14.5 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Acte masina UK

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by stefanello_cs, Mar 16, 2007.

1. stefanello_cs

stefanello_cs New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog mult ... am o(niste) mica(i)/mare(i) problema(e):

- urmeaza sa cumpar o masina din UK, dar nu stiu ce acte (minim) am nevoie ca sa pot scoate masina din UK; ar fi de precizat ca nu o aduc in Romania pentru inmatriculare, ci o voi folosi pe post de piese pentru o alta masina, a mea
    - as vrea sa stiu daca am in mod necesar nevoie de MOT la masina ca sa o pot aduce pana in Roamania
    - imi ia mai mult de o zi sa termin toate actele (inclusiv MOT daca eset necesar)? Cam la ce suma sa ma astept ca vor costa doar actele.

Multumesc anticiapt.

2. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Acte masina UK

Iti trebuie MOT (min £50), Road tax (min £60) si Car insurance (£50-100). Taxa de trecere a calalului e aprox £50. Benzina pana in Romania te costa cam £150.

3. Anonymous

Anonymous Guest

AR FI BINE SA CUMPERI MASINA CU MOT SI TAX.
    Te scuteste de cel putin 150 de lire.

O cumperi, trimite proprietarul certificatul de inmatriculare la DVLA iar tu pastrezi cuponul verde pana vine certificatul pe numele tau. Astepti cam 3 sapt.
    daca faci masina piese, ai de declarat la DVLA ca ai dat-o la scrap, si daca ai o hartie din romania precum ca e la fier vechi, ti- scoate din baza de date si nu mai ai obligatii referitoare la masina. Altfel e cam gri treaba. Pastreaza toate documentele, chitantele si hartia de la scrap, sau macar copii caci peste cateva luni sau un an te vor intreba de aceeasi masina daca o mai ai.

Stiu pe cineva care a primit hartie de la DVLA dupa 2 ani dupa ce daduse masina la scrap in Romania. Sa fii precaut.

-sunny-

4. luk@uk

luk@uk New Member

Trophy Points:
    0

sal tuturor !!Ei sa zicem ca masina este data la scrap in romania si nu se radiaza din uk ???care ar fi problema ca nu mai platesti road tax si insurance.intradevar ramnine pe numele pe numele meu sa zicem sii?
    astept sugestii!! :)

5. Anonymous

Anonymous Guest

Daca nu anunti DVLA despre orice in legatura cu masina, inclusiv ca o tii in fata casei si ca nu mergi cu ea, ti se imputa road taxul.De asta nu scapi.

http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/Ow ... DG_4022059

http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/Ow ... DG_4022057

You will be liable for the vehicle until you have notified DVLA of the scrapping or sale of your vehicle. Once you have informed DVLA you will receive an acknowledgement letter confirming the discharge of liability of your
    vehicle.

NU ESTE OBLIGATORIU, ASUMA-TI RISCUL.

-sunny-

6. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0

Nu trebuie masina radiata neaparat pentru a nu plati road tax trebuie doar sa o declari SORN (Statutory Off Road Nottification)... dar trebuie sa o declari SORN in fiecare an pentru ca ei te vor crede ca tu tii masina in curte. De acea e indicat sa o radiezi

7. stefanello_cs

stefanello_cs New Member

Trophy Points:
    0

multumesc tuturor pt raspuns ... si sa auzim numai de bine! :)

8. irina

irina New Member

Trophy Points:
    0

buna ziua tuturor...am si eu o mica problema in ceea ce priveste actele masinii in U.K.as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu vreun sfat.
    am cumparat nu de mult timp o masina aici in UK,si inca nu mi-au venit actele masinii.problema este ca eu vreau sa plec in romania zilele astea cu masina si nu stiu daca pot face lucrul asta fara sa am actele masinii.in rest e in regula-am MOT,taxele de drum si asigurarea.pot scoate masina din tara?va multumesc!

9. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Irina, cand ati cumparat masina? Actele vin de obicei in 2 saptamani, verifica sa nu fi pierdut vanzatorul formularul sau poate nu l-a trimis la DVLA.

Nu cred ca poti pleca la asa drum fara actele masinii, daca te opreste politia pe undeva ce le arati? Masina ar putea fi furata din p lor dv.

10. irina

irina New Member

Trophy Points:
    0

multumesc frumos pt raspuns.masina am cumparat-o acum 3 sapt.

11. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

La intrarea in Ro ai nevoie de actele masinii.

12. irina

irina New Member

Trophy Points:
    0

int...Esti sigur de lucrul asta?(ca nu pot intra cu masina in Romania)?chiar si acum dupa ianuarie?cunosti cazuri?
    eu trebuie sa plec in noaptea asta si chiar m-am panicat..

13. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

Irina, la noi in vama iti vor cere talonul masinii! (Probabil e pe drum)

14. parigianu

parigianu New Member

Trophy Points:
    0

pentru ca are volanul pe stanga si nu stiu cati si-ar dori aici asa ceva si pentru ca in franta se vand mai scump masinile de ocazie :) acolo sigur iau 9-10.000 de euro pe ea, aici nu cred ca ar da nimeni 6-7000 de lire.

15. Mitza89

Mitza89 New Member

Trophy Points:
    0
    Sall!am cumparat acum 2 saptamani o masina, proprietaru nu mi a dat decat foaia aceea de o trimiti la dvla,sa semnat si a scris data pe ea cand am luat masina si a zis sa completez eu la noul proprietar si sa o trimit eu.bugata celalta de trebuia sa mi ramana mie cu datele masini dupe ce trimit actele nu mi a dato.poate sa faca vreo figura ala de la care am luat masina?eu am trimis actele la dvla cam acum 2 sapt si inca nu mi a venit nimik.puteti sa ma ajutati cu un sfat....

Share This Page