4.2 C
London
Sunday, March 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Acte au pair

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Camitzi, Aug 24, 2011.

1. Camitzi

Camitzi New Member

Trophy Points:
    0
    Bun
    va rog,daca puteti sa ma sfatuiti si pe mine intr-o problema in care m-am bagat fara sa gandesc.Am venit in Anglia in august 2010 iar in octombrie mi-am gasit un post de au-pair...problema mea este ca familia la care lucrez a avut impresia ca daca suntem in Uniunea Europeana nu avem nevoie de acte pt a lucra aici iar eu deasemenea am crezut ca pt a fi au pair nu am nevoie de nimic.Am crezut ca dupa un an pot cere o scriosre de recomandare si imi pot obtine Blue Card-ul...dar acum informadu-ma mai bine vad ca am dat-o rau in bara.

Ma poate sfatui cineva ce as putea sa fac in situatia asta?Nu vreau sa plec de la familie inca pana cel putin in primavara dar nu stiu cum sa procedez acum...va rog daca putei sa ma ajutati cu un sfat.
    Mutlumesc anticipat,
    Cami

2. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Spune-i familiei la care lucrezi sa sune la Home Office, sau intereaza-te tu, cum te poti inregistra. In scrisoare sa spuna ca esti la ei din data de... Apoi in Octombrie 2011 cred ca poti aplica pentru certificat.

3. gin

gin New Member

Trophy Points:
    0
    NU NU, chiar ca si au pair nu ai voie sa muncesti pana nu primesti cardul. Ce faci le scrii sa le spui ca ai muncit ilegal?
    Singura solutie este sa aplici acum pt un worker accession card, sa iti dea familia o scrisoare ca vrei sa incepi sa muncesti la ei..;) nu ca ai muncit vreo secunda.
    Iar dreptul de munca il obtii cand primesti cardul acasa prin posta.
    Cat despre facptul ca tu muncesti si locuiesti in continuare acolo, nu e nici o problema, toti au facut la fel, iar daca intr-un an nu te a prins, inseamna ca mai rezisti 4 luni.
    Sper ca ti am fost de folos, iar pt alte informatii nu ezita sa imi scrii..:)

4. Camitzi

Camitzi New Member

Trophy Points:
    0
    Da,stiu,ai dreptate,nu le pot zice ca am lucrat atata timp si acum m-am trezit la realitate.Familia este foarte ok doar ca eu nu am zis nimic cand trebuia ,adica ei au zis ca sunt ok cu actele si eu am dat din cap...aici a fost greseala mea...as putea sa zic ca am stat aici un an pt ca mamica e prietena mea iar acum din cauza jobului trebuie sa plece perioade mai mari de acasa si s-a gandit sa ma i-a ca au pair?Mamica e de aceeasi varsta ca mine,23 de ani.Eu am carnet de conducere provizoriu si sunt inregistrata si la medicul de familie...deci sunt dovezi ca locuiesc aici de ceva vreme...

Va mltumesc frumos,
    Cami

5. gin

gin New Member

Trophy Points:
    0
    Cami, sincer cred ca cel mai bine si cam singura varianta, este sa te duci la un interviu la Croydon sa depui pt au pair si sa iti dea cardul pe loc..(daca trimiti formularul prin posta cum am facut eu dureaza 4 luni)dupa un an obtii desigur si blue..:) spune mersi ca nu te-a gasit nimeni pana acum, cat despre dovezi mai puteai veni in uk si ca turist, insa chiar nu cred ca verifica cineva asta. Important e sa ai varsta si sa nu fii casatorita..
    Good luck.

6. Camitzi

Camitzi New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Gin,

imi spui mai exact cum se numeste formularul?Mai am o intrebare,sora mea este aici de 16 ani,avand deja cetatenie...stii cuma daca ma poate ajuta faptul ca ea e cetatean?Nu ma bazez eu pe sprijinul ei doar ca ma gandeam ca as putea avea un atu prn chestia asta.

Merci frumos,
    Cami

7. gabitzuel

gabitzuel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Cami,

Deci cu cat stai mai mult fara sa aplici pentru AWC, cu atat se prelungeste timpul tau pentru obtinerea de blue card, si lucrezi in ilegalitate.

