16.1 C
London
Tuesday, August 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Acte doveditoare pentru resedinta UK - Pasaport

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by RossanaSasso, May 23, 2014.

1. RossanaSasso

RossanaSasso New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.
    Citesc de cateva zile toate subiectele in legatura cu reinnoirea pasaportului la Consulatul Romaniei in Uk, In paralel cu cerintele de pe site-ul londra.mae.ro.
    As dori cateva clarificari referitoare la actele necesare pentru dovedirea resedintei in Uk - pentru scopul eliberarii unui pasaport de tip "adult cu domiciliul in strainatate". Pasaportul vechi ( domiciliu Romania) e expirat dar inca in posesia mea. Va multumesc.
    Cerintele de pe site si intrebarile mele:

1)certificatul de înregistrare, emis în baza prevederilor Directivei 38/ 2004 de UKBA – sub forma “blue card” “yellow card” ÎN ORIGINAL şi copie:

-Am Blue Registration Certificate, dar adresa mea nu e inscrisa oficial in el . E doar o rubrica in care te roaga sa completezi, de mana, adresa din UK. Nu am vazut alt Blue Card in afara de al meu, dar nu mi se pare ceva foarte oficial (?!)
    - De asemenea, nu se mentioneaza nimic despre a avea Blue Card-ul tradus (nu pe site), insa cateva discutii de pe forum spun ca nu este acceptat decat tradus si parafat. Care e situatia adevarata? S-au schimbat cerintele de curand sau au omis precizarea pe site-ul Consular?

2)orice alt document care atestă stabilirea domiciliului în Marea Britanie, eliberat de autorităţile britanice competente (UKBA), ÎN ORIGINAL şi traducerea efectuată de către unul dintre traducătorii autorizaţi de Ministerul Justiţiei Român

-Aceste "alte documete" sunt o cerinta cumulativa ? Adica, am nevoie de ele daca am Blue card-ul, sau acela este de ajuns?
    -Nu mai am nimic altceva de la UKBA, am scrisoare de confirmare a NINO de la Deparment of Work and Pensions si Bank Statements, Council Tax Demands etc. E vorba exclusiv de UKBA sau pot avea si alte documente atata timp cat nu sunt facturi de la companii comerciale?

*Buletinul sau cartea de identitate romaneasca

-Ok, aici sunt confuza rau de tot. Da, am Carte de Identitate, in valabilitate. Dar, din cate stiu, CI cu domiciliu romanesc si Blue card se contrazic una pe alta. Teoretic, nu ar trebui sa le ai pe amandoua. Imi vor face Pasaport romanesc cu domiciliu in strainatate atata timp cat pe CI valabil am inscris adresa romaneasca? Sau pur si simplu o vor ca sa o confiste? (pt ca le- daruiesc cu toata inima, n-am avut nevoie de ea in 5 ani ).

Multumesc mult inca o data.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    de ce te complici inutil. faci pasaport tip Cetăţeni români adulţi cu domiciliul în România si scapi de toate aceste framatari

domiciuliu e unul singur si poate fi bine mersi in ro, resedinta poate fi in uk.
    DOMICILIUL unei persoane fizice este acolo unde ea îşi are locuinţa statornică sau principală. (Articolul 13 – Decretul 31/ 1954)

Cetăţenii români au dreptul sa-si stabileasca sau să-şi schimbe, în mod liber, domiciliul ori reşedinţa.
    Cetăţenii români nu pot avea în acelaşi timp decât UN SINGUR DOMICILIU si/sau o singură reşedinţă. În cazul în care aceştia deţin mai multe locuinţe, îşi pot stabili domiciliul sau reşedinţa în oricare dintre ele. (articolul 25 alineatele 2 si 3 - OUG nr.97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăenilor români, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 290/2005 cu modificările şi completările ulterioare;)
    Pentru cetăţenii care doresc să-şi schimbe domiciliul din străinătate în România – aveti posibilitatea de a accesa pagina web a Direcţiei pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date http://dgepmb.ro/evidenta-persoanelor/42

uite ce frumos zic baietzii astia
    http://www.youtube.com/watch?v=0BgS4F6i7T8

3. RossanaSasso

RossanaSasso New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru ca nu vreau sa am domiciliu in Rom. Sunt casatorita cu un cetatean Britanic, vreau numele lui, sa am aceeasi adresa ca a lui, si sa fiu resident deplin , cum de altfel sunt de 5 ani.

