14.5 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Agentie romaneasca de recrutare in Uk...

Discussion in 'SEZATOARE' started by Anonymous, May 30, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Salutare din nou! Urmaresc cu interes discutiile care au loc pe forum...de cat de draguti si cumsecade ar trebui sa fim noi, romanii din strainatate unii cu ceilalti....Sunt aici din ianuarie...In luna martie am fost contactata de 'Ana' (sa zicem) care are firma X si care a zis ca are un job la un hotel bla, bla si ca ne ajuta sa ne angaja...bun...ne`am dus la ea, eu si sotzul, am cheltuit neste bani pe tren, destul d mult, si ne`am intalnit. Toate bune si frumoase. Hai ca dam 40£ sa ne faca acte de SE, cu toate ca daca stiam ca sunt moca puteam sa facem si fara sa mai mergem la ea...In fine...am plecat inapoi spre Liverpool cu promisiunea ca intr`o saptamana mergem la munca....intre timp ne`a dus cu zaharelul mult si bine...dupa aproape 1 luna jumate au venit actele de SE...cu stupoare aflu ca numai eu...nu si sotzul..desi era clar si i`am si spus asta..in fine ...am rezolvat`o si cu NI ...acum avem aman2..
    Problema este ca desi 'Ana' ne`a promis si era normal, ca nestiind care e treaba pe aici sa credem tot...refuza sa en raspunda la telefon, evita sa vorbeasca cu noi si mai pe scurt...e -kmt- ... asta poate datorita insistentelor mele? poate de faptul ca suntem foarte interesati sa muncim si ca englezii sunt asa cum sunt si atunci am pus speranta in ea? Pacat de toate cuvintele frumoase care se spun pe forum dar cred ca pana la urma fiecare e pentru el si atunci e usor sa vorbesti si sa prezinti viata roz...poate ca la un moment dat cand cineva da de putin mai mult bine decat era obisnuit..uita tot si hai sa radem d aia mai slabi nu? In fine, e o chestiune care m`a secat si ma seaca in continuare pentru ca de 4 luni de cand sunt aici lucrez pe unde apuc si pe ce apuc si abia astept sa prind si eu un loc stabil de munca. si atun ci mi se pare mai mult decat decat anormal, mai ales din partea unui roman sa faca misto ... mi`am descarcat si eu sufletul...nu ca ar conta dar macar daca mai sunt altii ca mine sa deschida ochii bine ... -angel2- :mad:

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau sa aud ca ati avut probleme.
    Daca persoana asta e pe forum, ar trebui sa spui cu ce nick intra sau cu ce nick te-a contactat, ca pe viitor sa nu fie pagubiti si altii care ar putea apela la ea.

Insa ca un aviz amatorilor, cum am mai spus si acum ceva vreme, bineinteles ca fiecare trebuie sa se descurce pe propriile puteri. Tine de voi toti sa va informati corect si sa nu credeti in ce auziti in stanga si in dreapta, fara sa aveti informatiile direct de la sursa. Daca sunteti aici, inseamna ca aveti acces la internet; daca cineva va sfatuieste sa completati o anumita fisha, atunci puteti da o cautare pe site-ul HO sau HMRC (de ex) sa va lamuriti singuri despre ce e vorba.
    Sunt informatii menite sa ajute aici, la fel cum sunt informatii care va pot induce in eroare. Conducerea forumului face tot posibilul ca voua sa va fie usor in a intelege care sunt procedurile de venire a aici, de obtinere a unor diverse documente si eventual de obtinere a unui loc de munca, dar in acelasi timp nu putem filtra chiar fiecare mesaj si nicidecum membrii care sunt in spatele nickurilor.

3. Anonymous

Anonymous Guest

Lacramioara

imi pare sincer rau sa aud ca ai probleme de genul asta.
    Noi am avertizat in repetate randuri despre pericolul pe care il reprezinta genul acesta de firme. In UK sistemul este slow, very slow, si noi trebuie sa ne incadram.

