21.7 C
London
Wednesday, August 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Agentii romanesti sau pe cont propriu?

Discussion in 'EMIGRARE' started by alis, Sep 7, 2009.

1. alis

alis Member

Trophy Points:
    6
    buna!!!!!!!ma numesc alice.si as dori sa rog pe cei ce viziteaza acest site sa-mi dea o mana de ajutor daca se poate...eu imi doresc foarte mult sa gasesc un job in uk nu atat din cauza banilor cat pt ca am pe iubitul meu acolo si vreau sa merg la el.doar ca fara loc de munca nu ne putem permite sa avem o viata cat de cat normala si sa ne gandim si la viitor.stiu ca pt romani cea mai buna sansa e sa lucrezi ca self-empoeed sau sa vii cu un contract din tara.prima varianta nu prea ma incanta asa ca as tinde sprea cea de a doua.as vrea sa va intreb ce safturi aveti pt mine?daca cunoasteti vreo companie de incredere (care chiar fac ce promit si nu dau tepe)daca stiti din proprie experienta ce ar trebui sa fac si unde sa apelez pt a gasi un job in anglia.mentionez ca iubitul meu nu e din UE si asteapta actele pt cetatenie asa ca el nu ma poate ajuta deocamdata.
    orice sfat e bine primit!!!!!!!!!
    va multumesc!!!!!!!!!!!!!!

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Re: caut loc de munca in anglia!!!

Buna, chiar dk prietenul tau era din UE tot nu te putea ajuta ca nu sunteti casatori sa aveti drepturi unul de la altul. O firma serioasa e din Cluj, Maraly, dar au tarifele fff mari, am 3 prieteni plecati de anul trecut cu ei si toti au blue card deja.
    Ai 2 variante , ori vii aici fara agentie dar trebuie sa umblii tu sa te inscrii la colegiu sa-ti cauti loc de munca ceea ce e f greu si iti trebuiesc bani sa te intretii intre timp, ori vii cu o firma si ai job asigurat, studii asigurate chiar dk platesti comisioanele.
    Multa bafta

3. alis

alis Member

Trophy Points:
    6
    Re: caut loc de munca in anglia!!!

multumesc mult!!!!!!!!!

4. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Re:caut loc de munca in anglia!!!

Buna Alis

In locul tau as fi foarte atenta la ce agentii apelezi, din pacate multe profita de naivitatea si lipsa informatiilor clientilor.

Este destul de greu in conditiile economice actuale sa iti gasesti un job si sa prinzi radacini, insa este mai usor decat acum 7-8 ani.

Multa bafta

5. cristina_foxx

cristina_foxx New Member

Trophy Points:
    0

buna ,si eu sunt in aceeasi situatie nu ai putea negrutxa sa ne spuiin ce consta naivitatea clientilor?vreau sa ma inscriu la niste agentii de joburi dar chiar nu stiu nimic despre asta.m-ai putea ajuta?

6. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Nu am avut nici un fel de experienta cu nici o agentie de recrutare din Romania.

Insa nu putini membri s-au plans pe Forum de anumite agentii care pretind sume imense contra unor servicii gratuite in UK ( inscriere curs -costul suportat de student normal, yellow card sau Self employed, cont bancar etc) sau promit un anumit pachet de servicii (job, cazare si conditii, costuri) si odata ajunsi aici se trezesc ca nu s-au respectat conditiile stabilite in Romania.

7. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

Eu unul nu pot sa recomand nimanui sa apeleze la firmele romanesti de intermediere. Tot ceea ce ofera aceste firme se poate face gratis de fiecare doritor ... si asta cu atat mai mult cu cat exista informatii gratuite direct pe website-urile oficiale din UK.

Evident pentru cei care nu pot utiliza limba engleza (scris, vorbit, ascultat) este o misiune imposibila si astfel chiar daca nu vor fi jecmaniti suficient in Romania de aceste firme, o vor face cei de aici cu siguranta.

