9.1 C
London
Saturday, December 07, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ajuns la Londra - fara bani, nu stie engleza

Discussion in 'CARITABIL' started by Dan, May 24, 2013.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am primit pe email mesajul de mai jos.
    Care este cea mai buna cale de urmat in cazul sau?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  3. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Alte pareri?

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    O alta posibilitate ar fi sa mearga la cea mai apropiata biserica. Sunt organizatii de caritate.

Din pacate, el nu stie engleza, dar la upper room si la red action sunt si membri romani. (informatii se gasesc dand click pe link-ul anterior si o adresa am vazut chiar in Edmonton)

A treia, mers la biblioteca sau la doctor's surgery. Din pacate, lipsa de engleza nu il ajuta.

5. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Ar putea sa incerce la Shelter, este o organizatie care ajuta oamenii fara adapost, uite link aici: http://england.shelter.org.uk/get_advice/homelessness

Insa fara a vorbi engleza nu stiu cum se va descurca; poate ar trebui sa mearga la o biserica romaneasca sa il roage pe preot sau pe cineva de acolo sa vorbeasca ei la Shelter in numele lui, poate ii gasesc loc temporar in vreun hostel.
    O alta varianta ar fi sa strangem noi bani aici sa aiba de bilet de intors in Romania - cu somajul asta ridicat, si cu locuri de munca tot mai putine, nu vad cum un om care nu vorbeste limba engleza si nu are o letcaie poate gasi un job din care sa traiasca.
    Pleaca multi de saracie din Romania insa in acelasi timp sunt oameni acolo care doresc sa angajeze muncitori zilieri in agricultura prin diverse judete si nu se inghesuie nimeni ... Nu zic ca e cazul omului respectiv insa chiar sa vii intr-o tara straina nestiind limba si fara un ban in buzunar mi se pare foarte riscant.

6. ciobanuldinoras

ciobanuldinoras New Member

Trophy Points:
    0
    iti urez multa bafta. Daca aveam curajul tau ajungeam departe. Sunt multe exemple de oameni care din boschetari au ajuns cineva.

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Offtopic,

Daca ai sti cati sunt asa...
    Veniti nu doar din Ro, ci si de prin Italia si Spania si imaginandu-si ca e suficient ca daca au lucrat in acele locuri si s-au descurcat in limbile respective, le va merge la fel si aici, chiar fara sa stie engleza. Jalee! -nuuu-

8. cristeaAlexandra

cristeaAlexandra New Member

Trophy Points:
    0
    Mare dreptate ai rebecca_uk. Eu si prietenul meu am venit in uk dupa cativa ani petrecuti in italia. El a locuit 8 ani acolo din care 4ani jumate a muncit cu contract in domeniul nautic. Experienta, referintele si calificarea de acolo ( toate demonstrate ) aici nu ajuta la nimic.. Este greu si mai ales la inceput cand nu cun pe nimeni...

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  10. cristeaAlexandra

cristeaAlexandra New Member

Trophy Points:
    0
    Avem planuri de nunta..dar pt anul viitor. In ceea ce priveste actele, nu avem nici unul din noi aici in uk. Bafta totusi este ca el lucreaza momentat..la negru..

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu ma refer la nunta, ci la cununie civila.

12. Dory-Dory

Dory-Dory New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca nimic nu e imposibil, si eu cand am emigrat am plecat printr-o agentie de lucru care ducea romani sa lucreze in strainatate si am invatat limba cu chiu cu vai! la un moment dat tot dai de un roman, fie ca vrei fie ca nu vrei (care te poate ajuta sau nu.... ma rog). Bafta baiatului respectiv! Daca a ajuns Alglia va reusi sa rezolve cumva sa intalneasca pe cineva care stie romaneste sa-l indrume!

13. edut

edut New Member

Trophy Points:
    0
    Rezolvarea e sa gaseasca un loc de munca,restul se rezolva.Daca are chef de munca,07414671141.De cele mai multe ori am primit....in loc de un simplu multumesc,si nici ca ma indrept.

Share This Page