Sincer, cred ca nu era genul sa apelezi la astfel de firme doar pentru faptul ca este atat de multa informatie pe acest forum incat si acea ANA isi putea informa clientii cu ceea ce gasea aici gratis.

Imi pare doar rau ca atat de multa munca depusa pe acest forum zace neutilizata pentru ca unii useri nu au rabdarea sau timpul necesar sa caute printre topicuri.

Cum a mai spus si Motanik, fiecare trebuie sa se descurce prin propriile puteri. Nu trebuie sa asteptam de la altii.

Curaj in continuare, si ia-o de la capat!

-sunny-

4. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Vad ca se mai poarta fazele astea cu mistocarii si inca o sa se mai poarte si de acum incolo...intotdeauna o sa fie un 'pacalit' si un 'pacalici' mai ales ca, in cazul unora, datorita situatiei nu prea bune din Ro. se avanta pt o viata mai buna in orice li se pare ca le ar da o cat de mica speranta pt mai bine si asta de multe ori datorita lipsei de informare duce uneori la si mai rau decat era inainte....

Oricum imi pare rau sa aud lucruri din astea ca se intampla...

As vrea pe aceasta cale sa atentionez, pe cine e interesat sa aplice pt cursurile de engleza numite 'sandwich course, paid work experience in Hospitality' ca agentiile de plasare a fortei de munca din Ro., oricare ar fi ele, NU avertizeaza in nici un sens (poate pt ca din cauza ca nu stiu) pe cei care doresc sa vina in UK pe aceasta cale, despre faptul ca la inceputul cursului este nevoie sa se aplice cu BR1 pt acel yellow reg certif si mai ales faptul ca raspunsul de la HO poate dura luni intregi, timp in care daca s a inceput plasamentul, respectiva persoana lucreaza ilegal...plus ca raspunsul poate fi negativ situatie in care se pierd bani care nu mai pot fi recuperati deoarece respectica pers beneficiaza deja de cursurile de engleza...

Asa ca atentie mare....

5. Anonymous

Anonymous Guest

:-* Pai pana sa va gasesc pe voi deja o furasem ... si sincer cand mi`am dat seama mi`era si un pic.... ca na`... mi`am furat`o...dar ce m`a infuriat a fost faptul ca i`am dat 40£ .. poate nu sunt multi..adunati cu 2 drumuri...se fac ceva bani...si pentru asta a avut tupel sa zica ca la ce ma astept ca dupa ce k nu am dat decat 40 si e mai putin decat la altii sa am rabdare....plus minciuni ca nu`l gaseste pe angajator...in secolul 20 ...in care tehnologia e asa cum e ....hai sa fim seriosi...si ultima data cand am vb cu ea nu am vrut decat sa`i spun sa ne tine acolo in hold...poate vreodata v`a aparea ceva...si ea ink ma aburea cu un 2peu fantastic...ca 'apropo de ala...n`am dat d el'....mai bine spunea ca nu mai angajeaza ala sau a trimis pe altcineva...am stat cateva ore si am citit mai toate mesajele de pe forum....m`am luminat poate un pic mai tarziu da`... oricum ... imi pare bine ca din cand in cand mai vorbesc cu voi...noi suntem aici singuri si uneori e chiar plictisitor...englezi stanga dreapta... va multumesc insa pentru tot