Si nu este o solutie prea grozava deloc avand in vedere ca nu exista nicio firma in Romania care sa ofere (real) alte job-uri decat cele pt. munca necalificata (si prost platita). Aceasta situatie este neconvenabila atat pentru cei care se gandesc sa vina sa castige niste bani pentru o perioada de timp cat si pentru cei care doresc sa se stabileasca in UK.

8. alis

alis Member

Trophy Points:
    6

buna taranu...mersic de parere...sa zicem ca ne descurcam cu engleza la toate nivelurile...despre ce situri vb?
    si care ar fi solutia ce mai buna din punctul tau de vedere pt a gasi un loc de munca in anglia?
    multumesc!!!

9. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

alis, nu exista o reteta universal valabila pentru succes ... asta depinde de fiecare individ in parte.

Poate ar fi bine sa studiezi pentru inceput http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... iveworkuk/ ... ca sa intelegi ce statut vei avea in UK si sa alegi cum iti vei exercita drepturile de cetatean european.
    Depinde cum vei ajunge in UK: singura ? daca esti casatorita, vei fi insotita de sot ? copii ? studii ? experienta in jobul actual ? cat de cautata este meseria pe care o vei practica in UK ?
    Foarte important este sa stii daca vrei doar sa castigi niste bani cu care sa te intorci in Romania, sau sa ramai o perioada indelungata in UK.
    ...sunt extrem de multe intrebari la care trebuie sa-ti raspunzi singura.

Apoi depinde si de suma pe care esti dispusa sa o cheltui, daca de exemplu poti dispune de 2500 lire/persoana (cam atat percep firmele romanesti), chiar poti face exact ceea ce iti ofera acele firme, venind pe cont propriu si fara sa ai de plata si cursuri sau mai stiu eu ce din urmatoarele 4-5 salarii. Poti obtine conditii mai bune de locuit decat cele oferite de aceste firme ... ar fi multe de spus si explicat, dar pana cand nu poti sa explici ceea ce doresti sa obtii, e dificil sa scriem zeci de pagini "cum sa ..." si care sa acopere milioane de variante posibile :D

10. kiuliana

kiuliana New Member

Trophy Points:
    0

Buna, am gasit si eu intamplator discutia voastra. Am vrut sa va impartasesc experienta mea. In ianuarie am plecat din tara in Birmingham (cu un asa zis contract)unde Pirydion Academy (o firma din U.K.) ne-a scolarizat 3 zile dupa care nea trimis pe fiecare la locurile de munca. La hotel am dat celor de la Pirydion cate 350 de lire (contravaloarea cursului, cazarea si masa la hotel). Am fost trimisa in Bolton, unde managerul m-a lasat sa il astept 4 ore in autogara dupa care m-a cazat la un sirian acasa. Din momentul acela am asteptat 10 zile incontinuu sa fiu chemata la locul de munca. Degeaba, nu raspundeau nici la telefon. Am fost personal la azilul unde am fost trimisa si nimeni nu ma baga in seama. In a zecea zi m-am intors in tara. Persoana de legatura din tara se numeste Oana Nemes. Atentie daca va iese in cale....

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  13. Rapiduletul

Rapiduletul New Member

Trophy Points:
    0

Salut @taranu.
    1."Depinde cum vei ajunge in UK: singura ? daca esti casatorita, vei fi insotita de sot ? copii ? studii ? experienta in jobul actual ? cat de cautata este meseria pe care o vei practica in UK ?"
    r-eu as vrea sa ajung in Uk singur, drumul fiind cunoscut deoarece actualmente sunt sofer si fac curse regulate Ro-UK ; sunt casatorit si am 2 copii...sincer mi-as dori sa vin cu toata familia dar sunt sigur ca va fi extrem de greu, drept pt care pt inceput probabil ca am sa vin singur ; studii doar liceul cu bac si o profesionala neterminata ; experienta in jobul actual (sofer) ar fi vreo 10 ani si cca 1.300.000 km ; nu stiu cat e de cautata aceasta meserie in UK, dar daca nu gasesc in acest domeniu as fi dispus sa muncesc orice
    2."Foarte important este sa stii daca vrei doar sa castigi niste bani cu care sa te intorci in Romania, sau sa ramai o perioada indelungata in UK."
    r-eu vreau sa raman DEFINITIV in UK, sa-mi aduc familia si sa nu mai aud de romania