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nu stiu la ce te ajuta oricum... crezi ca intri mai in fata la coada la tesco sau nu stai la coada pe M25?
    oricum ai buletin, englezii nu au, deci suntem mai tari ca ei la d'astea
    tot un pasaport romanesc ar fi, cu o pagina pe care scrie ca ai domiciliul in UK
    Pe pagina a doua a paşaportului se menţionează la rubrica domiciliu: Marea Britanie

mai bine aplica pt cetatenie, poate te incanta si mai mult

5. RossanaSasso

RossanaSasso New Member

Trophy Points:
    0
    Mda, eu stiu ce vreau si se pare ca tu nu vrei sa intelegi.

Poate sa ma ajute cineva cu informatii RELEVANTE,va rog?

6. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,cum nimeni nu ti-a dat un raspuns pertinent,incerc sa iti relatez experienta mea,care chiar daca nu e exact la obiect ,sper ca te poate ajuta sa iti faci o idee.
    Eu mi-am facut pasaport CRDS intr-o alta tara UE in 2005(deci intre timp regulile s-au putut schimba),la Consulatul Romaniei.Mi-au cerut CI romaneasca (chiar si expirata) pe care mi-au retinut-o (explicatia:nu poti avea CI. si CRDS in acelasi timp).O mica paranteza,daca imi permiti:ulterior am regretat mult lipsa CI romanesti,iar acum ma gandesc sa o refac ,doar ca acuma e ceva mai complicat,implca repatriere etc.Motivul principal pt care am regretat asta a fost faptul ca fara CI romaneasca am ramas cu un singur act de identitate valabil:pasaportul.Asta a prezentat probleme cand am vrut sa aplic,acum 2 ani la UKBA,voiam sa aplic prin posta,dar mi-a fost teama sa imi tin pasaportul(singurul act cu care puteam calatori) blocat 6 luni-sigur,acum problema asta nu mai exista.La fel cand am trimis permisul de conducere pt a fi schimbat,mi-a fost teama de pierderea pasaportului etc.Inchid paranteza.
    Mi-au cerut documentatia referitoare la dreptul de sedere tradusa si legalizata in tara respectiva,pasaportul vechi si CI,cum am specificat .

In locul tau as trimite un email Consulatului si i as intreba exact cum vor blue/yellow cardul(tradus,legalizat etc) si daca mai vor si alte acte.Ei sunt cei mai in masura sa iti spuna.
    Chiar daca nu sunt de acord cu modul in care Sapanta spune lucrurile,trebuie sa spun ca sunt de acord cu el asupra CRDS-ului.Nu iti ofera nimic in plus,dar sa ai 2 doc cu care sa poti calatori in UE e mai bine decat sa ai doar unul.Orice ai alege sa faci,multa bafta!!!

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    @adelaide - eu initial am spus foarte la obiect cum sta treaba, bazat pe oarecare experienta cu acte, dar si cum zic englezii (plan B / solutie backup) etc
    cand am vazut insa ca distinsa interlocutoare cam batman batman - am dat-o si eu asa pe arogante. poate trebuia sa sugerez sa-si faca permis conducere uk sa scape de dureri de domiciliu pana-si face pasaport de uk, dar nu m-am gandit de cat ulterior postarii
    oricum, referitor la clip, posibil ca nu toti sa fie fani steaua, asa ca punem ceva de astazi, cu felicitarile de rigoare celor de la Real Madrid.
    like it? -da-da-

http://www.youtube.com/watch?v=POCaeYac ... 093A08755F

8. RossanaSasso

RossanaSasso New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult, Adelaide.

Nu cred sa intampin nici o greutate o data ce o sa am doar pasaportul, aici e normal sa nu ai decat un act. Cartea de identitate nu mi-a folosit la absolut nimic, si nici nu a stiut nimeni ce sa faca cu ea. Am cont in banca, tot ce imi poate da UKBA, NINO etc . Pasaportul pentru calatorit sa am si pace. Pana trebuie inlocuit o sa am si cetatenia.

Am trimis emailuri cu intrebarile mele- si legate de transcrierea casatoriei si legate de pasaport ( emailuri separate) si am primit acelasi raspuns, ca actele necesare sunt precizate pe lista de pe website. Da, de foarte mare ajutor, avand in vedere ca ceream precizari ASUPRA listei de pe website. Ca sa nu mai mentionez ca sunt de fapt 3 liste care se contrazic ( doua cer traducerea legalizata intr-un exeplar, una care cere 2 exeplare; una cere dovada domiciliului sotului strain, doua liste nu pomenesc de asta; una mentioneaza doar pasaport, doua liste cer pasaport SAU buletin s.a.m.d.). Si nici o data permutarile nu sunt consecvente, ca sa poti spune clar, asta sigur e lista mai noua/veche.

9. RossanaSasso

RossanaSasso New Member

Trophy Points:
    0
    In cazul in care mai are cineva nevoie de aceasta informatie- se cere doar Blue Permit/ yellow Card , netradus, pentru stabilirea domiciliului in Uk.

