21.7 C
London
Wednesday, August 12, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

acte britanice (certificat casatorie) preschimbare

Discussion in 'ARHIVA' started by abrighella, Oct 19, 2007.

1. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am stiut exact unde sa postez acest topic si iacata-ma-s aici...
    Ma poate cineva sfatui cum se procedeaza in cazul certificatului de casatorie eliberat in UK , pentru schimbarea actelor de identitate? Eu sincera sa fiu cam trec printr-o criza de identitate momentan ... :)| ca toate actele mele (valabile inca datorita termenului de expirare) am numele de dinainte si eu m-am casatorit aici si habar nu am ce sa fac... Spre exemplu la NIN sunt inregistrata cu numele dupa casatorie, dar eu inafara de certificat de casatorie sa demonstrez asta nu am nimic altceva.. Invatata fiind cu legile din Romania unde dupa ce te casatoresti esti obligat ca intr-un timp de... sa schimbi actele , sunt un pic confuza ... Mi s-a spus ca pana expira actele nu e nici un bai , sa le las asa... Ideea e ca mai am un an pana expira pasaportul si nu vreau sa ajung chiar la limita ca sa fac schimbarile de cuviinta. Nu mi-am schimbat nici permisul... Ajutati-ma ! Ce trebuie sa fac? Pot sa schimb actele aici sau trebuie sa fac schimbarile de cuviinta in Romania? Cei din Romania accepta certificatul acesta de casatorie? Cum poate fi el schimbat? Stiu ca este o procedura, la nivelul ambasadei de aici, care evident implica si niste taxe...dar nu stiu nimic exact.
    Daca sunt lamurite aceste lucruri pe site, imi cer scuze... eu am cautat dar nu am gasit...
    Spuneti-mi macar unde sa le caut.
    Multumesc!
    -ww-

2. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0
    eu la NIN am sunat si mi l-au schimbat la tel fara nici o dovada. si restul actelor le-am lasat asa. oriunde am nevoie sa dovedesc ceva, duc cert de casatorie.

3. deniko

deniko New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca primul pas ar fi sa-ti legalizezi certificatul de casatorie britanic - in caz ca nu contine Apostila de la Haga.

4. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Certificatul nu are apostila de la Haga. Cum trebuie facuta apostilarea si de catre cine? Multumesc.

5. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Certificatul de casatorie cu sau fara apostila trebuie (tradus) si apoi transcris in Ro la Registrul De Stare Civila unde ai avut ultimul domiciliu.Dupa care urmeaza ceilalti pasi...C.I, Pasaport.Toate se pot face cu procura asa ca nu este neaparat nevoie sa te duci acasa.

6. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai am intrat pe site-ul Ambasadei Romaniei la Londra, servicii consulare si am gasit urmatoarele informatii privitoare la inregistrarea actelor de stare civila britanice (certificate de casatorie, de nastere, de deces) si preschimbarea lor in acte romanesti.
    http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=55546

pe de alta parte am inteles ca inainte de a preschimba actele, acestea trebuie apostilate si apostilarea se face la:
    The Legalisation Office
    Foreign & Commonwealth Office
    Old Admiralty Building
    The Mall
    London SW1A 2LG

Detalii privitoare la costul si cat dureaza apostilarea se gasesc pe site:
    http://www.fco.gov.uk/servlet/Front?pag ... 7029391440

In situatia in care aceste informatii erau deja pe site, imi cer scuze, eu am cautat -scratch- cratch- si nu le-am gasit . M-am gandit ca si altii in situatia mea ar avea nevoie de ele...de asta le-am expus aici.