La sosirea in UK as putea dispune de 2500 GBP ca sa ma pot descurca o perioada pana imi gasesc ceva de lucru. As avea posibilitatea sa locuiesc cu o cunostinta din Northampton cu care as imparti cheltuielile de cazare si masa. M-ar ajuta niste sfaturi in legatura cu ce ar trebuie sa fac ulterior sosirii mele in UK, unde ar trebui sa merg, cu ce acte, ce acte sa solicit, unde se poate solicita un job... Cu limba ma descurc citit/vorbit, un pic mai greu cu scrisul...si deasemenea ma mai descurc si intr-o alta limba (greaca) daca asta ar ajuta cu ceva. Ca multi romani ma pricep la multe in afara de soferie, in general munci aplicabile in gospodarie (instalatii sanitare, electrice, zidarie, zugraveli, ceva tamplarie, bucatarie, ospatarie, ceva mecanica auto/moto, lacatuserie).

14. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

Rapiduletul, primele lucruri pe care trebuie sa le faci cand ajungi in UK:
    1. Dovada de adresa.
    2. Deschidere cont bancar.
    3. Daca vii singur, trebuie sa incepi sa lucrezi ca self employed. Daca vrei sa fii sofer iti preschimbi permisul cu unul britanic (costa 50 lire + taxele postale si dureaza cam 2 saptamani). Daca vrei sa lucrezi ca angajat ai nevoie de permisiune asta se poate rezolva in doua moduri:
    a) cu Work Permit obtinut prealabil de angajator si apoi aplici tu pentru Purple Card, sau
    b) Student, dupa caz cu 20 ore pe saptamana sau Student NVQ cu 40 ore pe saptamana.
    4. Aplici pentru NINo.
    5. Daca este cazul (self employed) te inregistrezi legal la HMRC (fiscul britanic) ca self employed.

Daca vii insotit de sotie unul dintre voi poate obtine Blue Card (drept de munca full time nerestrictionat).

Citeste cat poti tu de mult forumul si tot ce tine de NINo, Self Employed, Yellow Card, Blue Card, Cont bancar etc.

Pana prin martie lucrurile nu stau prea grozav pe piata muncii nici in UK, la fel ca peste tot in lume ianuarie si februarie sunt luni grele in ceea ce priveste joburile.

15. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Rapiduletul, pe langa cele spuse de taranu te-as sfatui si eu sa mai amani putin plecarea, iar in perioada asta sa iti perfectionezi engleza de exemplu. Nu de alta dar am observat ca foarte multi romani sunt subiectivi in ceea ce priveste cunostintele lor de engleza, iar "ma descurc" nu-mi suna prea bine. In UK fiecare zona are particularitatile ei in ceea ce priveste limba, particularitati care te pot pune in dificultate chiar daca stii bine engleza. Iar daca un britanic poate intelege o engleza mai "scrantita" e important sa-i intelegi si tu pe ei. Faptul ca mai stii o limba staina in nici un caz nu are cum sa-ti strice. Poate gasesti un angajator grec?

Evitati sa spuneti ca va pricepeti la mai multe lucruri, sau mai grav, ca va pricepeti "la orice", daca nu puteti dovedi experienta in acele meserii. Recomandarile sunt foarte importante. A te pricepe la orice pt foarte multi angajatori inseamna ca nu stii sa faci nimic.

Share This Page