5.7 C
London
Monday, December 09, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Alegeri Europarlamentare

Discussion in 'EVENIMENTE' started by crismarten, Jun 7, 2009.

1. gabim

gabim New Member

Trophy Points:
    0
    cata246 a scris:
    Nu. In momentul in care te inscrii sa votezi pentru UK semnezi un formular in care declari ca o sa votezi numai aici nu in Romania.

2. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
  3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    mersi gabim,
    asta era si impresia mea,tin minte ca am semnat ,dar nu mai stiam sigur daca era inclus si acest paragraf.

4. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    taranu a scris:
    Apreciez opinia lui taranu (si celelalte in acelasi sens) dar in spiritul pluralismului ideilor voi exprima un punct de vedere diferit.

Eu cred ca principalul (ca sa nu spun chiar unicul) rol al politicienilor intr-o democratie este sa castige alegerile (cele prezente si cele viitoare) si sa ramana la putere (adica intre alegeri sa nu fie fortati sa isi dea demisia).

In cazul alegerilor deci, rolul lor este sa le castige. Faptul ca le-au castigat dupa ce au fost exprimate numai 27% din voturi, nu cred ca spune mare lucru despre ei, cat despre societate in general. Deci din acest punct de vedere faptul ca nu au vorbit despre prezenta scazuta la vot cred ca este chiar un gest de gentilete la adresa celor care nu au votat. Nu ar fi fost frumos sa spuna ironic: Multumesc celor care m-au votat si celor care au stat acasa, caci daca votau cine stie daca mai castigam? :)

Ma amuza cum la intrebarea "De ce ati intrat in politica?" multi se asteapta ca raspunsul sa fie: Pentru ca imi iubesc tara si poporul si vreau sa slujesc interesul patriei si sa ajut Romania sa ajunga pe cele mai inalte culmi de dezvoltare economica, stiintifica si militara... etc. (si diverse variatiuni pe aceasta tema).

Din punctul meu de vedere, te faci politician, la fel cum te faci orice altceva (avocat, inginer, negustor, etc.). Iti dai seama ca altceva nu vrei, nu iti place, nu poti sau nu se merita sa te faci, si crezi ca ai fi bun la politica (adica in principal sa castigi alegeri si sa te mentii la putere). Daca esti suficient de bun sa faci asta, atunci esti bun sa faci politica.

Mai departe, ce faci dupa ce ai castigat alegerile (intr-o democratie) nu depinde de tine si de constiinta ta. Pentru ca faci ce e nevoie, ce se cere (ca sa ramai la putere si sa castigi si urmatoarele alegeri). Si in principal sunt 3 lucruri de avut in vedere:

1. pe de o parte o sa ai niste oameni care te sustin financiar pentru ca fara bani nu faci nimic (nu poti nici macar sa iesi din casa si sa iti cumperi un bilet de autobuz),
    2. pe de alta parte ai niste alegatori care vrei sa te voteze si apoi pe care nu vrei sa ii superi prea tare sau intr-un numar prea mare ca sa te dea jos, si apoi vrei sa te mai voteze si la alegerile urmatoare,
    3. si nu pe ultimul loc mai esti si tu pe lumea asta, care daca voiai sa faci gesturi caritabile, te duceai in Sudan sa ii inveti pe bastinasi sa sape fantani. Dar ai o singura viata de trait si trebuie sa faci "the most of it" (la fel ca toata lumea).

Baietii care te sustin financiar iti vor cere mereu lucruri si foame o sa iti fie si tie ca oricarui om (daca aveai vocatie de Mesiah, plecai in Sudan dupa cum am spus). Mai raman alegatorii. Care daca stau acasa linistiti si nu te bat la cap prea tare, poti ii lasi in pace si sa ii ignori linistit. Si daca la urmatoarele alegeri nu mai voteaza pe nimeni, nu ai nimic de pierdut. O sa castigi voturi doar de la ultrasii tai de la partid si intr-o oarecare masura de la cei care vin la mici si bere in parc cu o luna inainte de alegeri. Si daca ai castigat urmatoarele alegeri (cu o prezenta de 27%) se spune ca ti-ai facut treaba de politician intr-un mod impecabil.

