10.2 C
London
Wednesday, December 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ajutor cazare si acte necesare

Discussion in 'EMIGRARE' started by kldkata, Jan 27, 2014.

1. kldkata

kldkata New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut
    In 2 saptamani intentionez sa ajung cu un prieten in uk,va rog ajutorul cu niste preturi la o cazare si ce acte avem nevoie pentru a o obtine?
    O sa ajungem undeva pe linga londra nestind inca locatia exacta.
    Avem nevoie in primul rind de o cazare nu suntem pretentiosi cv micut ,un acoperis deasupra capului pentru 1 luna ...in caz ca o sa gasim un job o sa ne prelungim sederea in uk

Si inca o intrebare ..din auzite chiria se plateste la 2 saptamani sau e doar un zvon?

Ce utilitati ar mai fii de platit ?

Multumesc anticipat!

2. Anonymous

Anonymous Guest

Sal
    Daca vei merge in zona Londrei , intra aici www.loot.com sau http://www.rightmove.co.uk/ , cauta si suna inainte sa ajungi ....daca nu , click google BB-bed&breakfast in London , pana iti gasesti un acoperis deasupra capului , cum spuneai .
    Sunt anunturi si aici cu inchirieri camere , daca ai timp ...
    Chiar daca va fi sharing house , iti vor cere deposit 1 luna majoritatea .
    Succes

3. DavidW

DavidW New Member

Trophy Points:
    0
    Se pare ca tocmai a inceput sezonul deschiderii "topicurilor la caterinca" :)

4. kldkata

kldkata New Member

Trophy Points:
    0
    Ce te face sa crezi ca e un topic la caterinca!?
    Pur si simplu am pus o intrebare unor oameni care sunt deja plecati si sunt cel mai in masura sa imi raspunda.

Inafara de depozit mai am nevoie de un cont bancar cv sau anumite acte pentru obtinere chiriei?

5. Anonymous

Anonymous Guest

Sal
    cum vrei sa ai cont in banca in anglia , daca nu ai deja NIN , contract de munca si mai ales dovada ca locuiesti deja ?!!!!
    cu contul in banca, erau posturi recente aici pe forum .
    sa ai id sau pasaport cu tine , preferabil pasaport parerea mea .
    eu daca eram in locul tau , inainte sa plec cu 2 zile notam toate anunturile pt chirie , apoi un BB mai ieftin, si cand ajungeam in londra cumparam o cartela lyca mobile , sunai peste tot cat si acasa mai ieftin in caz de nevoie .

6. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    S-au ridicat restrictile pentru romani..

7. Anonymous

Anonymous Guest

Claudiu , tu din ce natie faci parte ?!!!!???!!!!! Nu va fura nimeni joburile , keep calm :)))

8. kldkata

kldkata New Member

Trophy Points:
    0
    S-au ridicat restrictile pentru romani..[/quote]

Auzi ba u asta englezu da u din ce tara provi sau ai uitat de unde ai plecat?!..vai de tn esti jalnic!

Revenind la subiect
    Locatia exacta unde o sa ajungem este READING m-am uitat net dupa cazare si am gasit cv interesant la 8 lire pe noapte :D bn ca era starting 8 pina la 29 :D
    Tot ce am gasit era prin firme nimic privat
    Ma poate ajuta cineva cu mai multe situri pentru a gasi cv concret :D

Cartela lycra mobile ziceti ca e mai convenabila sau sunt si alti operatori mai accesibili?

Btw wifi este liber in cafenele/baruri ca in ro sau este restictioant

9. Anonymous

Anonymous Guest

fratelos ...
    cartela LYCA MOBILE , la inceput sa suni .
    daca prinzi un job , iti iei abonament cu mobil nou la orice : orange, t-mobile, etc etc si va fi mai usor cu creditul , be smart.
    nu ai citit ce am scris sus ?
    rightmove, loot.com , gumtree .astea sunt mai concrete , trust me :) .

10. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Auzi ba u asta englezu da u din ce tara provi sau ai uitat de unde ai plecat?!..vai de tn esti jalnic!

[/quote]

Gasesti informatile astea aici pe site trebuie doar sa dai un serch ,nu sa astepti mura-n gura informatile astea care se discuta de ani de zile pe aici

11. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    cin-te-a pus Claudiu sa te bagi in seama cu el? daca incerci sa ajuti esti luat de prost. stai in banca ta si lasa-i pe aia dornici dornici de afirmare sa post-eze. :)

12. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0

agree with "catad"

P.S claudiu ei au totul aici pe website, tot cele trebuie ca si informatie, la ce iti bati capul cu ei si noi cind am venit acum 2, 5, 7,10 ani la fel de greu a fost ... poate chiar mai greu decit cei care vor veni de acum incolo aici in UK. Problema este ca trebuie sa rasfoiasca acest forum si sa caute informatia dorita pt. cei care sunt interesati ...
    aaaaaa!!! si inca ceva era sa uit, trebuie sa aiba rabdare cind posteaza cineva, ca fiecare dintre noi cind are timp si este in masura raspunde cu informatie utila ... relax, Let's ...- party2-

cheers,

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu sunt tocmai de acord cu voi, multe info nu mai sunt valabile, link-urile duc la...
    Nu este chiar atat de usor pentru neinitiati. Recunosc, si eu pot fi taioasa uneori, dar parca ma pun un pic si-n pielea lor. -nas-

14. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Bine-bine, dar Claudiu chiar a fost decent si de buna credinta. O sa fie surprins ca ii dau dreptate... Ce pateste cu mine, numai el stie (cel putin o data pe sap,la tel e terminat) ...
    In schimb, el a fost luat ''la greu'' de cei doi.
    Ai dreptate, multe, nu mai sunt de actualitate, dar cu schimbarile din ultima luna, cred ca mai interesati sunt cei care vor sa vina. Nu am cum sa ma interesez eu (sau cei care sunt aici de multi ani) cum e mai bine pt cineva care vine acum, decat daca asta e meseria( avocat,etc), iar cu restul( chirie,bill-uri,tel,etc) chiar e scris de cateva sute de ori. Cum zice si Dan, sunt cateva butoane unde gasesti tot ce vrei, daca astepti raspunsuri punctuale, dece trebuie sa jignesti?
    Sigur , lui Claudiu nu i-a fost frica pt job-ul lui, nu trebuia sa primeasca asemenea replici. Asta nu inseamna, ca, Claudiu are dreptate mereu...

15. george198511

george198511 New Member

Trophy Points:
    0
    Fiecare are dreptul sa intrebe ce doreste atata timp cat pastreaza un minim de decenta, care trebuie sa fie un "must" si pt cei care posteaza raspunsuri,prin urmare daca nu ai bunul simt cu tine nici macar in UK unde e patria gentelmenilor ,abtinete si pastreaza-ti parerea doar pt tine.Faceti spam aiurea ,incercand doar sa pereti ceea ce nu sunteti si sa faceti misto de cate o persoana care doreste sa afle informatii pretioase .Stati linistiti ca nu va fura nimeni locurile de munca, daca sunteti capabili si inteligenti veti aprecia concurenta.

16. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Corect, toti am intrebat si am primit raspunsuri. Dar, cum ai dedus tu ca ne e frica pt locurile de munca? Unde e lipsa de bun simt a lui Claudiu, in raspunsul dat? In schimb, cei doi artagosi, au sarit la el si inteleg ca au auvut dreptate ( dupa modul cum incerci sa explici). Scuza-ma, sunt atat de prost incat nu nu pricep nimic din ce zici... Zici de bun simt,dar le dai dreptate celor care jignesc. -nas-

17. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Pt linistea celor care nu inteleg:
    Cei care sunt in UK de 1, 2... 10 ani, NU le fie frica pt locurile de munca !
    Atata timp , cat s-au descurcat cu interdictii si au reusit, acum, nu au cum sa piarda locul de munca. In cel mai rau caz, pot sa se angajeze undeva, unde pana acum nu au avut acces. Cei care au mers cu sacosa de acte la interviu NINo, au tras pe branci, au avut zeci de dovezi,au deschis sute de usi pt a se angaja, ar fi culmea sa le fie frica de concurenta noilor veniti. Ei au concurat, la vremea lor, cu ceilalti EU, plecand cu un IMENS HANDICAP, si totusi au castigat... Acum sa le spui ca sunt fricosi, pt ca te-au indrumat unde sa cauti, sa te interesezi personal cum e mai bine pt tine, e o dovada mare de ipocrizie.

18. sheed

sheed Member

Trophy Points:
    18
    Se pare ca tocmai a inceput sezonul deschiderii "topicurilor la caterinca" :)

S-au ridicat restrictile pentru romani..

tie ti se par raspunsuri pline de bun simt astea mariane?

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu e vorba de asta, cred eu, Marian. E mai mult ideea ca nou-venitii au totul de-a gata.
    'Lasa-i sa traga si ei!', am spune noi, 'cei vechi'.
    Dar, dragilor, neajutandu-i sau macar spunandu-le unde sa caute sau nefiind avertizati cumva de ce-i asteapta, tepari, lipsa locurilor de munca, etc unii ajung sa faca rele de foame, caci au 1-9 copii acasa, datorii mari la banci, altii pierd banii agonisiti cu munca grea si cinstita.
    Haideti sa incercam sa nu mai blamam, caci si noi am trecut prin destule cand am ajuns prima data, faptul ca este mai usor acum e doar datorita unui concurs de imprejurari.

Sanatate! -cu-bine-

20. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Astea au fost doua pareri, vis-s-vis de postul anterior, in care se inducea ideea ca nu poti avea cont in banca daca nu ai NINo , loc de munca si multe alte lucruri...
    Eu cred ca raspunsul anterior ar fi fost aiurea.
    Hai sa nu interpretam tendentios, numai pe cine vrem...

@rebecca_uk,
    Nu ma intereseaza ca au sau nu totul de-a gata, faptul ca cineva e acuzat, fara sa aibe intentie rea, eu cred ca e mai urat. Ideea cu ''lasa-i sa traga si ei'', sunt de acord cu tine ca nu e buna, dar faptul ca cei noi nu primesc numai incurajari sa vina aici, nu inseamna ca treb ne e frica pt job-urile noastre. Nu as vrea sa ia nimeni tzepele lui Claudiu, sau ale oricui altcuiva... Ei trebuie sa profite de oportunitatile care la au, fara a acuza de rea vointa pe cineva.

Share This Page