14.8 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Acordul parintilor pentru calatoria minorilor in strainatate!

Discussion in 'Consulat' started by yasmin, Mar 16, 2008.

1. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Acordul parintilor pentru calatoria minorilor in straina

georgiv, eu stiu pe cineva (o mama) care a mers fara o astfel de procura, cu dual citizenship. si eu m-am intrebat de multe ori asta, dar inca nu am riscat sa ies din Romania fara scrisoarea aceea.

problema nu este la iesirea din (intrarea in) UK, si nici macar la intrarea in Romania, ci la doar la iesirea din Romania.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/custo ... el-advice/

2. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0

Buna Georgiv , atata timp cat copilul nu circula cu pasaportul romanesc nu e nici o problema. Din proprie experientza (nu am dubla cetatenie inca :( prea scump) - eu cu fetitza de la varsta de 8 luni am iesit/intrat UK/Romania si circulat europa cu masina. Eu pasaport romanesc fetitza pasaport britanic (nu am facut-o romanca inca). Nu am avut nici o problema. Si am circulat numai noi doua fara tata si nu am avut nevoie de nici o hartie de la tata. Eu am sunat la politia de frontiera in Romania si ei m-au lamurit cum sta treaba. Sper sa te poata ajuta informatia cat de cat. :)

3. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0

Fetita ta nu are cetatenie romana, deci nu intra sub incidenta legii respective, dar in cazul unui copil care are si cetatenie romana e alta situatie... chiar daca nu circula cu pasaport romanesc este cetatean roman si exista un oarecare risc.

http://www.politiadefrontiera.ro/calato ... minori.php

4. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0

Mda, tocmai am sunat la politia de frontiera telefon: 021.316.25.98, ca si noi avem nevoie pentru la vara...

In cazul copiilor cu cetatenie dubla (romana si altceva) este nevoie de scrisorica respectiva, nu conteaza cu ce pasaport calatoreste... 'e in baza noastra de date, doamna'. Sunt 2 optiuni pentru scrisoarea asta inafara Romaniei:

- fara consulat, scrisoare in limba engleza, notarizata la notary public UK + apostila, dar apoi trebuie tradusa si legalizata in Romania la notar (LOL)
    sau
    - mers la consulat, scrisoare direct in limba romana: dupa £60 si o zi lucratoare pierduta sunteti liberi pentru 6 luni sa scoateti copilul din Romania ori de cate ori poftiti

ps. dar, dupa cum am mentionat, cunosc pe cineva care a iesit recent din Romania cu copilul cu cetatenie dubla si folosind pasaportul strain.

5. Rela

Rela New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc celor care mi-au raspuns am inteles cum sta treaba, dar mai am o mica nelamurire , de fapt am inteles dar vreau sa fiu sigura de acest lucru .....
    deci in iunie cand sotul meu vine din RO cu fiica noastra in UK are nevoie de o declaratie (procura) din partea mea de la consulat iar in septembrie cand ma voi intoarce eu cu fiica in Ro nu am nevoie de nici o declaratie ( procura) din partea tatalui pentru a putea ajunge in Ro fiindca la iesirea din UK si intrarea in RO nu se solicita acest document. Sper ca am inteles corect???????????????????

6. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Angajatul cu care ai discutat vorbeste prostii… legea romana in acest caz se aplica doar cand minorul calatoreste in baza unui document de calatorie RO…

Nu exista nici o prevedere legala ptr a obstructiona libera calatorie a unui cetatean care circula pe un document de calatorie strain, chiar si cu riscul de a avea dubla cetatenie… experienta personala de-a lungul anilor confirma …

7. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0

Minunat, dar ar trebui sa le spuna cineva si celor de la politia de frontiera chestia asta :) M-au transferat la 'relatii cu publicul'.

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

multumesc! super atunci, odata luata cetatenia te poti plimba cu copilul fara sa-ti mai bati capul cu toate institutiile statului roman!

9. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0

Da asa este ...:) mai putine dureri de cap :)

10. Rela

Rela New Member

Trophy Points:
    0

Buna, Revin cu alta probema nu stiu daca am incadrat-o bine dar nu am stiut unde sa o postez
    Este posibil sa cumperi 2 bielete de avion dus intors Londra Bucuresti sa plece din Londra 1 persoana si sa revina 2 inapoi. Este mult mai avntajos ca pret sa cumperi 2 bilete dus intors decat unul dus intors si unul intors.

11. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Nici o problema, se mai intampla ca unii sa piarda avionul... sau sa se razgandeasca asupra calatoriei...

12. daniela.iulian

daniela.iulian New Member

Trophy Points:
    0

Buna
    Am tot citit pe aici si vreau sa fiu siura ca am inteles bine.Noi vrem sa o trimitem pe bunica in tara la vara in vacanta si tot cu ea sa se intoarca in septembrie cand incepe scoala.Din cate am citit tb sa ii facem o declaratie , dar in declaratie am vazut ca se specifica data calatoriei, locul......si eu as vrea sa ii facem o procura sa zicem generala sa poata veni cu el aici si poate aceeasi pe aceeasi procura sa il mai pot trimite odata de 2 ori.Ce variante as avea? cum ar tb sa facem procura.Plus e ok sa o facem la un notar ca sa nu ma mai duc la consulat ca noi suntem in Mancester, sau pot sa o fac la consulatul din Leeds?

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

salut, pt a iesi cu ea din Uk nu-i trebuie procura.
    Procura ii trebuie doar cand vine inapoi cu ea (in Romania, la plecare). Cred ca dk nu-i facuta la consulat trebuie legalizata (dar poti da un telefon la consulat, acum au inceput sa mai raspunda la telefoane).
    in loc de data exacta, poti pune luna si anul, e mai general.

14. daniela.iulian

Trophy Points:
    0

Mersi pentru raspuns,am sa sun de luni, speram sa am o varianta sa ii fac o procura pe 1 an ca sa pota circula impreuna, asa il trimiteam mai des in tara .Am mai vb cu cineva din Romania sa se intereseza la frontiera astept raspuns.Iar tb sa reprogramez totul .De 2 ani facem planuri sa ajunem in tara toti sau macar copilul dar mereu ceva nu se leaga si amanam plecarea.
    -plans-

15. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16

Concret:

Poate sa plece copilul din UK in Ro doar cu unul dintre parinti fara procura? As dori un raspuns de la cei care au trecut prin experienta asta si stiu exact.
    Nu ma intereseaza invers adica din Ro in UK pt ca stiu clar ca in situatia asta trebuie procura.
    Multumesc

16. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0

Aici cand pleci din U.K. nu va fi o problema dar vei putea avea surprize la granita din Romania sa ramai in zona neutra.In Romania la granita se leaga de orice dar poti avea si noroc, depinde de cat esti dispus sa risti.

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

@IC3 - da, copilul poate pleca, nu e nici o problema sa intre in Romania.

@valentinrobe - nu mai speria lumea, legea se refera numai la plecarea din romania. http://www.politiadefrontiera.ro/calato ... minori.php

18. daniela.iulian

Trophy Points:
    0

am sunat azi la Consulat, prima data la cel din Londra si dupa ce am prins linie intr-un sfarsit ( 1 ora aveam ton de ocupat) nu a raspuns nimeni.Apoi m-am gandit ca noi fiind din Manchester ar fi mai bine sa apelez la consulatul din Edinbrough.Toate bune si frumoase dat telefon, raspunde o cucoana incerc sa vb romaneste si se balbaie o intreb daca pot vb romaneste ( tinand cont ca e consulatul romanesc ) si raspunsul e NU.Ok o dau pe enleza si imi zice ca nu poate sa imi dea nici o relatie sa trimit mail si sa astept raspunsul.Soc, adica de ce la consulat nu pot vb romaneste?Sefului meu Englez, cu mine in birou auzind discutia nu ii venea sa creada.voua vi se pare normal, consulatul ar tb sa ajute romanii din Anglia, si poate unii nu vb enleza ....sau nu au acces la net.Sa inteleg ca treaba cu sa ai in telefon numarul consulatului ca in caz de o problema majora ei te pot ajuta pica ca tb sa trimiti mail.
    Sincer eram in timpul programului, telefonul de ma firma suna si poate eram putin grabita si stresata dar acel NU la intrebarea daca pot vb in romaneste ma dat pe spate si sunt siura ca l-am auzit si l-am inteles foarte bine.

19. Roman in Scotia

Roman in Scotia New Member

Trophy Points:
    0

Din experienta personala: e posibil sa fi raspuns cineva de la receptia generala ( sa-i spun asa....) pentru ca in cladirea respectiva functioneaza mai multe birouri , nu doar Consulatul Romaniei. La e-mail se raspunde prompt si cu solicitudine.

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

Share This Page