai bine ca mine sa dati argumente pro-contra unui "catindat" sau altuia. (fara link-uri, va rog)

Dar sa incercam sa nu (ne) jignim, ca si-asa situatia din tara e maro, nu trebuie sa fie si-n comunitatea de aici la fel.

Merci mult. -asa-asa-

15. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    In ideea de a oferi mai multe informatii comunitatii despre candidatii la alegerile prezidentiale, s-a creat pagina din coltul drept al website-ului.

http://www.romani-online.co.uk/index.ph ... &id=131866

Nu sustinem si nu promovam nici un candidat si personal nu cred ca exista un candidat, Fat Frumos ce va scoate Romania din aceasta criza politica...economica. Se pare ca nu conteaza cu cine votezi, ci impotriva cui votezi. -bravo-

Taranu, cheer up -asa-asa-

N.

16. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Basescu, mori!

Multumesc anticipat.

P.S.
    Eu am fost mai direct decat taranu. Parerea mea!

Admin,
    -vampir-

17. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    -salut-

Stateam si ma gandeam ..sa va scriu aceste randuri sau nu..Mi-as dori sa pot vota pe cineva care merita functia de presedinte , dar nu vad pe nimeni de calitate …e ca si cum avem parte doar de rebuturi…Imi e si teama sa ma gandesc care va fii alesul…e prea dureros acest subiect.. -plans-

Uneori cred ca e mai rau decat acum 20 de ani.Eram prea mica sa analizez atunci situatia .Inchid ochii si vad tancurile in fata mea , oamenii cu cagula,simt mana mamei mele si pasii grabiti sa prindem ultimul metrou inainte sa se traga.Vad parcul in care zilnic ma jucam dupa ce ieseam de la gradinita catarandu-ma pe globul din bare metalice sau cele doi foci din piatra pe care tot stateam alintandu-le.Am vie intiparita in minte imaginea mormanelor de pamant urmed, papusi pt copii puse peste morminte, steaguri gaurite si inca mai ‘aud ‘claxoanele multor masini cu oameni tristi carandu-i pe cei dragi catre acest loc ce se cheama acum cimitirul Eroii Revolutiei.. -plans2-

-plans- Nu s-a schimbat nimic..Acei oameni au murit dandu-ne noua sansa sa speram intr-un viitor mai bun al Romaniei..dar nu a fost sa fie…ba e chiar mai rau .Nu mai exista nici acea organizare de dinainte..e un haos total..Inainte de dec 89 ti se impunea ca sa-l re alegi pe tovarasu, nu puteai constrans de dictatura sa poti alege pe cine vrei tu..Acum, avem acest drept de a decide dar nu avem calitativ pe cine caci ni se tot propun tot felul de oameni de ‘aleasa demnitate’incat nici nu te mai poti gandi la viitor..Nu stii cum sa faci sa alegi Raul cel mai mic…Problema e ca noi ne-am complacut in aceasta situatie si am zis sa ‘ne facem frate cu al cu coarne pana trecem puntea…’dar puntea asta se pare ca s-a cam tot lungit si din ce in ce mai mult Romania s-a abatut de la Drumul spre Progres..

Legat de oferta presidentiala..nu am sa zic decat de cei ce se tot vad presedinti…sau mai bine zis..’au sanse de CASTIG(area) ….alegerilor…Ii vor lua intr-o ordine aleatoare:

-nu-ma-uit-

Sorin Oprescu:

Intamplator sau nu , in 2000-2003, nu mai imi aduc aminte bine exact , bunica mea a necesitat o operatie chirurgicala.Am dus-o la spitalul universitar de la Eroilor –Bucuresti si ca o ironia a sortii si tatal meu era medic tot acolo, lucrand cu acest onorabil domn.Parintii mei erau despartiti si chiar nu mi-am dorit ca tatal meu sa stie ca aveam o problema legata de bunica mea si ca salvarea pe care am chemat-o a dus-o chiar in ‘raza lui de actiune’Sa va spun ce limbaj de cartier are dl Oprescu, sa va mentionez de spaga??Am strans din dinti sa nu pomenesc de tatal meu…pentru ca nu vroiam nici o favoare..vroiam doar sa isi faca datoria de medic..Intr-un final nu am mai putut rabda si i-am zis…Imediat s-au schimbat lucrurile, s-a gasit si sange pt ea..iar tratamentul a fost mult mai eficient..Ca medic este un medic bun, dar ca om lasa de dorit...
    Sorin Oprescu -presedinte??
    -nu-zic-

