15.1 C
London
Monday, September 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ajutor avocat NIN

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by maiusha, Jan 17, 2014.

1. maiusha

maiusha New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    am fost azi la interviu pentru NIN si am avut un interviu straniu.
    Sotul meu lucreaza la o cafenea din septembrie 2013 ca angajat - desi nu avea work permit plateste taxe in fiecare saptamana si are asta scris in fluturasul de salariu, are si contract. El s-a inregistrat si la HMRC pentru tax credit, ca asa a inteles el ca imi da mie mai repede NIN. Doamna de la job center azi mi-a zis ca sotul meu a lucrat ilegal si vom avea probleme. Cum credeti, ce se va intampla? Ce optiuni avem? pentru ca ea zice ca taxele pe care sotul meu le-a platit n-au nici o importanta. De NIN nici n-am indraznit sa intreb daca mai primesc sau nu...mi-e frica sa nu ne expluzeze. Daca poate cineva sa-mi dea un sfat...ce sa facem, la ce sa ne asteptam. Imi cer scuze daca mesajul meu pare incoerent...
    Multumesc mult

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Bănuiesc că a aplicat pentru tax credits înainte de 31.12.2013 .

Din câte știu , dacă lucrezi la negru primești amendă 1000 lire , așa că nu te mai gândi la lucruri negre , nu vă expulzeaza nimeni .

3. maiusha

maiusha New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult, TheXman. Sper sa fie asta cel mai rau lucru la care sa ne asteptam. Cert este ca m-am speriat rau dupa interviu. Eu credeam ca daca sotul meu are contract si plateste saptamanal contributiile la stat (cam intre 20-50 lire)- era munca legala, adica statul stie ca el munceste. Da, am aplicat pentru tax credits in decembrie 2013.
    Daca mai are cineva sugestii sau sfaturi- va rog sa postati. Multumesc!

4. edut

edut New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu,taxe la stat fara UTR sant 30%,dar este un cont provizoriu,pana primesti UTR(cateva luni,nu stiu exact,2 sau 3 luni).Daca angajatorul a oprit 30% din banii sotului si a varsat aceste contributii,cred ca nu aveti de ce sa va faceti probleme.Daca doar a oprit 20% si a platit cash,cred ca cei de la Job Center au dreptate,sotul a lucrat la negru,din vina angajatorului.Important cred este suma platita,20 sau 30%.Cei de la HM REVENUE pot sa va dea detalii,20% nu avea cum sa oreasca fara UTR,iar 30% doar pe o perioada scurta de timp.

5. maiusha

maiusha New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult, edut - un pic m-am zapacit, cred ca oricum nu pricep toate nuantele. Sotul meu a lucrat un pic self employed si are acel UTR , l-a primit acasa. Dar a fost la HMRC (cred) si i-a anuntat ca lucreaza ca angajat la cafenea si nu mai este self-employed. Eu sper sa se rezolve pozitiv situatia noastra...eu deja imi faceam ganduri ca ne expuleaza si asta dupa ce Dna de la Job Center a spus ca va fi rau de noi :(

6. maiusha

maiusha New Member

Trophy Points:
    0
    Ma uit acum pe fluturasul de salariu de la firma (e saptamanal), scrie asa- Taxable pay - 290 lire. Din care Tax- 21,90 lire si NI- 16, 99 lire.

7. Anonymous

Anonymous Guest

Sotul tau a lucrat " gri" nu negru! A fi SE nu are legatura cu ce s-a intamplat pe 01-ian-2014! Statusul de SE este stabilit de HMRC in functie de circumstantele fiecaruia!

Femeia respectiva vb si ea ca sa nu taca! Nu veti avea probleme ! Ar fi fost posibil sa aveti inainte de ianuarie dar foarte putin probabil atat timp cat practica acestor contracte cu SE este la moda in multe domenii aici!
    Normal nu era ca sa primeasca sotul fluturas nici sa aiba taxele deduse de pe el decat daca era b de constructii! Probabil ca a ajuns la cafeneaua respectiva prin vreo una din nenumaratele agentii cu angajati romani si bulgari care habar nu au ce e cu ei, asa ca s-a trezit omul cu stat de plata.

Acum sa-si faca angajare PAYE la cafeneaua respectiva daca vrea sa ramana acolo!
    Pentru tine, legat de NINo, fa o noua aplicatie si spune ca-ti trebuie pt a te angaja. Uita de SE!

Nu o mai baga in seama pe aia cu amenintarile ei!