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Este suficient si un permis de conducere, chiar si unul provizoriu.

11. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    dreptul de repatriere iti ofera avantajele aducerii a o multime de chestii din afara fara sa platesti taxe. acum partea nasoala e ca fara CI esti mancat in ro. totul se desfasoara pe baza de CI. nu poti folosi pasaportul pt a te identifica decat in f putine locuri.

12. mrsAnca

mrsAnca New Member

Trophy Points:
    0
    Un forum foarte bogat in informatii pentru romani in UK, bravo administratori si membri!

As avea si eu o problema similara. Trebuie reinnoit pasaportul (care este de cetatean roman cu domiciliul in strainatate, dar alta tara). Traiesc si muncesc in UK (Channel Islands) de 3 ani dar nu am avut nevoie de Blue/Yellow Card. Am certificat de nastere romanesc, permis de conducere UK, contract de munca in continuare, domiciliu, cont in banca, National Insurance Number, platesc taxe si pensie, etc. Este posibil sa ma sfatuiasca cineva daca imi trebuie ceva de la UKBA (pentru a dovedi dreptul de domiciliu in UK, ex. registration certificate?) sau pot aplica la ambasada romana pentru noul pasaport cu actele de mai sus?

Multumesc.

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

De ce credeti voi ca toate acele acte va ofera garantia aplicarii fara griji pentru un pasaport romanesc?
    Nu are contul in banca,NIN-ul ,permisul de conducere si plata taxelor,NICI O TREABA cu aplicatia ta pentru acest pasaport/reinoirea sa.

Intra pe site (vine al doilea eu acusi) si scrie/suna la ambasada, dansii iti vor da un appointment,te prezinti, faci pozele, si-ti vine pasaportul.
    Iti trebuie ,however, CI de la mama tara.

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    pas, ma uit la meciuri

15. KellyRa

KellyRa New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Buna,

Am aplicat ieri pentru obtinerea pasaportului electronic pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate si vreau sa fac cateva precizari pentru cei interesati. In primul rand, eu m-am prezentat la biroul consular al Romaniei la Edinburgh, fiind mai aproape de mine. Taxa consulara este de £80, se achita cash pe loc. Am folosi Blue Card-ul ca "document care atestă stabilirea domiciliului în Marea Britanie, eliberat de autorităţile britanice competente (UKBA)". Din pacate nu l-am avut tradus in limba romana si a trebuit sa platesc £40 in plus pentru a fi tradus de catre ei. Restul documentelor pe care le-am prezentat au fost: cartea de identitate, certificatul de nastere si pasaportul. Pentru fiecare document mi-au cerut doua copii. Pe langa asta, desi nu am vazut sa fie trecut pe site, mi-au cerut un act doveditor al adresei din Marea Britanie. Eu luasem la mine, pentru orice eventualitate, hartia de la Council Tax dupa care si-au facut o copie. Au retinut cartea de identitate si restul documentelor mi le-au innapoiat, inclusiv pasaportul vechi care e valabil pana la emiterea celui nou.

A durat ceva pana au scanat toate documentele, au introdus datele pe calculator, au facut poza, luat specimen de semnatura si amprente. Mi s-a spus ca in curand biroul se inchide pana la sfarsitul lui ianuarie. Dupa aceea ma vor contacta pe e-mail cand imi soseste noul pasaport. Daca nu vrea sau ma deplasez din nou pana in Edinburgh, mi s-a spus ca exista optiunea ca pasaportul sa imi fie trimis prin posta si voi primi detalii la momentul potrivit.

Din punct de vedere al comunicarii pe e-mail, cei din Edinburgh au fost foarte prompti in a raspunde.

Sper ca aceste informatii sa fie de folos cuiva. Aici gasiti informatiile de pe site-ul Ambasadei Romane: http://londra.mae.ro/node/847

Detaliile biroului consular al Romaniei din Edinburgh:

"Biroul consular al României la Edinburgh
    Biroul consular al României la Edinburgh este parte a Secţiei consulare a Ambasadei.
    Adresa: 7-9 North St. David Street, Edinburgh, EH2 1AW
    Telefon: +44 (0) 131 524 9498
    Fax: +44 (0) 131 524 94 99
    Email: edinburgh@mae.ro

COMPETENŢĂ CONSULARĂ: nordul Angliei (Liverpool, Manchester, Leeds, Newcastle Upon Tyne), Scoţia şi Irlanda de Nord
    PROGRAM DE LUCRU CU PUBLICUL
    Luni, marţi, şi vineri intre 09.00-13.00
    Miercuri între orele 09.00 – 13.00 şi 14.00 – 18.00
    Programările se fac prin telefon, fax şi poştă electronică la adresa edinburgh@mae.ro sau direct la sediul Biroului consular."

Raluca

Share This Page