18.2 C
London
Saturday, July 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Acte necesare pentru BLUE CARD

Discussion in 'ROMANi ONLiNE' started by Mickey, Oct 12, 2011.

1. Mickey

Mickey New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,sunt nou pe acest site si nu stiu exact unde sa ma adresez sau mai bine spus sa aflu un raspuns.Sunt in UK de ceva timp si vreau sa aplic pentru BLUE CARD dar nu stiu ce acte am nevoie.Am auzit ca trebuie act de casatorie sau ceva de genu ceva invoice-uri sa ai,eu sunt self-employer.Multumesc si astept raspuns.

2. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Sus scrie Tot ce trebuie sa stii despre ROMANi ONLiNE, dar si despre a fi roman in UK se afla AICI.

Acolo este tot ce te intereseaza, nu numai actele ci si cum sa completezi.
    Daca mai ai neclaritati dupa aceea, iti raspund cu placere.

3. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Ai uitat sa pui linkul la cuvantul AICI.
    Poate omul se apuca sa caute tot forumu :p

4. Mickey

Mickey New Member

Trophy Points:
    0
    Am gasit acel link dar sincer nu stiu ce sa completez acolo,inca ceva,eu sunt deja sefl-employer si nu sunt casatorit,vreau sa stiu daca pot sa aplic pentru BLUE CARD si anume ce acte am nevoie daca e sa ma duc la interviu,sau am nevoie doar de acel formular BR1.
    Multumesc!

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, nu poti obtine blue, vei obtine doar yellow card.
    iar dupa 6 ani de munca, poti aplica pentru acte permanente de rezidenta.

6. Mickey

Mickey New Member

Trophy Points:
    0
    Ok.Scuze ca nu v-am spus,sunt self-employer de 4 ani,vreau sa va intreb,daca sunt casatorit,atunci pot sa aplic pentru Blue Card ?
    Multumesc

7. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Tot,... nu -ras2- ,
    Daca te casatoresti, aplici pentru nevasta ta cu BR1 si obtine blue card ca dependent de tine, si daca munceste ca angajat 1 an (ea), aplica ea apoi pentru blue card permanent si te ia si pe tine ca dependent, deci deabia atunci vei obtine si tu blue card.

8. Mickey

Mickey New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru informatie.

9. Bogdany

Bogdany New Member

Trophy Points:
    0
  10. xtina23

xtina23 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,si eu sunt noua pe aici,as dori sa stiu daca atunci cand aplici de blue card trebuie sa trimiti pasaportul sau buletinul,m-am casatorit de curand si inca nu mi-am schimbat actele pe numele sotului

11. Bogdany

Bogdany New Member

Trophy Points:
    0
    nu conteaza care..noi am dat pasaportul dar daca le trimiti dureaza mult daca poti obtine o programare ti-l da pe loc succes

12. Bogdany

Bogdany New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua vreau sa va impartasesc din experienta mea avuta la Croydn vineri ptr obinerea blue cardului.Sotul meu a apilcar ptr blue card ca si dependent de mine self-cu Yellow card
    Am avut la noi:
    -PROGRAMAREA CROYDON SCOASA LA IMPRIMANTA
    -FORMULARUL BR1 COMPLETAT,
    -PASAPORTURILE AMAMDURORA,
    -2POZE (ale sotului),
    -certificat de casatorie,
    -proof de adresa a sotului(am pus o scrisoare de la banca),
    apoi actele mele unde am facut dovada de self:
    -statement pe 3 luni,unde in ultima luna mi-au fost virati in cont bani cu referinta-scria pe statement de ex cleaning £40 sau cleaning £60
    -invoiceuri,
    -recomadari(eu am pus 3 recomandari care puteau fi verificate oricand)
    -dovada de publicitate(mi-am pus anunt pe gumtree),
    -scrisoarea de UTR,
    -scrisoarea de NATIONAL INSURANCE NUMBER(sau copie a cardului),
    -copia Yellow cardului meu,
    am mai adaugat scrisoare de la agentul meu care imi face inchiderea de an sa se vada ca mi-am facut mereu inchiderea la timp.

