14.1 C
London
Thursday, June 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Afaceri in stil romanesc pe pamant britanic

Discussion in 'Imagine negativa' started by valentin, Feb 16, 2015.

1. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    http://www.youtube.com/watch?v=42gXlqmyslE

3. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cum sa fie irelevant un lucru obligatoriu?
    Iar o interpretare a textului e strigatoare la cer? Dupa ce logica?

Si ce inseamna "in timp util"? Revenim la obligativitatea de a informa niste persoane (neclar inca) despre o promotie? Glumesti?

Nu stiu care e rostul codului, probabil e mai usor tehnic sa pui un cod de discount decat sa schimbi modalitati de plata, livrare etc. In cazul meu mi-ar fi la fel de usor in ambele variante, dar folosesc alta platforma.

4. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ah, mi-am adus aminte, cumpar des domenii de pe godaddy.
    Au zeci de promotii, coduri etc. Rar le primesc pe mail, cu toate ca sunt client. Uneori sunt publice, alteori le gasesti intamplator pe site-uri diverse, alteori le gasesti la agregatoarele de cupoane.
    Daca iau un domeniu cu 10 lire, am oare dreptul sa ma tiganesc cu ei ca nu mi-au zis de cupon, ca nu mi-au zis in timp util sau altele asemenea?

Sau regulile astea se aplica numai la astia mai mici, care pot fi afectati de o un client suficient de insistent si cu mult timp liber?

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  6. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    Irelevanta se refera la situatia expusa de Valentin adica instiintare cu destinatar clar(adresa de e-mail) de o promotie dupa inceperea unei promotii.
    Cred ca in bunele practici timp util s-ar referi la un timp care sa-i ofere posibiliatea clientului de a folosi acea promotie, in cazul de fata o instiintare inainte de inceperea promotiei. Ca ar fi cu o ora, 10 sau 2 saptamani inainte este neimportant.
    Referitor la godaddy poate ca nu te gasesti in baza de date care trebuie sa primesca acele e-mailuri sau poate ca le trimit selectiv prin rotatie, dar sunt destul de convins ca in cazul in care le-ai primi ai prefera sa sti de o promotie inainte de inceperea ei si nu in timpul sau dupa cand risti sa ratezi ceva care te-ar interesa sau ca sa-ti poti planifica achizitiile mai bine/eficient.
    Asta nu inseaman ca godaddy procedeaza corect este intre tine si el de va accepta comportamentul reciproc.

7. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Esti sigur ca promotia a inceput la 1 decembrie? Doar intreb.

8. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    Deci pana la urma stim sa scriem printre randuri. :)
    Tu cum interpretezi aceste 2 informatii:
    si
    ?
    Throughout December cred ca, dupa cunostintele mele de engleza, inseamna de-a lungul, de-a intregul lunii decembrie, adica de la 1 pana la 31.12. Ca sa fiu si mai catolic Oxford defineste throughout ca "from one extremity to the other" adica iar de la 1 la 31 in cazul lunii decembrie. Cu alte cuvinte la data la care el a primit acel e-mai oferta era in desfasurare deja, ca a inceput la 1 sau mai devreme, iar nu cred ca conteaza pentru ca emiterea comenzii s-a facut in luna decembrie, cum sustine Valentin.
    Aici inchei cu ce aveam de zis pe acest topic.
    Eu unul m-am lamurit cum percep comerciantii romani criticile, chiar daca unele sunt scrise mai cu patos, asa cum ne este natura.

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    bujalarab devine patologic deja

valentin a facut comanda si nu a introdus nici un voucer .-punct-end-game over-finito-kaput

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  11. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu scriu si nici nu citesc printre randuri, am citat ce a spus Valentin, ce i-a raspuns fata de la Albinuta.
    Valentin a presupus ca BINEINTELES ca are dreptate, legandu-se de UN CUVANT din email, si IGNORAND codul care trebuia introdus.