Traian Basescu:

Intamplator sau nu, mama mea lucra la Regionala CFR Bucuresti cand dl Basescu era ministrul Transporturilor si l-a auzit vorbind in Telespeaker(era deschis tot min transporturilor a auzit) …’bagandu-si si scotandu-si ..stiti voi ce…’in sindicalisti, amenintand de parca era sosia lui tovarasu…Mai avem sau nu infrastructura??Mai avem sau nu flota?Totul e si la propriu si la figurat…o epava… Curios este e ca eram mica si imi amintesc ca bunicul meu mentiona des de Traina Basescu, si era pe vremea lui Ceasca..Nu vreau sa trag nici o concluzie…Maine se fac 19 ani de cand bunicul meu a murit..El chiar credea in Traian Basescu…Daca m-ar vedea de acolo din cer si m-ar auzi..i-as spune ‘Tataie , pune o vorba buna la Cel de Sus..si vezi cum faci..dar scapa-ne de el ca presedinte’…
    Traian Basescu –presedinte?
    -nu-zic-

Iliescu nu stiu daca mai poate candida si el…dar nu e departe de Basescu sub nici o forma..E uns cu toate alifiile (mai mult sau mai putin comuniste).In loc sa isi vada de batranete si de ‘imunitate’ tot scormone mizeria in care ne-a(m) bagat.. Trena ii e (intre)tinuta si de clanul Geoana,Antonescu,Nastase care de mult ‘clocesc’ la oul de aur al presedentiei…Foamea e mare ,s-a asteptat destul, dar decat sa mance micisori si sarmalute in vremea aceasta de recesiune , incercari.. au decis sa treaca la regim in/post…si prefera cu ‘marinimia’ lor caracteristica sa dea de baut si de mancat ..la altii, pt infratire (la voturi) …ca doar doar la sfarsit ei saracuti sa ‘imparta bine-meritatul OSS’..Poate ar trebui sa citim Oz…si poate ar trebui sa existe si un ‘vrajitor’, precum in The Wizard of OZ si sa aibe grija de tara noastra…iar cei corupti sa fie trimesi..unde …numai El..stie..
    Gruparea ‘Os’ la presedentie?
    -nu-zic- -nu-zic-

De restul , nu as mai scrie pt ca oricum chiar daca poate or fii printre ei oameni de valoare,nu pot fii ‘compatibili’ pt oferta la presidentiale..Au uitat sa citeasca Terms and Conditions(crit de competenta:bani, relatii, spagi-mita,procese pe rol, compromisuri)..Deocamdata nu sunt eligibili..

Totusi, daca Klaus Johannis ar candida independent la presendentie eu l-as vota..M-am saturat sa tot imi dau votul pt Iliesti, Constantinesti,Basesti…si sa vad ca nu se face nimic…Am vazut pe forum – replica cum ca Nu este Roman pt ca nu are nume romanesc…Pai ce au facut domniile lor ESCU?.Tinem cont de nume(criteriu superficial) sau de ceea cea au facut pt Romania?Merita sa i se dea o sansa lui Klaus Johannis.Multi isi dau seama ca este o persoana competenta, inteligenta,e prof de fizica (nu scolit pe baza eVanghelilor de pe la particulare), e cetatean roman, vorbeste doua limbi la perfectie romana si germana(cel putin)..E un om cheie pt multi si sper sa nu intre in jocul ‘clanurilor’ si sa se lase momit…Avem nevoie de organizare in tara, de o mana de gospodar (e bine venita influenta nemteasca..chiar daca nu vrem sa recunoastem..Bulgaria are statiuni pe litoral datorita nemtilor)...
    Apoi,Romania a inflorit la inceputul secolului trecut gratie unor conducatori straini precum Carol I, Ferdinand!Nu sunt adepta monarhiei , timpurile s-au schimbat dar se pare ca avem nevoie de cineva care sa struneasca populatia fie el roman get pe get sau nu. iar legile sa fie respecatate de la cel mai mare pana la cel mai mic.. Klaus Johannis e si german dar si roman deci le are pe toate…acum sa vedem cat poate sa fie integru..si sa nu muste din cascavalul cel gustOS.

