-0.8 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

acte necesare blue card

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by riderlord, Jul 4, 2011.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bravo! -bravo-

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari, sa-l stapanesti sanatos si sa-l uzi sa tina -sarbatorit-

3. cristina_alexa

cristina_alexa New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult Rebecca!..am si o rugaminte la tine..daca tot "te-ai legat de viata mea":)). Te-as ruga sa imi lasi pe PM, datele tale de contact si eventual detalii, tarife etc, pt traducerea a 3 diplome(una de Bac, una de competente profesionale-atestat, si una de scoala profesionala). Mentionez ca locuiesc in Essex, nu Londra; Mersi mult, anticipat!

4. cristina_alexa

Trophy Points:
    0
    Hehe. sa stii ca nu ai fost singurul in situatie! Se pare ca tanti de la ghiseu sau poate cineva din spate, a fost propusa azi pe cursuri de engleza. La fel a patit si"amicul" meu, astazi cand au sunat la familie sa confirme scrisoarea , au intrebat daca a participat la cursuri de engleza. Host-mumm-ul "nostru", a cam dat-o la balbaiala, ca,.. crede ca da ..dar ca nu stie ce cursuri. El nu facuse nimica, dar just in case l-am informat sa zica ca a participat la cursurile organizate de voluntari la biblioteca locala.uff dr a scapat si acum suntem amandoi posesori de BC!!!

5. riderlord

riderlord New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari si voua. Ma bucur sa aud vesti bune. macar atata lucru imbucurator sa avem si noi dupa 12 luni de ... eforturi.

6. cristina_alexa

Trophy Points:
    0

7. riderlord

riderlord New Member

Trophy Points:
    0
    pai...vreau sa imi iau nino asp. apoi, job prin cunostiinte, relatii...tot ce se poate. cum si eu stau tot in essex, e cam dificil cu deplasarea la interviuri. probabil, o sa imi inchiriez ceva provizoriu si apoi sa vedem cum ma voi descurca. la urma urmelor, o luna doua nu mor eu...au fost altele 14 mai grele :) oricum, de undeva trebuie sa o iau...

si da, cred ca ai presupus, VREAU SA PLEC DE AICI ca nu mai pot.. -nu-nu- 14 luni mi-au ajuns, si in plus, 14 de compromisuri e prea mult, chiar si pentru mine... uneori ma mir si eu cum am reusit sa inghit atatea, pentru o bucata de hartie albastra..

la inceput mi se parea ca viata de au-pair e ... frectie la piciorul de lemn. dar nu e asa, e sclavie in adevaratul sens al cuvantului. ca primesti si bani...asta e, ca sa fie totul legal.... -nas-

8. jennys_office

jennys_office New Member

Trophy Points:
    0
    Cristina_alexa si riderlord, FELICITARI pt blue card, il meritati din plin dupa un an de au pair -bravo-
    Multumesc pt incurajari cristina, sper sa fie bine, nici eu nu am facut cursuri de lb. engleza, dar nu vad de ce ar fi o problema. S-ar putea sa spun si eu ca am mers la biblioteca locala si am facut ceva cursuri acolo. E buna ideea -ras4-

Multa bafta cu job-urile, si eu am emotii cu interviurile si gasirea unei locuinte, o sa fie greu la inceput, dar asa e orice inceput -limba- Asa ca mult curaj, o sa reusiti!

9. cristina_alexa

Trophy Points:
    0

Subscriu la ce ai zis si tu:)...nu mai e au-pairul ce era odata!..pacat..
    Apropo esti din acelasi oras ca si noi:D...ce mica e si tara asta:))...poate ne intalnim odata sa udam cardurile:))
    Jenny_s...sa ai mult bafta si tu la interviu, o sa fie bine!....crede-ma:)xxx

10. jennys_office

jennys_office New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, vreau sa va anunt ca mi-am luat si eu blue card-ul fara probleme!- party2- -da-da-
    Am mers la HO luni, si l-am primit in 3 ore fara nici un fel de intrebari si fara sa o sune pe angajatoarea mea. Cei de la HO sunt foarte amabili si mi s-a parut ca a fost doar o formalitate. Imediat dupa ce am plecat din Croydon au inceput violentele, am vazut deja fum de la cladirea ce a ars, ingrozitor, ma bucur ca mi-am rezolvat problema inainte de eveniment. O zi frumoasa la toata lumea! -cu-bine-

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari si succes! -bravo-

12. eugenia88

eugenia88 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut
    VOi incheia un an pe 6 oct si voi parasi familia pe 8 oct. Pe 20 oct am progr la Croydon. ai idee cumva cum ar trebui sa arate o scrisoare de la familie?
    Eugenia

13. eugenia88

eugenia88 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut
    VOi incheia un an pe 6 oct si voi parasi familia pe 8 oct. Pe 20 oct am progr la Croydon. ai idee cumva cum ar trebui sa arate o scrisoare de la familie?
    Si inca o intrebare:cand ma duc la Croydon trebuie sa lucrezi inca la familie?
    Eugenia

14. iulia88

iulia88 New Member

Trophy Points:
    0
    Am o cunostinta care a plecat de la familie dupa ce a implinit anul,dar programarea o avea mai tarziu,dar oamenii i-au dat scrisoarea....
    Si cat tine de continutul scrisorii nu stiu exact ce trebuie scris...
    Dar te intreb asig. medicala ai?Din cate stiu mai nou se cere asigurare medicala pt. Blue Card!