-wave-

Impreuna suntem mai puternici!
    -ww-

7. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Hi
    ce documente ai de schimbat? In principiu, faptul ca te-ai casatorit aici, si ai certficat de casatorie in l-ba engleza (?) ar putea fi un avantaj. Nu uita ca aici e simplu sa schimbi numele in acte si nu este, unlike Romania, law sa schimbi si nici birocratie. Poti " trai" si calatoarii cu numele diferit de al sotului/ sotiei/ atita timp cit, atunci cind trebuie sa dai dovada ca sinteti casatoriti, puteti. Eu nu m-as complica sa schimb numele, numai ca, daca vrei ( nu ptr ca e lege) poti
    Spre ex, the Driving Licence - este free of charge pentru schimbare de nume ( se face doar cu un formular). Nu pot sa-ti dau advice on Passport, daca nu e UK passport, pentru ca, prin ambasada, nu stiu cum se procedeaza. Dar in principiu, aici ai voie si este acceptabil sa nu modifici documentele doar pentru schimbarea de nume.
    Crede-ma, I work in domeniu.

8. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru informatii.
    Cand am avut interviul am cerut sa imi fie trecut numele de familie nou dar sa fiu recunoscuta si cu numele anterior. Asa ca nu cred ca e o problema. De fapt peste tot , in toate diplomelesi celelalte actele apar cu numele anterior si am considerat ca e mai bine asa...
    Daca nu e neaparat necesara schimbarea actelor... cred ca chiar nu are rost.
    Sotul meu e italian si locuieste aici de foarte multi ani (are rezidenta permanenta ) dar din pacate (din punctul meu de vedere...) nu a solicitat niciodata cetatenie britanica ( e foarte mandru ca e italian... B-) -tongue- ) Pe mine m-ar fi avantajat foarte mult ca stiu ca putem solicita cetatenie britanica dupa 3 ani -scratch- cratch- , asa cred ca trebuie sa astept 5. Stiu ca e altceva sa ai cetatenie, de asta spun...
    Dar o sa ma lamuresc atunci cand vine momentul ce trebuie facut...cine stie cum se mai schimba legislatia... -sunny-

9. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare bine ca informatiile ti-au fost de folos. Nu uita, in UK foarte multe " formulare" cer in principiu numele anterioare, fie in cazul in care ai fost casatorit si ai divortat, sau daca ai fost singur si ti-ai schimbat starea civila. Deci, in majoritatea cazurilor vei avea sansa sa " completezi" amondoua numele. Aici nu e ilegal.
    Eu cind m-am casatorit nu am schimbat numele in pasapoarte ( nici cel British nici Romanesc). Este prea scump si unecesarry! Dar am schimbat in Driving Licence, pentru ca a fost free of charge!

10. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    sa stii ca m-am gandit si eu sa schimb dirving license pentru ca am adresa aici acum (si inca am permisul eliberat in Romania, cu adresa de acolo... ) dar chiar mi se parea un pic straniu sa am documente de identificare cu nume diferite. Deci nu e nici o problema daca schimb permisul (sa am si proof of address in felul asta) fara sa schim celelalte?
    Cand si daca vrei sa conduci in Romania, banuiesc ca ar fi dificil sa explici politistilor care stau la panda sa prinda "infractoru'" de ce ai in buletin un nume si in permis un altul... mai ales ca certificatul de casatorie britanic la multi romani nu le zice nimic ...mai ales ca e "hartie" simpla, scrisa de mana si ...fara stampile... ca noua romanilor tare ne mai plac stampilele... :)|

11. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Inteleg ce zici. Daca iti e mai usor, odata cu schimbarea permisului, sa adaugi amandoua numele de familie (maiden and married name) ar fi si asta o solutie. Nu exista regula in UK ca femeile sa " treaca " automat la numele sotului, si nici regula importiva adoptiei celor doua nume ( spre exemplu numele nou de fam si numele de fata).
    Dar asta e doar o sugestie, o solutie numai.

