9.9 C
London
Monday, September 28, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ajutor urgent

Discussion in 'NINO' started by cristinikaaa, Aug 1, 2013.

1. cristinikaaa

cristinikaaa New Member

Trophy Points:
    0
    astazi am luat primul salariu inca nu am nin am fost la programare si ma trezesc ca salariu era1089.44 din care national insurance 53,21 si income tax 217.80 tax code am 0T W1/M1 de ce mi a luat taxe.stiam ca pana la 8000 nu imi ia taxe cum pot sa rezolv

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cristinica, tu esti blonda? Nu vrei sa platesti taxe? Pune mana si aplica pentru NINo cat mai repede. Nu ai ca sa rezolvi, pana nu iei NINo platesti taxe in regim de urgenta. Asta e.

3. cristinikaaa

cristinikaaa New Member

Trophy Points:
    0
    pai fetele cu care lucrez nu am nino si nu au platit?am aplicat pt nino astept raspuns.cum pot sa mi recuperez

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    In acest sistem solar SE PLATESTC TAXE pe banii care ii castigi, in afara de cazul ca faci parte din familia regala. Daca, si numai DACA, ai taxe de recuperat, poti sa o faci la tax return pe 2013-2014, adica dupa 5 Aprilie 2014.

5. Anonymous

Anonymous Guest

Cristina, de curiozitate, lucrezi cumva la Calibre International? Ca aia fac boacane si angajeaza PAYE fara nici un act iar apoi te chinui cu HMRC s-o scoti la capat?

6. cristinikaaa

cristinikaaa New Member

Trophy Points:
    0
    ma refeream la faptul ca cred ca mi au incadrat codul ..nu trebuia sa imi dea angajatorul un P sa completez?nu trebuia sa platesc taxe asa mult din prima pt ca e primul salariu pana la 8000 nnu tre sa platesc.nu am dreptate?

7. cristinikaaa

cristinikaaa New Member

Trophy Points:
    0
    lucrez ca si carer la un home din wales

8. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Cat primesti pe an? Tu esti incadrata la un anumit salar. Daca ai peste 8000 pe an atunci platesti taxe.

Nici nu are sens ce zici, adica daca ai avea 50k pe an si ai lua 3000 in fiecare luna inseamna ca primele 2 luni nu platesti taxe.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Nu!
    albea a scris mai sus raspunsul corect! -da-da-

10. cristinikaaa

cristinikaaa New Member

Trophy Points:
    0
    eu iau in jur de 1000 pe luna astazi e primul salariu .deasta zic ca nu trebuia sa imi ia taxe pana la 8000 plus ca eu nu am completat nici un formular de incadrare a taxelor.cum sa procedez sa ii solicitat angajatorului formular ca sa imi schimbe codul?ca de luna viitoare sa nu mi-a iar taxe?am aplicat pt nin astept raspuns acum.am colege care au lucrat si la fel din prima luna nu au avut nin si nu le-a luat taxe.ele au avut un alt cod de accea cred ca angajatorul m-a incadrat la codul gresit

11. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Clar:
    Se opresc taxe lunar, in aprilie 2014 primesti inapoi daca ai de primit.
    Tu sti ceva... Cand esti gata cu actele, vezi ca primele trei luni lucrate in UK nu platesti taxe, dar treb completat un P, dar doar cand ai actele in regula sa aplici, ca dai in alte belele...
    Succes

12. cristinikaaa

cristinikaaa New Member

Trophy Points:
    0
    mersi sper sa primesc nin intr-o sapt 2 si apoi o sa aplic mersi mult.nu stiu daca mai recuperz ceva dar asta este

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Mda ...

Dacă nu ai lucrat in acest an , nu plătești taxe , până încasezi 9440 £ salariu . După ce depășești 9440 £ , începi să plătești taxe , in cazul tau , peste 8 luni . Până atunci , plătești doar NI , undeva la 30 £ pe lună .

Acest scenariu este valabil doar dacă ai NI .

14. cristinikaaa

cristinikaaa New Member

Trophy Points:
    0
    ok ms deci trebuie sa astept sa primesc nin...si banii astia care mi-a oprit acum ii voi primi inapoi tocmai la anu?

15. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Cristinikaa, imi cer scuze ca ma bag peste intrebarile tale dar vreau sa le multumesc celor care ti-au raspuns deja tie.Eu muncesc asistenta-21000 pe an ar veni, numai in prima luna miau luat 30 £ nino .in a 2a luna am platit taxe aproape 600 £.e corect? Sau Theman are dreptate? Ca sa stiu sa imi cer drepturile.Multumesc pt raspunsuri.Daca aveti trimitere la vreun document din lege apreciez mult.O seara faina si spor la munca !

16. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Cristinikaa, imi cer scuze ca ma bag peste intrebarile tale dar vreau sa le multumesc celor care ti-au raspuns deja tie.Eu muncesc asistenta-21000 pe an ar veni, numai in prima luna miau luat 30 £ nino .in a 2a luna am platit taxe aproape 600 £.e corect? Sau Theman are dreptate? Ca sa stiu sa imi cer drepturile.Multumesc pt raspunsuri.Daca aveti trimitere la vreun document din lege apreciez mult.O seara faina si spor la munca !

17. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
  18. cristinikaaa

cristinikaaa New Member

Trophy Points:
    0
    am vb cu patronul si pana nu am nin imi ia apoi o sa mi dea la anu la regularizare

19. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Dacă ești PAYE, regularizarea se face luna următoare trimiterii P45/46 (nu mai rețin care) la HMRC.

20. cristinikaaa

cristinikaaa New Member

Trophy Points:
    0
    tre sa completez p45/46?cand?ca inca nu am nin.daca nu am nin pot sa completez?

Share This Page