15. mgeorge

mgeorge New Member

Trophy Points:
    0
    salut ..mie mi a venit chiar azi blue cardul ,dar prin posta ,nu am avut nervii sa ma programez pe site asa ca am trimis prin posta ...am trimis doar pink cardul ,sau puple ,ma rog ,br1 ,pasaport,scrisoare de la familie si doua poze ...cam asta
    ...vad ca suntem destul de multi pe aici cu blue carduri ,ar fi o treaba daca am schimba niste adrese de mess ca sa vb intre noi sa vedem poate avem planuri comune unii dintre noi si ne am putea vorbi sa inchriem un loc unde sa stam si sa incepem job huntul ...eu unul cel putin nu stiu pe nimeni pe aici dar de mutat undeva va trebui sa ma mut sigur

16. mari092004

mari092004 New Member

Trophy Points:
    0
    Sa ma ajute si pe mine cineva va rog...as dorii sa aplic de yellow card, iar sotia de blue card ca dependent, stie cineva ce acte trebuie sa avem si ce formular trebuie completat, iar daca fac programare online ce formular trebuie ales de acolo...va multumesc enorm...o zi buna!

17. iulia88

iulia88 New Member

Trophy Points:
    0
    Am luat si eu Blue Card-ul,in sfarsit....acum ce urmeaza?
    Tu cum te-ai descurcat,care mai e viata ta?

18. mgeorge

mgeorge New Member

Trophy Points:
    0
    acum depinde ce noroc vei avea ...eu inca stau la familie si tot aplic pt joburi de vreo doua luni fara prea mult noroc .. ideea e ca tot aplic pt ceva in domeniul IT dar nu am deloc succes .E si o problema mare cu locurile de munca ,sunt multi tineri care nu gasesc joburi din cauza crizei si a dudelor pe care le tot auzim la televizor .Job nu e imposibil de gasit doar ca trebuie sa te reprofilezi pe un job intr un hotel ,sau restaurante sau joburi de genul asta ,pt inceput ,si pe parcus tot incercat pana intr o zi ceva mai bun va veni ,daca va veni .
    Tu inca stai la familie ?

19. iulia88

iulia88 New Member

Trophy Points:
    0
    Mda,tot aici sunt,dar nu sunt deloc fericita cu situatia....stiu ca nu tre sa ma arunc cu capu'-nainte si de asta am ramas!sper ca nu pt mult...
    O sa imi caut in domeniul hotelier,cred ca e cel mai ok,pt inceput!
    Tie cum iti merge la familie?cum te intelegi cu ei?
    Tu le dai un notice inainte sa pleci,sau deja ati vb despre cat timp mai stai dupa ce iti iese cardul?

20. mgeorge

mgeorge New Member

Trophy Points:
    0
    Nici eu nu sunt fericit cu situatie ,dar merg si eu pe principiul sa nu ma arunc cu capul inainte .Tot in domeniul hotelier ma gandeam si eu sa caut ,pare cam cel mai bun compromis .Avand blue cardul asta ar trebui sa ne fie relativ usor ,dar nu stiu cat e adevarat si cat o fi o iluzie .
    Eu cu familia ma inteleg bine ,nu am nici o problema din privinta asta ,doar ca incep sa am cu mine probleme , credeam ca voi pleca imediat dupa un an ..
    E complicata treaba cu plecatul ,am stat cu ei de vb si mi au zis ca pot sa aplic pt joburi ,doar ca nu stiu cum o sa fac daca gasesc ceva caci ei trebuie sa aduca pe altcineva in loc daca eu plec.
    E complicat si cu mutatul caci nu cunosc pe nimeni si ar trebui sa ma mut cu niste oameni pe care nu i cunosc si nu stiu peste ce dau ... e complicata situatia ..oricum deacum vine decembrie ,incepe toata dileala aia cu sarbatorile si am sa stau linistit pana prin ianuarie .
    Tu stai esti in Londra sau prin ce oras stai ?
    Iti trimit un mesaj privat cu adresa mea de messenger si daca vrei mai discutam acolo .

Share This Page