Politica, la fel ca majoritatea interactiunilor sociale se bazeaza pe "operant conditioning": ce se intampla daca fac un lucru si ce se intampla daca nu fac un lucru. Daca superi un magnat, se poate sa te lucreze pe la spate si sa sustina financiar la congresul partidului o alta factiune din propriul partid, sau sa finanteze un alt partid etc. Deci trebuie sa fii atent la magnat. Daca iti bati joc de alegatori si nu se intampla nimic, atunci... n-ai de ce sa te preocupi de problema.

Intr-un sistem ideal, presiunea cea mai mare ar fi din partea alegatorilor. Adica alegatorii ar fi mai suparaciosi, mai irascibili, mai nervosi si mai activi decat magnatii. Adica pana sa il deranjeze pe magnat ca in loc de 5 mld va castiga doar 2 mld, alegatorii deja protesteaza in strada, intra in greva generala, paralizeaza economia, perturba sistemul intr-un fel si deci implicit pe tine, cer alegeri anticipate etc. Si mai mult, sustin pe altul in locul tau.

Daca nimic din asta nu se intampla, daca alegatorii dupa ce te-au votat asteapta linistiti (sau suparati in sinea lor) si se bazeaza numai pe constiinta ta ca sa faci ceea ce isi doresc (si/sau le-ai promis) atunci, ii lasi sa se b(l)azeze in continuare. Si daca la urmatoarele alegeri sunt inofensivi (adica nu te impiedica sa castigi), atunci ai fi chiar un politician (sau un profesionist) prost sa te preocupi de probleme care nu exista (ignorand problemele stringente - magnatul si pe tine).

Nu mi se pare nimic cinic, nimic machiavelic, nimic inspaimantator la acest mod de a vedea lucrurile. Mi se pare de un foarte mult bun simt. Un bun simt cotidian, (de pe strada) aplicat clasei politice. Si vremea in care ca sa ajungi sa conduci un popor trebuia sa reclami sa esti ales/trimis de Dumnezeu mi se pare demult apusa.

Imi doresc sa cred ca in Europa, cei care se asteapta ca politicienii lor sa fie niste trimisi ai lui Dumnezeu locuiesc toti la Vatican (pentru ca acolo asa e) si nicaieri altundeva (mai ales in Romania). Asa mi-ar placea mie sa cred...

5. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    rebecca_uk a scris:
    Foarte bine, inseamna ca ai fost la vot si ai reusit sa-ti faci auzita vocea ... dar nu trebuie sa te superi ca alaturi de tine a votat si tiganca din fotografie.

Mass-media britanica ne-a facut un mare serviciu: ne arata clar unde este problema, de ce sa ne suparam pe ei ?

Apropo, a vazut cineva o cat de firava reactie a autoritatilor sau institutiilor romane ? Sau sunt afectati doar cei care mai poseda bun simt ?

Dl. Jinga ambasadorul Romaniei probabil analizeaza scrisoarea noastra si se odihneste dupa cheful cu Florin Piersic de vineri de la ICR unde sustine dansul (Jinga) a promovat valorile romanesti, in timp ce inchide ochii cu usurinta la mesajele mass-media britanica.
    Ah, dar mai avem si o armata de consuli, nici pe ei nu-i deranjeaza din cate vad. Frumos, nu-i asa ?

Iata numai motive demne sa ne stimuleze sa ne exprimam democratic optiunile politice ... alaturi de cle pe care le-am amintit deja :D

6. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Anabelle a scris:
    Inteleg foarte bine punctul de vedere al Anabellei si mi se absolut respectabil. Si de asemenea nu consider ca cei care nu s-au prezentat la vot sunt responsabili pentru rezultatul alegerilor. Dupa cum a spus si Anabelle, poti sa te prezinti sau sa nu te prezinti. In Romania prezenta la vot este un drept si nu o obligatie. Si daca renunti la acest drept nu inseamna ca automat renunti si la alte drepturi (de a avea o opinie despre rezultatul alegerilor, etc.) Votul este optional nu este obligatoriu si nici preferential (adica nu alegi un nume/partid, ci trebuie sa pui in ordine TOATA oferta politica - adica asta e pe primul loc, asta e al doilea, etc. si de asemenea ai optiunea RON - ReOpen Nominations, un fel de a spune "vreau altii" care daca iese majoritar, se refac alegerile - ceea ce mi se pare excelent). Oricum, asta e alt subiect.

Deci desi raspund oarecum in replica la postul Anabellei, nu este o replica adresata ei, si nici o critica, un atac, sau altceva de acest gen. Pur si simplu din motive tehnice reiau/ continui / raspund la o idee prezentata anterior cu o alta idee.

