11 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ajutor avocat NIN

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by maiusha, Jan 17, 2014.

1. irinae

irinae New Member

Trophy Points:
    0
    @mariusha

tu nu ai nici o legatura cu sotul tau in cazul asta. Daca ai dovada de hatitual resident(dovada de adresa) si paraportul nu ai nici o sana sa nu iei NIN,, ti-l dau ei cu forta!

2. maiusha

maiusha New Member

Trophy Points:
    0
    Merci pentru comentarii. In fine...cu o obervatie- daca am fi vrut sa profitam de sistem nu se inregistra sotul meu in nici o instanta si nu plateam o gramada de bani (aiurea as zice). Ca e ilegal, am inteles....desi si aici sunt nuante, cei ce muncesc ilegal isi tin banii bine merci si nu dau statului englez nimic. Este vina noastra, trebuia s ane informam mai bine si pentru ca ar fi trebuit sa obtinem acel work permit si evitam toata istoria asta. Am aplical pentru acel beneficiu, nu in scopul primirii, ci ca sa-mi faciliteze mie primirea acelui blestemat de NIN, pentru ca am mai fost refuzata. Nu cred ca noi stricam imaginea romanilor aici in UK, sunt o gramada care muncesc fara a da nici un ban pe taxe sau care cer beneficii pentru casa, copii, job seeker allowance etc....dar nu vreau sa judec pe nimeni, oricum nu vreau sa pun stampile cuiva in frunte drept calificativ.
    NU vom aplica pentru nici un beneficiu, pentru ca nu asta a fost intentia noastra- sa scurgem bani de la cineva, sper sa primesc acel NIN si cu asta se va incehia sper toata experienta asta urata. Chiar n-am vrut sa provocam , ceea ce am provocat.

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    @maiusha

irinae este de fapt bărbat , cunoscut pe acest forum ca deceneu , cocalar de bucale .

a fost banat de n ori pe acest forum din cauza limbajului folosit , nu pune la inima .

4. maiusha

maiusha New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc TheXman, eu sunt noua pe aici si nu cunosc lumea. Este binevenita orice interventie, doar ca nu mi-a placut cand cineva iti tranteste eticheta pe frunte - ca stricam noi imaginea romanilor. Nu e corect, doar atit. Nu vreau sa ma cert cu nimeni sau sa ma justific mai mult decat am facut-o.

5. irinae

irinae New Member

Trophy Points:
    0
    @maiusha

Sincer, eu iti spun adevarul nu neaparat ceea ce vrei tu sa auzi. Situatia ta este urmatoarea

1. inainte de 1 Ianuarie 2014 romanii puteau munci in UK PAYEE(angajati) doar daca aveau yellow, blue sau purple card sau erau casatoriti cu cetateni EU(situatie in care nu trebuia neaparat card colorat)
    2. daca sotul tau nu a satisfacut niciuna dintre aceste conditii se numeste ca a lucrat ILEGAL
    3. lucrand ilegal nu ai cum sa aplici pentru absolut nici un beneficiu, tax credit etc
    4. daca aplici pentru orice beneficii cand nu ai baza legala pentru acestea si ai apucat sa iei banii se numeste TAX FRAUD
    5. nu stiu ce aduce TAX FRAUD din punct de vedere legal dar pot sa-ti zic ca pentru faptul ca a lucrat ilegal poate primi 1000 lire amenda iar firma care l-a angajat 10.000 lire.

Tu ai intrat pe forum sa cauti raspunsuri. Eu nu sunt avocata, dar imi dau si eu cu parerea. Nu incerc sa te supar, sa-mi bat joc.
    In ceea ce priveste cum afecteaza imaginea Romaniei practicile acestea ale romanilor nu cred ca trebuie sa fi vrun geniu sa-ti dai seama.
    Daca sotul tau a facut-o total inconstient atunci are o scuza. Cei 5500 de romani care au luat maintenance loans fara a avea 3 ani de sedere in Anglia impreuna cu toti cei care au lucrat ilegal si toti hotii infecti au facut ca englezii sa puna tunurile pe noi.

6. irinae

irinae New Member

Trophy Points:
    0
    @theman

Sincera sa fiu nu meriti sa te bag in seama. Dar esti bine ? Ti-e rau? Ce ai mai omule?
    Apropo, mi-a trimis mesaj privat un membru cu foarte multe posturi aici in care-mi spunea ca nu esti decat un individ care spijina usi de malluri si care sta toata ziua pe un amarat pe smartphone rupand paginile pe forumul asta.
    Eu nu m-as combina in veci cu un pierde vara de genul asta. Educatia este foarte accesibila in UK si decat sa te irosesti prin malluri fugi si schimba-ti meseria.

7. Anonymous

Anonymous Guest

Omul e insurat, Irina!

8. irinae

irinae New Member

Trophy Points:
    0
    @John_nutt

nu ma mir ca e insurat. Pe fiecare fata o asteapta un baiat:) si invers. Parca era o melodie pe la noi.