Am avut programare la ora 9.Trebuie sa te prezinti acolo cu o jumate de ora inainte.La 8-30 am intat .La usa ni s-a cerut foaia cu programare am aratat-o apoi am fost indrumati catre o usa ,apoi ni s-a facut control ca la aeroport.Am ajuns in fata unui ghiseu unde ni s-a cerut formularul BR1 si pasapoartele.Ne-a dat un numar de ordine si ne-a spus sa urcam la etajul 2 si sa asteptam sa ne strige numarul.Am urcat era cam 8:45.La ora 9 fix ne-a chemat la ghiseu.Ne-a intrebat cine aplica si ne-a cerut toate actele.Ne-a spus sa venim cu biletul de ordine peste 2 ore 2 ore jumate.La 9:05 am parasit cladirea.Am venit in aceeasi sala la 11:30 ne-a chemat la ghiseu si ne-a dat actele.Than you.bye bye asta a fost tot

Multumesc tuturor celor de pe forum,multumesc lui MR JOHN PTR programare,multumesc tuturor celor care posteaza si indruma si pe altcineva .Urez succes tuturor ibtinerea actelor,

13. pmarian81

pmarian81 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Am marea rumagaminte sa ma ajutati in urmatoarea problema: Sunt recent ajuns in NI,UK si as dorii sa aplic pt Blue card prin intermediul sorei mele care are deja permis de munca Blue card. As dorii sa stiu mai exact daca eu ca fratele ei (mentionez ca inca mai avem aveleasi nume de familie in pasaport, buletin) pot obtine prin intermediul ei Blue card si daca da daca puteti sa-mi spuneti cam ce acte ar fi necesare (trebuie un act care sa dovedeasca ca sunt fratele ei? ex. certificat de nastere la amundoi?)
    Multumesc!

14. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie dovedit ca esti dependent de ea. Ca ea te tine si te intretine. Cred ca treb sa aveti aceeasi adresa, intrari regulate de bani din contul ei in al tau .....probabil pe mai multe luni ....etc......mai da search pe aici prin topice ...cu blue de dependent. ......asta din cate am citit...nu sunt in cauza ....dar orice info e un start.

Tapatalk / Galaxy S2

15. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
  16. pmarian81

pmarian81 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt promtitatea cu care mi-ati raspuns. Am sa urmez pasii pe care i-am gasit pe lincurile trimise si eventual am sa va tin la curent cu sirul evenimentelor ....... Multumesc incaodata

17. okle81

okle81 New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara sunt nou pe site si as vrea sa pun si eu niste intrebari trebuie sa ma insor saptamana asta cu prietena mea din latvia si as vrea sa stiu dupa casatorie ce pasi trebuie sa urmez pentru drepturi de munca in uk blue card ori am inteles ca dureaza ceva pana se elibereaza blue cardu dar trebuie sa ma adresez la job center or homme office si mi sar da elibera ceva la mana precum ca as avea drepturi de munca pana imi vine blue cardu va rog sa ma indrumati si pe mine

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  19. andreitzesa

andreitzesa New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Am vrut sa transmit tuturor care vor merge cu programare la Croydon pentru blue card sa fie pregatiti sa arate asigurarea medicala pe care au folosit-o cand si-au luat yellow card-ul(comprehensive sickness insurance). Luni 22 octombrie am avut programare si persoana de la ghiseu mi-a cerut asigurarea medicala. Recomand sa aveti la voi toate actele cu asigurarea voastra,contract si detalii asigurare,precum si dovada ca ati platit-o in fiecare luna de cand ati deschis-o. Asigurarea trebuie sa fie privata, la una din companiile mari de asigurare.

20. lidiuta

lidiuta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna "andreitzesa",
    multumesc frumos pentru acest detaliu...cautam de mult timp un raspuns la intrebarea asta. Tu cum ai facut dovada? Se poate cu statmenturile bancare din care reiese ca am fost asigurata pe tot parcursul anului de yellow student?
    Poate ne spui mai multe despre actele care le-ai prezentat la ghiseu pentru Blue card.

Multumesc

Share This Page