6. dayanna_m

dayanna_m New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit tot ce ai scris aici si chiar m-am gandit ca ne meritam soarta ca suntem romani si ca suntem atat de batuti de Dumnezeu.
    Ai scris despre firma Sara Recruitment numai cei mai rau si nu e frumos, pentru ca tu ai dat o interpretare personala situatiei dupa bunul tau plac la tot ce s-a intamplat.
    Nu am nimic personal cu ceea pe care tu o numesti 'Ana' dar mi se pare corect sa spun ca eu si familia mea prin aceasta doamna am ajuns in Anglia..ca nu am vazut-o in viata mea pana nu am ajuns in Anglia si am avut incredere sa trimitem bani in avans sa ne plateasca prima chirie cand noi eram inca in Romania si ne-a platit-o chiar daca tu susti pe acest forum ca pe tine te-a 'escrocat' de 40 de lire...oare pe noi de ce nu ne-a 'escrocat' de 1000 de lire si dupa aceea sa nu ne mai raspunda la telefon?
    Dupa ce am ajuns ne-a ajutat sa ne integram, sa ne facem o firma, ne-a dat scrisori de referinta ca sa ne putem instala telefon ,si-a pus obrazul pentru noi ca agentia sa ne inchirieze casa.
    Daca ar fi sa tragem o linie aceasta 'Ana' care spui tu ca te-a 'escrocat' pe tine pe noi ne-a ajutat din toate punctele de vedere.
    Nu te-ai gandit nici o clipa ca poate ai inteles tu gresit?
    Oricum ai balacarit o firma care nu merita acest lucru si spun asta pentru ca de 5 luni de cand sunt aici multi romani au fost ajutati de aceasta doamna minunata care a intins mana fiecaruia asa cum a putut .
    Ar fi frumos sa-ti ceri scuze si sa incetezi sa mai arunci cu noroi pentru ca ai ajuns intr-o tara unde daca vrei ceva trebuie sa platesti...daca nu ai invatat asta stai degeaba aici.

7. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    dayanna_m cam miroase a Sara Recruitment.. -action-

8. dayanna_m

dayanna_m New Member

Trophy Points:
    0
    ..imi pare rau daca crezi asta....nu am de ce sa fac reclama la Sara Recruiment si spun asta pentru ca nu sunt angajata acestei firme dar ma deranjeaza cand nu vedem padurea de copaci...
    Pe mine m-a ajutat am vrut sa spun si varianta mea ..si cred ca nu voi fi singura (daca mai exista omenie pe lumea asta) care va face acest lucru.

9. Anonymous

Anonymous Guest

draga dayanna ... nu am aruncat cu noroi in nimeni ...fiecare stie ce are de facut ... ce am inteles gresit din faptul ca a promis ceva si nu a facut? si e normal fiecare are o versiune a lui. Ma bucur ca te`a ajutat , si sa stii ca anglia nu e chiar tara in care daca vrei ceva trebuie sa platesti... daca esti tot asa pusa in tema , ar trebui sa stii ca ai parte de tratamente medicale gratuite, internet gratuit, asistenta gratuita iar firmele de recrutare te ajuta cum crezi?...tot gratis...si nu cred ca daca toate astea ti se ofera asa nu le folosesti. eu am ales sa platesc in speranta ca voi recupera prin munca...nu a fost asa....a fost o investitie gresita si atat... la tine a tinut ... poate tie nu ti`a facut 'reducere' cum mi`a facut mie...d`aia imi pare rau ca esti asa intoarsa impotriva mea dar asta e adevarul in locul meu ai fi facut la fel... sorry, dar ma bucur pentru cei pe care i`a ajutat dar pe mine nu ma incalzeste cu nimic... nu am mintit cu nimic..si daca minteam si daca ii ajuta pe toti dc nu m`a ajutat si pe mine? aaaaa da`..pentru ca eu am fost la 'reducere'....

10. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    lacramioara si dayanna_m, sper ca disputele verbale dintre voi sa nu ia proportii mai mari. Ma bucur sa vad ca amandoua folositi un limbaj adecvat (de aceea dayanna, nu cred ca lacramioara are de ce sa-si ceara scuze) dar ar fi bine (si ma refer la binele tuturor celor ce folosesc acest forum) sa nu va lasati antrenate de sentimente si sa continuati fiecare drumul ei.

Fiecare vorbeste din experienta proprie si asta e motivul pt care acest forum exista: sa impartasim experientele proprii in folosul comunitatii.