Despre beneficii... nu stiu ce sa zic, as zice ca daca nu le meritati sa nu le cereti prezentand date " distorsionate" ca ....nu stii niciodata!

8. maiusha

maiusha New Member

Trophy Points:
    0
    Eu tot asa ma gandesc - "gri"-ul e perfect pentru situatia noastra :) Sper doar sa nu avem probleme. Cafeneaua l-a angajat si i-a cerut doar NIN si experienta in domeniu, atat. Iar pe fluturasul de la firma scrie sus Employer LTD X (asa o numesc eu) si employee name - numele sotului. LTD e de-al lor (englezesc), are o gramada de cafenele, nu prea are angajati romani sau bulgari.
    Eu iti multumesc mult pentru comentariu , incep sa ma linistesc...

9. maiusha

maiusha New Member

Trophy Points:
    0
    Mai stie cineva ceva?

10. Anonymous

Anonymous Guest

Despre?

11. maiusha

maiusha New Member

Trophy Points:
    0
    Despre o astfel de situatie. Imi cer scuze daca par insistenta. Ceea ce tine de beneficii- am aplicat pentru ca am inteles ca se da mai usor NIN, nu ne asteptam sa primim bani. Multumesc

12. Anonymous

Anonymous Guest

Pai uita de ele daca nu-ti trebuie sau n-ai dreptul, aplica precum ca-ti cauti de munca! Sper sa-ti si gasesti

Da pana la urma la ce-ti trebuie NIN?

13. maiusha

maiusha New Member

Trophy Points:
    0
    Am mai aplicat pentru NIN si am fost refuzata, motivul invocat era ca n-am nevoie...in fine. Am nevoie de NIN pentru a incepe munca, mi-au zis ca au fost ridicate restrictiile pentru romani si bulgari, dar tot e nevoie de NIN. M-am mai inscris la un colegiu pentru niste cursuri gratuite, am primit scrisoare acasa ca pentru a beneficia de aceste cursuri trebuie sa le aduc National Insurance Nr. Doamna de la JOb Centre mi-a zis ca nu conteaza ce zic aia de la colegiu, pentru ca nu am nevoie de NIN. Sunt complet zapacita.

14. Anonymous

Anonymous Guest

Cand te reprogramezi pt NIN, cere la alt centru!

15. maiusha

maiusha New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru sfaturi. Acum astept sa vad ce rezultate vor fi. Este foarte util acest forum, multumesc tuturor oamenilor care se implica.

16. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    NI o să primești , până la urmă contează persoana care a aplicat .

Dacă primești refuz , să faci altă programare , dute cu dovadă de adresă și pașaport și spune-le că ai nevoie pentru angajare .

17. maiusha

maiusha New Member

Trophy Points:
    0
    Merci mult :) Asa voi face, acuma astept raspuns de la ei: pozitiv sau negativ. Stie cineva daca legea se aplica retroactiv? Daca ei considera ca sotul meu a lucrat ilegal (desi are toate taxele platite) sa aplice careva masuri impotriva lui?

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    În momentul în care a aplicat pentru tax credits nu avea drept de munca , deci s-a dat singur de gol .

Ce se va întâmpla ne vei spune tu .

19. irinae

irinae New Member

Trophy Points:
    0
    @maiusha

sunt aproximativ 90% convinsa ca nu se vor prinde englezii. Functioneaza foarte prost protocoalele inter-institutii in aceasta tara.
    La fel de consinsa sunt ca, daca vezi mai continua sa povestesti problema asta, te va para vrun "prieten" si ve-ti avea probleme.
    Din pacate, oamenii ca voi ii fac pe britanici sa-si puna tirul pe noi. Ceea ce sotul tau a facut este o ilegalitate si continuati sa sa mentineti cursul ilegal. Legile nu se aplica retro-activ si deci sotul tau a lucra ilegal si nu se poate califica pentru tax credits.
    Sper sa va schimbati atitudinea in ceea ce priveste aceasta tzara si sa intrati in legalitate.

20. irinae

irinae New Member

Trophy Points:
    0
    @matiusha

masurile sunt

-FIne(care este civil penalty) pentru angajator - 10,000 GBP si mi se pare pentru sotul tau 1000 GBP
    -daca a cerut orice fel de beneficii incluzind tax credit atat timp ca a fost ilegal ..asta consituie TAX FRAUD si cred ca este destul de grava cu o circumstanta atenuanta ca sotul tau platea taxe.

Pe lineie penala in afara de TAX FRAUD nu cred ca poate pati ceva.

Share This Page