Doar lui si lui Mugur Isarescu..care totusi a mentinut fraul economiei si nu am picat inca in prapastie..(nu se stie pana cand) le acord cu greu un vot de incredere..Oricum Mugur Isarescu nu candideaza la presedentie deci nu are rost sa vb de el aici..

Stiu ca am scris cam mult dar sper sa va delectati cu articolasul meu cu toate ca in esenta e de natura trista…A fost doar umila mea parere..Azi am avut zii libera de la servici..iar vremea de afara ..nu m-a determinat sa ies din barlog;) -limba-

In concluzie..Imi doresc ca fiecare cetatean roman, cu mai mult sau mai putina scoala sa nu se lase manipulat/a de aparente..fie de oricare tip..si sa voteze folosindu-si mintea de om normal, perfect sanatos la cap…Cine se lasa manipulat dovedeste ca e un om ‘slab’..nu merita sansa de a vota.Asa ca pt cei ce se stiu in aceasta categorie zic doar:’Romani, treziti-va!!’

Ma duc sa termin de citit On The Manner of Negotiating with Princes - from sovereigns to CEOs-classic principles of diplomacy for success in today's business world de Francois de Callieres+Charles Handy..Le-as recomanda-o si politicienilor din Romania...cu dedicatie.. -asa-asa-

Andreiuta12345
    -trist-

18. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Shame on me!Vroiam sa corectez ceva ..dar prea tarziu mi-am dat seama..Vroiam sa zic doua foci gemene (tinand parca una sau doua mingiute) parca aduceau un pic cu pinguinii, iar in loc de urmed ..se citeste/scrie umed.+prezidentiale in loc de presidentiale(de la word english).M-am grabit sa bat repede la laptop si am mancat din litere(gateam in acelasi timp)..Oricum nu zic inca este ora doi..in loc de doua..shame on me... -nu-ma-uit-

Gata, ma duc la citit ...

Andreiuta12345

19. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    -nu-ma-uit-
    Abia acum am vazut si eu lista potentialilor presedinti...si mi-am amintit cate ceva..

Gigi Becali..prototipul Sf-lui Gheorghe poleit in staniol..Se lupta inflacarat cu toti balaurii .pt ca 'dreptatea (sa) divina'sa iasa la iveala..

Marturisesc ca am avut ocazia sa-l cunosc pe fondatorul partidului pe care Jiji Becali acum il reprezinta..Pe vremea lui Ceasca-dl Olteanu se ocupa cu deratizarea caselor, mai pt intelesul tuturor venea cu o pompa cu otrava pt soareci si sobolani.Invartea multe lucruri mai mult sau mai putin ortodoxe..Apoi, cand a fost sa isi infiinteze partidul..punea si pe x si pe y si pe 'potenitialul' z ,care mai de care mai mult sau mai putin sa dea cu semnatura...
    -nu-zic-

In fine ..nu e el ce candideaza...dar cin' se aseamana se aduna..Eu zic , ca daca il votati pe Gigishor cu G sau mai nou Jiji (J de la Jilava -mititica) mai degraba va creste nr soriceilor sau animalutelor din Cusca Aurita a Puterii..nici vorba de deratizare..

