16 C
London
Tuesday, August 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

acte necesare blue card

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by riderlord, Jul 4, 2011.

1. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16

Aaa, oricum eu iau 65 pe saptamana deci nu trec sub nicio forma peste limita legala. :)
    Hmm, ai aplicat ptr NINo inainte de BC? Poti sa imi dai si mie niste detalii? :D Adica stiu cat de cat dar nu stiu de ce intelesesem ca e mai aiurea sa iti faci NINo ca au-pair?

Si da, la aia m-am gandit si eu, la cumparaturile on-line :)))
    E mai lejer sa stai in pat si sa comanzi decat sa te duci la cozi :))

Ms anticipat!

2. iulia88

iulia88 New Member

Trophy Points:
    0

Da,am aplicat pt NINo inainte de BC...aiurea stiu :D
    Am avut bank statement,care dovedeste ca ma plateste cu suma X pe luna,purple card,ID, scrisoare de la familie si programarea care iti vine prin posta!
    Cum te-ai acomodat in UK?esti ok?

3. mgeorge

mgeorge New Member

Trophy Points:
    0
    @ iulia88 - cum merge cautarea de joburi ? esti tot la familie ?

4. mouse91

mouse91 New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am aplicat ptr NINo inainte de BC.Am interviu marti,pe 20 dec(sa-mi tineti pumnii ;)) )
    In martie fac 12 luni ca au-pair,mai am putin si scapppppp :D

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    -interrresti

6. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    buna
    eu am AWC de 1 luna si sotul meu trebuie sa aplice ptr BC, ce acte trebuie sa avem la noi,
    si apropo noi am inchiriat o casa dar nu avem nici un cat la mana, doar adresa de pe NINO care as putea sa o folosim ca dovada
    are o propunere ptr un post de relif

7. Enaku

Enaku New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    Sunt posesor de BC - dependent de sotie YC - student.
    in curind voi avea implini 12 luni de munca ,la doi angajatori.
    ca acte pentru BC permanent cred ca sunt:
    -formularul nou
    -BC actual - temporar ca dependent
    -Pasaport
    -12 payslipuri
    -contracte de munca de la ambi angajatori
    -nu trebuie asig medicala deoarece noi am luat actele in ianuarie 2011
    -2 poze.
    Sotia termina cursurile in vara ,deci va aplica dupa mine la BC permanent ca dependenta de mine dupa terminarea cursurilor.
    Am omis ceva ......
    Intrebarea mea este ce fel de scrisoare trebuie de la locul de munca ???

Multumesc anticipat pentru raspuns.

8. Anna-Maria

Anna-Maria New Member

Trophy Points:
    0
    vreau sa va intreb ca in cazul meu, daca am semnat contractul si am si inceput munca de aupair in august 2011 si am primit purple cardul abia in noiembrie 2011 cand se vor implini acele 12 luni? de la semnarea contractului sau de la primirea purple cardului? -interrresti

9. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    12 luni se numara de la data scrisa pe purple card. Din august pina in noiembrie ai muncit ilegal.

10. Anna-Maria

Anna-Maria New Member

Trophy Points:
    0
    mersi. dar pe contract scrie 15 august, nu va fi problema daca il prezint la home office asa?si pentru alea 3 luni care lipsesc ar trebui sa semnez un nou contract si in final sa ma prezint cu ambele?

11. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    De la locul de munca ai nevoie de o scrisoare simpla care sa confirme perioada in care ai fost angajat. Mai ai nevoie de o scrisoare de la colegiul unde studiaza sotia care sa arate ca a fost stundenta pe toata durata anagjarii tale. Si nu trebuie sa astepte sa termine scoala ca sa aplice pt BC, aplicati acum pe acelasi formular.

12. Stephenie

Stephenie New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Stie cineva daca am schimbat adresa (adica m-am mutat impreuna cu familia) dupa ce am primit cardul roz trebuie sa anunt la Home Office ?

Si trebuie sa completez ceva pe cardul roz atunci cand il voi trimite pentru blue card ?

Multumesc frumos!

13. lilioara

lilioara New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Cu exceptia documentelor mentionate de voi pentru obtinerea BC mai este nevoie sa demonstrezi si cu o suma de bani in cont ca nu esti burden for the British Goverment si ca te poti intretine fara probleme asa cum se intimpla pt YC?

cine stie va rog sa mi raspunda.

14. oanacri

oanacri New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Am tot cautat pe forum si nu am gasit nicaieri... Stie cineva cum pot cei care elibereaza blue cardul ca au-pair sa verifice daca am fost plecata mai mult de 30 de zile din UK?...tinand cont ca nu am aratat niciodata cardul la vama..iar pasaportul a fost verificat doar la intrare in Romania..

Va multumesc si astept un raspuns in cazul in care stie cineva mai multe.

