15.4 C
London
Friday, July 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

acte britanice (certificat casatorie) preschimbare

Discussion in 'ARHIVA' started by abrighella, Oct 19, 2007.

1. irirob

irirob New Member

Trophy Points:
    0
    Da,ai dreptate,multumesc de raspuns,dar macar traducerea documentelor o pot face in tara? ma gandesc sa nu zica ceva si sa ma trimita iar inapoi cum ca de ce nu ar fi pe documente aceasi semnatura de legalizare,acelasi notar,zic si eu....ca se poate orice si mai bine sa stiu un raspuns sigur,banuiesc ca dupa legalizare si superlegalizarea lor cu apostila,sa le pot traduce in tara si legalizate la notar la noi,sper sa nu fie nici o problema daca originalul e senmat de un notar de aici si traducerea facuta in tara de un notar roman,lol poate sunt exagerata dar mai bine sa previn -eyebrows2- yebrows2-

2. Anonymous

Anonymous Guest

Buna tuturor.Si eu sunt in aceeasi situatie, aceea de a-mi schimba pasaportul pe noul nume dupa casatorie.Deocamdata am fost la ambasada ca sa imi transcrie certificatul de casatorie.Mi s-a spus ca dureaza 2 luni.Nu o luna cum am citit aici pe site.Inainte de asta am fost la Foreign Office ca sa punem apostila de ola Haga pe certificatul de casatorie.Atentie, daca sotul are certificat de nastere britanic trebuie apostila si pe certificatul lui.Asa ni s-a spus de la ambasada si asa am facut.In legatura cu schimbarea pasaportului mi s-a spus ca tb schimbat in tara , dupa ce schimb cartea de identitate deoarece nu am ILR.Problema cu ILR-ul am cercetat-o in detaliu(sotul meu lucreaza la home office) si sta cam asa: din cauza ca eu nu ma mai avut nevoie de acea spuouse visa , care dupa 2 ani iti dadea dreptul la ILR, deoarece am venit aici dupa aderare, acum trebuie sa astept 5 ani.Deci halal progres.Problema mea insa nu e asta.Eu locuiesc aici cu sotul si cu toate ca ambasada nu vrea sa accepte ca aici e domiciliul meu stabil(am cumparat chiar si un apartament) deci eu nu am cum sa dovedesc ca locuiesc in Romania ca sa iau buletin de acolo si apoi pasaport.In actele de care e nevoie la politie se precizeaza ca tb sa dovedesti ca locuiesti la adresa respectiva( respectiv titlu de propietate, luare in spatiu, etc)Eu cum pot dovedii?Mi se accepat ca dovada cartea de identitate veche(neexpirata)??
    Si inca ceva, pentru toate persoanele nascute inainte de 1989, cu certifcat de nastere 'comunist'- trebuie sa vi-l schimbati altfel, mi s-a spus de la ambasada ca nu puteti lua carte de identitate.Se schimba prin ambasada si dureaza 2 luni.
    Va rog, daca aveti informatii cum as putea sa imi iau din Romania carte de identitate fara sa am vreun act care sa dovedeasca ca locuiesc acolo, sau daca cineva a facut asta de curand, dati-mi si mie un mail la softlarry2002@yahoo.com
    Va multumesc si va urez bafta!

Share This Page