Pe Vadim nu l-am cunoscut personal..dar mi amintesc pe el si pe Ciontu venind pe strada noastra la niste vecini.Si-au facut ei afaceri imediat dupa revolutie ..cand puterea cuvantului lui Vadim(nu a faptelor)a influentat un procent semnificativ al populatiei.Cel putin in Ardeal multi credeau in speach-ul lui,in avantul lui mai mult sau mai putin 'patriotic'...Irina Loghin si Ion Dolanescu...asta ne trebuia noua in Parlament??Sa ne (in)cante 'urechea'?Odata l-am vazut pe Vadim in Cismigiu, cu fetele lui, avea niste ochelari si o expresie a fetei ca de mafiot italian.Oribil..

Crin Antonescu - majoritatea celor din PNL sunt din fosta guvernare(cu unduieli prin diferite partide) cu radacini serioase chiar in guvernarea Ciorbea/Constantinescu care nu prea a stralucit la capitolul valori..Trecut-au anii..Se asteapta ciolanul!!!

Gata, nu mai fac politica,am scris destul..Am scris tot ceea cea am simtit..Cum era de asteptat favoritul meu nu e pe lista. -asa-asa- .De ce oare..:(??

Nu am sa mai adaug nimic despre acest subiect.Am scris cat intr-un an!
    Romani treziti-va atat va zic! -plans-
    Situatia nu e roz deloc.. -nu-nu-
    As spune ca nici verde nu e ...sa vreau sa ii votez pe ecologisti.. nu pot caci nu imi inspira nici acestia mai deloc incredere in tara lui ...Papura Voda!-trist-

Andreiuta12345
    -nu-stiu-

20. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0
    eu pe cine votez?!

Pe scurt:
    -nu am mai votat de la alegerea CDR in 96 pentru ca in primul rand toti au devenit o apa si-un pamant din acel moment, polticienii si partidele ramase aproape la fel, idiferent de platforme.

Doresc in acest an sa votez.Doresc sa am un candidat care sa fie NOU , sa am afinitati cu el si propunerile sale.am gasit unul singur.stiu ca nu ajunge nici in turul 2 dar are nevoie de votul meu si al tau daca dorim ca el sa continue , daca dorim sa avem un om ce poate fi mult mai puternic in viitor.
    Se numeste Xulescu Zet http:

candidat din partea xxxxxxx.

Cred c Xulescu este mult prea liberal pentru romanul de azi insa il sustin in tot ceea ce inseamna programul sau , in special in aplicarea Constitutiei, un presedinte mai retras asa cum este rolul sau din Constitutie,protectia mediului, sprijinul IMM, legalizarea drogurilor usoare ce poate ajuta la scaderea uzului de droguri dure, clasa A

un scurt citat din mesajul sau:
    Propaganda electorala

Sper sa nu considerati ca sunt un mic pion de internet al sau.Am decis sa iau si eu o pozitie in acest an.In ceea ce priveste turul 2 fara Remus, voi da un vot de blam , un vot anulat sau nu ma mai prezint

Taranu va avertizat despre maria.nastase, este un mesaj facut la comanda si orice polemica cu ea este o consecinta.Mesajul a fost transmis pe mai multe forumuri si se vede clar ca este facut de internautii lui Oprescu, pentru cine este in stare sa citeasca

Nu uitati de referendum, fie ca este sau nu constitutional acesta, va avea loc si vad ca abia se vorbeste de el.Romania nu are nevoie de 2 camere dar nu are nevoie de o republica prezidentiala asa cum a fost in mandatul Basescu si nici sa fie condusa prin ordonante, cam de 20 de ani se intampla asa.
    Pentru publicitate chiar si electorala va rugam sa obtineti acordul prealabil de la Administratorul acestui website sau sa apelati cu incredere la sectiunea mica publicitate in care puteti posta mesaje gratuit

Si daca-mi permiteti o precizare: Orice Referendum organizat conform legii este constitutional, rezultatul acestuia reprezinta vointa poporului si este opozabil tuturor celor 3 Puteri in Stat si chiar Presedintelui impreuna sau separat.

moderator - taranu

Share This Page