23.5 C
London
Tuesday, May 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ajutor-us embassy London

Discussion in 'SEZATOARE' started by dana26, Aug 15, 2008.

1. dana26

dana26 New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog frumos , cine a fost la ambasada SUA in Londra , as dori niste sfaturi . Soacra mea este in State si mai are doar cateva zile de trait , doctorii nu mai pot face nimic . De la spital au trimis niste documente din care reiese situatia reala , cu acestea sotul meu va merge la ambasada ( am sunat azi pt programare in regim de urgenta ) . Am decis sa aplice de aici deoarece e o urgenta , mergand in Ro ar fi durat probabil mai mult . Eu sunt SE iar sotul meu dependent , insa nu lucreaza . Ce alte acte sa duca la ambasada? Nu stiu cum e cu viza in regim de urgenta . Ar dori nespus de mult sa-si vada pentru ultima data mama pe care nu a vazut-o de 8 ani .
    Multumesc anticipat ,
    Dana

2. Anonymous

Anonymous Guest

Dana,
    Imi pare rau ca nu iti pot raspunde foarte concret la intrebare.Banuiesc ca pe site-ul ambasadei este o lista de documente sau la telefon vi s-a precizat.Mai ales ca nu e vb de o viza turistica si conditiile sunt diferite de la ambasada la ambasada.
    Singurul sfat pe care ti-l dau, desi nu stiu in ce masura poate sotul sa evite raspunsul...ar fi nu spuna ca nu a vazut-o pe mama lui de 8 ani.Repet, nu stiu cum si ce ar putea spune,dar 'da' foarte rau.Se acorda greu vize la persoanele care au pierdut legatura timp de multi ani.Chiar mama si fiu.In sensul acesta, daca va fi intrebat, e bine sa aiba foarte multe dovezi ca, desi nu s-au vazut au pastrat legatura.(fotografii, scrisori , mailuri,bill telefon, etc).Eventual daca a sprijinit-o material.
    Nu te descuraja insa, poate nu va fi privita nefavorabil aplicatia.Stiu ca in general nu sunt mari probleme cu vizele pt. romani si se acorda in ultimul timp pe perioade mari d etimp (chiar 10 ani)

3. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Dana,

Imi pare rau de situatia pe care trebuie sa o traiesti.

Ti-as sugera sa aplici de aici, cel mai bine probabil - pentru o viza turistica. Daca nu ma insel e vorba de viza tip B2.

La fel mi s-a recomandat si mie sa aplic de aici. Nu am ascultat, dand crezare unori romani incompetenti din Ambasada SUA la Bucuresti care mi-au spus ca fiind roman trebuie sa aplic acolo, desi am precizat ca muncesc in UK. Am mers la interviu iar americanca m-a trimis acasa pe motiv ca nu poate sa imi proceseze viza deoarece am rezidenta in UK. Mi-a dat pasaportul fara sa il fi stampilat a refuz. Parca se facea si asta. Mi-a spus sa merg la Ambasada SUA din Londra. Desi am inceput sa argumentez, dupa cum iti dai seama, nu avea nici un rost.

Intre timp, persoana care mi-a recomandat sa aplic de aici, a dat interviul in Londra si a obtinut viza fara probleme. Iti recomand sa iei cu tine acte (fotocopii si original) care sa dovedeasca statutul tau, adresa, castiguri realizate in lunile precedente, recomandari de la fosti angajatori, actele de la spital, poate si o scrisoare de chemare din SUA.... . Nu e situatia cea mai fericita. Sunt sigur ca vor fi foarte intelegatori si iti vor da viza.

Nu exista diferenta intre interviul cu plata taxei de urgenta si cel normal decat aceea ca se scurteaza perioada de asteptare de pana la interviu.

Multa bafta!

Share This Page