5.4 C
London
Wednesday, January 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Afaceri romanesti in UK

Discussion in 'WEBSITE' started by Dan, Sep 1, 2011.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Dragi colegi,
    ROMANi ONLiNE intentioneaza sa uneasca si mai mult romanii din UK.
    Am invatat ca trebuie sa fim mandri de afacerile noastre si de locul unde lucram, asa ca vom incerca sa adunam intr-o sectiune separata a site-ului cat mai multe afaceri ale romanilor.
    Am inceput cu restaurantele si cu magazinele romanesti. Astazi am incercat sa le actualizam, am sters ce nu mai era de actualitate si am adaugat altele noi.

Rugamintea noastra este sa ne ajutati sa completam ghidul afacerilor romanesti din uk cu ce stiti, ati aflat, sau va face placere sa promovati.

- firme de curierat
    - servicii legale
    - magazine
    - restaurante
    - firme care ofera servicii speciale in limba romana
    - medici
    - biserici

Proprietarii afacerilor sunt rugati deasemenea sa ne lase aici o scurta descriere, o modalitate de contact si o adresa, pentru a putea adauga firmele lor.

Singura mentiune este ca vom ignora afacerile suspecte, ilegale, care nu prezinta incredere. Pentru anunturi, folositi cu incredere serviciul gratuit al ROMANi ONLiNE. Aici avem nevoie de "established businesses"
    Ca sa va faceti o idee despre cum vor arata paginile, va invit sa vizitati: http://www.romani-online.co.uk/curierat

Va multumesc anticipat in numele ROMANi ONLiNE

2. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sa stiti ca eu inca mai astept sugestiile voastre.

PS: la sectiunea de stiri exista acum si posibilitatea sa comentati.

3. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    In urma invaziei de spammeri din ultima vreme, tin sa mentionez si sa va amintesc una din regulile forumului:

2.11Anunturile sau postarile cu caracter comercial nu sunt permise fara un accept prealabil din partea Administratiei ROMANi ONLiNE UK. Cererile dumneavoastra pot fi trimise la admin [at] romani-online.co.uk

Posibilitatea ca voi sa aveti afacerea promovata pe ROMANi ONLiNE - GRATIS exista, dar trebuie urmate niste reguli.

Va dau un exemplu:
    Aveti un restaurant / firma
    Imi trimiteti mie prin mesaj privat (sau lui admin) o cerere pentru ca aceasta afacere sa fie introdusa in paginile dedicate care se gasesc in meniul de sus, in dreapta: SECTIUNI > AFACERI ROMANESTI

Pe forum puteti DISCUTA si oferi informatii despre afacerea voastra. Puteti face oricand referire la una din paginile cu afaceri, de forma: "sunt proprietarul / managerul firmei de curierat Lombardia - detalii aici http://www.romani-online.co.uk/curierat vreau sa va intreb daca ati folosit sau intetionati sa folositi serviciile noastre, etc"

Masura aceasta nu este din rautate, ci pentru a proteja comunitatea de anunturi dubioase si de spam.

Nu garantez ca puteti avea incredere 100% in firmele prezentate de noi, dar exista o verificare sumara - ca firma sau persoana exista si ca ofera servicii romanilor.

In plus - anunturile din rubrica de anunturi de aici http://www.romani-online.co.uk/anunturi care nu respecta regulile minime de bun simt (stelute, titluri cu caps, informatii insuficiente, jignitoare, rasiste) vor fi sterse fara nici o urma de regret :)

Va multumesc pentru intelegere si sper sa ma sustineti in incercarea de a pastra o calitate ridicata a forumului si a site-ului in general.
    Pentru intrebari va stau la dispozitie.

4. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  5. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pentru cei care nu au inteles inca:
    Ajutorul pe bani se numeste AFACERE.

Nu mai deschideti topicuri in care sustineti ca "ajutati" dar de fapt faceti un serviciu comercial.

Astept in continuare detaliile afacerilor romanesti sau dedicate romanilor.

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Hm, e buna initiativa, dar mi-e cam teama sa ma promovez altfel decat prin anunt.
    Un motiv ar fi ca elevii mei sunt britanici si firmele de traducere cu care colaborez la fel.

As lucra si cu romani si chiar am discount-uri, dar ultimul mesaj s-a lasat cu 'faci si 'streaptease'-nu striptease, de banii astia?
    Dpdv traduceri am avut parte doar de domni si doamne serioase (chiar as propune un loc pentru testimonials) dupa descrierea afacerii, cel putin la mine pe site asa exista, iar site-ul meu e in profil), dar dpdv meditatii si interpretariat unii considera ca e greu sa renunte la cateva beri- 'oho, pai cate beri cumpar de banii astia!'

Inca o data, laud initiativa pe deplin!

7. ionut.c

ionut.c New Member

Trophy Points:
    0
    Computer service on site(la domiciliu)

Complete IT London ofera service la domiciliu pentru PC, laptopuri, imprimante si alte accesorii PC pentru zona Hounslow, Vestul si N-V Londrei.
    - interventii rapide in aceeasi zi(30 minute pentru zona Hounslow)
    - custom-built PCs
    -networking: configurare retele locale LAN si WLAN(wireless), instalare routere , verificare conexiune internet.
    - consiliere la cumpararea unui produs nou IT
    - serviciul collect and return. Pentru situatiile in care un produs nu se poate repara pe loc, acesta va fi ridicat si adus inapoi in ziua urmatoare (24h).