11. dayanna_m

dayanna_m New Member

Trophy Points:
    0
    ..nu vreau sa supar pe nimeni si nici nu vreau sa discut in contradictoriu cu nimeni...mi-am spus doar punctul de vedere.Lui Lacramioara ii doresc sa realizeze ceea ce si-a propus...si apropo de unde internet gratuit ?
    Va doresc mult bine la toti si cat mai multe realizari!

12. Anonymous

Anonymous Guest

da internet gratuit si nelimitat la biblioteca 'din coltz'...m`am inscris la medicul de familie din 'cartier' de unde orice problema am ma duc si`mi da reteta absolut gratuita si de unde cu ajutorul lui am reusit sa ma si las de fumat si sunt mandra :)) tot gratuit ... la agentiile de recrutare din Liverpool toata lumea a fost draguta si n`am platit abolut nimic sa ma bage in baza de date si nici pentru consultanta. M`am inscris la master la facultatea de aici si in loc de £4600 platesc £3600 , si pentru ca am nota mare la licenta sper, Doamne ajuta sa ma calific si pentru bursa. Singurul impediment este IELTS`ul ...cred....caut pe site sa vad ce zice lumea... altfel sa stii ca stau intr`un apartament cu 2 camere destul de mare unde platesc chiria £230 pe luna , apa si incalzirea intra in pret si electricitatea e cam £20 pe luna...daca tu crezi ca asta nu e bine....
    oricum eu nu vreau sa am dispute cu tine, dayanna sau cu dud, eu doar mi`am spus parerea si atat...pentru ca stiu ca nu sunt singura si ca forumul nu e facut doar pentru cei care sunt norocosi din prima... stiam ca cineva ma va asculta si ca, desi nu ajuta la nimic, si din pacate, nu sunt singura... usurel ma voi ridica si asta este merg mai departe ... a fost o experienta de viata pe care moderatorii site`ului le permit si le incurajeaza sa fie exprimate asa ca nu vad o problema.... cy`a }{

13. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Waw, Lacramioara...£230 pe luna pt un apt cu doua camere maricel, si cu apa si incalzirea incluse! Super tare! Cum te-a intreabat si Dud...esti pe benefit?

Oricum, sa revenim...se stie prea bine ce fac fetele noastre, romancele, pe la agentiile de recrutare...nu stiti? Te fac sa te simti ca acasa...o atentie, un comision, o ciocolatica, o promisiune, si tot asa; ca de, sa nu ni se faca dor de casa prea rau!

Sunt convinsa ca sunt si romani de buna credinta sau, mai bine zis, inca mai sper.

14. dayanna_m

dayanna_m New Member

Trophy Points:
    0
    Lacramioara eu personal nu am nimic cu tine....ma bucur chiar ca ai reusit sa te descurci ! Am mentionat punctul meu de vedere atat si nimic mai mult.Imi pare rau ca ai trecut prin momente neplacute.Nu vreau sa ma cert cu nimeni pentru ca nu am de ce! Bafta si numai bine!!!

15. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Acestea fiind scrise, daca mai este ceva de adaugat la subiect va rog sa o faceti.
    Daca vreti sa continuati discutia cu si despre chirii si altele de prin Liverpool sau oriunde in lume, va invit sa deschideti alt subiect pe tema respectiva.