O foarte mare parte dintre cei 70% (altii decat Anabelle) au spus ca n-au avut cu cine sa voteze, ca toti sunt la fel, si ca nici unul dintre candidati nu poate sa ii reprezinte. Intrebarea mea (retorica desigur) este cat de bine cunosteau ei toti candidatii si ce anume ar fi vrut ei sa reprezinte acestia in PE. Pentru ca se exclude o reprezentare personala (vreau sa ma reprezinte pe mine, in toata splendoarea mea, etc. pentru ca fiecare persoana este unica si cel mai bine se reprezinta pe sine). Deci in cazul parlamentarilor este vorba despre un proiect (de rezolutie, etc.), o idee, un principiu (al liberei circulatii a - sa zicem - fortei de munca, etc.). Eh, ce anume nu ar fi putut sa reprezinte nici unul dintre candidati si cum si-au format cei 70% (minus Anabelle) opinia aceasta? :) (exceptie facand arhicunoscutii Vadim, Becali, EBA).

Ideea este ca majoritatea candidatilor sunt usor anonimi. Oameni care nu apar zilnic la televizor, despre care nu citesti zilnic in ziare (mai putin capii de lista). Ca sa pot sa stiu ceva despre ei trebuie sa ma interesez/ informez eu. Multa lume spune, "Nu dom'le, ei trebuie sa vina la mine, pentru ca ei vor votul meu. Dar eu nu sunt nici ignorant, nici lenes. Ci sunt foarte preocupat de politica si de ce se intampla in PE.". Pai daca ma doare atat de mult de PE, de ce se discuta acolo, de cum sunt sustinute ideile mele foarte arzatoare, si nu pot eu sa ma duc pana la PE sa imi sustin cauza (ca am treaba: fac o scoala, am un alt serviciu bun, am grija de niste copii, etc.), atunci ma uit in jur si zic, "Bah, nu poti tu sa te duci pana la PE sa le zici alora acolo asta si asta si cand te intreaba, sa votezi asa si pe dincolo? Hai ca se plateste bine, etc." Si caut si caut pana cand gasesc pe unul sa se duca in locul meu, "ca eu am treaba, dar ma intereseaza ce se intampla acolo."

Evident nu putem sa vedem toti lucrurile din acelasi perspectiva, si nu e nimic rau in asta. Si nici nu exista o parere corecta si una gresita din acest punct de vedere, dar eu cred ca daca nu esti ignorant si daca te preocupa ceva foarte intens (cum ar fi niste probleme la nivel european: expulzarea infractorilor in statul de origine, dreptul la migratia fortei de munca, pret unic al gazelor in Europa, etc.) atunci faci ceva pentru asta: fie te ridici de pe canapea si te duci la vot (daca stii cu cine vrei sa votezi), fie te informezi, dai telefoane, cauti, vorbesti cu lume, incerci sa convingi pe cineva sa candideze (daca il crezi in stare dar nu vrea), si apoi te duci la vot.

Evident, asta in cazul in care nu esti ignorant si te intereseaza. In aceeasi ordine de idei, nu mi se pare nimic anormal sa nu te intereseze. Poti sa zici: "Bah, stii ceva, nu mai pot eu de PE. Pot sa decida aia acolo ce vor ei, sa interzica migrarea fortei de munca pt romani, sa puna conditii Romaniei pana nu mai pot, sa faca gazul cat vor ei, sa ia din locurile parlamentarilor romani si sa le dea toate nemtilor, sa creasca contributiile Romaniei la bugetul UE si sa scada fondurile de dezvoltare, etc.) Nu ma intereseaza. Eu am viata mea, pot sa muncesc bine mersi unde muncesc acum, am o familie, niste planuri de viitor, si ele nu au nici o legatura cu Romania. Nu mai am pe nimeni in tara, sau pe cei ramasi nu-i sufar oricum, etc." Deci e perfect OK si asa. Face sens astfel sa nu te agiti prea tare.

