20.9 C
London
Friday, September 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Acte schimbare nume

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by Badia, Jul 1, 2012.

1. Badia

Badia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Seara tuturor.

Ca sa va explic pe scurt dilema prin care trec: urmeaza sa ma casatoresc cu un cetatean britanic in trei saptamani si as dorii sa stiu, cum se procedeaza cu schimbarea numelui dupa casatorie. Am incercat sa sun la ambasada romanie la Londra dar din pacate nici un raspuns, apoi le-am trimis un e-mail si am fost tratata cu aceeasi tacere. As dori sa stiu cat timp am la dispozitie dupa casatorie sa imi schimb actele. Am inteles ca imi pot schimba pasaportul prin ambasada dar daca stiti cam cat ar costa aceasta afacere v-as fi recunoscatoare pentru informatie.

Va multumesc si va doresc o seara placuta in continuare.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    casa de piatra si sa fie intr-un ceas bun.

cel mai simplu ar fi sa citesti pe site detaliile care sunt deja http://londra.mae.ro/node/279
    apoi pregatesti tot ce este necesar (legalizari, etc, etc) si veniti frumusel sa faceti restul de operatiuni.
    evident va trebuie o programare, se face frumos pe mail.

3. guvida

guvida New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua. Eu sunt intr-o situatie similara si informatiile le-am gasit la linkul pus mai sus.

As vrea sa precizez insa ca daca este inclusa o schimbare de nume aceasta trebuie facuta in primele 6 luni de la casatorie altfel e nevoie de hotarare judecatoreasca.

Apoi ca mai intai trebuie apostolia de la Haga mai intai de toate. Actele care necesita legalizare (e.g. certificatul de casatorie din UK, eventuala hotarare de divort din UK) se trimit prin posta pentru legalizare. Acesta este linkul: http://www.fco.gov.uk/en/about-us/what- ... -to-apply/

Pe acest site exista o lista de traducatori autorizati. Cauta pe cineva aproape de tine cu care te poti intalni.

Costurile din pacte se aduna: ambasada 99£, apostolia 30£ per document, traducere autorizata de la 20£ pe documet. Se mai adauga taxe postale pentru trimitere - primire documente, transport pana la ambasada plus zile de munca pierdute: la ambasada trebuie sa mergeti impreuna.

Eu am hotarat ca e mai simplu sa scimbi actele la ambasada pentru ca se intorc mai repede si este "local" cu toate ca pentru mine implica o calatorie lunga de foarte departe. Acasa dureaza 3 luni...se adauga costurile de transport s.a.m.d.

Multa bafta si casa de piatra.

4. Badia

Badia New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc din suflet pentru informatii, m-am mai luminat putin. Acum asteptam nunta si apoi vom trece la pregatiri de acte.Pfffff care nu sunt asa de frumoase ca pregatirile de nunta.

Share This Page