15. lidiuta

lidiuta New Member

Trophy Points:
    0

Buna,
    Si eu voi fi in aceeasi situatie ca "Enaku" curand (peste ceva luni bune) si m-ar interesa o problema. Sotul (posesor de BC temporar ca dependent va fi aplicantul principal si eu (studenta) voi fi dependenta de el pentru a lua BC) va trebui sa aiba scrisoare de la angajator.... dar daca el a lucrat primele 6 luni cu o agentie de munca si urmatoarele 6 luni cu contract la firma (fabrica) , o sa aiba nevoie de 2 scrisori? Si de la agentie si de la firma? Sau doar de la actualul loc de munca (firma)?

Multumesc

16. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    @lidiuta
    Este de preferat sa trimita ambele scrisori impreuna cu cele 12 pay-slip- uri.

17. Miraa_27

Miraa_27 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! Numele meu e Mirela si as avea o intrebare dak ma poate ajuta cineva. Am venit in UK in 2008 si am lucrat ca si care assistant pana in decembrie 2011 cand mi-a venit recunoasterea diplomei de asistenta medicala si respectiv PIN-ul.intrebarea mea este odata cu obtinerea PIN-UL as putea aplica pentru blue card?(pana acum am lucrat ca self-employed si acum as dori sa lucrez ca si employed.
    Va multumesc tuturor!
    Mirela

18. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Nope! Ce are PIN-ul, cu BC-ul? SE ca nurse? Spune-mi unde, ca aplic imediat si eu!

19. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0
    Rog f mult au pairii care au obtinut blue card sa ma ajute si pe mine cu niste sfaturi.Eu am venit ca au pair in dec 2010,am trimis ptr purple in ian 2011 si l-am primit in mai.Deci azi implinesc un an de cand am purple card.Intrebarile mele sunt urmatoarele :

1.Trebuie ca familia sa scrie in scrisoare doar ca am muncit 12 luni,sau trebuie sa precizeze exact perioada de cand si pana cand?

2.Am citit pe acest forum ca e ilegala perioada cand am lucrat din dec pana in mai 2011(cand am primit purple).Am intrebat agentia din Romania prin care am ajuns aici si a zis ca nu se considera ca am muncit ilegal in acea perioada.Stiu ca anul trecut ,inainte sa primesc purple, cei de la HO au sunat familia,dar nu mai tin minte daca au intrebat de cand sunt la ei.In cazul in care au intrebat si familia a zis ca sunt din dec 2010,acum nu pot zice ca sunt aici din mai 2011 de cand am primit purple(asa m-au sfatuit unele persoane sa zic ca am muncit din mai).

3.Trebuie sa scrie familia ca nu am avut intrerupere mai mare de 30 zile?Sau ca am avut vacanta numai 2 saptamani ?

4.Trebuie sa trimit si scrisoarea pe care am trimis-o ptr purple si am primit-o inapoi?

5.Cand o sa sune cei de la Home Office o sa intrebe familia de cand muncesc ca au pair aici ? La voi cum a fost?

6.Cat a durat pana ati primit blue cardul?(cei care ati trimits actele prin posta)

Stiu o fata care a cerut familiei la care a fost au pair sa scrie in scrisoare exact data cand a ajuns ea aici in UK,si a primit blue cardul.Doar ca ea a avut mai putin de asteptat ptr purple,a venit aici in septembrie si a primit in noiembrie.
    Altcineva mi-a zis sa trimit si scrisoarea de la medicul de familie,care am primit-o dupa ce m-am inregistrat.Dar pe ea e data de februarie 2011,deci inainte sa primesc purple.

Multumesc.

20. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0

Draga Iuliana Lavinia,

Eu mi-am luat cardul luna asta. Am pus la dosar formularul BR1, 2 poze tip pasaport cu numele meu scris pe spate, purple cardul si scrisoarea de la familie. In scrisoare a fost mentionat ca am lucrat ca Au Pair incepand cu data trecuta pe purple card (adica de cand ti-a venit cardul), ca am fost platita 65 de lire pe saptamana, ca am avut grija de xx (varstele copiilor si sexul) si housekeeping si ca ma recomanda pentru primirea blue cardului. Simplu si la obiect, fara cate concedii am avut sau alte minunatii, pe ei nu ii intereseaza asta. Cand va fi sunata, familia va trebui sa spuna exact ce au scris in scrisoare. Nu am pus la dosar prima scrisoare, nu e nevoie. Eu am venit in decembrie si am primit cardul in aprilie si am mentionat ca lucrez din aprilie, nu am avut probleme. Practic perioada pana in aprilie e cam ilegal lucrata. Teoretic ei inteleg asta dar nu am vrut sa le dau idei si motive sa nu-mi dea cardul. Scrisoarea de la medic nu are de ce sa o pui la dosar, mai mult te incurca.
    Bafta!

Share This Page