Nu spun ca e bine sa te agiti, sa votezi sau sa faci ceva. Daca te intereseaza si chiar VREI ceva, mi se pare ca face sens sa FACI ceva, daca NU FACI nimic din toate astea, singura explicatie care face sens pentru mine este ca NU VREI, nu te intereseaza (suficient) - ceea ce este cat se poate de onorabil. Pe unii NU ii intereseaza fotbalul, pe altii NU ii intereseaza politica, incalzirea globala, ce culori se poarta anul acesta, etc. E pur si simplu treaba / interesul fiecaruia (sau lipsa de interes pentru o anumita problema). :)

Cine in schimb alege calea de mijloc si sustine ca: "Ma intereseaza, si VREAU si asa AS FACE, dar NU am ce sa FAC, caci uite e imposibil si nu e nimic de facut, etc." consider ca se apropie foarte mult de definitia cuvantului defetist - care in unele culturi este asociat cu intelepciune, experienta, reflectie, bogatie spirituala (de genul "Dom'le eu gandesc in profunzime, nu sunt naiv, am inteles esenta lucrurilor, o impacare cu destinul, etc.) iar in alte culturi este pur si simplu o jignire, un invectiv chiar foarte dur...

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Asa este, Andreiutzu.Cati gandesc asa oare?

Dar sunt de parere ca acum comentariile sunt de prisos.In loc de campania asta moralista (fie-mi iertat), nu era mai buna una de informare?

Pe mine personal ma apuca dracii cand vad balacareala politica, dar garantat as fi luat in seama ceva prezentat sintetic, la obiect si cu argumente. Dar nu am vazut pe nimeni sa o faca din cei care se pricep, de unde si intrebarea realista a "cetateanului turmentat". Cum nu a existat asa ceva si cum mai degraba i-as impusca decat sa-i votez, nu vad de ce-as face efortul.Ca sa vad ca iar nu intreprind nimic in folosul public? Eu ma simt vinovata cand votez sa le platesc lor vilele si concediile de lux.

Repet: campania "dopo festival" mi se pare total inutila acum, daca se voiau rezultate trebuia actionat inainte. (nu in tara, ci aici in UK, daca tot suntem asa multi romani doritori de a fi votat).Data viitoare...

Si...vorba lui Taranu, Romania este tara unde infractorii devin parlamentari. Este dezgustator!

8. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    taranu a scris:
    Uite eu ma supar, nu ca a votat alaturi de mine si tiganca din fotografie, ci pt ca astfel de sicane sunt facute cu un scop precis. De ce? Pt ca noi permitem lucrul asta. Nu e vorba ca a votat o tiganca (e cetatean roman, are dreptul asta) ci de faptul ca se incearca distorsionarea unor realitati. Poate traiesc eu pe alta lume, dar am impresia ca, asa cum celelate popoare europene au anumite traditii si porturi populare, si romanii se pot mandri cu ceva care sa-i reprezinte. Crezi ca toti ungurii, slovacii, cehii s-au dus sa voteze in costume traditionale? Si ca in toata Romania nu s-a dus nimeni la vot imbracat in costum popular?

Pot sa spun presei britanice: Multumesc, dar n-am nevoie de serviciile voastre? Cand prezinta realitati deformate, ce serviciu ne face aceasta mass-media? Imi pare rau, dar eu nu sunt masochist astfel incat sa am vreo placere din faptul ca trebuie sa ma lupt cu anumite conceptii formate in randul britanicilor de anumiti asa-zisi ziaristi. Asa-zisi pt ca un ziarist care stie sa-si faca meseria, in primul rand se informeaza temeinic inainte sa scrie ceva. Din pacate in momentul de fata, nu numai in UK, se aplica principiul "Scrieti baieti, numai scrieti".

Pai acea scrisoare (si eu sper sa mai existe muuulte astfel de actiuni) se doreste a fi un bobarnac dat ambasadorului, consulilor, altor lucratori ai ministerului de externe, si in general celor platiti din bani publici care nu-si fac treaba. Daca nu se trezesc dintr-un bobarnac, perseveram. Suntem in stare?
    Daca muntele nu vine la Mahomed, se duce Mahomed la munte. Asa ca sa nu mai asteptam reactia autoritatilor, ci s-o cerem noi de fiecare data si pt "orice fleac".

9. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    rebecca_uk a scris:
    :) precizare: :) postarile mele anterioare nu reprezentau o campanie, ci o opinie mai lunga... :) :) :)

Si lasand gluma la o parte, ai perfecta dreptate. O campanie inainte de alegeri ar fi fost net mai buna decat una dupa alegeri, mai ales daca iti doresti un alt rezultat al alegerilor. Iar pe mine nu ma preocupa foarte tare ideea de principiu (care nu mi se pare deloc imorala) ca nu au venit oamenii la vot. Daca veneau mai multi la vot, cine stie, poate rezultatul era si mai rau... :) Dupa cum am spus in primul post, rezultatul alegerilor este cel care ma intristeaza putin. Deci daca ar fi fost sa particip eu la vreo campanie ar fi fost o campanie electorala intr-un anumit sens (adica votati-i pe aia si nu ii votati pe ceilalti), ceea ce dupa cum bine spui, face sens inainte de alegeri. Gandidu-ma acum in perspectiva nu regret totusi ca nu m-am implicat intr-o campanie electorala aici pe forum. :)

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pacat, esti printre putinii cu o viziune clara si obiectiva, care are multe de spus si a carui opinie eu personal as fi luat-o in considerare. (sunt sigura ca si altii ar fi avut de invatat)

11. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk_politics/8091605.stm

Ascultam dimineata in masina o emisiune interesanta pe LBC Radio despre acest subiect, foarte multi revoltati cum au reusit sa isi trimita 2 reprezentanti mai departe tinand cont de lozincile lor rasiste !

Intrebarea principala era: cum definesti 'engligh' person? 'English' este limba vorbita, insa prin definitie un englez nu trebuie sa fie alb neaparat, nu este nicaieri precizat acest lucru!

Nu inghit si nu suport persoanele rasiste, desi sunt constienta ca atat timp cat va exista ignoranta bazata pe subiectivitate, vor fi si oameni rasisti !

12. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Ei bine eu sunt suparat ca au sters poza si ma gandesc sa le cer sa o puna la loc (BBC-ul) dar sa o completeze cu toate pozele noilor alesi., iar pe fundal sa apara foarte clar procentul de participare la vot.

Candidatii si partidele asa-zis politice romanesti dupa bunul obicei institutit inainte de 2004 au renuntat la campania electorala si doar se acuza si se scuipa public, in timp ce voteaza cot la cot numai legi speciale care nu au caracter universal valabil.
    Pe de alta parte chiar legea privind alegerile a fost mutilata, siluita si schingiuita, iar acum este permis si posibil sa avem "reprezentanti" in Parlamentul national sau european chiar si cu o participare la vot sub 1 (UNU) %

Daca voi chiar credeti ca puteti sa mai schimbati ceva, eu va urez succesuri :D
    Si asta in timp ce Justitia (cea de a 3-a putere in stat) in Romania permite candidatura infractorilor aflati in cercetare penala si eliberati conditionat ... chiar nu inteleg de ce va doare de presa britanica, spaniola, italiana etc. si nu va doare de aceste fapte ... revin: va urez succesuri !

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Taranu daca rezultatele unor alegeri(asa cum au fost ele) te conving atat de usor ca nu se poate face nimic... atunci am putea merge toti la culcare nu?

Ma tot minunez cum vreti fiecare in parte sa rasturnati lumea, sa starpiti coruptia, sa schimbati legile. Ei bine nimeni nu poate schimba lumea de unul singur. Insa ce-ar fi ca fiecare dintre noi sa faca ceva, atat cat poate si acolo unde poate? Oricat de neinsemnat ar fi acel lucru poate duce la schimbare. Iar schimbarea va fi cu atat mai rapida, sau cu atat mai vizibila, daca toate lucrurile astea marunte se indreapta in aceasi directie. Si mai ales daca putem sa nu distrugem ce construieste cel de langa noi doar pt ca "ete'al dracu' ce face asta" si noi nu suntem in stare.

Tu vrei sa ceri BBC-ului sa puna poza la loc si sa-i arate si pe noii alesi. E decizia ta, esti liber sa faci asta. Dar ce vei avea de castigat "facand reclama" tuturor partilor proaste ale Romaniei si ale poporului roman? Si ce vei avea de pierdut daca nu le ceri celor de la BBC lucrul asta?

Nu spune nimeni ca nu-l doare felul in care functioneaza justitia in Romania, sau coruptia, sau mai stiu eu ce. Dar daca se poate face ceva in privinta presei britanice, sa facem acel ceva, si poate intr-un an, doi, zece, se va putea face ceva si in legatura cu justitia. Idea e sa faci ceva acolo unde se poate, nu sa renunti la orice actiune doar pt ca nu poti ajunge din prima acolo unde ti-ai propus. O lupta se poate castiga si prin hartuirea adversarului daca nu esti indeajuns de puternic sa te lupti direct cu el. Unde nu e forta poate fi minte. Iar mintea poate fi o arma mult mai puternica, nu degeaba "tara te vrea prost".

14. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Silverfern te felicit pentru optimism si consecventa :)

Vad ca e greu sa intelegeti ca nu-i pasa nimanui de Romania si romani. Eu ma gandeam ca am avea un aliat mult mai puternic in presa occidentala, atata vreme cat mass-media romaneasca este in proprietatea mai mult sau mai putin explicita a clasei (asa-zis) politice.

Singurii carora le pasa (inca) de Romania sunt cetatenii simpli si atat. Adica cei care nu sunt in stare sa faca nimic in aceasta privinta, cine nu ma crede sa studieze istoria.

Uite, acum dupa alegeri ce dezbateri au urmat in mass-media romaneasca: cine a castigat alegeri ? cine si cum a furat alegerile ? infractori eliberati conditionat ajunsi parlamentari europeni, car promit ca vor pune la punct UE; pe cine sa numeasca (exclusiv politic) Comisar European, ca un vot valoareaza intre 50 si 100 de RON ...

15. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu vad ca unora le vine greu sa inteleaga ca exact asta vor unii sa credem: ca cetatenii simpli nu sunt in stare sa faca nimic. E mult mai convenabil sa fii pastor peste o turma care crede ca nu poate face nimic, decat sa se trezeasca unul sau altul cu vreo idee care sa-ti dea peste cap socotelile. Spui de subiectele din mass-media. Pai se ne gandim numai la faptul ca un anumit partid apare pe scena politica numai in campania electorala, face o alianta si apoi pa. Si asta pt ca poate oferi accesul la niste mijloace de propaganda: televiziune, presa scrisa, si are de castigat din asta. Oare suntem obligati sa mergem orbeste in directia aratata de anumite publicatii sau televiziuni? Nu putem sa ne folosim propriul creier si sa vedem ca anumite stiri au rolul de a devia atentia de la problemele mai grave?
    Nu-i pasa nimaniu de Romania si romani? Asta pt ca nici romanilor nu prea le pasa. In momentul in care noi ne vom respecta ca natie, atunci vom fi vazuti si de catre altii.

16. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze daca s-au postat rezultatele in alta parte..
    Prezenta la urnele de vot a fost de 27,52%.

Rezultatele finale:

PSD+PC:31,07%

PD-L:29,71%

PNL:14,52%

UDMR:8,92%

PRM:8,65%

EBA:4,22%

PNTCD:1,45%

ABRAHAM:1,03%

FORTA CIVICA:0,44 %

17. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Alesii..nominal

PSD+PC:31,07%-Numar voturi: 1.504.218-11 mandate
    1.SEVERIN ADRIAN(28.03.1954)
    Jurist
    Europarlamentar
    2.PLUMB ROVANA(22.06.1960)
    Dr. inginer
    Europarlamentar
    3.PAŞCU IOAN-MIRCEA(17.02.1949)
    Economist
    Europarlamentar
    4.ŢICĂU SILVIA-ADRIANA(14.11.1970)
    Inginer
    Europarlamentar
    5.SÂRBU DACIANA-OCTAVIA(15.01.1977)
    Jurist
    Europarlamentar
    6.CREŢU CORINA(24.06.1967)
    Economist
    Europarlamentar
    7.BOŞTINARU VICTOR(17.05.1952)
    Profesor
    Europarlamentar
    8.CUTAŞ GEORGE-SABIN(23.02.1968)
    Inginer
    Director
    9.IVAN CĂTĂLIN-SORIN(23.12.1978)
    Economist
    Doctorand
    10.ENCIU IOAN(14.04.1953)
    Economist
    Consultant management
    11.DĂNCILĂ VASILICA-VIORICA(16.12.1963)
    Inginer
    Europarlamentar

PD-L:29,71%- Numar voturi: 1.438.000 - 10 mandate
    1.STOLOJAN THEODOR - DUMITRU(24.10.1943)
    Economist
    Europarlamentar
    2.MACOVEI MONICA - LUISA(04.02.1959)
    Jurist
    Consultant
    3.UNGUREANU TRAIAN(1.03.1958)
    Jurnalist
    Jurnalist
    4.PREDA CRISTIAN - DAN(26.10.1966)
    Profesor
    Cadru didactic
    5.MARINESCU MARIAN - JEAN(11.08.1952)
    Inginer
    Europarlamentar
    6.MATULA IOSIF(23.08.1958)
    Inginer
    Europarlamentar
    7.BODU SEBASTIAN -VALENTIN(07.12.1970)
    Jurist
    Europarlamentar
    8.LUHAN PETRU - CONSTANTIN(19.03.1977)
    Economist
    Administrator public
    9.NICULESCU RAREŞ - LUCIAN(29.08.1976)
    Politolog
    Europarlamentar
    10.ANTONESCU ELENA - OANA(30.12.1979)
    Avocat
    Consilier europarlamentar