PE scurt actele necesare sunt : celebrul fromular Br3(download de pe siteul ukba), pasaport original,2 fotografii de la casute foto, semnate pe spate cu numele tau, scrisoare de la familie precum ca urmeaza sa incepi munca din data de.... semnata de ei cu adresa si nr de tel pt contact, dupa care ai doua posibilitati - trimiti actele prin posta recomandat adresa o gasesti tot pe siteul ukba sau aplici in persoana la Croydon... e un pic mai dificil.
    Referitor la partea a doua cu sora care are cetatenie nu cunosc situatia, dar presupun ca daca faci dovada ca esti in itretinerea ei ai primi automat blue card si scapi de griji.Cauta pe forum ori eventual deschide un topic nou

8. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    ca sa fi in legalitate trebuie sa aplici la HO pe br3 pentru aupair dar asta inseamna ca trebuie sa mai stai la familia respectiva pe inca un an din momentul in care primesti actele, solutia cea mai rapida ar fi sa aplici ca dependenta de sora ta care este cetatean si vei obtine blue cardul fara nici un fel de restrictii

9. georgiana85

georgiana85 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari tuturor. Urmeaza sa plec pe 19 ianuarie ca aupair la o familie in Londra -Forest Hill si desi m-am documentat in fel si chip si v-am urmarit discutiile tot nu-mi este clar daca trebuie sa aplic pentru purple card inainte de a ajunge acolo sau este ok sa trimit actele la cateva zile dupa ce m-am instalat la ei.Tipa la care ma voi duce fiind la prima experienta de genul acesta m-a intrebat cum stau lucrurile dar i-am raspuns doar ce stiam.Exista un contract european pentru aupair credeti ca e ok din partea mea sa-i propun sa incheiem un astfel de contract. Va multumesc

10. kata88

kata88 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am aplicat pt purple imediat ce am ajung in UK, la familie. A fost mai simplu asa. Singura problema cu aplicatia prin posta este ca poate dura si 3 luni. Eu am fost foarte norocoasa si am primit actele dupa o luna si jumatate. Recomandabil ar fi sa iti faci o programare la Croydon si sa mergi direct acolo pentru purple card.
    Ar fi bine sa ai un contract, ca sa stiti amandoua ce asteptari si ce obligatii aveti. Eu personal nu am nici un contract cu familia, dar am fost foarte norocoasa si nu ma pot plange de aproape nimic.

11. kata88

kata88 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am aplicat pt purple imediat ce am ajuns in UK, la familie. A fost mai simplu asa. Singura problema cu aplicatia prin posta este ca poate dura si 3 luni. Eu am fost foarte norocoasa si am primit actele dupa o luna si jumatate. Recomandabil ar fi sa iti faci o programare la Croydon si sa mergi direct acolo pentru purple card.
    Ar fi bine sa ai un contract, ca sa stiti amandoua ce asteptari si ce obligatii aveti. Eu personal nu am nici un contract cu familia, dar am fost foarte norocoasa si nu ma pot plange de aproape nimic.

12. georgiana85

georgiana85 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns Kata88 :)

13. georgiana85

georgiana85 New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara . Tipa la care voi fii aupair din ianuarie 2012 mi-a solicitat un CRB(Police clearance) dar nu stiu cum sa procedez exact.Scot un certificat de cazier judiciar de la politia romana pe care il traduc autorizat si il apostilez sau care sunt formalitatile pe care trebuie sa le fac in vederea obtinerii acestui CRB din moment ce eu inca sunt in Ro ? -nu-stiu-
    Va multumesc

14. ailed27

ailed27 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Am si eu o intrebare. Voi avea un an lucrat ca si au pair in ianuarie 2013. Pentru ca timpul de asteptare pentru blue card e enorm de lung si la Croydon sansele pentru o programare sunt foarte reduse, vroiam sa va intreb daca nu se poate trimite dosarul inainte de ianurie 2013? De exemplu acum in octombrie? Si daca atasez ca am o oferta de munca vor grabi procesul dosarului?

Va multumesc!

15. ailed27

ailed27 New Member

Trophy Points:
    0
    to Gerogiana85.
    Cred ca asa ar trebui sa faci. Sa le explici la familie ca tu poti scoate un cazier din RO deoarece acolo ai locuit. In uK nu va aparea nimic in documentele politiei despre tine. Familia ar trebui sa inteleaga!
    Bafta

16. JustAgrl

JustAgrl New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai voie sa aplici mai devreme. Cand familia iti va da scrisoarea trebuie sa se specifice ca ai lucrat 12 luni de la data inscrisa pe purple, nu au cum sa faca asta daca nu ai 12 luni lucrate. Iti vor respinge aplicatia daca o trimiti mai devreme.
    Succes

Share This Page