11.8 C
London
Thursday, October 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Acte necesare pentru bebe nascut aici la plecarea in RO

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by danirinel, Apr 25, 2014.

1. danirinel

danirinel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, Numele meu este Dan si la sfarsitul lunii mai dorim sa plecam in tara, eu , sotia si fiica noastra de un an si 7 luni.. fetita a fost nascuta aici si o sa fie prima iesire din uk... ce acte sunt necesare pentru fiica noastra ?? Mentionez ca o sa plecam cu masina personala si nu cu avionul! Multumesc

2. lidiuta

lidiuta New Member

Trophy Points:
    0
    Titlu de calatorie. Nu cred ca aveti timp sa faceti pasaport.

Drum intins.

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  4. Ireal

Ireal New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Am si eu aceeasi problema, diferenta ar fi ca mama copilului (cu care nu sunt casatorit legal inca) e din Filipine si nu poate veni cu mine si cu copilul in Romania, avand in vedere ca urmeaza cursuri la zi.
    Cei de la ambasada mi-au spus ca trebuie sa-i fac un titlu de calatorie (care e 52 de lire), desi nu inteleg de ce din moment ce copilul are certificat de nastere si pasaport britanic (deci e cetatean britanic). Nu locuiesc in Londra si mi se pare bataie de joc sa ma duc cu copilul si cu mama in Londra pentru o hartie care nici nu stiu la ce mi-ar trebui, in definitiv, din moment ce pot dovedi cu actele pe care deja le am ca eu sunt tatal copilului. Asta ar insemna sa mergem toti trei cu masina in Londra si sa pierdem practic o zi intreaga (sa nu mai vorbesc si de celelalte cheltuieli care nu sunt deloc de neglijat), pentru ca trebuie depusa cererea la 9 dimineata si apoi sa vin sa iau hartia la 3 dupa-amiaza. Nu exista o modalitate sa pot face chestia asta on-line sau local? Mi se pare absurd sa cheltuiesc aproape 200 de lire pentru nimic.

Nu stiu cum se face, dar de fiecare data cand trebuie sa interactionez cu autoritatile romanesti (incluzand ambasada Romaniei) ma apuca nervii. Ultima data cand am fost la ambasada mi-au lasat numai amintiri urate. Personalul de acolo are o atitudine care m-a facut sa-mi fie rusine ca sunt roman. Nu numai ca atunci am fost la ambasada degeaba, dar m-au si informat gresit (filipineza mea avea nevoie de viza pentru a putea calatori in Romania, dar cei de acolo au spus ca nu are nevoie si am avut numai probleme la plecarea in tara).

Multumesc.

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca are deja pasaport nu-ti mai trebuie titlu de calatorie.
    dar la iesirea din romania e posibil sa te intrebe la politia de frontiera de imputernicire din partea mamei. asa ca suna/intreaba la politia de frontiera din romania (e bine sa ai o corespondenta scrisa ca sa eviti discutii inutile)

chestia cu online/local - in primul rand legislatia romaneasca are niste prevederi care trebuiesc respectate.
    la ambasada se apeleaza in situatii speciale in mod normal, deci nu ar trebui sa te afecteze asa mult.

cred ca trebuie sa explici mai clar situatia pt a putea primi raspunsuri la obiect, dar si sa citesti singur mai bine - pe site la mae.ro de ex cine si cum are nevoie de viza http://www.mae.ro/node/26966
    nu uita ca Filipine nu e in UE, asa ca totul se bazeaza pe vize samd.

iar in privinta atitudinii celor de la sectia consulara eu am ramas f placut impresionat, tinand cont de conditiile in care isi desfasoara activitatea (aglomeratie, spatiu etc), lipsa de informare / bun simt / politete / intelegere etc a celor care merg acolo samd.

6. Ireal

Ireal New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns, m-am mai linistit.