PNL:14,52% -Numar voturi: 702.974 - 5 mandate
    1. Norica Nicolai
    2. Adina-Ioana Valean
    3. Renate Weber
    4. Ramona Nicole Manescu
    5. Cristian Busoi

UDMR:8,92% - Numar voturi: 431.739 - 3 mandate
    1. Laszlo Tokes
    2. Iuliu Winkler
    3. Csaba Sogor

PRM:8,65% - Numar voturi: 419.094 - 3 mandate
    1. Corneliu Vadim Tudor
    2. George Becali
    3. Claudiu Ciprian Tanasescu

EBA:4,22% - 1 mandat
    Elena Basescu

PNTCD:1,45%-0 mandate

ABRAHAM:1,03% - 0

FORTA CIVICA:0,44 % - 0

18. Anabelle

Anabelle New Member

Trophy Points:
    0
    da, si...

hai ca asta da bine, pt cine? sunt numai grupuri de interese....stanga, dreapta, e acelasi lucru.... nu exista ideologie, nu exista oameni capabili, exista doar oameni care sa-si imparta la masa tratativelor interesele...

19. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Cu toate ca politica nu este punctul meu forte as vrea sa va spun ce ma dezamageste pe mine personal cel mai tare.
    Am citit ce s-a scris aici si as vrea sa intreb care dintre cei alesi sau nealesi a aparut sa spuna si el cu ce idei/solutii/ proiecte merge in Parlamentul UE? NIMENI.
    Sa apara obsesiv la televizor si in presa cu ceea ce vrea el sa faca pentru agricultura sau pentru educatie.
    Singurele subiecte dezbatute care deja imi creeaza greata sunt:
    - daca uniforma purtata de Elena Basescu era militara sau nu si cu cati ani se pedepseste daca ar fi fost varianta originala;
    - daca a ciocnit Basescu sampania cu Vadim si de ce nu a facut-o...
    - Vadim care se gadila acum pe burta cu Becali dupa ce s-au porcait ani de zile....
    Astea sunt subiecte care trebuie discutate si facute emisiuni intregi?asa poate cineva sa faca ceva bun acasa ? Macar daca as fi vazut unul singur care sa spuna ceva inteligent, care sa nu se lege de altul si care sa aiba niste idei as fi fost multumita
    Nu am vazut decat tiganie.

20. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Anabelle a scris:
    Am mai abordat aici pe forum "boala asta nationala" numita negativism/carcotism..in general raspandita de o mass media neglijenta..(prea multi romani au ramas fixati pe partea goala a paharului ignorand total partea plina)
    In loc sa critici incearca sa fi mai constructiva,contribuie cumva,chiar si cu o idee..
    De ce nu spui cateva nume de oameni ce-ai fi preferat sa candideze(in caz ca exista cineva care sa bifeze majoritatea casutelor lungutei tale liste de pretentii)

Mie unu' cel putin jumatate din cei ce ne vor reprezenta mi se par digerabili(daca ne uitam in UK unde fasciscistii si rasistii au ocupat locuri bune UKIP+BNP suntem "parfum"), si desi nu sunt pasionat de politica raman la parerea ca mersul la vot e important..evident cine nu merge nu comite o crima(doar e legal)
    IMO..chiar daca nu sunt candidati ideali dpmv votez cu cei care cred ca vor realiza cel mai mult(ori cel mai mic rau daca vreti) ..este unul din putinele mijloace pe care le am de a "face ceva" si a nu lasa partide extremiste gen PRM/UKIP/BNP sa castige "by default"-ori prin neprezentarea marii majoritati care evident nu are opinii asa radicale.

@adreiutu'
    Apreciez mult postarile tale ..sunt lungi pentru din dorinta de acuratete si echilibru in exprimare,tipice unui om cu o mare capacitate de intelegere.

Te-as vota oricand in caz ca vei hotari sa candidezi..
    fara a ma interesa deloc backgroud-ul..

Share This Page