21 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ajutor contabilitate self employed

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by bidis, Feb 5, 2012.

1. bidis

bidis New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua am si eu nevoie de un sfat,nu stiu cum sa imi scat chiria de la apartament la cheiltuieli,am un apartament inchiriat pe numele sotului eu sunt self employed si mai am o camera inchiriata la cineva,cum trebuie sa fac.

2. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand tu iti desfasori activitatea in acel apartament? Daca nu, atunci nu ai voie sa deduci cheltuialile cu chiria si utilitatile.

3. bidis

bidis New Member

Trophy Points:
    0
    Nu poate sa fie sediul la firma sau biroul

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ba poate! Intrebarea este daca activitatea ta de SE necesita sediu sau birou. Daca da,(mira-m-as!), e ok, daca nu, nu.

Deci, fara a incerca sa-ti aduc prejuciu de imagine (si eu sunt tot SE), activitatea ta are nevoie de birou? Sau altfel spus, tu acasa ai birou?

5. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    In nici un caz nu poti deduce toata chiria si cheltuielile. Numai partial si in anumite conditii.

6. bidis

bidis New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt cleaner nu stiu daca am voie sau nu sa scad cheltuielile cu chiria si cat pot sa scad, cum pot sa procedez sa imi taie sotul un invoice sau cum.

7. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nu imi faci nici un prejudiciu de imagine.

Orice cheltuiala se face daca este legata de afacerea in sine. Spre exemplu, daca ai o afacere online, daca te vezi cu clientii la tine acasa, etc. Acela este "birou". Si si atunci poti sa iti deduci doar o parte a cheltuielilor cam 20% e permis, nu toata chiria pentru ca afacerea nu ocupa toata casa.

Apartamentul (sau casa) unde Bidis locuieste nu are nici o legatura cu afacerea din moment ce ea lucreaza in cleaning.

In plus trebuie verificat contractul de inchiriere daca activitatile comerciale sunt permise si de asemenea daca se prind furnizorii de utilitati si de council tax ca au loc activitati comerciale acolo (de asta multi proprietari nu le permit) te baga la tarife de business, mult mai mari decat cele pentru particulari.

Sotul tau nu are cum sa iti dea factura pentru ca daca o face, atunci are venit si acela trebuie declarat intr-un tax return.

Eu mai lucrez (sunt angajat) si de acasa din cand in cand... dar nu obtin o reducere la taxe. Atunci un self employed cu activitatea in alte locuri decat acasa de ce sa obtina. Pe asta se bazeaza si legea.

8. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Salut,

Si totusi cum se poate afla cat se oate deconta din chirie,si daca este permisa decontarea?va rog
    Eu mi-am estimat o jumatate de chirie decontabila si am scazut-o din brut in declaratia de venituri estimative cand m-am inregistrat pt self assesment

9. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa cum spuneam mai sus depinde mult de ceea ce faci... Adevarul este ca vorbim despre o zona foarte gri... daca ai un control si il convingi pe taxman ca folosesti jumatate din casa pentru afacerea ta, atunci e OK... daca nu, ai pus-o... platesti amenda, taxele neplatatite si dobanda.

10. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    Un exemplu: daca SE desfasoara activitatea de mecanic auto, poate deconta din chiria casei?

Avem garaj in curte si sa zicem ca unii clienti vin la domiciliul mecanicului pentru mici reparatii.

Este posibil in cazul asta?

Multumesc. -hipno-

11. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    In cazul acesta se poate pentru ca garajul este necesar desfasurarii activitatii comerciale.

Garajul intra in chiria casei. Cea mai buna solutie este sa stabiliti chiria pe metru patrat si apoi determinati care este procentajul care revine garajului si il aplicati la chiria totala.

In plus puteti aplica acelasi procentaj la utilitati.

Nu recomand sa deduceti taxa la consiliu nici macar in procentaj pentru ca aia sunt cei mai al dracului si cei care pot afla cel mai usor si sa nu va puna la business rates.

12. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum

Multumesc @Lancelot, contractul trebuie reinnoit in luna martie (6 luni) , asadar putem schimba atunci termenii contractului si sa stabilim chiria pe metru patrat asa cum bine ne-ai sfatuit -ma-iubesc-

Sunt nedumerita totusi, daca putem folosi aceasta metoda de calcul( pe metru patrat) pentru perioada in care contractul a fost cu suma fixa? Sau luam in considerare doar 20% din cuantumul chiriei?

Multumesc pentru sfaturi -thumbsup-

13. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai nevoie de o specificatie in contract referitor la chiria pe metru patrat.

Poti sa te apuci tu sa masori casa si garajul si apoi sa stabilesti singura chiria pe metru patrat si apoi aplici procentajul. Este o metoda acceptata de HMRC.

14. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum

Multumesc mult de tot -asa-asa-

Sa ne traiesti -dans- -thumbsup- !!!

Share This Page