Apoi eu am presupus prin absurd ca ar fi inceput promotia la 1 decembrie sau la 1 ianuarie (irelevanta data).
    A introdus codul? Nu.
    Avea Albinuta vreo obligatie sa informeze pe toata lumea la o anume data despre promotii? Nu.
    Indeplinea conditiile? Nu.
    Am vorbit eu in numele Albinuta? Nu.
    A spus ca nu a reusit sa-i contacteze nici in ziua de azi dar a prezentat raspunsul telefonic cat si emailul primit? DAAAAA

Deci bujalarab, scuza-ma, nu prea inteleg de ce tot insisti. In opinia mea (ca ne-reprezentant al Albinuta), Valentin nu are dreptate. Si mai mult, incearca sa discrediteze (sau nu stiu, sa santajeze pentru cele 7 lire, n-am idee care e scopul lui), introducand tot felul de elemente "de siguranta", cum ar fi acel "deci ne incadram", pentru a induce lumea in eroare. Nu, nu e incadra nicaieri fara cod. Codul este o procedura automata, il introduci si face un calcul in cosul de cumparaturi, stii, ai lucrat in retail.

Oricum, acum observ alegerea interesanta a cuvintelor: "aveam DREPTUL" la acea reducere.

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Cred ca cuvantul dorit era "patetic" rather ,si nu "patologic",
    iara patetic poate din inversunarea cu care se zbate sa demonstreze ceva ce este destul de clar.

Valentin nu a putut dreaq introduce voucherul acela caci NU-L AVEA!
    Cum nici Albinuta nu avea scris undeva de obligatia de a onora retrativ oferte de acest gen.

Greseala din partea Albintei? absolut!Doar din cauza ca a permis trimiterea pe 9 Decembrie a unui email continand "throughout" rather than "din aceasta zi".
    Sa nu comparam totusi Albinuta cu Tesco caci devine hilara situatia (daca nu cumva deja este:)))))

13. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0

Chiar crezi ca as vorbi aiurea? Nu pot sa cred cata rea-vointa ai, Dane.

Uite aici un lionk catre promotia lor:

http://www.albinuta.co.uk/sendy/w/TEbWT ... RpJCdbrwgQ

Si am si email-ul, pastrat in Inbox...

14. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Unde am spus eu ca NU AM REUSIT sa ii contactez? Am spus doar ca la ultimul meu mesaj, prin care spuneam ca nu sunt multumit cu raspunsul lor ei nu au mai reactionat.

Da, am facut mare caz din nimic. £7 nu inseamna mare lucru (vezi mesajul meu initial in care spuneam ca daca am fi cazut la o intelegere le-as fi cerut sa doneze suma la un charity) dar am deschis aceasta discutie dintr-un principiu, asa cum burjalarab a subliniat

Apoi, cu interesul meu, intreb inca o data: UNDE IL VEZI TU??????? Bani inapoi nu vreau, la Tesco nu am nici actiuni si nici nu lucrez la ei (poate vrei sa postez aici o copie dupa fluturasul de salariu, ca sa ma crezi). Chiar nu te inteleg!

15. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Unde vezi mai santaj pentru 7 lire??? Sa ii dea la charity, asa am zis de la inceput.

"Element de siguranta"!!! Facem si analize psihologice acum. Tot ce am vrut sa spun a fost ca am facut o comanda de peste £40, adresa de livrare ESTE in mainland, deci indeplineam acele conditii. Singura conditie neindeplinita a fost ca nu am introdus codul de promotie, pentru ca NU AVEAM CUM, nestiind de existenta lui la data comenzii pentru ca email-ul care il continea a venit DUPA 3 zile de la data a care eu am facut comanda.

Mai Dane, analist literar sau psiholog trebuia sa te faci. Sau poate ca esti...

16. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Daca nu vrei nici banii inapoi si nu ai niiun interes, de ce ai mai scris pe forum?
    Ca sa ____________.
    (completeaza tu)

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cine a inceput? Nu despre asta era vorba? Tu n-ai analizat textul din email si ai tras o concluzie?

18. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru ca in ziua in care am postat primul mesaj, ma plictiseam de moarte! Mai era unul care sa scarpina in barba pe aici, alt filozof, care spunea ca avem prea mult timp, nu?...

(pentru analistul literar din tine, care spune ca nu citeste printre randuri, da, cu afirmatia de mai sus am fost sarcastic.

19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Si te-a ajutat la ceva?

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Xman... happy, e ok basca?

Share This Page