Si mie mi se pare ciudat sa am nevoie de un titlu de calatorie din moment ce copilul are deja pasaport, eu fiind tatal copilului, lucru pe care il pot dovedi daca este nevoie. Pe de alta parte, cei de la politia de frontiera din Romania ar fi culmea sa aiba obiectii ca un cetatean britanic cu pasaport valabil sa treaca granita ducandu-se acasa impreuna cu tatal lui. Dar daca, sa presupunem, mama l-a parasit? Au mai fost cazuri. Ce se intampla atunci? Va ramane blocat in Ro? Oricum sfatul tau e binevenit, o sa le scriu un email in speranta ca vor avea timp in pauza de cafea sa si raspunda.

Situatia mea e complicata intrucatva, pentru ca nu suntem casatoriti legal, asa cum spuneam (urmeaza sa ne trecem actele cand ma voi intoarce din tara), eu sunt cetatean roman, ea are cetatenie filipineza insa are pasaport eliberat de UKBA cu Indefinite Leave to Remain, iar copilul are cetatenie britanica cu pasaport britanic.

Cu respect,
    Valentin.

P.S.: Am gasit asta: http://www.politiadefrontiera.ro/calato ... minori.php. O sa le scriu totusi un e-mail.

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  8. sorinacio

sorinacio New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!
    Sunt si eu proaspat tatic. Din topicul de mai sus am inteles ce acte imi trebuie sa pot iesi cu copilul din Uk. Vrem sa iesim in Septembrie.

Nu ar fi mai simplu sa aplic pentru pasaport britanic pentru bebe? Decat sa aplic pentru acel titlu de calatorie ca apoi in tara sa alerg dupa pasaport romanesc?

Eu si mama bebelui (romani amandoi) suntem casatoriti in Uk , avem BC amandoi, si as zice ca suntem "settled". Intrebarea mea este : Cat dureaza sa obtinem un pasaport britanic pentru bebe? Intreb asta pentru ca suntem obisnuiti din experienta , sa asteptam mult pentru a obtine cam orice document britanic. NINO , YC,BC, etc....am asteptat forate mult . Multumesc!

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    poti sa obtii pasaport britanic pt copil daca aveti ILR. chestiile gen BC, NINO nu prea conteaza la chestia asta

asa ca e posbil sa dureze si la pasaport britanic

10. sorinacio

sorinacio New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns. Trebuie sa obtinem pasaport romanesc, pentru ca nu avem 5 ani de BC sa putem aplica pentru ILR, doar 4.

11. sorinacio

sorinacio New Member

Trophy Points:
    0
    Am apostilat certificatul copilului. Urmatorul pas ar fi traducerea acestuia. Pe site-ul ambasadei scrie traducerea efectuată la unul din traducătorii autorizaţi înregistrati la ambasadă. Cei care mi-au apostilat certificatul avea si serviciul de traducere, dar nu erau inregistrati cu ambasada.
    Sun de doua zile la numarul de pe site sa intreb unde sa il traduc si suna ocupat.

Stie cineva unde as putea sa il traduc ?

Multumesc

12. sorinacio

sorinacio New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am gasit butonul Edit.

Am gasit ce cautam pe site !

MULTUMESC!!!

13. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru a aplica de pasaport britanic pentru copil, trebuie ca cel putin unul dintre parinti sa fie settled in UK la momentul nasterii copilului, respectiv, in cazul cetatenilor UE, sa aiba cel putin 5 ani de rezidenta legala in UK.

Nu este relevant de cand ati avut blue card, ci de cand ati rezidat legal, respectiv de la momentul in care ati inceput sa exercitati Treaty rights (student, worker, self-employed sau self-sufficient).

Gasiti mai multe info aici:

http://www.romani-online.co.uk/forum/82 ... opii-16431

Av.dr. Marian Dragut
    Member of The Law Society of England and Wales
    Solicitor Regulation Authority no. 560597
    Member of The National Association of the Romanian Bars, Ilfov Bar
    ☎ 02071270562 07895763482
    E: info@dragutlawoffice.com
    W: http://www.dragutlawoffice.com

14. Eric28

Eric28 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna sorincio, dak suni la ei nu iti vor raspunde in veci... Trimite-mi adresa ta de mail prin mesaj privat si iti voi da eu lista cu toti traducatorii autorizati pe care am obtinut-o de la ei.. De acela si lucru m-am ocupat eu acum 3 sapt.

Share This Page