16. dayanna_m

dayanna_m New Member

Trophy Points:
    0
    Lacramioara ..cred ca m-ai inteles gresit...eu nu te acuz de nimic m-am gandit ca poate a fost o neconcordanta intre ce ti-a spus doamna si ce ai crezut tu si spun asta pentru ca mie personal mi se pare anormal ca la mine sa functioneze totul asa cum a promis si la tine nimic.Ti-am scris atunci sub imperiul primului impuls pentru ca o data ce strici reputatia unei firme e foarte greu sa si-o refaca si mai sunt multi ca tine sau ca mine care au nevoie de cineva care sa-i ajute dar care daca citesc ceea ce ai scris tu aici nu mai apeleaza la o firma indiferent despre ce firma ar fi vorba pentru ca li se pare ca le iau bani pe degeaba.In cazul in care ti-a promis un loc de munca sunt sigura ca mai devreme sau mai tarziu ti l-ar fi rezolvat.Nu vreau sa crezi ca am incercat sa discreditez in vreun fel ceea ce ai scris ...am incercat doar sa-ti sugerez ca o pietricica aruncata de pe un munte pana jos ajunge ditamai stanca si da-mi voie sa cred ca nu vrei sa faci cuiva rau gratuit!Sa ai o zi buna!

17. Anonymous

Anonymous Guest

tu poti sa spui ca am scris la primul impuls, iar altii ca nu realizez ce fac ... eu am spus prin ce am trecut, nu am exagerat cu nimic, as putea da mai multe detalii si tot n`o sa fie ca tine! Eu nu pot sa fortez mana cuiva sa nu mai apeleze la agentii, nici sa fac invers...fiecare e liber sa faca ce vrea ... poate altii vor invata din norocul tau, altii din ghinionul meu...cred ajunge cat am spus si nu mai are rost sa continuam desi mi`ar fi placut placere ... poate pe alte subiecte

18. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Dragii mei,

Intruct cei care patroneaza Sara Recruitment LTD nu au avut destula demnitate sau profesionalism sa-si expuna aici parerile despre incidentul din acest topic, alegand insa publicarea unui articol intitulat "Drept la replica" in "aproape ziarul" Roman in UK, va atasez mai jos articolul scanat. Nu am inteles exact de ce stimabila doamna Ioana Mehrgan, managing director, a dorit un drept la replica in "o fi ciorna, o fi fituica" Roman in UK, dar suntem siguri ca a avut o motivatie mai mult decat onorabila. Speram ca afacerea domniei sale sa nu fi avut de suferit.

Pentru cei care au dubii cu privire la firma Sara Recruitment, iata si cateva detalii publice despre companie:

Sara Recruitment Ltd.
    Company No 5918954
    Registered on: 30th August 2006
    Registered Office: 16 Hangingstone Road, Huddersfield, West Yorkshire, HD4 7QT
    Tel. 01484 66 55 12
    Company Secretary: Dr. Janet Marie Wallwork
    Director: Mrs Ioana Maria Mehrgan
    Shareholders: Mrs Ioana Maria Mehrgan - 950 shares out of 1000
    Dr. Janet Marie Wallwork - 50 shares out of 1000

Intrebare(retorica): Se poate fum fara foc?

Admin,
    -pharao-

19. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Stiti care ar fi una din surprizele tipic romanesti care se petrec in aceasta perioada si in UK?!
    Vin o gramada de romani si majoritatea sunt neinformati, habar nu au ce sunt alea restrictii, ce inseamna self employed, ce avantaje ai ca student, cine si cum se califica pentru un blue card si asa mai departe. In momentul in care ii ajuti si le ceri si o taxa ei o platesc pentru ca nu au alta varianta. Dupa care le rezolvi problema si din bunavointa le explici si lor ce trebuia facut.
    Ei aici vine surpriza! In loc sa-ti multumeasca, ei ajung imediat la concluzia ca au platit degeaba sau ca au platit prea mult, deoarece si ei ar fi putut sa faca respectivul lucru cu care i-ai ajutat!
    Si intrebarea mea ar fi: Daca puteau sa-si rezolve problema singuri, de ce nu au facut-o?

N-am nici un motiv sa iau apararea cuiva, dar daca unii aleg sa plateasca niste bani pt ca altii sa le intocmeasca actele de self employed si apoi descopera ca o puteau face si singuri, sa nu-i acuze dupa aceea pe cei care le-au luat taxe pt. a-i lumina si a le rezolva problema! -no-

Share This Page