9. Anonymous

Anonymous Guest

Pe al tau l-am vazut deunazi prin Southal

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cred ca esti de fapt in cautarea blogului lui plesu -asa-asa- -asa-asa- ... http://adevarul.ro/blogs/andrei.plesu
    da o tura p'acolo, apoi dupa ce-ti incarci bateriile te asteptam inapoi mai relaxata. -nu-ma-uit-
    eventul cu o postare sa ne lase gura apa la ce punem in oala -da-da-

11. irinae

irinae New Member

Trophy Points:
    0
    nu, mie-mi place doar de Banciu. Este un barbat super.

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    @deceneu

tu trebuie sa intelegi ca indiferent ce nume sau sex ti-ai pune lumea tot te recunoaste

stilul tau inconfundabil de cocalar parlit de la bucale nu te va parasi niciodata

schimbarea e necesara la tine nu la mine

13. irinae

irinae New Member

Trophy Points:
    0
    @TheMan

Nu stiu ce are lumea cu tine dar primesc tot felul de mesaje private cu anumite informatii despre tine cu care sa te atac. Nu stiu cine esti si nu am nimic de impartit cu tine si drept consecinta nu doresc sa te atac. Prin modul in care te exprimi imi dau seama ca lungile shifturi in care nu-ti folosesti creierul si stai rezemat de usi prin malluri afecteaza intelectul.

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    -ras2- -ras2- -ras2-
    Curat murdar! Rationament de neuron suprasolicitat (a trebuit sa citeasca un text de 31 de cuvinte).

15. maiusha

maiusha New Member

Trophy Points:
    0
    Cand am vazut atitea raspunsuri- m-am bucurat. Scurta mi-a fost bucuria cand am vazut ce contineau acele raspunsuri. Oameni buni si albi - va rog sa discutati la tema, fara atacuri la persoana, fara mistocareli. E chiar asa de greu sa ne purtam decent? Nu port pica celor care au glasuit sus si tare ca, vezi Doamne, am comis o frauda. Pana acum n-a fost vorba de nici o frauda, atita timp cat in fiecare saptamana statul englez a bagat mana in buzunarul nostru (ilegal as spune, daca tot n-avem nici un statut nici ca angazat sau "dezangajat" :)). Asa ca nu va mai certati cine e femeie, barbat, cu un neuron sau mai multi - n-are sens. Multumesc pentru comentarii, asa cum au fost.

16. irinae

irinae New Member

Trophy Points:
    0
    @maiusha

Eu nu am sarit pe tine sa te acuz de nimic. Dar vad ca tu esti pe alta planeta. Eu am explicat situatia pe care ai expus-o tu!
    Sa lucrezi in aceasta tara fara acte(inainte de 1 ianuarie 2014) ERA ILEGAL!! rezulta ca sotul tau a lucrat ilegal - cu ce mint ??????
    mai mult... daca mai si ceri ajutor de la stat in conditiile in care ai lucrat ilegal ESTE ILEGAL si se numeste frauda!!!!

17. maiusha

maiusha New Member

Trophy Points:
    0
    Ramai sanatoasa sau sanatos in prostia ta! Tu nu deosebesti frauda de ilegal! Bine ca prostia nu e ilegala si te bucuri din plin de ea! Am vrut sa fiu politicoasa, dar vad ca n-am cu cine!

18. irinae

irinae New Member

Trophy Points:
    0
    @mariusha

Multumesc frumos. Esti foarte amabila.
    Poti sa-mi spui si mie cum se numeste atunci cand aplici pentru niste beneficii fara sa ai dreptul??? Iti spun eu, frauda.

Nu confunda!

1) sotul tau a muncit ilegal
    2) daca sotul tau a si cerut tax credits de la guvern fara a avea drept de munca se numeste ca a facut frauda indiferent daca s-au platit dari la stat.

Daca vrei, poti sa-ti fac o paralela sa fie pe intelesul tau.
    E ca si cum ai aplica pentru un credit la banca cu acte false, ti-l da banca, tu platesti totul la zi, dar la un moment dat se prind ca actele erau false, tu crezi ca cineva zice .... e... lasa ca a platit...o iertam... nu femeie!.. te acuza de frauda!

19. florin-mihai

florin-mihai New Member

Trophy Points:
    0
    salut, am si eu o problema imi doresc NIN si nu stiu daca ma ajuta cu ceva faptul ca eu anul trecut am lucrat intr-o ferma cu contract pe 6 luni am paySlip-rile toate credeam ca imi trebuie la recuperarea taxelor , in fine . Ma ajuta asta cu ceva ? la ce institutie ar trebui sa ajung pentru acel interviu? MULTUMESC!

20. m.claudia

m.claudia New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Make-up artist
    Home Page:
    Nu ca ar mai conta prea mult dar sunt curioasa..
    De cand yellow cardul era dovada dreptului de a lucra ca si angajat?..

Share This Page