In principiu, aici in UK, englezii se bazeaza pe permisul lor de conducere. E aproape un ID card pentru ei. ( desi nu e ID cum avem noi buletine). Este recunoscuta cind trebuie sa dai evidenta de adresa, sau nume, spre exemplu, la banca, cind deschizi cont bancar. Ca sa schimbi permisul de conducere, its advisable, anyway. Daca te-ngrijoreaza insa diferenta de nume din documente, fa ce crezi tu ca e mai bine pentru tine. Eu nu am degind sa le schimb, si am dovada clara ca sint aceeasi persoana, doar casatorita.
    Arghhh, birocratia romana ma enerveaza... Nu vreau sa ai probleme cu documentele, si stiu ca in Rom, daca nu ai probleme, TI LE CREEAZA EI!!

12. cien_my

cien_my New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    mai stie cineva cam cat mai dureaza zilele astea sa-ti inregistrezi casatoria in Romania prin intermediul ambasadei?
    Numai bine

13. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca mai mult de o luna, in Romania dureaza 3 luni si trebuie sa le trimiti si originalul si copia legalizata -talktohand- alktohand-

Actele se fac prin intermediul Consulatului, nu Ambasadei. Daca te grabesti poti sa le trimiti un email sa iti spuna exact perioada de asteptare: consulara@roemb.co.uk .

http://www.romani-online.co.uk/componen ... 505.0/#new

14. alebazi

alebazi New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor! -hello- ello-

Am avut aceeasi intrebare anul trecut inainte de a ma casatori, acum revin cu aceeasi.
    Lina cred ca ma stie deja; daca nu ma lamuresc nici acum o s-o sun pe nr. pe care mi l-a dat.
    Am citit ce au scris fetele dar totusi ...intrebarea este: e adevarat ca exista 2 "procedee" de a recunoaste certificatul de casatorie din Uk in Ro? Primul: prin Consulat cu apostila, traducere si transciere in timp de 1 luna, iar al doilea: prin trimiterea lui acasa, tradus acolo si depus la primarie si dureaza 3 luni de zile??????
    Am inteles bine sau -pullhair- ullhair-

Multumesc mult si va pup.

Abrighella, cred ca te stiu din Ro. -scratch- cratch-

15. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna alebazi

Da, e corect ceea ce ai spus tu, cu mentiunea ca in tara certif trebuie tradus +legalizat si IMPREUNA cu certif IN ORIGINAL le trimiti prin casa casatoriilor locala la Bucuresti, numai acolo se pot transcrie certificatele. Eu nu am avut incredere in autoritatile competente din Romania si ca sa evit eventuale complicatii si dureri de cap, am ales prima varianta.
    -staycool- taycool-

16. irirob

irirob New Member

Trophy Points:
    0
    Buna fetelor,de aceeasi problema ma lovesc si eu ca vreau (sau mai bine spus vroiam)sa imi schimb actele pe numele sotului sau macar sa ii adaug si numele lui,si din cat am vazut pe site la consulat cate imi trebuiesc,traduceri,corespondente prin posta(ca noi locuim in scotia) ,taxe,asteptari si la taxe am vazut ca sunt cam mari,ma facut sa renunt la ideea asta si sa astept pana ne ducen in Romania si transcriem actul,sau il inregistram acolo,dar ce? te poti lupta cu birocratia romaneasca?
    Am stat 2 saptamani in tara si am zis ca am timp sa rezolv,si ma duc eu fericita intr-o zi sa intreb ce imi trebuie,banuiam ca traduse si sa il aduc si pe sot,sa demonstrez ca nu mint ca sunt casatorita,cu certificatul lui de nastere,pasaport,eu toate actele,etc..si? Doamna draguta de la transcrieri mi-a taiat zambetul spunandu-mi ca actele din marea britanie trebuiesc apostilate si traduse acolo,din tara in care provin.la care am ramas masca
    Mintea mea se gandea ca apostila de la haga,area aceasi culoare si valoare daca o pui din orice tara pe un act,nu numai din tara respectiva din care e emis actul.Holly Shi******t,ca nu am putut sa rezovl nimik
    Acum va intreb si eu daca stiti cumva cum sa pot pune apostila asta mai repede pe certificatul lui de nastere si pe cel de casatorie?o pot pune in tara?si traducerile le pot face si in tara sau numai aici ? oricum toate astea imi par asemanatoare cu jocul matele incurcate,eu m-am zapacit de totsi cand te gandesti ca am vrut sa ne casatorin in romania prima oara dar cand am auzit cate ne trebuiesc acolo si medicalle,si interpret ca el nu vb romana,ples acte si asteptari,asa am venit eu aici,am platit o taxa,am programat o zi si stiam ca trebuie sa am certificatul de impediment,a fost atat de usor si plus ca am avut o cununie foarte frumoasa,datorita doamnei care a oficiat casatoria si care mi-a explicat prieteneste si pe intelesul tuturor si era si fericita pt noi(am ramas uimita de bunavointa ei si ma gandeam ,ca daca o vrea "spaga"femeia?obisnuita ca in Rom) :))

17. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    scuza-ma ca te intreb- Dar la ce iti trebuie certificat de casatorie tradus? Am inteles ca sotul este englez? Cui ii trebuie acea traducere, si pentru ce? Unde locuiesti, in UK sau Romania?
    Eu am cert de casatorie engleza de multi ani, si nici prin cap nu mi-a trecut sa traduc sau sa ma complic. Sotul e Englez iar eu sint romanca. Locuiesc, traiesc si muncesc aici. Am pasaport romanesc si englez in numele de fata si nu am luat numele sotului. N-am avut niciodata vreo problema.

18. irirob

irirob New Member

Trophy Points:
    0
    As dori sa imi schimb numele in pasaport,sau macar sa adaug si numele sotului de familie,si ca sa pot face asta imi trebuie certificatul de casatorie inregistrat si in romania(pt asta imi trebuie certificatul de casatorie britanic tardus si legalizat,la care ma gandeam ca le pot face si in romania)) ca sa imi adaug si un alt nume,si dupa ce se emite cel de casatorie in romania,imi fac alt buletin cu numele nou,dupa care noul pasaport,ca de ce nu on trece si noi direct la pasapoarte nu stiu,si ne mai complicam cu CI,buletin
    Noi locuim in Uk,Scotia acum,dar in caz de o oferta de job in Romania,asta pentru el(ca iubeste tara mult de tot si tot spera sa poata gasi ceva acolo)ii trebuiesc si lui acte ,la fel cum ne cer ei noua aici si casatoria tot ar trebui inregistrata si in Romania pentru ai da drept de sedere si de munca.
    Intrebarea mea era de ce nu am putut pune apostila pe actul britanic de casatorie si in Romania?ca doar are aceeasi valoare acea apostila in toate tarile,mai ales ca suntem toti in Europa,fata de la casatorii mi-a spus ca nu pot pune apostila pe actele originale decat in tara de unde provin,cat despre traduceri nu mai stiu,plus ca trebuiesc si ele semnate de un notar.Ca sa fac corespondenta prin posta pentru preschimbarea actelor mi se pare prea greu si au taxe mai mari,decat daca las face actele in tara(mai ales ca noi train dintr-un salariu acum,eu nu am reusit inca sa imi gasesc de munca)
    Oricum multumesc pentru raspunsuri si sunt bucuroasa sa primesc sfaturile voastre -thankyou- hankyou-

19. eni25

eni25 New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Poate cineva sa ma ajute in legatura cu casatorie?Am incercat sa gasesc raspunsuri,dar acuma nu mai stieu ce sa cred.orice informatii .
    Va rog sa ma ajutati!

20. deniko

deniko New Member

Trophy Points:
    0
    Buna irirob,

Pe certificatul de casatorie, nu exista nici o stampila, decat semnatura ofiterului de stare civila. Atunci cand duci actul la legalizat (in urma caruia sa va aplica Apostila de la Haga) aceste semnaturi sunt verificate against a celor din baza de date a Oficiului de legalizare. Prin urmare, acest document nu se poate legaliza in alta tara intrucat nu i se poate confirma autenticitatea. Confirmarea autenticitatii se face, in principal, pe baza verificarii semnaturilor.

-takecare- akecare-

Share This Page