- Se aplica politica "No fix No fee"
    - In functie de numarul de interventii pe zi, se pot face la cerere ,deplasari si in alte zone din Londra

Pentru lista completa de servicii si preturi va rog sa ma contactati la numerele de telefon de mai jos sau prin e-mail.

0742 7620 733 (3 mobile)
    0740 4546 409 (lyca mobile)
    Program: Luni-Vineri 09-20:00 , Sambata: 10-16:00

496C Great West Road
    Hounslow TW5 0TE
    London
    web: itproassitance.co.uk
    mail: office@itproassitance.co.uk

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re: Computer service on site(la domiciliu)

Va prezint o noua pagina de pe ROMANi ONLiNE, sper sa va fie utila:
    Lista cu traducatorii autorizati care au specimen de semnatura si sigiliu depuse la Ambasada - http://www.romani-online.co.uk/traducat ... zati-in-uk

Ea poate fi gasita de asemena in meniul de sus: Sectiuni > afaceri romanesti > traducatori autorizati

Ca sa gasiti traducatorul din orasul vostru apasati pe pagina respectiva CTRL + F si scrieti orasul sau primele trei caractere din codul postal (asta pana cabd descopar eu cum se face o casuta de cautare on-page) :p

Traducatorii de pe forum ma pot contacta in vederea sublinierii cu rosu (glumesc)

-plaja-

9. camiiy

camiiy New Member

Trophy Points:
    0
    Hello
    Nu stiu daca se incadreaza la rubrica aceasta dar am trecut acum ceva timp prin Slough si am vazut un magazin romanesc acolo 'La Nadia'...Nu stiu daca mai exista dar am zis ca poate il puteti trece pe lista -ras4- Poate mai sunt romani pe-acolo care ne pot lamuri mai bine

10. Anonymous

Anonymous Guest

Mai e unu langa statia de tren Hounslow East.Am intalnit acolo o doamna draguta care m-a incurajat si mi-a dat si niste sfaturi intr-o zi in care eram mai mult decat deceptionat de intalnirea cu unii de la o agentie romaneasca de langa statia Victoria.Din pacate nu i-am retinut numele si nici numele magazinului , insa promit ca-l voi posta curand.

11. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    A aparut un magazin nou. Se numeste "Magazin Romanesc Traditional" adresa - E6 2BH
    Info si harta aici: http://www.romani-online.co.uk/magazine-romanesti-in-UK

De asemenea, un salon de frizerie/coafura/cosmetica adresa - IG1 1QF
    Info aici: http://www.romani-online.co.uk/alte-ser ... ii-diverse

Pentru cine nu a vazut inca, harta si numerele de telefon ale traducatorilor autorizati:
    http://www.romani-online.co.uk/traducat ... zati-in-uk

O biserica noua in Preston, info aici:
    http://www.romani-online.co.uk/biserici-romanesti-in-uk

13. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Se poate face acest topic "sticky" daca se promoeaza initiativele economice ale comunitatii romanesti?

14. iulius999

iulius999 New Member

Trophy Points:
    0
    In northampton cele de care stiu eu :
    Transylvania- groceries
    B.fabolous - frizerie
    Un restaurant aproape de town centre ( langa club NB's)
    Perestroyka ( ucrainieni) dar au multe produse romanesti( ex: potzi sa comanzi tort acolo ) personalul vb romaneste

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    L-am vazut si eu, dar n-am intrat. Am intrat in Tigris si am luat si varza si muraturi romanesti. In general, preturile la produse romanesti mai ieftine decat la romani. M-ar interesa daca au slanina afumata de casa nu din-aia la vid. Si eventual o palinca daca e buna. La ... de unde cumpar eu de obicei, au cam coborat stacheta la calitate. -nu-stiu-

16. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu am primit lista cu magazine chiar de la Albinuta.
    Nu stiu cum sa trec magazinele sugerate de voi, nu stiu nici daca nu cumva exista deja pe lista.

Intentionez, intr-un viitor nu foarte indepartat, sa imbunatatesc pagina. Sper sa reusesc sa contactez magazinele si sa le cer programul de lucru si o poza (cam cum am facut pentru biserici).

Daca aveti voi vreun magazin sau daca cunoasteti personal proprietarul, puteti sa imi scrieti si ma apuc si mai repede de imbunatatit pagina.

As vrea totusi sa nu fac discriminari, sa fie preentate cam la fel toate magazinele, sa nu le pun pe unele in fata si pe altele sa le ignor, pentru ca nu e pe bani.

17. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Mai e un magazin tot in zona Burnt Oak, chiar vis-à-vis de statia metrou pe o strada laturalnica, se numeste Pascal.

Au propriile produse de carmangerie, din care vreau sa spun ca vara trecuta am remarcat fleicile de porc puse la macerat… asta pentru amatorii de gratar.

18. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Bun topic, buna ideea.
    Sper sa pun si eu un anunt despre asta cat mai curand, daca ajuta Dumnezeu :D
    Oricum, nu va fi de interes general dar e bine de stiut de toate firmele :D

19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  20. cati

cati New Member

Trophy Points:
    0
    stiu restaurantul!tot ce spun despre el e ca are CELE MAI BUNE CIORBE!! a la grec am mancat cam acum un an...si a fost cea mai buna ciorba care am mancat o in viata mea!!!!iar de curand am incercat ciorba de burta....cu niste ardei iuti de iti pocneau urechile...buunaa rau!!!!tot in zona aia mai sunt ceva magazine romanesti...ha ha..intr unul din ele nu vorbea nimeni romaneste!!!!doar ruseste...rusii astia ce mai speculeaza ei...!!!

Share This Page