16 C
London
Tuesday, August 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

acte necesare blue card

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by riderlord, Jul 4, 2011.

1. iulia88

iulia88 New Member

Trophy Points:
    0
    OK,perfect!

2. mgeorge

mgeorge New Member

Trophy Points:
    0

nu merge sa trimit mesaj privat ...adresa mea de mess e mge0rge

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari!

Din cate stiu se cere asigurare pentru studenti si self-sufficient, nu au-pair.
    Ce urmeaza? Un CV bine conturat bazat pe ce stii(cu dovezi-calificari si referinte) sa faci si ce experienta ai.
    Daca stii sa faci mai multe, cate un CV pentru fiecare.

Am vazut ca Lancelot s-a oferit sa ofere ajutor la CV. Nu stiu daca te-ai 'abonat', dar ar fi bine.

Succes!

4. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Nu trebuie asigurare medicala pt BR3. Si oricum asigurarea medicala trebuie prezentata doar daca la aplicatia initiala a fost nevoie de ea. De ex pt o aplicatie de blue card ca urmare a unui Yellow Card de student obtinut in Mai nu va fi nevoie de asigurare medicala dar daca ai aplicat dupa Iunie atunci musai tre sa demonstrezi ca asigurarea a fost valabila pe durata intregului an.

Iar pentru cei care isi cauta de munca, nu stiu daca e cazul sa aplicati in draci la joburi in IT, conta s.a.m.d daca nu aveti experienta in UK. Faceti ceva experienta pe unde se poate si eventual un mic curs de calificare aici, cateva saptamani.

Multa bafta

5. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    In IT conteaza foarte putin experienta din UK. Mult mai mult conteaza experienta practica, indeferent de tara unde a fost facuta.

6. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    eu cred, si poate ca ma insel, ca mai ales in IT, daca vii cu experienta din Romania de la 3lalele SRL mai bine nu te mai obosesti sa aplici. Daca ai experienta intr-un mamut multinational atunci da, nu ii intereseaza tara

7. mgeorge

mgeorge New Member

Trophy Points:
    0
    problema cea mai mare e lipsa joburilor camdeodata

8. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    UK-ul e plin de 3lalele Ltd, firme mici 5-30 angajati care au proiecte de nisa. Ele prefera oarecum experienta in firme no name unde trebuie sa fii bun la toate, adica sa te descurci singur. In multinationalele, dupa un training intensiv, devii un mic robotel care face o singura operatie pe o imensa banda rulanta. Iar cind nu merge ceva care nu intra in atributiile tale, imediat pui mina pe telefon ca sigur e cineva sa-ti rezolve problema.

P.S.
    De cind s-a inchis (schimbat) in aprilie Tier1, salariile in IT au crescut cu 10-30% in 6 luni.

9. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Deci, lamuriti-ma si pe mine, pana la urma urmei iti trebuie sau nu asigurare ca au-pair pentru cand aplici ptr blue card?

10. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

Nu ai nevoie -thumbsup-

11. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Asa. Merci fain! Ca deja era o intreaga nebuloasa in capul meu. -nu-ma-uit-

Si inca o intrebare daca mi se mai permite si nu sunt prea profitoare...

Trebuie sa imi fac un card ca atunci cand aplic ptr blue card sa se vada ca m-a platit? Sa imi trimita banii pe card si nu direct dati in mana? Thanks again!

12. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

Nu iti trebuie -asa-asa-

13. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    So no bank statements. :D Lovely! -ras2-

Thank you! -nu-ma-uit-

14. mgeorge

mgeorge New Member

Trophy Points:
    0

mie nu mi a trebuit nici o asigurare

15. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    pai eu am intrebat ca nu stiu pe unde exact, am citit aici pe forum ca trebuie asigurare si na....
    ms oricum! :)

16. ram_oo7

ram_oo7 New Member

Trophy Points:
    0
    sotul meu are yellow de student,eu blue ca dependent ,el lucreaza 20 de ore eu full time;peste cateva luni va trebuii sa aplicam pt blue definitiv,intrebarea mea este:ne trebuie bank statement pt toata perioada lucrata?adica pe un an?stiu ca ne trebuie scrisoare de la locul de munca,asigurare medicala si cardurile dar nu stiu sigur daca trebuie si statements?stie cineva?
    astept un raspuns ,multzumesc!

17. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Nu aveti nevoie de bank statement. Nici macar pt o zi. Tot ce va trebuie sunt cardurile, payslipurile, contractele, scrisoarile de la angajator, poze noi, certificatul de casatorie si cam atat.
    A, si daca aplicati acum atunci nu va trebuie asigurarea medicala. Asigurarea e necesara doar daca a fost la aplicatia intiala si a fost introdusa in Iunie.

18. ram_oo7

ram_oo7 New Member

Trophy Points:
    0
    multzumesc mult pt raspuns!!!!nu aplicam acum mai avem cateva luni bune cam 6 :),noi am luat cardurile chiar cu cateva sapt inainte sa bage asigurarea de sanatate,deci nu ne-a trebuit atunci.
    bine ca mi-ai zis ca nu e nevoie sa facem,ca aveam de gand sa fac cu o luna,doua inainte sa ma duc la ei.chiar imi faceam griji pt ca ,credeam ca poate trebuie sa fac de cand sa dat "legea".deci sigur nu imi trebuie nu?

19. iulia88

iulia88 New Member

Trophy Points:
    0

Chatte,eu mi-am facut cont bancar,care m-a ajutat pt NINo,deoarece eu am aplicat pt el inainte de BC si evident ei mi-au facut plata pe card lunar,asa incat sa pot dovedi la NINo,...atentie in cazul in care iti faci card si ei te platesc peste suma de £60-£100 pe saptamana,pe card sa iti puna doar £240-£400 pe luna,nu cat te platesc in realitate....deci asta e decizia ta daca vrei sau nu....plus k cardul te ajuta in cazul in care vrei sa iti faci shopping online(la ce se gandesc femeile :)))) vesnic pe e-bay etc)

20. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    ar insemna sa se aplice legea retroactiv...

Share This Page